evde sabun nasıl yapılır?

evrimuysal
Evde sabun yapanlar varmı? Marketlerde satılan sabunlara göre evde yapılan sabunlar daha sağlıklı oluyormuş. Evde sabun yapmak zor mu acaba, uğraşmaya değermi?

Cevaplar

kerimd
Devir tasarruf devri artık bir çok şeyin ev yapımı var bu ev yapımı ürünler mutfaktan başlayarak evin her tarafına kadar da ulaşmış durumda. Özellikle bayanların gündelik hayatlarını kolaylaştıran yeni buluşlar herkesin ilgisini çekiyor. Bir de işin elbette ki dekoratif yönü var. Evde yaptığınız her şey belirli bir standartlar çerçevesinde yaptığınız da mükemmel bir tamamlayıcı olmakta. Örneğin temizlik denilince akla ilk gelen şey sabun olur.

Kadınların temizlik derdi hiç bir zaman bitmez temizlik içinde suya sabuna dokunmak şarttır. Ancak hiç düşündünüz mü evde sabun yapmak mümkün mü nasıl yaparım diye.

Evet evde sabun yapmanız tabiî ki de mümkün üstelik bunun için bir kaç malzeme yeterli oluyor. Dilerseniz evde sabun nasıl kolay bir şekilde yapılır size anlatalım.

Sabun nasıl yapılır?

Sabun bazını bir kap içerisine koyup 5 saniye kadar mikrodalga'ya koyuyorsunuz burada erime işlemi gerçekleşiyor. Sabun bazını ise kimyacılarda bulabilmeniz mümkün üstelik kilosu 10-15 tl arasında. Sabun bazını döneceğiniz kalıplarınızın üzerine alkol sıkmanız gerekiyor bunu da bir sprey aracılığı ile yapabilirsiniz. Amacınız balon kabarcıklarının olmaması. Mikrodalgadan çıkardığınız sabun bazını bir çubuk ile karıştırıyorsunuz iyice erimiş olması lazım. İçerisine sabunla uyumlu olan sabun boyaları var bununla birlikte bir iki damla esans ekliyorsunuz ve kalıba döküyorsunuz. Üzerine yeniden bir saf alkol sıkıyorsunuz kabarcıklar oluşmaması için. 20–25 dakika sonra kurumuş oluyor ve kalıptan çıkarıyorsunuz. Kalıplar hazır bir şekilde satılıyor ve birçok şekilleri var. Dilediğinizi seçip evde kendi sabununuzu yapabilir hatta yapıp satabilirsiniz.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın