lider nasıl olunur?

leventbozkurt
Toplum içinde bazı kişilerin ön planda olması kaçınılmazdır. Bu kişileri bir adım öne çıkaransa bazı özelliklerini incelediğimizde liderlik kavramının da tanımını yapmış oluruz. Lider nasıl olunur sorusuna geçmeden önce lider ve liderlik konusunda bir iki kelime etmek gerek. Lider, bireyleri ortak hedeflere yönelten, hedefleri benimseten, bireyler arası köprüyü oluşturan, dağınık güç ve bilgiyi bir araya toplayıp sinerji yaratan kişidir. Lider elindeki gücü kullanarak çevresini etkiler. Lider başkalarına danışabilir ancak son kararı tüm sorumluluğu üzerine alarak kendisi verir.

"Dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir." Yani lider karşılaştığı engelleri aşıp iyi bir sonuca ulaştığı an başarılı sayılır. Peki liderlerin temel özellikleri nelerdir?

Liderlerin Özellikleri


- Eğitimi sürekli hale getirirler. Okul hayatları bitmiş olsa da öğrenim hayatları bitmez. Alanlarıyla ilgili akademik konuları takip eder, kendi sektörlerindeki gelişmelerden uzak kalmazlar.
- Vizyon ve misyon oluşturan kişilerdir. Geleceği öngörebilme yetisine sahiptirler.
- Daima önde değildirler, yeri geldiğinde arka planda kalmayı da bilirler.
- Değişimin yaratıcısıdırlar.
- İletişim yetenekleri gelişmiştir. Çevrelerindeki kişiler ile en doğru iletişimin nasıl kurulacağını iyi bilirler.
- Davranışları diğer çalışanlara örnek olacak derece net ve tutarlıdır.
- Hatalarından ders çıkarmasını bilirler.
- Organizasyonu başarıya doğru sürükleyen kişilerdir. Çalışkan ve mücadelecidirler.
- Başarıların tüm çalışanlara ait olduğunu düşünürler. Paylaşımcıdırlar.

Liderlerin özelliklerine genel olarak baktığımızda yukarıdaki maddeler ortaya çıkıyor. Tabi ki liderlik kavramını sadece birkaç özellikle sınırlamak olmaz. Farklı fikirleri düşünceleri olanlar vardır.
bu soruya verilen tüm cevaplar