ayşe kulin'in handan kitabı yorumlarınız nelerdir?

nilgun
Ayşe Kulin'in Handan kitabı kütüphanemdeki benim için en özel kitaplardan bir tanesidir. Geçenlerde kitabı tekrar okudum ve neden bu kadar çok sevdiğimi tekrar anladım. Benim gibi Handan'ı okuyup etkilenen insanlar varmı merak ediyorum. Ayşe Kulin'in bu değerli eserlerinden biri Handan hakkındaki yorumlarınızı öğrenebilirmiyim?

Cevaplar

kirmizikalem
Handan sen bir hayalsin. Gerçek değilsin ki!
Hayal varsa gerçekte vardır. Hayali kurulmayan gerçek olur mu hiç!
Yukarıdaki sözler Ayşe Kulin'in Handan adlı kitabından beni etkileyen bölümlerden. Yerimden neredeyse hiç kalkmadan iki buçuk saatte soluksuz okuduğum nefis bir kitap.


Handan Ayşe Kulin'in “Gizli Anların Yolcusu” kitabının devamı niteliğinde. O kitabında sıra dışı bir ilişkiyi, tabuları yıkarak insani boyutlarıyla ele alan yazar, İlhami ile Bora aşkının sonrasında gelişen olayları, büyük bir ustalıkla "Handan" kitabına taşımış. Cumhuriyet öncesi kadının, kafes arkasındaki kimliksiz yaşamını, kitaplarındaki kadın karakterleri ile kimlik kazandırmaya çalışan Halide Edip'in cesur romanlarının günümüze yansımasını, farklı boyutlarıyla Ayşe Kulin'in hemen her romanında görebiliyoruz. “Gizli Anların Yolcusu” ve “Handan” karakterleri de buna örnek gösterilebilir. Roman, akıcı üslubuyla geçmişle gelecek arasında sizi sürekli sürüklüyor. Okurken bir anda kendi kendinizi de sorgular hale geliyorsunuz. Bir nevi size ayna tutuyor. Geçmişin Handanıyla günümüzün Handanı ve gezi olayları o kadar güzel harmanlanmış ki yakın tarihimizin en büyük halk hareketi olan Gezi, tarihe not düşülecek şekilde, tüm çıplaklığıyla romana hayat vermiş.

Eline, yüreğine, ağzına sağlık Ayşe Kulin.

Gezi'nin simgesi kırmızılı kadını, camide içki, Kabataş olayını bütün gerçekliğiyle roman tadında okumak istiyorsanız “Handan” size o günleri tekrar yaşatacaktır. Yazarın dediği gibi ileride bir gün Gezi Parkı yıkılacaksa eğer, bari okunacak bir hikayesi olsun. “Handan” geçmişteki ve günümüzdeki kadın özgürlüğünün, Gezi Parkında buluşmasını anlatan, harika bir kitap.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın