modern dünyada çocuk yetiştirmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

evrimuysal
Buradan modern özellikle şehir annelerine soruyorum, çocuk yetiştirmek için tavsiyeleriniz nelerdir? Bir yandan çalışıp bir yandan çocuklarla ilgilenmek gerçekten çok zorluyor. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Cevaplar

kirmizikalem
Modern dünyada sanırım ayak uydurmakta en çok zorlandığımız alanlardan biridir bu. Çocuk yetiştirmek giderek zorlaşıyor, onların yaşadıklarını içinde bulundukları durumlar biz aileler anlayamıyoruz. Artık çocuklar teknolojinin de etkisiyle bizden çok daha hızlı hayat yolunda ilerliyorlar. Allah'ın bize lütfettiği üreme içgüdüsü annelik gibi hem çok güzel hem de çok zor bir görevi de biz kadınlara yüklüyor. Bu duyguyu üç çocuğu olan biri olarak doyasıya yaşadım. Bunun için kendimi çok şanslı görüyor Allaha şükrediyorum. Size modern dünyada çocuk yetiştirmek konusunda birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Günümüzün dünyasında, çocukların yetişme şartlarını gördükçe, geleceğe dair endişelerimde artıyor. Çok uç noktalarda çocuk yetiştiriyoruz, bir taraf marka çılgınlığında boğulurken, diğer taraf çöpten ekmek çıkarmanın peşinde. Teknolojik çılgınlık çocuklarımızı, gençlerimizi esir etmiş durumda. Alalım, tüketelim ve atalım. Yenisini alalım, tüketelim ve onu da atalım. Bu kısır döngü içinde kafamızı borçtan kaldıramıyoruz. Lütfen çocuklarımıza var olanın kıymetini bilerek yaşamanın mutluluğunu öğretelim.

Bize yani annelere sesleniyorum; yetişen nesil bizim eserimiz, eğitim evde, öğretim okulda başlar. Şimdi bana söylendiğinizi duyar gibi oluyorum, “eee babaların hiç sorumluluğu yok mu” diye. Tabii ki aynı şeyler onlar içinde geçerli, ama takdir edersiniz ki çocuğu doğuran büyüten annedir.

Eli öpülesi anneler çocuğunuzun farkında olun, onu dinleyin, onun karakterini öğrenin. Eleştirmek, bağırıp, çağırmak susturmak hele hele dayak atmak en kolay iştir. Onu o an için susturursunuz ama emin olun, tsunamisi çok daha şiddetli olur. Her yaptığını yargılamayın, neden yaptığını anlamaya çalışın. Konuşmasına fırsat verin, dinleyin, dinleyin, dinleyin…

Çocuklarımızın eleştiriden çok anlaşılmaya ihtiyacı var. Onları anlayıp, dinlediğimiz zaman emin olun sanal dünyaya ihtiyaçları kalmayacaktır. Sanal kahramanların peşinde koşmayacaklardır. En azından bütün dünyaları sanal alem olmayacaktır, çocuklarımıza vakit ayıralım onları çok severek, sevgiyi, dinleyerek dinlemeyi, sayarak, saygı göstermeyi, vererek paylaşmayı öğretebiliriz.

Anneler. Babalar; sözler değil davranışlar belirleyici olacaktır. Rol modelliğe önce kendimizin farkındalığını fark ederek başlamalıyız.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın