internette güvenilir bilgiye nasıl ulaşılır?

nilgun
İnternette bilgiye ulaşmak çok kolay hale gelirken bu bilgilerin güvenilir olup olmadığı konusunda bir çok kaynağa şüpheyle yaklaşmak durumunda kalıyoruz. Güvenilir olmayan bilgi nasıl ayırt edilir? Güvenilir bilgiye nasıl ulaşılır? Sanırım bu geleceğin önemli sorunlarından biri olmaya başlayacak. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Cevaplar

semihturk
Son zamanlarda önemli bir sorun haline gelen ve ilerleyen zamanlarda sıkça karşılaşacağımız internetteki bilginin güvenilirliği konusunu burada görmek hoşuma gitti. Bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istedim.

İyi kötü bugün herkes birer internet kullanıcısı. Bunların bir kısmı internette üreten tarafta yer alıyor. Ancak bu üreten tarafın kalitesiyle ilgili ciddi sorunlar tüm dünyada baş gösteriyor.

Öyleki pek çok konuda işinde uzman olmayan kişiler tarafından internette bilgi olarak sunulan içerikler giderek artıyor. Buda sizin söylediğiniz gibi bulduğunuz bilgiye temkinli yaklaşmanıza ve bir teyid mekanizması aramanıza yol açıyor.

Bilgi üretimi miktar olarak eski dönemlere göre giderek artıyor. Ancak kalite de giderek düşüyor. Bunun en önemli sebebi bence internette bilgi sunmanın çok kolay olmasından kaynaklanıyor. Bilen de bilmeyen de farklı amaçlarla bir şekilde kalitesine bakmaksızın bu üretime katılıyor.

Google gibi arama motorları aslında bu konuya yönelik adımlar atıyor. Bir çeşit oto kontrol yöntemi ile bize daha güvenilir bilgiyi sunmaya çalışıyor. Sanırım bu gelecekte daha da üst seviyede olacak ve bu görevi arama motorları üstlenecek.

Dolayısıyla bu konudaki endişelerinizi gidermek için bir süre daha sabretmeniz gerekecek.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın