çekingenlikten nasıl kurtulurum?

cansuyamac
Daha yeni staj yapmaya başladım ve bu çekingenlik, utangaçlık artık beni rahatsız ediyor. Bundan nasıl kurtulurum veya ne yapabilirim? Toplum içerisinde genelde kendime şöyle bir bakınca diğer insanlara göre daha çekingen utangaç olduğumu anlıyorum. Öyle zamanlar oluyor ki konuşmak istesem de konuşamıyorum.

Cevaplar

simgekul
Özellikle iş yaşamı ve iş yeri insanda bir çekingenlik yaratabilir. Çekingenlikten veya utangaçlıktan kurtulmak istemeniz gayet normal. Hele de halihazırda çekingenseniz, kendinizi iş arkadaşlarınıza ve yöneticilerinize doğru tanıtmanız için bazı şeylere dikkat etmek gerek. Böylece kendinizi geliştirebilir, güçlü ve tercih edilir yönlerinizi ortaya koyabilirsiniz.

İşin ilk günlerinizde yöneticiniz ve iş arkadaşınız sizi alıp ofisteki diğer kişilerle tanıştırabilir, öğlen yemeğe birlikte gitmeyi, iş çıkışında bir arada olmayı önerebilir. Bu önerilere mümkün olduğunca .”Evet” diyin, ortak aktivitelere katılın. Böylece sağlam iş ilişkileri geliştirmekte önemli bir ilk adım atmış olursunuz.

Gerektiğinde sessiz bir ortamda çalışmanın yollarını bulun. Çünkü, çekingen bir insan olarak belkide en büyük ızdırap, gürültülü bir ortamda çalışmak oluyor. O yüzden, ihtiyaç duyduğunuzda,sizi işinizden alıkoyan, gürültülerden uzaklaşmanın yollarını bulun,bosşa, toplantı odasında bir 10 dakika yalnız kalın. Günde bir kaç kez de çekingenlik molaları almaya hakkınız var. Sonuçta WC, bir çekingenin kendini en rahat hissettiği yer olabilir. Ayrıca biraz fotokopi makinasının oralarda dolanabilir, bir kaç dakika için ofisin dışına çıkabilir veya yumuşak bir müzik bile dinleyebilirsiniz.

Çekingenlere uygun görevlerde gönüllü olun. Çünkü bir çok kurumda yüksek odaklanma, konsantrasyon ve bağlılık gerektiren, tek kişinin çözebileceği işler olur. Dışa dönük insanlar bu tekli işlerden pek hoşlanmaz, ama bir çekingen için bunlar hem kendini gösterme hem de çekingenliği iyi bir amaç için kullanma fırsatı doğurabilir. Burada önemli olan, gönüllü olabilmek.

En önemlisi bırakın insanlar sizin çekingen olduğunuzu bilsin. İlla da dışa dönük olmak zorunda değilsiniz. O yüzden çekingenliğinizden utanmayın, birlikte çalıştığınız insanlardan bunu saklamaya çalışmayın. Sonuçta bir çok insan, çekingenliğin ne demek olduğunu da bilir zaten.
1
bilgili
Çekingenlik hemen her yaşta görünen, hayatımızın içinde olan bir problem. İş hayatına yeni adım atmışsınız, bu gibi durumlarla karşılaşmanız gayet doğal. Yaşadığınız durum size özgü değil merak etmeyin. İnsanlar bundan kurtulmak istiyor ama nasıl yapacaklarını bilemiyorlar, tabi buda onların hayatlarını başta iş hayatları olmak üzere büyük açıdan etkiliyor. Peki çekingenlikten nasıl kurtulursunuz, bu çekingenlik nasıl derinlere gömülebilir.

Bahsedeceğim adımlar bir anda olacak, hemen etki etmesini beklememeniz gereken adımlardır. Bunları yaparsanız, çekingenlik duygunuzu olumlu yönde etkilendiğini göreceksiniz.

Okumak: Çevrenizle iletişim kurmak için okumak çok önemlidir özellikle etkili konuşma ve diksiyon kitapları size çevrenizle iletişim kurmada çok yardımcı olacaktır.

Kaçmayın: Bir ortamda kendinizi kötü hissederseniz ya da korkarsanız o ortamdan kaçmak yerine korkunuzun üstüne gidin bu size daha iyi gelecektir.

Adres, Saat sorun: Dışarı çıkın ve herhangi birine saati ya da adresi sorun bunu durmadan yapın ne kadar insanla konuşursanız o kadar iyi hissedeceksiniz.

Görevlilerle Konuşun: Görevlilerle konuşmak en kolay olanıdır çünkü onlar size cevap vermek zorundadır. Bu da size konuşma alışkanlığı kazandıracaktır.

Giyim, Kuşam: insanların kıyafetiyle ağırlanır derler. Giyiminiz dışarıda insanlarla iletişime geçerken size yardımcı olmada büyük bir etki yapar, iyi giyimli biriyle herkes konuşmak ister buda sizin için büyük bir fırsattır.

Uzman Yardımı Almak: Son yapılması gerekendir. Artık kendiniz çekingenlikten kurtarmada başarılı olamıyorsanız yapmanız gereken bir uzmana danışmaktır.

Bu bahsettiğim adımlar mutlaka çekingenlikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, tüm bunlarla birlikte içinizde özgüveni arttıracak, telkinlerde bulunmalı, çekingenlikle mücadelenizi öncelikle içinizde vermelisiniz.

Birde özgüven ile ilgili şu soruya bakmanızı tavsiye ederim. (bkz:Özgüven nasıl kazanılır?)
videocevap
Çekingenlik ve utangaçlık insanın öz güvenini bununla birlikte tüm yaşamını etkileyen kötü bir insani özelliktir. Çekingenlik ve utangaçlıktan kurtulma yollarını Yasemin Erkent kendine özgü diliyle çok iyi bir şekilde örneklerle anlatıyor.

bu soruya cevap vermek için giriş yapın