bildiğiniz girişimci başarı hikayelerini anlatır mısınız?

muratulu
Girişimcilere ilham vereceğini düşündüğüm Salih Aydın'ın başarı hikayesini paylaşmak istiyorum. Trabzonlu Teknik öğretmen Salih Aydın doğru zamanda, doğru adım atarak girişimcilikte başarıya ulaşmıştır.

4.5 yıl meslek lisesinde teknik öğretmenlik yaparken bir günde aldığı kararla Salih Aydın mesleği bıraktı ve 4 arkadaşıyla birlikte girişimcilik dünyasına adım attı. 2001 yılında 5 ortak olarak kurdukları Penta Banyo, bugün İstanbul Sultanbeyli'deki fabrikasında 70 çalışanı ile birlikte banyo armatürleri ve aksesuarları üretiyor. Penta Banyo yönetim kurulu başkanı Salih Aydın ekliyor; şirket her geçen gün iç pazardaki yerini sağlamlaştırırken, ihracata da yöneliyor. 5 yıl içerisinde Afrika ülkelerine yöneleceklerini anlatıyor.

bildiğiniz girişimci başarı hikayelerini anlatır mısınız

Salih Aydın'ın kendi ağzından hikayesi:

Başlangıç...
“Meslek lisesi teknik öğretmeniyim, mesleğim bu. Trabzonluyum ve mesleğe Karabük'te başladım. 4.5 yıllık öğretmenken, çok ilginç bir olay yaşadım ve bu olay benim bütün hayatımı değiştirdi. Bir gün öğretmenler odasında otururken, bir öğretmen arkadaşım bana 'Salih, emekliliğini planladın mı' diye sordu. Ben şaşırdım ve 'hiç düşünmedim' dedim. Meğerse, öğretmenlikte genellikle 10 yılı geçirince memleketine gider orada öğretmenliği tamamlar ve emekli olurmuşsun. Öğretmen arkadaşım, 'Eğer, meslekte 6'ncı yılı geride bırakırsan artık cesaret edip istifa da edemezsin' dedi. Ben de girişimci özellikleri görmüş ve işi 'ya şimdi istifa et ya da devam et' noktasına getirmiş. Ben gece sabaha kadar uyuyamadım ama ertesi günü istifamı verdim.

Büyüme...
2001 yılında 5 arkadaş İstanbul'da bir araya geldik. Latince'de Penta, 'beş' demek. Arkadaşlarımızın ikisi makine mühendisiydi diğerleri öğretmendik. Meslekten, sektörden tanıdıklarla bir araya geldik. Hedef, ısıtma havalandırma, soğutma ve tesisat malzemeleri pazarlamasına dönük iş yapmaktı. 2005'te, arkadaşların bütün hisselerini de alarak ben devam ettim. 2001'de armatür üreten firmaları inceleyip işe ithalatla başlamıştık. İthalat sürecinde ürünü ve pazarı çok iyi tanımıştık. 2006'ya geldiğimde yavaş yavaş üretime başladık ve pazarda hızla güçlenmeye başladık. Şu anda 350 seramik 'yapı showroom' bayimizde ürünümüz satılıyor. Sinop'tan Mersin'e, Silopi'de Edirne'ye kadar dağıtım kanalımız çalışıyor. Yapı market pazarında ise Bauhaus ile yürüyoruz. Sultanbeyli'de, 7 bin metrekarelik fabrikamızda 75 kişilik istihdamımızla yola devam ediyoruz.”
bu soruya verilen tüm cevaplar