adsense ne kadar kazandırır?

uzakdogu
Arkadaşla yeni bir internet sitesi üzerine çalışıyoruz. Sitemize reklam almak için en çok kazandıran google adsense kullanmayı düşünüyoruz. Adsense ne kadar kazandır acaba yaklaşık rakamları paylaşırmısınız? Siteye kaç kişi gelirse günde ne kadar reklam kazancı elde edebiliriz?

Cevaplar

seouzmani
Google adsense web siteleri için şu anda en yüksek kazanç sağlayan reklam ağıdır. Adsense ne kadar kazandırır konusunda net bir cevap vermek pek mümkün olmasa da size ipucu olabilecek birkaç bilgi verebilirim.

Adsense reklamlar için tıklama başına ödeme yapan bir reklam ağıdır. Dolayısıyla web site veya bloğunuza gelen ziyaretçi sayısı kadar tıklama olasılıkları da büyük önem taşımaktadır.

Bununla birlikte web sitenizde yer alan içeriğin de kazanç kapasitesiyle direk olarak bağlantılı olduğunu belirtmem gerekir. Çünkü sitenizde yer alan reklam alanlarında gösterilecek reklamlar cookiler aracılığıyla ziyaretçilerinizin ilgi alanına ve sitenizdeki buna bağlı içeriğe bağlı olarak değişecektir.

Örneğin sitenizde görünecek bir gayrimenkul reklamı ile bir web site reklamının tıklama başına kazanç oranı aynı değildir. Bu rakamlar reklam verenlerin belirlediği ücretlere göre değerlendirilir. Burada daha yüksek kazanç elde etmek isterseniz, daha yüksek reklam ödemesi yapılan konuları seçmekte fayda var.

Adsense ile ne kadar kazanırım?


Tüm bu bahsettiklerimden sonra adsense size ne kadar para kazandırabilir buna bakalım. Öncelikle web sitenizde reklam göstermeye başlamadan önce adsense politikalarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr

Burada da belirtildiği gibi her bir sayfada en fazla 3 reklam gösterebilirsiniz. Bazı sitelerin bu kuralı deldiklerini görüyoruz, ancak kural bu yönde. Sadece buna farklı reklam türüyle ekler yapabildiğinizi belirteyim. Yani her bir sayfada 4 reklama çıkartabilirsiniz. Bunları ilerleyen süreçte geliştirebilirsiniz.

Adsense reklamları için tıklama oranı ve tıklama başına maliyet en önemli hesaplama unsurlarıdır. %0,5 - %2 arasında bir tıklama oranı adsense için ortalama olarak kabul edilebilir. Tıklama başına maliyet ise konunuza göre değiştiğini belirterek 0,50 TL ile 10 TL arasında bir ortalama belirlenebilir. Buna göre küçük bir hesaplama yapmak gerekirse.


Adsense kazanç hesaplama


Tıklama oranını % 1 ve Tıklama başına maliyeti de 1 TL olarak ele alırsak.
Web sitenizde 1.000 sayfa görüntüleme olduğunu varsayalım buna göre toplam 3.000 reklam göstermiş olursunuz. %1 tıklama oranıyla toplam 30 reklam tıklama öngörebiliriz. Buna göre 1 TL olan TBM ile 30 TL kazanç elde edebilirsiniz.

Bunun farklı varyasyonlarını hesaplamak için adsense kazanç hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.


http://wanaliz.com/adsense-kazanc-hesaplama/
Benim kullandığım wanaliz sitesindeki hesaplama aracı.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın