anzer balı nedir neden pahalıdır?

evrimuysal
Anzer balının fiyatı neden bu kadar pahalıdır? Anzer balının özellikleri nelerdir?

Cevaplar

kerimacar
Anzer Balı, Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güneyinde, 3100-3500 metre arası yüksekliğiyle Rize'nin en yüksek yaylası olan Anzer Yaylası'nda üretilen baldır. Garantisi tescil ettirilmiş bir baldır. Yaylanın resmi ismi Ballıköy olmasına rağmen Anzer Yaylası adı kullanılmaktadır.

Anzer balının, kanser hücrelerini yok etme, kanı yenileme ve temizleme özelliğinin bulunmasının yanında insan sağlığı açısından birçok yararlarının olduğu bilinmektedir. Balın kalitesinin yüksek olması, hastalıklara şifa kaynağı olmasının sebebi, yayla içerisinde, dünyada benzeri bulunmayan, 450-500 çeşit çiçekten oluşan kır çiçek florasının olmasıdır. Bu çeşitlerin içerisinde 80-90 tanesi endemik tür olup, Anzer Yaylası'na özgü çiçek türleridir.

Anzer Yaylası'nda yabani erik, armut, elma, kuşburnu, çam, kestane, ıhlamur, karayemiş, akasya gibi ağaç bulunmamaktadır. Bu yüzen arılar sadece Anzer Yaylası'nda bulunan 450-500 arası tür tek yıllık çiçekten polen ve özü alınmaktadır. Bu özellik sahte anzer balını bulmada kullanılmaktadır. Çünkü Anzer hariç yaylaların hepsinde kestane, ıhlamur, karayemiş, akasya gibi çok yıllık ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Anzer balı olduğu belirtilen balın içeriğinde ağaç formunda bitkilerin çiçeklerinden alınan özüt olduğu belirlenirse, o bal anzer balı değildir.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın