genel kültürü arttırmak için neler yapılabilir?

mustafabilen
Bazen kendimi genel kültür açısından yetersiz hissediyorum. Çoğunlukla gündemi takip ederim ancak genel kültür anlamında zayıf olduğumu düşünüyorum. Genel kültürü arttırmak için neler yapılabilir, tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevaplar

leventbozkurt
Genel kültürü arttırmak daha entelektüel bir karizma oluşturmak amacıyla girişilen zahmetler ve çabalar olabileceği gibi, gerçekten hayatta neler olup bittiğini anlamak ve bir şeyleri düzeltebilmek için kazanılması gereken çağımızın en gerekli donanımı olarak da görülebilir.

Genel kültür nasıl gelişir?


Genel kültürü arttıran kitaplar okumak, genel kültürü arttırıcı bilgiler verecektir. Bu tür kitaplar roman ve hikayeler değil, daha çok felsefe tarih siyaset temalı kitaplar olmalıdır. Felsefe aslında genel kültürün tavan yapacağı bir alandır. Bu alanda yetkinleşen entelekt insanlar, toplumlara yön verecek derecede kültürlü ve bilgili olurlar.

Genel kültürü arttırmak zekayı da artırır önermesinde bulunursak, yanlış bir bilgi vermiş olmayız. Zeka saf ve işlenmemiş bir şekilde ise, insan yaşamındaki konforu arttırmakta bir faktör olamaz. Ama okuma ile tıpkı bir şekilsiz taşın usta bir heykeltıraşın ellerinde işlenmesi gibi, zeka da okuma ile keskinleştirilebilir.

Genel kültürü arttırmak için internet adı verilen bir sınırsız bilgi kaynağına sahibiz. En ücra köydeki Fatma Teyze bile, Oxford Üniversitesi kütüphane arşivine ya da Kalküta şehrindeki saygın bir Üniversitenin felsefe bölümünün verilerine erişebilir. İçinde yaşadığımız çay, bilgi alma babında büyük bir eşitlik sağlamıştır.

Genel kültürü arttıran kitaplar


Genel kültürün arttırılması için öncelikle felsefe kitaplarını okumak faydalı olacaktır. Bu konuda başlangıç yapmaları için birkaç temel kitap önerisinde bulunmak isterim.

Felsefenin Öyküsü-Will Durant
Felsefe Tarihi Thales'ten Baudrillard'a-Ahmet Cevizci
Batı Düşüncesi-Kasım Küçükalp
Daryus Shayegan- Yaralı Bilinç

Genel kültürü arttıran temel kitapları okuduktan sonra dünyadaki sosyal, ekonomik, politik düzenekleri daha iyi kavrayabilmek mümkün olur. Temel alındıktan sonra kişi kendi yaratılışına uygun düşen filozofları takip ederek ilerleyebilir. İçinde bulunduğu kültürün ve coğrafyanın şartlarına göre, nasıl bir ortamda yetişmiş olursa olsun kitaplar her cinsten insanı ortak bir yüksek boyuta taşır.

Bu kitaplara başlanmadan önce, birbirleri ile ilişkili olan tarih, matematik, mantık, coğrafya, edebiyat derslerinin alınmış olması, doğadaki canlıları tanımak amacıyla biyoloji temelinin alınmış olması faydalıdır. Günlük genel kültürü güncel tutmak için günlük medya yayınlarını takip etmek de faydalıdır.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın