olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum?

deniza
Sanırım genlerimde var kafamın içindeki bu olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum. Pozitif insanları görünce hayretler içinde onları dinliyorum. Neredeyse polyanna... Benimse aklımda sürekli olumsuz düşünceler, her hangi bir durumda aklıma ilk gelen en kötüsü oluyor. Çok mu evhamlıyım neyim bilemedim.

Cevaplar

simgekul
Olumsuz düşünceler insan hayatını kötü yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Psikolojiye merak salmamı sağlayan Jack Ensign Addington tarafından yazılan “%100 Düşünce Gücü” adlı bir kitap var. Bu kitabın ana fikri düşüncelerin hayatınızı olumlu yada olumsuz nasıl etkilediği yönündeydi. Bu kitabı okuyarak olumsuz düşüncelerden kurtulmak adına ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için yapabileceğiniz bazı küçük değişiklikler vardır. Bunlardan kısaca bahsedeyim. Gerek duyarsanız daha fazlasını araştırabilirsiniz.

Olumsuz Duygular


Olumsuz düşüncelerin ana kaynağı duygulardır. Öncelikle olumsuzluk yaratabilecek duygularınızdan uzaklaşmayı deneyin. Gerekirse bu duygular üzerinde daha az durun. Örnek vermek gerekirse aşk ve sevgi insandaki en yoğun yaşanan duygulardır. Eğer bu tür bir duygu yoğunluğu içindeyseniz bunu bir süre de olsa hayatınızdan uzaklaştırın.

Bakış Açısı


Sizi olumsuz düşünceye iten şey aslında konulara yaklaştığınız bakış açısı. Siz bir durumu farklı noktaları değerlendirerek olumsuz yönlerini görüyorsunuz. Aslında aynı olayın iyi yanları pozitif etkileri de vardır. Bakış açısını değiştirerek bunları görmeye başlayabilirsiniz. Bu kolay bir eylem değil, zaman alacaktır ama uzun vadede sizi olumlu düşünme yönünde geliştirecektir.

Aklınızdaki Boşluklar


Eğer kendinizi yeterince meşgul tutamıyorsanız, olumsuz düşüncelerin kafanızda yer bulmasına yardımcı olursunuz. Yaratıcı olun, hobi edinin, sosyalleşin, spor yapın. Aklınızı meşgul edecek her aktivite bu tür olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Olayları Zamanla Değerlendirme


Olayları değerlendirmek için acele etmeyin. Kendinize zaman verin. Olumsuz düşünceler üretmekten kendinizi alamadığınız bir durumu ele alın mesala buna anında aklınızda oluşan düşünceler ve bakış açısı nedeniyle olumsuz görüyor olabilirsiniz. Olayları değerlendirmek için bir ara veya zaman verirseniz emin olun aynı konuda daha pozitif düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Kendinizi Test Edin


Bu bence en önemlisi, olumsuz düşüncelerden kurtulmak için attığınız adımları test edin. Gerekirse bu olayları, düşünceleri hatta yaşadıklarınızı not edin. Başarıya ulaştığınızda elde edeceğiniz her şey sizi olumlu düşünmeye itecektir. Olumlu düşünce sistemine sahip olmak insan hayatını tahmin edebileceğinizden daha fazla etkiler bunun tadını aldığınızda buna devam etmek isteyeceksiniz.

Tabi tüm bu saydıklarım için zamana ihtiyacınız olduğunu tekrar hatırlatırım. Hemen sonuç almayı beklemeyin sabır gösterin, her şey daha güzel olacak!
bu soruya cevap vermek için giriş yapın