propolis nedir ne için kullanılır?

mustafabilen
Arıcılık konusunda bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilir mi? Propolis nedir ve ne işe yarar?

Cevaplar

kerimacar
Arı propolisi, kovanı bakteri ve virüslere karşı korumak ve kovandaki çatlaklıkları kapamak için, kovanı soğuktan, diğer kovanlardaki arıların yağmasından korumak için kovanın bir kısmını propolisle kapatırlar.

Arıların, ağaç kabukları, çiçek sapları, bitkilerin filiz ve tomurcuklarıyla elde ettikleri reçinemsi ve mumsu maddedir. Arı bu maddeyi ürettikten sonra arka ayaklarındaki keselerle kovana taşır. Arılar propolisi depo etmez, ihtiyacı olduğunda üretir.

Propolis, arılar tarafından bal mumuyla karıştırılarak kullanıldığından saf olarak üretilememektedir. Propolisin en önemli özelliği bakteri barındırmamasıdır. İşçi arıların bir işi de, kovanın temizliğidir. Kovanda ölen arıları ve kovanda bulunan diğer küçük çaptaki yabancı maddeleri işçi arılar, kovanın uzağına taşırlar. Ancak, taşınamayacak kadar büyük yabancı maddeleri, propolis ile mumyalar.

Bademcik iltihabı, bronşit, faranjit, larenjit ve burun iltihabı üzerinde etkili olduğu birçok bilimsel çalışmada belirtilmiştir. Soğuk algınlı olan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, propolis kullananların üç günde kullanmayanların ise beş günde iyileştiği görülmüştür. Vücuttaki enzimleri bloke ederek vücutta ağrı ve ateşe neden olan prostaglandinleripropolis ortadan kaldırmaktadır. Propolis bu konuda aspirinle aynı etkiyi göstermekle beraber, aspirinin yan etkilerini göstermemektedir. Propolisin ülser, gastrit, bazı sindirim sistemi problemleri ve ileri safhada mide kanserine neden olan ve tedavisinde birçok antibiyotiğin birlikte kullanılmasını gerektiren helikobakteriyi öldürebileceği belirlenmiştir. Yara kapama, doku tamiri sağlanması, yanık, apse, kulak iltihabı ve deri enfeksiyonlarının önlenmesi yönünde olumlu etkileri görülmüştür.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın