çocukların yaşadığı korkular nelerdir nasıl önlenir?

sedaturkmen
Bazı çocuklarda çok farklı nedenlerden korktuklarını görüyorum. Bu korkular bütün çocuklarda görülür mü? Bunları önlemek için veya azaltmak için neler yapılabilir?

Cevaplar

simgekul
Çocukların yaşadığı olaylar onların korkmasına neden olabilir. Annesini ve babasını kaybetmekten korkabilir. Televizyonda veya çizgi filmlerde gördüğü bazı sahnelerden korkmuş olabilir. Yaşları küçük olduğu için her şeyden korkabilirler. Yaşadığı bir trafik kazası sonrasında arabaya binmekten korkabilir. Ya da asansörde kaldıysa asansöre binmekten korkabilir. Kaza geçiren bir çocuk daha sonra doktor ve hemşirelerden korkabilir.

Çocuklar büyüdükçe bu korkularında da azalma olur. Bu korkuların yerini sosyal korkular alır. 11-12 yaşlarında bu korkularda belirgin bir düşüş olur. Korku genelde kız çocuklarda erkeklere nazaran daha çok görülür.

Korktukları şeyle karşılaştıklarında ağlama, nefes tutma veya korktukları şeyden uzak durma gibi tepkiler verirler.Korku, genel olarak çevredeki koşullara, uyarının veriliş biçimi, geçmiş yaşantılara ve o andaki fizyolojik ve psikolojik duruma bağlıdır. Bazı korkular yaşanan olumsuz bir olay ya da deneyim sonucu ortaya çıkar, yani öğrenilir.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın