edevlet nedir edevlet şifresi nasıl alınır?

eminesahin
Edevlet nedir? Edevlet şifresi nasıl alınır? Edevlet şifresiyle neler yapılır?

Cevaplar

onuruzun
E devlet nedir? E devlet şifresi nasıl alınır? E devlet sistemi üzerinden hangi sorgulamalar yapılır?Kimler e devlet şifresi almalıdır?E devlet şifresi nereden alınır?E devlet şifresi ne demek gibi sorularınızın cevabını sayfamızda sizler için derledik.

Vatandaşlara internet üzeriden hizmet veren e-devlet ile artık sorgulamalarınız daha güvenli olarak elinize ulaşıyor. Üstelik edevlet sistemi sayesinde vakit kaybı yaşamadan evde işte her yerde anında sorgulama yapmanız mümkündür. Edevlet sistemine ulaşabilmeniz için TC kimlik numaranız ve edevlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E devlete giriş için tıklayınız
https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

E-Devlet şifresi nasıl alırım?

PTT şubelerine giderek alacağınız e devlet şifresi için memur ile görüşerek bu işleminizi birkaç dakika içerisinde halledebilirsiniz.

PTT şubelerine E devlet şifresi için gittiğinizde başvuruyu bizzat kendinizin yapması gerekir. Yanınızda TC kimlik belgenizin olması gerekmektedir. Eğer mevcut kimlik kartınızda TC Kimlik No halen yoksa ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yeniletebilirsiniz. Bu uygulamada da amaç güvenliktir. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi edevlet şifresi ile sizin adınıza her türlü işlem yapılabiliyor. Bu yüzden geçerli kimlik ibrazı ve şahsi başvuru şartları yerine getirilmedikçe başvurular kabul edilmiyor.

E-devlet şifrenizi ilk kez alacaksanız, işlem masrafı olarak 2 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak şifrenin kaybedilmesi veya unutulması durumunda, internet üzerinden bir “şifremi unuttum” seçeneği sunulmuyor. Bu yüzden de, tekrar şifre almak isterseniz tekrar PTT şubesine gitmeniz gerekiyor ve ikinci şifre için işlem masrafı 4 TL olarak belirlenmiş.

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E devlet sitemi üzerinden SSk ve SGK hizmet dökümü, tapu bilgileri, adli sicil kayıtları, öğrenci belgeleri, vergi işlemleri gibi pekçok işlemi sadece TC kimlik numaranızı kullanarak yapmanız mümkündür. Yapmanız gereken ise TC kimlik numarası ve sizden istenen şifreyi girmektir.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın