dışlanmaktan neden korkarız?

rahatsiz
İnsan toplumun büyük bir kesiminde farklı düşüncelere sahip olunca dışlanmasına sebep oluyor. Sonra bir bakıyorsunuz herkes, her düşünce birbirine benzemeye başlıyor. Dışlanmaktan neden korkarız, farklı olmak suç mudur?

Cevaplar

kirmizikalem
Farklı olmak, diğer insanlardan ayrışmak, farklı düşüncelere sahip olmak toplumda dışlanmanıza neden olabilir. Bu belli bir yerden sonra insanı rahatsız eder ve toplumca kabul gören haline doğru zorla da olsa dönüşür.

Peki dışlanmaktan neden korkarız?

Her insan kendine göre farklıdır. Farklı olmak aslında topluma renk katan fayda sağlayan bir unsurdur. Farklıyım, ben varım ve buradayım diyebilmek özgürlüktür. Bizim gibi hayata gri bakan toplumlarda farklı olmak bedel ödemek demek. Toplumsal kuralların içinde o kadar boğulmuşuz ki yeter artık ben griyi değil kırmızıyı tercih ediyorum diyemiyoruz.

Dışlanmaktan o kadar korkuyoruz ki yüzümüzde maskelerle dolaşıyoruz. Olamadığımız, yaşayamadığımız kimliklerle rol yapıyor el alem ne der psikozu içinde yok oluyoruz. Bu psikolojiyle çocuklar yetiştiriyor sonra da hasta toplum yaratıyoruz. İşin en kötü tarafı kendimiz farklı olmak için yanıp tutuşurken birisi bunu başardığı zaman paçasından çekip yok etmeye çalışıyoruz. Kendi korkularımıza başkalarını da hapsetmek gibi kolay olanı seçip rahatlıyoruz.

Farklı olmak için, dışlanmaktan korkmamak için aynanın karşısına geçip, ben faklı olmayı seçiyorum ve varım diyerek kendinizle yüzleşin. Bir kadın olarak bütün hemcinslerimi psikolojik ve sosyolojik korkulardan uzak, farklı, özgür olmaya çağırıyorum.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın