blog nedir?

blogcu
Blog, blogger, blogcu, blogging, nedir bu blog, ne için açılır?

Cevaplar

blogcu
En temel anlamıyla başlamak gerekirse, Türkçe'deki tam karşılığı “günlük” tür. Ancak günlük genellikle kendimizin okuyacağı ve içimizi döktüğümüz bir yazılar bütünüdür. Günlükteki yazılarımızı genellikle herkesten saklama eğiliminde olduğumuz gerçeğinden yola çıkarsak, blog bu anlamda günlüğün tam tersidir. Öyle ki blog'da yazdığınız yazılarınızı yayınladığınız anda tüm dünya artık bunları okuyabilir. Hatta ne kadar çok insan okursa o kadar başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz.Blog yine günlükte olduğu gibi düzenli bir şekilde yazmayı ve yayınlamayı gerektirir. Yazmaya başladığınız günden itibaren blogunuz artık sizin için sesinizi duyurmanızı sağlayacak bir araç olacaktır. Blog hergün internette dolaşırken okuduğunuz, haberler ve yazıların bulunduğu bir internet sitesi olacaktır. Bu internet sitesi tamamen sizin kontrolünüzde ve nasıl yazmak, ne yazmak, nasıl göstermek isterseniz o şekilde tüm dünyaya sunulacaktır. Eğer ortaya birşey çıkarmak isterseniz bir blog oluşturmak bunun için kusursuz bir başlangıçtır.

Sözlüklerde Blog teriminin karşılığı “Kolay update edilebilen ve genellikle sıklıkla update edilen kişisel web sayfaları.” ve “İnternet üzerinden paylaşılan günlük benzeri kişisel yazılar.” Olarak tanımlanmıştır.

Bugün bildiğimiz Blog terimi aslında “Web Log” yani Web kayıtları olarak dünyamıza girmiştir. Web log; girilerden oluşan bir kayıt defteri olarak düşünülebilir. Bu kayıtlar basitçe düşünüldüğünde yazılar, yorumlar ve linklerden oluşur.

Bilmeniz Gereken Terimler: Blog terimini zaten açıkladık. İngilizce karşılığı “Blogging” yani blog yazmak, daha önce belirttiğim kayıtları oluşturmak anlamına gelir. “Blogger” Türkçe karışılığı “Blogcu” olarak tanımlanabilen, blogu yazan kişiye denir. “Blogosphere” ise Türkçe'ye blog dünyası olarak çevrilebilir, anlamı blog ve blogcuların tamamının oluşturduğu bütün olarak düşünülebilir.
girisimci
Bundan yaklaşık 20 yıl önce internet dünyamıza girdiğinde, tek taraflı bir bilgi kaynağı idi. Web siteleri genellikle içine girip size bilgi sunan birer araçtı. Zaman ilerledikçe dünyamıza online alışveriş girdi ve interaktif iletişim ihtiyacı ortaya çıktı.

Web 2.0 olarak bilinen sosyal web evrimi gerçekleşti ve artık kullanıcılar internet ortamında içerik oluşturabilir konuma geldi. 1990'lı yılların sonunda ilk bloglar ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar bloglarda, aynı günlükte olduğu gibi gündelik yaşadıklarını ve düşüncelerini bir iç monolog diliyle yazıya döküyordu.

Zaman ilerledikçe insanların yazdığı konular da gelişmeye başladı, gündelik yaşamlarından çok daha fazlasını bloglarına katmaya başladı. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, blog yazmak kolaylaştı, bloglarına insanlar yorumlarda bulunmaya başladı ve bloglar artık karşılıklı iletişim kurulabilir araçlar haline geldi.

Blogcular düşüncelerini, yaşadıklarını, öğrendiklerini korkusuzca, karşılaşabilecekleri tüm olumsuz yorumları göze alarak, insanlara faydalı olmak için her gün yüzlerce kelime kaleme alan kişilerdir. Bu yazıyı okuyorsanız yakında siz de bu dünyanın bir parçası olacaksınız.
Bugün tüm dünyada yaklaşık 100 milyon blogda blogcular yazılarını paylaşıyor. Öyle ki pek çok blogcu bir çok gazeteden daha fazla okunuyor, daha da ötesi, dünyanın gidişine, şirketlere, politikaya yön verenleri oluyor.

Gelecekte Blogİnanıyorum ki gelecekte blogların popülerliği daha da artacak ve daha fazla itibar görecek. Öyle ki neredeyse her internet kullanıcısının bir blog sahibi olacak. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bir blog yazmak çok kolay hale gelecek ve hiç bir teknik bilgisi olmayanların bile kolaylıkla bir blog açabilecek. “Neden bir blog açayım ki?” sorusu “Neden bir blog açmayayım ki?” olacak.

Bugün moda, yemek tarifi, annelik, yaşam stili, sağlık, spor, makyaj gibi yüzlerce konuda blog alanları çok daha detaylı olacak ve tam Türkçe karşılığını belirtemeyeceğim “niche” bloglar oluşacak.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın