doğum borçlanmasıyla erken emekli nasıl olunur?

sedaturkmen
Doğum borçlanmasıyla erken emekli olabileceğimi öğrendim nasıl olduğu konusunda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Cevaplar

alizengin
Yaşam şartlarının zorluğundan çalışmak zorunda olan kadınlarımız maalesef doğum yapınca çalışma hayatlarına ara vermek zorunda kalıyorlar. Bu durum sosyal güvenlik haklarına sahip olmaları ve bu imkanlardan yararlanmak için önemli haklar sağlıyor.

Doğum borçlanması olarak bilinen bu imkan genel olarak çalıştığı işini çocuğuna bakmak için ve çocuğunun bütün ihtiyaçlarını karşılamak için bırakan kadınlarımızın işten ayrıldığı süreyi tekrar geri kazanmalarını sağlıyor. Aynı zamanda sigortalı bir kadın 2 yaşındaki bir çocuğu evlat edinmek istediğinde 1,5 yıllık doğum borçlanması hakkına sahip olmuş oluyor.

Aynı zamanda doğum borçlanması, emekli olmak isteyen yaş şartını tamamlamış, sigortalık süresini tamamlamış yalnız prim günü yetmeyen kadınlarımıza emekli olma yolunda kapı aralamış oluyor. Yani 20 yıl sigortası olan emeklilik yaşını tamamlamış bir kadının prim günü eksikse bunu tamamlamasına yardımcı olur.

Bağ-kur ve Emekli sandığına bağlı çalışan kadınlar da doğum borçlanmasından yararlanabilir. Yeni doğum borçlanmasını SGK' ya kayıtlı tüm kadınlarımız yapabilir. Ayrıca doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren annede doğum borçlanması hakkından yararlanabilecek. Nüfusun yaşlanması gerekçesiyle üçüncü çocuğa teşvik etmek amacıyla sosyal güvenlik alanında bir önemli gelişmeye daha adım atıldı. Üç doğum için de borçlanma hakkı getirildi. Yani iki doğum için 1140 gün olarak borçlanabilen kadınlarımız üç çocukla 2160 gün borçlanarak daha fazla pirim kazanmış oluyor. Diğer borçlanma türlerinde olduğu gibi prime esas kazanç alt sınır asgari ücret ve bunun 6.5 katı olan üst sınır arasından bir tutar sigortalı tarafından belirlenerek, bu tutar üzerinden borçlanma yapılabilir.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın