güçlü insanların özellikleri nelerdir?

burcukarasu
Sizce güçlü olarak gördüğünüz veya güçlü olduğunu bildiğiniz insanları ortak özellikleri nelerdir? Bu insanların hangi özellikleri onları güçlü yapıyor olabilir? Ayrıca güçlü olmak sizce bir karaktere özelliğimi yoksa sonradan geliştirilebilen bir özellik midir? Biraz beyin fırtınası :)

Cevaplar

leventbozkurt
Güçlü insanların ortak özelliklerine geçmeden önce güçlü insana dair bir iki kelime yazmak istiyorum.

Güçlü insan tanımı toplumda farklı anlaşılmalara yol açabiliyor. Bazılarına göre güçlü insan zengin, geniş çevresi olan, gösterişli bir yaşama sahip olanlar için kullanılan bir tanımlamadır.

Aslında sorudan da anladığım şekliyle, güçlü insan, güçlü kişilik sahibi insanlara verilen bir isim olarak algılıyorum. Cevabımı bu tanım üzerinden verdiğimi belirtmek isterim. Farklı bir cevap arayanlar zenginlikle ilgili konulara bakabilir.

Güçlü insanların ortak özellikleri


Duruş: Güçlü insanların bence en belirgin özelliği gözle görülür bir duruşlarının olmasıdır. Bu kişiler hakkında bir kaç dakika içinde yargıda bulunabilirsiniz. Bu duruş genelde kişiliğe sirayet eder neredeyse tüm iletişim kurduğunuz süre boyunca bunu hissedersiniz.

Hayır diyebilir: Hayır diyebilmek, düşündüğünüzden çok daha zor bir elde edilebilen bir özelliktir. Güçlü insanlar duruşlarına ve hayata bakış açılarına doğru gelmediği sürece size kolayca evet demezler. Çoğumuz bu konuda yeteneksiz olduğumuzdan kendi doğrularımızdan vazgeçerek belli durumlarda hayır diyemeyiz.

Özgüven, istediklerini çekinmeden ifade etme: Bu yine belli bir mottoya sahip olmasından kaynaklanır. İnsanların çekinmesine yol açan genelde ya kabul etmediği bir düşünceyi savunma yada bilgi sahibi olmadığı bir konuda konuşma durumunda kendine güvensizlikten ortaya çıkar. Güçlü insanlar istediklerinin altını kolayca doldurabildiklerinden özgüven içerisinde düşündüklerini kolayca ifade edebilirler.

Pes etmemek: Güçlü insanlar içinde bulundukları durum ne olursa olsun pes etmezler. Kendine güvenleri oldukça yüksek olduğundan amaçlarına ulaşacaklarına olan inançları çok yüksektir. Bu onlar için itici bir güç olarak motivasyon kaynağı görevi görür.

Bunlara daha fazlası detaylı bir şekilde eklenebilir, benden şimdilik bu kadar! Umarım beyin fırtınasına bir katkı sağlayabilmişimdir...
bu soruya cevap vermek için giriş yapın