omuz seğirmesi neden olur nasıl geçer?

simgekul
Omuz seğirmesi genelde kaygı bozukluğu ve psikolojik rahatsızlık yaşayan kişilerde görülür. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür. Genellikle çekingen ve titiz kişilerde daha sık görülür. Yaşadığı hayatın stresli olması ise hastalığı tetikler.

Bu hastalığa kalp ve damar hastalıkları, tiroid bezinin aşırı çalışması, kansızlık ve kan şekeri düzeyinin düşüklüğü de sebep olabilir. Hayat kalitesini bozan bu hastalık genellikle yirmili yaşlarda görülür.

Hastalığın belirtilerini azaltan öneriler:

-Tedavi boyunca hasta stresten uzak durmalıdır

-Çay ve kahveyi mümkün olduğunca az tüketmelidir

-Kola ve çikolatadan uzak durmalıdır

-Esrar, kokain ve alkol asla tüketmemelidir

sağlıklı beslenerek nasıl kilo verilir?

saglikliyasam
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz, diyet yaparken kilo vermeye çalışırken çoğu zaman sağlık konusu göz ardı ediliyor. Bu kadar sağlıksız, hormonlu besinlerin arasında sağlıklı beslenerek nasıl kilo vereceğinizi düşünmekte çok haklısınız.

Size denenmiş ve uygulanmış sağlıklı beslenerek yapabileceğiniz bir diyet listesi paylaşmak istiyorum. Bu diyet listesi ile tamamıyla yağlarınız eriyor.

Sağlıklı Beslenerek Yapabileceğiniz Diyet


Bu diyet 5 aşamadan oluşuyor. Bu diyet sayesinde 18 ile 20 arasında kilo verebilirsiniz! Yavaş yavaş vereceğiniz bu kilolar kesinlikle sağlıklı! Ortalama haftada 1-1.5 kilo vereceksiniz! Kesinlikle kas veya su değil tamamıyla yağlarınızdan vereceksiniz!

Gelelim listemize;

1. Liste ( 25 Gün Uygulanacak )

7:30 1 bardak yarım yağlı süt
09:00 2 dilim tam buğday ekmeği arası beyaz peynir, maydanoz, şekersiz açık çay veya yeşil çay
10:30 2 kuru kayısı, 1 ceviz
12:30 1 porsiyon köfte veya döner, az yağlı salata, 1 dilim tam buğday ekmeği
15:00 1/2 paket form bisküvi
17:00 2 kuru kayısı, ılık su
19:00 6 kaşık etsiz sebze yemeği, 1 dilim tam buğday ekmeği, az yağlı salata
21:00 1 meyve

1. Listeyi uyguladıktan sonra 2. listeye geçerek daha fazla kilo verebilirsiniz!

2. Liste ( 25 Gün Uygulanacak )

07:30 3 kuru kayısı, ılık su
09:00 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, 2 zeytin, çeri domates, maydanoz, haftada 1 gün yumurta, şekersiz açık çay veya ıhlamur
12:00 1 porsiyon ızgara veya etli sulu yemek, 1 dilim tam buğday ekmeği, az yağlı salata
14:00 2 kuru incir
16:00 1 kutu kayısılı probiyotik yoğurt
17:30 1 meyve
19:00 6 kaşık etsiz sebze yemeği, az yağlı salata
21:00 3 kuru kayısı, ılık su

2. listeyi bitirdikten sonra daha fazla kilo vermek isteyenler 3. listeye geçecek!

3. Liste ( 25 Gün Uygulanacak )

07:30 Bir yemek kaşığı pekmez
09:00 İki dilim tam buğday ekmeği arası beyaz peynir, maydanoz, şekersiz açık çay veya ıhlamur veya yeşil çay
12:30 Bir kase çorba, az yağlı salata
15:00 Bir ETİ stik çikolata
17:00 Meyveli yoğurt
19:00 Altı kaşık et veya tavuk veya ciğer sote, az yağlı salata
21:00 Bir meyve

3. liste bittikten sonra 4. listeye geçerek daha fazla kilo veriyoruz..
4. Liste ( 25 Gün Uygulanacak )

7:30 Bir su bardağı ılık su
9:00 1/2 simit, bir dilim beyaz peynir, domates, maydanoz, şekersiz açık çay veya ıhlamur veya rezene, haftada 1 gün yumurta
12:00 Bir dilim tam buğday ekmeği, bir porsiyon etsiz sebze yemeği, az yağlı salata
15:00 1/2 paket eti form
17:00 Bir meyve
19:00 200 gr balık veya 2 baget veya bir kalçalı but, az yağlı salata
21:00 kaymaksız yoğurt

4. liste bittikten sonra 5. listeyi uyguluyoruz.

5. Liste ( 25 Gün Uygulanacak )

7:30 Bir çay kaşığı bal
9:00 Bir dilim tam buğday ekmeği, bir dilim beyaz peynir, üç zeytin, pişmiş domatesli biber, şekersiz açık çay veya yeşil çay
12:30 İki kepçe çorba, az yağlı salata, bir dilim tam buğday ekmeği
15:00 1/2 paket form bisküvi, 200 ml sür
17:00 Bir meyve
19:00 Altı kaşık etsiz sebze yemeği,az yağlı salata, bir dilim tam buğday ekmeği
21:00 Bir meyve

Uyarılar


Patates, mısır, havuç, turşu ve bezelye yemeklerimizde ve salatalarımızda kullanmıyoruz.
Günde en az 2 litre su için.
Diyetinize ek olarak spor yapmanız önerilir.

Meyve öğününüzde yiyebileceğiniz meyveler


1 yerli muz veya 1 portakal veya 1 armut veya 1/2 nar veya 2 mandalina veya 1 elma veya 1 havuç veya 1/2 greyfurt veya 1/2 ayva veya 1 kivi veya 1 dilim ananas veya 200 gr çilek veya 200 gr kavun veya 200 gr karpuz veya 150 gr kiraz veya 1 adet şeftali veya 7 adet erik veya 100 gr üzüm.

eldeki soğan kokusu nasıl geçer?

hulyayildiz
Hemen hemen her yemekte soğan vardır. Soğan doğradıktan sonra ellerin kokusu hem kendinizi hem de yanınızda bulunan kişileri rahatsız eder. Soğan kokusunu geçirmek için bir kaç pratik yolu vardır.

Bu kokudan kurtulmak için tuz ve soğuk su ideal bir çözümdür. Soğuk suyla tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve ellerinize bu karışımdan sürün. Daha sonra bol suyla yıkayın. Ellerinizi daha sonra nemlendirici kremle kremleyin.

Başka bir çözümde limondur. Limonun suyunu sıkın ve ellerinizi bu suyun içinde 3 dakika bekletin. Daha sonra bol suyla yıkayın ve kremleyin.

Diğer bir çözümde domatestir. Domates suyuna elinizi sokup birkaç dakika bekletin ve bol suyla yıkayın. Daha sonra da kremleyin.

En ilginç çözüm ise tencere, çatal ve kaşıktır. Bu eşyaların çelik olanları soğan kokusunu almaktadır. Sadece soğan kokan elinizi çelik bir eşyaya sürmeniz gerekmektedir.

bildiğiniz en saçma mobil uygulama hangisi?

lazhasan
Bi ara mobil uygulama işine bayağı sarmıştım. Bütün yeni mobil uygulamaları yakından takip ediyordum. "I am rich" yani "ben zenginim" diye bir uygulama çıkmıştı. Kısa süre storelarda kalmış bende haberini okumuştum. Tam bu sorunun cevabı olabilecek bir uygulama.

Uygulamanın fiyatı 999 dolar diyeceksiniz ki bu uygulama ne işe yarıyor. Bu uygulama hiç bir işe yaramıyor. Uygulamayı satın alıp yükledikten sonra çalıştırdığınızda ekranda bir elmas resmi beliriyor. Hepsi bu :) Buraya yazmadan önce tekrar baktım, uygulama çok kısa sürede Appstore'dan şikayetler üzerine kaldırılmış. Yalnız işin ilginç tarafı bu uygulamayı toplam 8 kişi 999 dolardan satın almış.

Uygulama geliştiricisi açısından devasa bir başarı. Bu mobil uygulamayı satın alan neden alır diye düşününce herhalde çöpe atacak kadar param var diye gösterebilmek için olabileceği aklıma geliyor.

Bu uygulamayla ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler "i am rich" diye aratıp bilgileri bulabilir. Zamanında epey viral olmuş. Uygulamayı satın alanlar yana yakıla yorumlar yazmış ama nafile. Appstore uygulamayı yayından kaldırdıktan sonra bu sekiz kişiden sadece ikisine para iadesi yapmış. Geri kalan 6 kişiye gerçekleştirilen satış büyük bir başarı olarak bence mobil uygulama tarihinine geçmiştir.

sosyal medya optimizasyonu nasıl yapılır?

seocu
Bir bloğunuz var ya da bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesapları için seo yapmak sitenizin başarısını önemli ölçüde etkiler. Projeniz hazır, kafanızda bir çok yeni fikir, heyecanlısınız. Eğer bu projeyi büyütmek istiyor, hedef kitlenizin sizi tanımasını istiyorsanız, ne yazık ki web sitenizi bol özgün içerikle doldurmak size yetmeyecek. Araştırmalar yapıyor, yeni taktiklerle markalaşmak için uğraşıyorsanız yeni kavramlar hayatınıza girmiş demektir. Bu süreçte sosyal medyanın gerekliliği tartışılmaz size bu aşamada yabancı gelen yada detayını bilmek istediğiniz terimlerden bahsedeceğim.

Sosyal medya üzerinde çalışma yapılması gerektiği fikri ilk olarak, 2006 yılında Rohit Bhargava ' nın ortaya attığı 5 madde ile çıkmış. Bu maddeler öyle yankı uyandırmış, öyle çok tartışmaya sebep olmuş ki, liste hem yenilenmiş hemde uzadıkça uzamış. Peki sadece 8 yıl gibi kısa bir sürede hem kendini, hem projelerimizi bu kadar geliştiren kavramlar neler?

SMO ( Social Media Optimization) : Sosyal medya optimizasyonu, projenizin ( web sitesi, blog, bülten vb. ) sosyal platformlarda yaygınlaşması için yapılan çalışmalardır. İçeriğinizin tüm mecralarda gösterdiği yayılımı, trafiğe dönüştürmek için çeşitli çalışmalar düzenlenir.

SMM ( Social Media Marketing ) : Sosyal medya pazarlaması dediğimiz kavram ise tüm sosyal platformlarda düzenlenen kampanyalar, yarışmalar, hediye dağıtımları ile Facebook, Twitter gibi mecralara reklam vererek oluşturulan çalışmaların hepsini kapsar. Hatta içeriğinizin cep telefonlarına göre uyarlanma çalışmalarınıda bu kısma dahil edebiliriz. Dikkat ederseniz, bu çalışmaların her biri sosyal medyada yaygınlaşmak için yapılmakta. Yani, pazarlama ( SMM )kavramı, optimizasyon ( SMO ) kavramına dahildir diyebiliriz.

SEO ( Search Engine Optimization) : Artık duymadığınız düşünmediğiniz tek bir anın bile geçmeyeceği canavar kelime :) Türkçesiyle, arama motoru optimizasyonu. Aslında hem dolandırılmayı önleyen, hemde sizlere doğru anlatanan bir oluşum bu. İlk çalışmaya başladığınızda biraz sinir bozucu gözükse bile, bu lebi deryanın içinde kaybolmamak için size doğruyu gösterdiğini anlayacaksınız. Bu kavram ilgili yüzlerce taktik, binlerce makale okuma şansınız var. Hatta hiç duymamış olsanız bile şu an yaptığınız bazı şeyler bu konuya dahil olabilir bile. SEO iyileştirme çalışmaları, sizin sitenizin içeriğini yararlı, özgün ( kopya içerik konusunda çok hassaslar, aman dikkat! ), açıklayıcı hale getirerek arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı oluyor. Bu konuda yapılacak çalışmalar ise ikiye ayrılıyor : On-Page SEO ve Off-Page SEO . Hatta bu konuda sanırım birşeyler yazasım var, paragraf uzadıkça uzuyor :)

SEM ( Search Engine Marketing ) : Aslında ismen Arama Motoru Pazarlaması olduğu için, Google , Yandex gibi motorlarda yapılan ücretli çalışmalar olarak algılanıyor. Ancak bir çok kaynakta bu kavram, SEO çalışmalarınıda kapsayan daha geniş bir kavram olarak anlatılır.

Bahsettiğimiz 4 kavramda, sizleri markalaştırmak için birbiri içine geçmiş önemli kurallardır. Hepsinin bir arada, dürüstçe yürütülmesi, sizleri kaçınılmaz başarıya ulaştıracaktır.

göz çevresi bakımı nasıl yapılır?

leylayim
Göz çevresi yüzümüzde en hassas yerlerden biridir. Cilt bakımı, özellikle kadınlar tarafından çok önemsenen ve uygulanan temel tekniklerden oluşur. Cildinize uygun makyaj ve bakım ürünleri kullanmak, her bölgeye ayrı özen göstermek çok önemlidir.

Göz altlarındaki morluklar, kırışıklıklardan ve çizgilerden kurtulmak ve cilde canlılık katmak çok önemlidir. Bu yüzden de bakımı ihmal etmemeli ve düzenli aralıklarla uygulamalısınız. Göz çevresi kırışıklıkları için bir çorba kaşığı badem, soya ve avokado yağını karıştırıp, geceleri yatmadan göz çevrenize masaj olarak uygulayabilirsiniz.

Sabah da yüzünüzü güzelce tıkadıktan sonra cildinizi yumuşak bir havluyla, hırpalamadan kurulayabilirsiniz. Göz altındaki torbalardan şikayetçiyseniz, göz çevrenize halka şeklinde kestiğiniz patatesleri koyabilirsiniz. 15-20 dakika bekleterek, göz altlarınızdaki torbalardan kısa sürede kullanabilirsiniz.

Tabii bunun dışında gözlerinizi fazla yormamaya, yorgun kalmamaya ve düzenli uyumaya da özen göstermelisiniz. Bunların dışında evinizdeki doğal malzemeleri kullanarak da göz altlarınız için bakım kremleri yapabilirsiniz.

Örneğin 1 tatlı kaşığı kahve ile yumurta akını karıştırarak göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Elle ya da pamuk yardımıyla uyguladığınız bu karışımı yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz. Genel göz çevresi bakımınız için 1 tatlı kaşığı gül suyu ile püre kıvamına getirdiğiniz yarım muzu karıştırın. Daha sonra da göz çevrenize yumuşak hareketlerle, masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı maksimum yarım saat göz çevrenizde bekletin ve yüzünüzü temizleyin. Bu işlemlerle göz çevrenize düzenli bakım yapmış olur, morlukları ve gözaltı torbalarınızdan da kurtulmuş olursunuz.

argan yağının faydaları nelerdir?

ipeko
Argan yağı benim bildiğim kadarıyla saçlar için çok faydalı. Saçlarınızın çok daha sağlıklı ve sağlam olmasını sağlıyor. Birçoğumuz günlük yaşantımızda saçlarımıza gerekli özeni gösteremeyiz. Özellikle yoğun tempoda çalışanların sağlarına bakmamasının sonrasında saçlarda kuruma, dökülme, cansızlık, matlık ve kırılma gibi sorunlar ortaya çıkar.

Saç sorunlarına çözüm bulmak isteyenler ise her gün sürecekleri bir miktar Argan yağı ile bu sorunu çözebilirler. Argan yağı ile saçlarımıza faydalarından bahsedecek olursam.

- Kırıkları giderir ve sürekli kuaföre gitmekten kurtarır.
- Saçları canlandırır.
- Saçlarda oluşan kepeklerin giderilmesine yardımcı olur.
- Kuru saç diplerini nemlendirir.
- Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
- Saç dökülmelerinin azalmasını sağlar.

Argan yağı özellikle bayanların bir numaraları tercihi olup, sadece saçlara değil aynı zamanda cilde de sürülebilir. Cildin pürüzsüzlüğünü giderdiği gibi aynı zamanda kısa zamanda cildin yenilenmesini sağlamaktadır.

el ve ayak bakımı nasıl yapılır?

biliyorum
Eller ince bir deriye sahip olduğundan ve gün boyunca en çok kullanılan organ olduğundan zarar görmektedir. Özellikle kış aylarında eller çok fazla kurumaya ve çatlamaya başlamaktadır. Ellerin nem dengesini sağlamak çok önemlidir. Sürekli olarak hareket eden ve her daim göz önünde bulunan ellerin bakımı yapılmazsa kurumuş, çatlamış ve tahriş olunmuş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Soğuk havalar ile birlikte kurumuş el derisi yanma ve çatlak oluşturma ile birlikte birçok deri hastalığına sebep olabilmektedir.

Ellerin güzel görünmesi için dikkat edilecek noktalar; ellerin zarar gördüğü durumlardan sakınmaktır. Eller özellikle soğuk havalarda açık bırakılmamalı mutlaka dışarı çıkarken eldiven takmak ihmal edilmemelidir. Eldiven sadece soğuk hava için değil her türlü zarar verecek madde kullanımında hatta acı olabilecek biber dahil olmak üzere evde bir köşede hazır bulunmalıdır. Aksi taktirde kalıcı izli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Eller kesinlikle soğuk sudan sıcak suya ya da tam tersi şekilde suyla temas edilmemeli; bilindiği gibi bu durumunda çatlar ve tahriş olur.

Eller yıkandıktan sonra günde en az üç kez nemlendirilmelidir. Ellerin korunması ve bakımı için; mutlaka bir çantada bile bir nemlendirici bulunmalıdır. Elleri ölü deriden arındırmak için limon ile peeling yapabilir bu şekilde doğal yöntemler ile işlem gerçekleştirilir. Limondan sonra çok bekletmeden yıkamak en uygun olanıdır elde birtakım kızarıklar oluşabilmektedir. Eller için gece vazelin kullanmak derini yumuşaması ve korunması için iyi gelecektir. Bitkisel yollardan koruma için bazı yağ çeşitleri elin en iyi şekilde nemlenmesini sağlamaktadır. Bu yağlardan; tatlı badem, zeytin, jojoba en bilinen olanlarıdır. Pürüzsüz eller için buharda tutmakta iyi sonuç verecektir.

özgün içerik nedir seo etkileri nelerdir?

seouzmani
SEO yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz konu bir hayli kapsamlıdır. Özgün içerik ile oluşturulan her türlü web platformu seo etkilerini mutlaka pozitif yönde görecektir. Diğer taraftan SEO kavramının sabit olguları ve kuralları yoktur. Ya da, belli standartları yerine getirerek SEO konusunda başarı elde etmek mümkün değildir. Aksine, birbirinden farklı bir çok kuralı vardır ve bu kuralların geneli değişkendir.

Hal böyle olunca da, SEO denilen kavramı ve oluşturduğu dünyayı yakından takip etmek büyük önem taşımaktadır. Peki, tüm değişken kurallara karşın; sabit açıdan bakıldığı zaman her daim etkisini koruyan bir kural, unsur yok mudur? Tabii ki de vardır. İşte, özgün içerik kavramı da bu bağlamda arama motoru optimizasyonu dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Zira, başta Google olmak üzere tüm arama motorları her daim yeni bilgi arayışı içerisindedir. Yeni bilgi, yeni kullanıcı demektir. Farklı bir platform içerisinde olmayan bilgiyi sunmanız, o platformlarda ki kullanıcıları da çekmeniz anlamına gelir. Dolayısıyla, SEO çalışmalarında özgün içerik hususunda dikkatli hareket etmek her daim sizi bir adım önde tutacaktır.

Her ne kadar özgün içerik önemli bir konu olsa da, sadece bir yazının özgün olması yeterli değildir. Bir çok kişinin en büyük hatası da budur. Var olan bir bilgiyi farklı cümleler ile anlatmaya ve verim almaya çalışırlar. Oysa ki, o bilgi zaten vardır ve siz sadece farklı cümleler ile tekrar etmiş olursunuz. Özgün içeriğin de başarılı olması için yeni olması ve/veya var olan bir içeriği farklı açıları ile ele alması gerekmektedir.

gebelikte babaya düşen görevler nelerdir?

bebegim
Hamilelikte babaya düşen görevleri tanımlayabiliriz. Ancak bazen ailenin yaşam tarzına bağlı olarak annenin eşinden farklı şeyler beklemesi gayet normaldir. Anne adayları hamilelikle birlikte pek çok fiziksel ve duygusal değişimleri olmaktadır. Kadınların hemen hepsinde psikolojik değişiklikler olmaktadır.

Gebelikle birlikte anne adaylarının göğüslerinde şişkinlik, sabahları daha fazla uyuma, gerginlik bel ağrısı, kusma, sinirlilik, halsizlik vücutta görülen fiziksel değişimler yer almaktadır. İlk üç ayda bebekler de düşme riski olduğu için baba adaylarının eşlerini üzmemesi gerekmektedir. Unutulmasın ki anne hamilelik süreci sonunda büyük bir ameliyat geçirecek ve bu onu belki de ilk defa yaşayacağı hayatı önem taşıyan bir durumdur.

Gebelikle birlikte cinsel hayatta kanama olmadığı sürece bir değişim söz konusu olmaz. Eşler mutlaka ve mutlaka gebelik muayenelerine beraber gitmeli. Karşılaşılacak olumsuz durumlara beraberce göğüs germelidirler. Gebelikle birlikte anne giderek hassaslaşmakta en ufak şeylere bile alınmaktadırlar. Bu durumu tersine çevirerek onu mutlu edecek minik sürprizler yapmak ve her an yanında olduğunu baba adayı hissettirmelidir.

Bebeğin cinsiyeti ilk üç aydan sonra belli olur. Cinsel birliktelikten sonra anne rahmine giren spermin yarısı erkek kromozomu yarı dişi kromozomu taşır. Yumurta ise sadece dişi kromozomu taşır. Erkek sperm yumurtayı diller ise bebek erkek dişi sperm yumurtayı döller ise bebek dişi olur. Bebeğin dişi ya da erkek olmasını erkeğin spermi belirlemektedir.

Hamilelikle birlikte anne adayı dengeli ve düzenli beslenmelidir. Anne adaylarının bulantısı olacağı için yataktan hızlıca kalkmamalıdır. Erkekler kahvaltıyı eşlerinin yanına getirerek onlara yardımcı olmalıdır. Hamilelikte cinsel ilişki de bir sakınca yok ise baba adayı kondom kullanarak anneyi ve bebeği bir çok hastalıktan korumuş olur.

Annenin üzerine büyük bir yük bineceği için anne vücudunda olan ağrılara baba masaj yaparak anne adayını rahatlatmalıdır. Babalar eşlerini strese sokacak her türlü gergin ortamdan, sigara, içkili yerlerden uzak tutmalı. Eşiyle birlikte yarım saatlik temiz hava da yürüyüşlere çıkmalıdır. Anne ile birlikte hafif spor yapmalıdır. Yüzme ve yürüyüş yapmak anneye, bebeğe iyi gelecektir. Baba annenin yardımcı pilotu olarak ona her konu da destek olmalı, üzüldüğünde , hastalandığında yanın da olmalı bir takım yükleri annenin üzerinden alarak ona yol gösteren kaptan konumunda olmalıdır.

ormanlık alanların azalmasının nedenleri nelerdir?

nilgun
Ormanlar dünyanın yaşanabilir bir yer olmasını sağlayan en önemli etkilere sahip yerler arasında bulunmaktadır. Ormanların tahrip edilmesi sonucunda yaşam alanlarımız olumsuz etkilemektedir. Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda özellikle insansal kaynaklı etkiler nedeniyle ormanların her geçen gün azaldığı tespit edilmiştir. Tabii ki ormanlık alanların azalmasının nedenleri sadece insanlara bağlanamaz. Zaman içerisinde meydana gelen iklimsel değişiklikler de birçok ormanlık alanın zaman içerisinde yok olmasına neden olmaktadır.

ormanlık alanların azalmasının nedenleri nelerdir
Ormanlarda yer alan ağaçlar havadaki karbondioksiti alıp oksijen salınımı yaptıklarından dolayı dünyadaki havanın temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Hatta bu etkilerinden dolayı ormanlara dünyanın akciğerleri denildiği de bilinmektedir. Nasıl ki bir canlının akciğerleri yok edilirse kaçınılmaz son ölüm olacaksa dünyadaki ormanların yok edilmesi de dünyanın ölmesi anlamına gelmektedir.

Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikle yeni yerleşim yerlerinin açılması adına ormanların bilinçsiz bir şekilde yok edildiğini gözlemledik. Ormanlık alanların yok edilmesi kimi zaman devlet eliyle yapılıyor olsa da özellikle yerlerinin değerlenmesi adına bazı ormanlık alan sahiplerinin de ormanları kundakladığı yani ormanları yaptığı bilinmektedir. Yaşanan bu durumlar da ormanlık alanların hızlı bir şekilde azalmasına neden olmaktadır.

Ülkemizdeki insanlar bilgisiz ve bilinçsiz olduğundan dolayı özellikle piknik yapmak için ormanlık alanları seçen insanların da kimi zaman orman yangınlarına neden olduğu ve bu nedenden dolayı ormanlık alanların azalmasında etkili oldukları bilinmektedir. Ormanlık alanlarda piknik yaptığınız zaman özellikle yakmış olduğunuz ateşi iyi bir şekilde söndürmeye özen gösterin. Doğaya atılan cam parçaları da güneş ışınlarını kırarak çalılıkların tutuşmasına ve beraberinde ormanların yanmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden cam kırıklarını ormanlık alanlara gelişigüzel bırakmamaya özen gösterin. Ormanlık alanların azalmaması için her ne kadar önlem alınırsa alınsın insanlar bu konuda bilgilendirilmediği sürece bilinçsiz bir toplum ormanların yok edilmesine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı ilk olarak insanların ormanlar konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

güzellik yogası nedir?

biliyorum
Evet güzellik yogası diye bir şey vardır. Adından yoga yaparak güzelleşmek olarak anlaşılabilir ancak güzellik yogası birçok sağlıklı yaşam sistemlerinden alınmış ve kombine edilmiş, hem sağlık hemde güzellik için yapılan bir komple çalışmadır. Güzellik cilt yüzeyi ile sınırlı değildir. Sadece görünüşte güzel görünmek için yapılan bir çalışma değildir.

Aynı etkiyi içeriden dışarıya doğru da yapmak gerekir. Güzellik gençlikle gelen ve yaşlandıkça yavaşça kaybolan bir oluşumdur. Güzellik sanatı kişinin gayreti ve etrafındaki, imkanları kullanarak, zamanla elde edilen bir neticedir. Benim bu konuda arzum konu ile ilgili çok uzun senelerin birikimi olan tecrübe ve deneyimlerimin 360 derecelik bakış açısından size sunarak paylaşmaktır.

Yaşlanmak durdurulamaz ancak, güzellikle doğal yıpranmadan olgunlaşmak mümkündür.

Buda güzelliktir.

güler yüzlü olmanın faydaları ve zararları nelerdir?

simgekul
Güler yüzlü olmanın faydaları zararlarına göre çok daha fazladır. Önelikle güler yüzlü olmak karşımızdaki insanın takdirini kazanmamızı sağlar. Toplum içinde güler yüzlü olan insanlar çevrelerine pozitif enerji yayar. Herkes birbirlerine karşı hoşgörülü yaklaşarak sorunları aşabilecekleri düşüncesini yaratır. İletişimin kurulması insanların neşeli, güler yüzlü ve mutlu olmalarını sağlamaktadır.

Hayatımızın her alanında insanlarla karşı karşıya geliriz. Bakışlarımızın karşımızdaki kişiyi etkileyeceğini bilebiliriz. Somurtkan birisi hoş karşılanmadığı gibi söylediklerine de fazla güven gösterilmez.

Güler yüzlü sıcak kanlı olmak insanları kendisine çekerek sempati duymasını sağlar. İletişimin sağlıklı şekilde olması ve devamlılığı için gerekli olmaktadır. Evrensel olarak ortak dil olarak görülmektedir. Beden dilinin doğru kullanımı insanları etkilemek ve anlaşmakta önemlidir.

Güler yüzlü olmaya özen göstererek davranışlarımızı düzenlememizde mümkündür. İnsanlara karşı güler yüzlülük onların güvenini kazanarak iş yapmamıza olanak sağlar.

düzenli ve sağlıklı yaşam için neler yapıyorsunuz?

leylayim
Sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek ve egzersiz yapmak gerekir. Yerinde bir soru olmuş, size kısaca önerilerimi aktarayım.

Günümüzde masa ve bilgisayar başında oturan kişiler hareketsiz kalmaktan dolayı hem kilo alıyorlar hem de düzensiz bir hayat sürdükleri için hastalıklara yol açmış olurlar. Kendimiz için bir şeyler yapmak istiyorsak dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek ve egzersiz yapmak şart. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam için önerilerim:

- Zamanınızı iyi ve doğru değerlendirin. Boş zaman diye bir zaman parçası yoktur unutmayın ve bu sözü kullanmayın.

- Herhangi bir şeyin kabulü için karşı taraf dediğiniz kişi veya kişilerle tartışmayın. Bu hem kabulü imkansız kılar; hem de sinirlerinizi yıpratır.

- Sindirim sisteminin dinlenmesi ve vücuttaki zehirlerin atılması için haftada bir gün yalnızca meyve yiyin ve su için.

- Beyaz şekeri boş verin tercihiniz esmer şeker veya bal olsun.

- Evinizi eşya ile değil görmekten mutluluk duyacağınız şeylerle doldurun.

- İlk yardım bilgisi edinmeyi ihmal etmeyin.

- Kendine yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkalarına da yapmayın.

- Çocukları önce dinleyin ve anlamaya çalışın. Bunu asla ihmal etmeyin. Onlar sizi değil siz onları anlamak zorundasınız.

- Dostlarınızı dikkatli seçin.

- İnsanları sevdiğinizi kendilerine söyleyin.

- Her hata sebebiyle kendinizi veya başkalarını kınamayın. Hayatta her şey mükemmel olamaz değil mi?

- Güzel bir söz veya gülümsemeyle bile olsa mutlaka iyilik yap ve hiçbir iyiliği asla küçümsemeyin.

- Başka insanların yanında çocuklarınızın kusurlarını değil iyiliklerini söyleyin. Bu onları daha çok mutlu eder ve size saygı duyarlar.

- İnsanların gizlemeye çalıştıkları kusurlarını araştırmayın.

puan kullanılabilen alışveriş siteleri hangileri?

leylayim
Bende internetten alışverişe meraklı olanlardan biriyim :) Bildiğim kredi kartı puanları kullanılabilen alışveriş sitelerini sizinle paylaşayım. Muhtemelen bunların dışında başka alışveriş siteleri de vardır, başkaları bunlardan bahsedecektir.

https://www.hepsiburada.com/
https://www.hizlial.com/
https://www.n11.com/
https://www.bebisko.com/
https://www.kliksa.com/
https://www.morhipo.com/

Bildiklerim bunlar...

hiç para olmadan nasıl iş kurulur?

girisimci
"Harika bir iş fikrim var! Ama bu işi kurmak için hiç param yok.”

Bu cümleyi arkadaşlarımdan, öğrencilerden, iş çevremden defalarca duydum. Büyük ihtimalle sizde bu cümleyi birkaç kez kurdunuz. Bunda gerçeklik payı olmasına rağmen, çevrenizde güzel bir iş fikrine yatırım yapabilecek pek çok insan olduğunu unutmayın.

Bu kişilere ulaşmamak sizin hatanız olacaktır. Eğer aklınızda insanların isteyeceği bir ürün veya hizmet fikri varsa, öncelikle buna güvenmelisiniz. Paranızın olmaması sizi umutsuzluğa düşürmemeli. Kendinizi ve düşüncelerinizi farklılaştırarak bunun üzerinden gelebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

Peki çevrenizden fon bulmak yerine alternatif olarak ne yapabilirsiniz?

Hizmet sektöründen yaratacağınız fonlar ile üretim sektörünün ihtiyaç duyduğu fonu yaratabilirsiniz.

Hizmet odaklı bir iş kurmak, üretim odaklı iş kurmaya oranla çok daha kolaydır. Neredeyse hiç sermaye ihtiyacı gerektirmeyen işler yapabilirsiniz. Hizmeti verir, parasını alırsınız bu kadar basit. Diğer taraftan, üretim sektöründe bir iş yapacaksanız, öncelikle ürünü ortaya çıkarmanız gerekir ve yapacağınız üretime göre belirli bir sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Eğer sizde böyle bir durumdaysanız, öncelikle geçici de olsa hizmet sektöründen gelir elde edebilir, ve bu geliri üretim sektörüne girişte sermaye olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin tanıdığım bir firma bu yolla kurulmuştur. Bu arkadaşların iş fikrinde iki yazılım aplikasyonun aralarında iletişim kurulması ve birbirine entegre edilmesi gerekiyordu. Ancak bunun için belli bir yatırıma ihtiyaçları vardı ve tahmin edeceğiniz üzere bunun için paraları yoktu. İş fikirlerine olan inançları sayesinde ortaya zekice bir yaklaşım çıkardılar. Piyasada yazılım entegrasyonu işleri aramaya başladılar ve şanslarının da sayesinde, tam da yapmak istedikleri işin benzeri ihtiyacı olan bir firma buldular. Piyasa ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyebileceğim bir fiyatla bu firmaya hizmet verdiler. Entegrasyonu firmaya bedeli karşılığında teslim ettiklerinde ellerinde kendi entegrasyonlarına uyarlayabilecekleri bir sistem de elde etmiş oldular. Üzerine aldıkları para da cabası olmuş oldu.

Halen yatırımcı bulmak istiyorsanız, paranın her yerde olduğunu unutmayın iş fikrinize sarılın. Yaratıcı olun!

hiç para olmadan nasıl iş kurulur

Bir girişimciyi başarıya götüren en önemli özellik, elindekine sarılmak ve bundan sapmamaktır. Umutsuz zamanlarınız olacaktır, ancak bunu yaşayan sadece siz değilsiniz bunu unutmayın, tüm girişimciler bunları yaşıyor. Eğer para bulmakta zorlanıyorsanız, bunu yapmak için pek çok yaratıcı yol olduğunu unutmayın. Fikrinize sarılın, yaratıcılığınızı kullanın, düşünün, listenizi yapmaya başlayın!

evde kına paketleme işi nasıl yapılır?

muratulu
Söylediğiniz gibi ev hanımlarının el becerilerini kullanarak evde çalışarak veya ek iş olarak yapacağı işler giderek artıyor. Evde kına paketleme işi kolay yapılabilecek çok fazla beceri gerektirmeyen işlerden biridir. Bu tür evde yapılabilecek iş imkanları ev hanımlarının ekonomiye katılması açısından çok değerlidir. Buna ilgi göstermeniz, sizin gibi düşünenlerin olması beni ülkem açısından mutlu etti.

Evde kına paketleme işi özellikle düğün sezonlarında yoğun olarak sürdürülen işlerden biridir. Bu iş için sürekli değil de daha çok sezonluk bir iş gözüyle bakabilirsiniz. Bu işte üç ana unsur vardır.

evde kına paketleme işi nasıl yapılır
Müşteri: Evlenecek kına gecesi yapacak gelin
Kına üreticisi / satıcısı: Paketlenmemiş haliyle kına üreten veya satan firmalar
Siz: Üreticiyle tüketici arasında yer alarak ürünü müşterinin istediği şekle getirecek kişi.

Kına Firmalarını Araştırın


Evde kına paketleme işine başlamak için öncelikle çevrenizde, mahallenizde kına satan firmaları araştırmaktır. Bu firmalar kapınızı çalarak size iş teklifinde bulunmayacaktır. Sizin onları arayıp bulmanız gerekir. Eğer yakınlarınızda yoksa, internette araştırma yapabilir uzakta da olsa kına paketleme işini kargo firmaları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Deneme Süreci


Bir kına firması bulup iletişime geçtikten sonra anlaşma sağlamanız durumunda küçük miktarlarda üretim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada günde ne kadar üretebileceğinizi sevkiyatı nasıl yapacağınızı deneyebilirsiniz. Böylece üretim kapasitenizi belirleyebilirsiniz. Bu arada firma ile aranızda her hangi bir bağ yoksa kınaları size teslim edeceği için bir güven gereksinimi oluşabilir. Bu güveni oluşturmak için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

İleride daha büyük miktarlarda kına paketleme işi alırsanız. Üretim aşamasına aile yakınları veya komşularınızı, arkadaşlarınızı dahil edebilirsiniz.

Sürekli Üretim


Çalışacağınız firma ile iletişime geçtikten sonra firma başta size az miktarda bir malzeme yollar. Bu karşılıklı güven için önemli bir adımdır. Siz işinizi düzgün yaparsanız, vaktinde teslim ederseniz şirket de size ödemeyi yaparsa bundan sonra iki tarafta birbirine saygı çerçevesinde çalışmaya devam eder. Evde kına paketleme işlemini sadece evde değil komşularınıza gezmeye gittiğinizde de yapabilirsiniz, hatta annenize ziyarete gittiğinizde yapabilir hatta bayramlar el öperken bile bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda taşıması kolay malzemeler size hiçbir ağırlık katmayacaktır.

Kına paketleme işi için fikirler


- İnternette ilan sitelerinde evde kına paketleme işi yaptığınızla ilgili iletişim bilgilerinizle birlikte ilan verebilirsiniz.
- Çevrenizde evlenecek, düğün, kına gecesi yapacak insanları bularak onların kına ihtiyaçları direk siz giderebilirsiniz.
- Farklı, tasarım paketleme yaparak bu alanda aranan bir insan olabilirsiniz.