çörek otunun faydaları nelerdir?

sedakaya
Çörek otu da insana birçok yönden faydası dokunan bitkilerden bir tanesidir. Bitkiler insanlara farklı alanlarda faydalı olabilirler. En çok doğrudan besin olarak tüketilen bitkiler bunun yanında bazı aletlerin yapımında, konut inşasında, gemi yapımında ve birçok ev eşyasının yapımında da kullanılmaktadır. Ancak bunların hepsinden önemlisi bitkilerin ilaç olarak kullanılmasıdır. Bitkilerden ilaç yapımı çok eskiden beri bilinen bir yöntemdir.

Çörek otu da birçok yönden farmakolojide kullanılan bir bitkidir. Peygamber efendimiz (sas) çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğunu söylemiştir. Çörek otu pasta ve börekler de bolca tüketilen bir besindir. Çörek otunun bilinen birçok faydası vardır. Sindirim sistemini düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı korur. Ayrıca alerjik hastalıkları önleyerek astım oluşumunu engeller.

Çörek otu kanser hastalıklarının oluşumunu engelleyerek iltihap oluşumunu önler. Vücutta mantar oluşmasını engeller ve mikropların bağışıklık sistemine zarar vermesinin önüne geçer. Sindirimi düzenleyerek mide ve böbrek hastalıklarını önler. AIDS hastalığına karşı da vücudu korur. Çörek otunun yağı birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Çörek otundan çay yapımında çaya ilave ederek veya yemeklerde baharat olarak kullanarak faydalanabiliriz. Çörek otunu mutfağınızda eksik etmeyin. Yani faydaları say say bitmez.
bu soruya verilen tüm cevaplar