moda blogu açmak istiyorum nasıl başlarım?

sinemkorkmaz
Moda blogu açmak istiyorsanız Instagram sizin için vazgeçilmez olmalı. Moda bloğunuzu açtıysanız, yapacağınız ilk iş instagram hesabınızı oluşturmak olmalı. Moda Blogunuzu hızla tanıtmanın en kolay yolu Instagram olacaktır.

Doğruyu söylemek gerekirse, Instagram'ın moda alanında yüksek oranda kullanımı, moda bloglarının popülerliğini baltalar duruma geldi. Özellikle Stil bloglarının olmazsa olmalı fotoğraflardır, blogların büyük bir kısmı resimlerden oluşur. Blog yazarları da resimlerini paylaşabilecekleri Instagram bir ortamı yüksek oranda kullanmaktan çekinmemektedir. Moda bloglarının en yüksek trafik kaynağı instagram olduğu çok açıktır, her yazınızı Instagram'da paylaşın.

moda blogu açmak istiyorum nasıl başlarım

Bu paylaşımlar size trafik sağlayacaktır ancak genel trende göre yazılarınız eskisi kadar yorum almayacaktır. Çünkü takipçileriniz Instagram üzerinden yorumda bulunmayı daha kolay buluyor. Son günlerde Instagram moda alanında facebook'tan çok daha verimli çalışıyor. Buna göre önceliğiniz Instagram olmalı. Son olarak takipçilerinizle iletişim kurmayı sakın unutmayın, bu size uzun vadede başarıyı getiren önemli kriterlerden biri olacaktır.

Gerçek kişiliğinizi yansıtmaktan çekinmeyin. Fotoğrafın bir moda blogu için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Bir fotoğraf karesini yakalamanın pek çok yolu vardır. Ancak bu fotoğraf karesinde kişiliğinizi ortaya koymanız farklılığınız ön plana çıkarmanız çok önemli. İnsanlar bloglarında şöyle fotoğraflar kullanıyor, bende bu şekilde fotoğraflar yaratmalıyım dememelisiniz. Yaratıcı olun, farklı yöntemler deneyinin, inanının bu yaptıklarınıza bayılacak insanlar olacak. Tabii bunu söylerken ünlü olmak, başarılı olmak uğruna saçma sapan sizi yansıtmayacak girişimlerde de bulunmamanız gerekir. Komik duruma düşebilirsiniz. Kendinize güvenin, yaptığınız işi sevin, para arkasından gelecektir.

İdeal moda temanızı oluşturun. Her bir moda blogunun bir çizgisi vardır. Bu çizgi ilk günden oluşmaz, çevrenizle, takipçilerinizle gerçekleştireceğiniz iletişim sayesinde bazı değişiklikler yapacaksınız. Gerekirse blogunuz için misafir yazarlar ile çalışacaksınız, onların da blogunuzun çizgisinde olmasına özen gösterin. Örneğin, kilolu insanlarla iletişim kurmaktan sakınmayın, bu grup insanlar moda trendlerinden ne yazık ki en az faydalananlardır. Onlara yol gösterin, bu alan küçümsenmeyecek bir büyüklüğe sahiptir.

finansal halkla ilişkiler nedir?

bankaci
Finansal halkla ilişkilerin temel hedefi, şirketin gerçek değerinin hisse senedi fiyatlarına yansıtılmasını sağlamaktır. Bu hedefe ulaşmak için, şirketin şehirdekilere tanıtılması ve anlatılması, "üçüncü tarafların" ilgisini çekmek ve iyi yorumlarda bulunmalarını sağlamak lazımdır.

Sadece halka açık şirketler, finansal halkla ilişkiler faliyetlerine ihtiyaç duyar. Jonathan Clare finansal halkla ilişkikleri şöyle anlatmıştır:

"İyi düşünülmüş finansal halkla ilişkiler faaliyetleri, şirketin bulduğu maddi kaynakların mali kaynağını düşürür. Eğer, piyasadan maddi kazanç elde etmeyi amaçlayan bir şirketin hisse senedi puanı düşükse, şartları uygun olan anlaşmalar yapması mümkün değildir. Hisse senedi puanın düşük olmasının olası bir nedeni ise,kendini ve stratejilerini şehirdekilere yeterince anlatamamış olmasıdır."

Şirketin likiditesinin de fazla olması önemli bir unsurdur, yani şirket, piyasaya yeterince hisse senedi sürmelidir. Az hisse senedi sürülmesi durumunda (yani likiditenin az olması durumunda), yatırımlarını bir üst seviyeye çıkarma (daha fazla yatırım yapma veya kar elde etme) ihtimalinin düşük olduğun gören yatırımcılardan yeterince talep gelmeyecektir. Bu nedenlerden ötürü, likiditesi az olan şirketlerin hisse senedi puanları daha az olur.

Finansal Halkla İlişkiler Uzmanı

Şehirdekiler, şirketleri, finansal performanslarına ve büyüme potansiyellerine göre değerlendirir. Finansal halkla ilişkiler, şirket faaliyetlerini ve stratejilerini şehirdekilere anlatmak suretiyle şirket hakkında olumlu değerlendirmeler yapılmasını sağlayabilir.

Finansal halkla ilişkiler uzmanlarının yürüttüğü iletişim faaliyetlerinin bir diğer hedefi ise, şehirdekilerin şirkete ilişkin beklentilerini yönetmektir. Örneğin, şehirdekiler, şirketten yüzde 20'lik bir büyüme bekliyorlarsa ve şirket raporlarında büyümenin yüzde 5 civarında olacağı öngörülüyorsa sonuç hüsran olur. Böyle bir durumda, yatırımcılar hisselerini satar ve diğerine de almalarını tavsiye eder, sonuç olarak şirketin hisse senetleri fiyatları düşer.Analistler,şirketlerden,açık bilgiler sunmalarını ve gerçekçi öngörülerde bulunmalarını beklerler.

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

saglikliyasam
Bağışıklık sistemi vücudu zararlı mikroplara ve hastalıklara karşı koruyan kalkandır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmenin yolları vardır. Bunlar:

-Vitaminler: Her vitamin vücut tarafından üretilemez. Vitamin ve mineral ihtiyacımızı hangi besinlerden alacağımızı bilmek önemlidir.

-Antibiyotikler: Antibiyotik kullanmaktan mümkün oldukça kaçınmak gerekir. Vücudumuzdaki bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler bulunmaktadır. Antibiyotik alımı bu yararlı bakterileri de öldürmektedir. Böylece bağışıklık sistemimizde zayıflamaktadır.

-Mor ve kırmızı meyve sebzeler: Kırmızı lahana, karpuz, yaban mersini, böğürtlen, mürdüm eriği ve çekirdekli siyah üzüm tüketmek bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

-Tam buğdaylı ekmek vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bu da bağışıklık sistemimizi etkiler

-Bal kabağında bolca A vitamini bulunmaktadır. Bu da bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

-Günde üç bardak yeşil çay içmek bağışıklılığı güçlendirir.

-Günde bir bardak taze sıkılmış meyve suyu bağışıklık sistemimizi güçlendirir

-Günlük bir elma ve bir avuç çekirdekli üzüm bağışıklılığı güçlendirmektedir.

grip olmamak için neler yapmak gerekir?

sedakaya
Grip kapınızı çalmadan önleminizi alın. Son günlerde insanlar üzerinde etkisini gösteren grip Asya ve Avrupa 'da gün geçtikçe daha da hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Gribin mevsimsel grip özelliğini taşıması nedeni ile korunma yollarına dikkat etmemiz de fayda sağlayacaktır.

Bahar ayların da grip hastalığına sıklıkla karşı karşıya geliriz. Bu aylarda kalp hastaları, çocuklar ve kanser rahatsızlığı olan kişiler dikkat etmeleri gerekmektedirler. Gribin bu tarz hastalığı olan ve çocuklar da daha da ağır atlatıldığı görülmektedir.

Bu sebep ile yapılaması gereken bir kaç durumlara dikkat edin. Gün içerisin de ellerimizi yıkamaya özen gösterin. Özellikle tuvalet kullandıktan sonra el temizliğimize özen gösterin.

Kalabalık ortamlarda mümkün olduğu kadar uzak durun. Çünkü solunum yolu ile de virüs alma oranı çok yüksektir. Bulunduğunuz ortamı havalandırın.

Eğer ki sevdiğimiz insanlar gripli ise yakın temaslardan kaçınmalıyız. Mümkünse selamlaşmayı uzaktan yapın. Gripseniz bir maske yada öksürme aksırma anında bir mendil ile ağzımızı koruyarak başkalarına rahatsız etmemeye önem gösterebilirsiniz.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz?

mustafabilen
Evde dekorasyon değişikliği yapmak sadece görsel olarak değil aynı zamanda ruh haline de etki etmektedir. Dolayısıyla doğru bir karar vermişsiniz. Size pratik, basit bir kaç dekorasyon fikirleri verebilirim. Dekorasyon konusunda
destek veren bir çok firma olduğu gibi, dekorasyon dergilerinden öğrendiklerinizi de kullanabilirsiniz. Fakat, dekorasyon firmaları için verecek param yok, dergileri inceleyecek kadarda zamanım yok diyorsunuz, size evinizin dekorasyonunda işe yarayacak dekorasyon tavsiyelerim...

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Bu tavsiyelerimizi, isterseniz banyo dekorasyonu için kullanabilir, isterseniz evinizin bir odasını dekore etmek için kullanabilirsiniz. Tamamen size ve zevkinize kalmış.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Dekorasyon denince aklınıza, karmakarışık dizaynlar ve çok pahalı objeler gelmesin. Pahalı olmayan objelerle ve ufak değişikliklerle sizde aradığınız dekorasyona kavuşabilirsiniz.

Dekorasyon tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden birisi, dekorasyon için kullanacağınız objelerin birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Uyumsuz objeler, dekorasyonda göz zevkini bozarken, evin içerisinde bir karmaşıklığa sebebiyet verebilecektir.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Banyo dekorasyonu yaparken, mutlaka tuvaletin, duşun veya küvetin ve lavabonun yerini iyi hesap edin. Bunlara dikkat edilmeden uygulanacak dekorasyonlar, geri dönüşü olmaz olumsuzluklara yol açabilir ve maddi açıdan bütçenizi zorlayabilir.

Dekorasyon yaptırırken dikkat edeceğiniz bir diğer konu, mali bütçenizdir. Bu bütçeye göre hareket etmeniz, dekorasyon alışverişinin istediğiniz şekilde olumlu geçmesini sağlayacaktır.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Dekorasyon malzemeleri alırken, bütçeniz dahilinde en iyisini almaya özen gösterin. Pahalı olan kalitelidir diyerek yola çıkmanız, hem bütçenizi kontrol etmeyi zorlaştıracak hem de sizi sıkıntıya sokacaktır. Belki 1o TL'lik bir dekorasyon objesi, odanızın dekorasyonunu tamamlayabilecektir.

Eğer dekorasyonunuza uyum sağlayabileceğini düşünüyorsanız, çok nadir olarak bazı objelerde zıt renkler kullanabilirsiniz.

hedef pazar nasıl belirlenir?

muratulu
Bildiğiniz üzere bir çok pazarlama tekniği var. Bunlardan en önemlisi ise daha dar bir alanda yeterince verim almanızı sağlayacak hedef pazar belirlemektir. Hedef pazarı nasıl belirleyeceğinize karar vermek için başlangıç noktanız, herkesi müşteri olarak algılamamak olmalı. Aksi taktirde daha çok zaman kaybedersiniz. Size özel bir pazarda çalışmak içinse; ürünleri ve hedef kitleleri birbirinden ayırıp özel bir pazarlama yöntemi uygulamanız gerekiyor.

Zihninizde canlanması için gerçekçi bir örnek ile dediklerimizi daha da somutlaştıralım. Şirket olarak önümüzdeki ay satışını yapmanız gereken “ayak bakım ürünleri” var. Şimdi düşünelim. Sizce bu bakım ürünlerine kimin daha çok ihtiyacı olabilir? Tabii ki ayakta çalışan kişiler ilk önce gelir. Peki kimler ayakta sürekli çalışır? Berberlerde ve kuaförlerde çalışan bayanlar ve erkekler. Alanımızı daralttığımıza göre şimdi sadece berber ve kuaförlere yönelik bir çalışma yapabiliriz. Adım adım listeleyelim:

1- Ayak bakım ürünlerinin tüm özelliklerini ve nasıl uygulandığını detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. Google'ı kullanarak ayak bakımı ile ilgili tüm bilgileri öğrenmelisiniz. Anladığınızı hissettiğiniz an, ilkokulda yaptığınız gibi yakın bir arkadaşınıza anlatarak ne kadar iyi öğrendiğinizi test edin.

2- Şimdi hedef kitlenize yönelebilirsiniz. Yani bir berbere gidin ve ayakları hakkında konuşun. Özel bir bakım uygulayıp uygulamadığını öğrenmelisiniz. Öğrendiklerinizi satış planınızda kullanmak üzere sürekli not etmelisiniz.

3- Artık tüm bilgilerinizi bir araya toplama vakti geldi. Satış planınızı yapmaya başlayın. Bu arada çok önemli bir-iki uyarım olacak. Sakın müşterinin yanına gittiğinizde “İşler nasıl? ” diye sormayın. Çünkü satışı en baştan bitirmiş olursunuz. 2. uyarım ise ürünün fiyatını da müşteri merak edene kadar söylemeyin. Çünkü fiyatı hemen söylemek de satışınızı başlamadan bitirebilir. Son olarak söylemeye gerek duymadım ama sunumunuzu nasıl yapacağınız üzerinde bol bol çalışmalısınız.

Bu bahsettiklerim umarım işe yarar. Sonuçta hiç hazırlanmadan satışa çıkıp x kadar ürün satacağınıza, biraz hazırlanıp günde 20x kadar ürün satmak daha karlıdır

e kitap yazarak nasıl para kazanılır?

semihturk
E-kitap, yazılmış ama basılmamış, elektronik ortamda yayımlanmış kitap demektir. Kitap yazmaya yeteneği olan fakat bastırmaya durumu olmayan kişiler yazdıklarını e-kitap olarak internette yayımlarlar.

E-kitap nasıl hazırlanır


İnternetten bir çok yolla para kazanmanın mümkün olduğu gibi e-kitap yazarak internetten para kazanmak mümkündür. E- kitap yazmak için gerekenler bir adet bilgisayar ve microsoft word programıdır. Asıl konu ne yazacağınızdır. Ne yazacağınızı bulmak en zor kısımdır. Yazacağınız e-kitap illa bir roman, masal vs olmak zorunda değil. Mesela basketbol oynamayı iyi biliyorsunuzdur. Bu konu hakkında birşeyler yazıp e-kitap haline çevirebilirsiniz.

Yazarken imla kurallarına dikkat edin. Okuyucuyu sıkmamaya çalışın. Kullandığınız dil akıcı ve basit olsun. Yabancı ya da kısaltılmış kelime kullanıyorsanız mutlaka açıklamalarını yapın. Kitap yazma kurallarını internette daha detaylı olarak araştırabilirsiniz.

E-kitap ile nasıl para kazanılır


E-kitap yazdıktan sonra nerelerde satabileceğiniz konusunda da bir kaç önerim olabilir. Aslında satılacak bir çok yer var.

1- İnstagramda takipçiniz çok ise instagram üzerinden satış yapabilirsiniz.

2- Facebookta bir sayfanız var ise orada satabilir eğer sayfanız yok ise facebook reklamları vererek ya da gruplarda paylaşarak kazanç sağlayabilirsiniz.

3- Google Play Store'dan 25$' a üyelik alarak kitabınızı google kitaplarda satabilirsiniz.

4- Xticaret'ten 20 liraya üyelik alarak kitabınızı listeye ekleyebilirsiniz. Orada komisyon tutarı belirleyerek kitabınızı satan kişiye sağladı kazançtan komisyon verebilirsiniz. X ticaret ile detaylı bilgiyi sitelerinde bulabilirsiniz.

5- E-ticaret sitelerinde kitabınızı paylaşarak oradaki üyelerin almasını sağlayabilirsiniz.

E Kitap konusunda dikkat edilmesi gerekenler


1- Kitabınıza mutlaka bir kapak tasarlayın. Bu kapağı beceriniz var ise kendiniz tasarlayın. Eğer yapamam derseniz profesyonel bir yardım alabilirsiniz

2- Kitabınızı satarken uçuk fiyatlar belirlemeyin. Özellikle ilk kitabınız ise. Çünkü kimse e-kitaba 50-100 lira vermez. Fiyatını 5 -10 TL arasında bir fiyat belirleyin.

3- Google Play Store gibi platformlardan satıyorsanız müşterilerinizin, kitabı oylamasını ve olumlu yorum bırakmasını rica edin ki diğer kullanıcılar başarılı olduğunu anlasın ve kitabınızı satın alsınlar.

neden hayır diyemiyoruz?

tolga
Sosyal yaşamda dile getirilmesi zor kelimelerdendir “hayır” kelimesi. Özel hayatımız da olsun iş hayatımız da olsun “hayır” demekte güçlük çeker, birçoğumuz “hayır” diyemez bile. Hayır demenin karşı tarafta meydana getireceği etkileri kestirmeye çalışmaktan ve çoğu kez kestirememekten, nasıl söyleneceğini bilmemekten veyahut kendisine söylendiğinde kendinin ne hissedeceğini düşünerek birçok arkadaşımız “hayır” kelimesini telaffuz etmekten çekinir ve kaçar. Öncelikle neden hayır diyemediğimizi bilmemiz gerekir ki “hayır” diyebilelim.

Neden “hayır” diyemeyiz?

Karşımızdaki insana hayır dediğimizde ona karşı çıkıp reddetmişiz, geri çevirmişiz hissine kapılarak “hayır” diyemeyiz.

Kime karşı hayır dediğimizde önemlidir. Mesele bir arkadaşımıza karşı hayır dediğimizde arkadaşlık ilişkimize gölge düşeceği endişesi duyabiliriz. Keza aynı endişe ve kaygıyı sevgilimiz içinde duyabiliriz. Sevgilime nasıl “hayır”derim? Ya terk ederse beni ya ilişkimize zarar verirse olumsuz cevap vermem” diye düşünerek “hayır” kelimesini kullanmaktan çekiniriz.

Her şeye “evet” demenin herkesi mutlu etmek olduğu yanılgısına kapılabiliriz. Herkesle mutlu olmak herkes tarafından sevilebilmenin yolu herkese karşı “evet” demektir düşüncesi de bizi “hayır” kelimesinden uzaklaştırır.

Karşı tarafın bizi bencil olarak görmesinden çekineceğimizden dolayı da “hayır” kelimesinden kaçarız.

Bunlara benzer sebepler çoğaltılabilir tabi ama hayır kelimesini kullanamamanın temelinde bana göre dört ana sebep yatar ki bunlar; Sevilmeme, beğenilmeme, kaybetme ve bunların doğuracağı dışlanma korkusu. Bu korkulardan dolayı normalde “hayır” diyeceğimiz teklif ya da fikirlere “evet” demek zorunda kalıyoruz.

Gerektiğinde “hayır” diyememek nelere sebep olur?

Eğer bütün teklif ya da önerilere karşı hep olumlu cevap veriyorsak “hayır” diyemiyorsak kendimize karşı saygımızı yitirmiş oluruz bununla da kalmaz insanların bize saygısı kalmaz düşüncelerimiz fikirlerimiz insanlar için sıradanlaştığından, niteliksiz hale gelir.

Sürekli “evet” diyen birinin kendi hayatını serbestçe yönetebilmesi düşünülemez, her söyleneni onaylayan birinin yuları başkalarının elindedir ve nereye isterlerse oraya çekerler.

neden hayır diyemiyoruz
Bir iş yerinde çalışan birini düşünelim kendi vazifesi olmadığı halde arkadaşına “hayır” diyemediği için onun bazı işlerine de yer yer yardım ediyor hatta başka arkadaşlarına da yardım ediyor. Neticede ne oluyor başkalarının işlerine zaman ayırmaktan kendi işi ile ilgilenemiyor veya kendi işinin kalitesini düşünüyor oysa kendi işine kenetlense iş yerinde daha iyi yerlere gelmesi kaçınılmaz.

Bizler karşımızdaki insana “hayır” diyerek kendimize olan saygı ve güvenimizi arttırdığımız gibi karşı tarafın yanlışlarının düzelmesine de yardımcı olabilir, onu yanlış yollara düşmekten kurtarabilir ve ona “evet” demediğimiz için kendimizi kötü yollara düşmekten kurtarmış oluruz.

Eğer ki sürekli olarak “evet” dersek inandırıcılığımızı kaybederiz.

Orijinal kendimize özgü fikirlerimiz olmaz, kendimize bile saygımız kalmadığı gibi başkalarınında bize karşı saygısı kalmaz. Fikirlerimiz önemsenmez. Neden önemsensin ki sonuçta alacakları cevabı biliyorlar. “Ya Ahmet'in de fikrini alalım belki başka bir önerisi vardır” demezler. Çünkü alacakları cevabı biliyorlardır.

İnsanlara hayır diyebilmek için sebepler üretin sonuçta hayır dediniz diye kimse darılmaz, gücenmez hatta hayır dediğiniz onu hayra götürürse size hak verir daha da yakınlaşır. Bu konuda bilgim yok diyerek hayır deseniz sanırım kimse kırılmaz. Sonuçta bilgisizce evet demektense bilgisiz olduğunuzu söyleyip hayır demeniz daha mantıklıdır ki bu durumda da kimse sizden uzaklaşmaz. Hatta bu durumda insanların sizin fikirlerinize olan saygısı artar.

Sürekli “evet” diyen biri başkalarının hayatını yaşamaya mahkumdur. Başkalarının hayatını yaşamaya mahkum olmamanız dileğiyle.

forex ve hisse senedi yatırımının farkı nedir?

forexer
Yatırımlarını hisse senedinde değerlendiren bir yatırımcı satın aldığı hisse oranında şirkete ortak olmaktadır. Dolayısıyla yatırımcı o şirketin karından, zararından ve temettüsünden istifade eder. Forex piyasasında ise alınan ve satılan fiziki bir ürün yoktur. Arz ve talebe göre oluşan fiyatlar alınıp, satılarak işlemler gerçekleştirilir. Kısaca ürüne sahip olunmaz sadece fiyat alınır, satılır. Örneğin; Dolar/TL paritesinde alış yapan bir yatırımcı fiziki olarak dolar almamıştır. Sadece fiyatı satın alarak alış ya da satış işlemini gerçekleştirmiş olur. Ayrıca forex'te fiyat beklentisi doğrultusunda işlem yapılmaktadır.

Forex piyasasının hisse senedinden en büyük farkı forex'in tezgah üstü bir piyasa, hisse senedinin ise organize bir borsa oluşudur. Forex piyasasında işlem yapanları ticari bankalar, hedge fonlar, ithalat, ihracat şirketleri ve bireysel yatırımcılar olarak sıralayabiliriz. Forex haftanın beş günü 24 saat boyunca işlem yapacağınız bir piyasadır, hisse senedi piyasasında ise haftanın beş günü belirli saatlerde işlem yapılabilmektedir. Hisse senedinde sadece belirli saatlerde işlem yapmak yatırımcılar için sıkıntı yaratabilir.

Forex piyasasını diğer piyasalardan ayıran en önemli özellik kaldıraçtır, kaldıraç ile yatırımcılar düşük sermaye ile yüksek miktarda işlem yapabilirler ama hisse senedinde böyle bir durum söz konusu değildir. Hisse senedinde yatırımcılar sadece alış işlemi gerçekleştirip işlemi ise ancak satış ile sonlandırmaktadır. Forex'te ise aynı anda hem alış ve hem de satış işlemi yapmak mümkündür.

forex'te en çok tercih edilen para birimleri hangileridir?

forexuzman
Forex piyasası küresel bir piyasa olduğundan yatırım araçları bakımından da zengin bir piyasadır. Hem ürün çeşitliliği açısından hem de 5 gün 24 saat işlem görmesi bakımından diğer piyasaların önüne geçerek finansal piyasaların ilk sırasına yerleşmiş bulunmaktadır. Forex piyasasında dünya üzerinde neredeyse tüm ülke para birimlerine yatırım yapılabilmektedir. Forex'te en çok tercih edilen paritelerin birkaçı ise şöyledir:

Avusturalya Doları (AUD)

Avustralya ülkesinin para birimi olan Avustralya Doları'nın kodu “AUD” olarak kullanılır. Avustralya Doları dünya çapında ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Kanada Doları'ndan sonra en çok işlem gören para birimidir.

Avustralya'da faiz oranları yüzde 2 seviyesinde bulunmaktadır. Avustralya Merkez Bankası (RBA), ülke para biriminin güçlenmesini önlemek amacıyla faiz oranını Yüzde 2,25'den yüzde 2 seviyesine indirme kararı aldığını açıklamıştı.

Avustralya Merkez Bankası faiz kararı ve toplantı tutanakları ile işsizlik, GYSH, konut satışları gibi makroekonomik veriler para birimini en çok etkileyen verilerdir.

AUD/USD, AUD/CAD, AUD/CHF, AUD/JPY, AUD/NZD, EUR/AUD, GBP/AUD işlem gören döviz çiftleri arasında yer almaktadır.

Kanada Doları (CAD)

“CAD” koduyla gösterilen Kanada Doları ülke ithalat ve ihracatının büyük bölümünü ABD ile yaptığından ABD tarafındaki gelişmeler ve açıklanan veriler bu para birimi için de önem arz etmektedir. Ülke için en önemli çapraz kur USDCAD'dir.

Kanada Merkez Bankası faiz kararı, konut satışları ve Ivey PMI verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdendir.

CAD/CHF, CAD/JPY, AUD/CAD, EUR/CAD, GBP/CAD, USD/CAD, NZD/CAD döviz çiftleriyle işlem görmektedir.

Yeni Zelanda Doları (NZD)

Yeni Zelanda ülkesinin para birimi olan Yeni Zelanda Doları'nın kodu “NZD” olarak bilinmektedir. Yeni Zelanda Doları dünyada en çok ticaret yapılan 16 para birimi içerisindedir.

Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı ve GSYH verisi ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir. NZD/CAD, NZD/CHF, NZD/JPY, NZD/USD, AUD/NZD, EURNZD, GBP/NZD en çok işlem gören döviz çiftlerindendir.

İsviçre Frangı (CHF)

İsviçre Frangı, İsviçre ve Lihtenştayn'da kullanılan para birimidir. Uluslararası kısa kodu “CHF” olarak gösterilir. İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülen İsviçre Frangı, Avrupa'da kullanılan son Frank para birimidir. İsviçre Frangı ayrıca dünyada rezerv para birimi olarak da kullanılmaktadır. İsviçre'de geniş altın rezervi bulunduğundan yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak görülmüştür.

GSYH ve Faiz Kararları takip edilen veriler para birimini etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır.

USD/CHF, AUD/CHF, CAD/CHF, EUR/CHF, CHF/JPY, GBP/CHF, NZD/CHF işlem gören döviz çiftleridir.

İngiliz Sterlini (GBP)

Birleşik Krallık'ın para birimi olan Sterlin “GBP” kodu ile gösterilir. Açılımı Great Britain Pound'dur.

İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ile ticaret dengesi, GSYH, perakende satış ve ÜFE verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen faktörler olarak bilinir.

İşlem gören döviz çiftleri ise; GBP/USD, EUR/GBP, GBP/AUD, GBP/CAD, GBP/CHF, GBP/JPY, GBP/NZD'dir.

bedelli askerlikten kimler yararlanacak?

semihturk
Evet bedelli askerlik yasası sonunda çıkıyor. Son yapılan açıklamalara göre bedelli askerlikten 31 Aralık 1993'ten önce doğanlar yararlanabilecek.

Son haberlere göre AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu bedelli askerlik teklifinin detayları belli olmaya başladı.

Sınır 31 Aralık 1993, yaş 25, bedel 15 bin lira ve 25 gün askerlik olarak sunulan tekliften 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğanlar yararlanabilecek.

Hayırlısı bakalım!

tatil dönüşü sendromundan nasıl kurtulunur?

onurgormez
Bence tatil dönüşü sendromu yaşamanız, bu kadar çok tatil olan ülkemizde gayet doğal bir süreçtir. Bundan nasıl kurtulurum sorusuna gelince yapabileceğiniz bazı şeyler var. Tatili bırakıp işe dönmek ise insana çok büyük bir eziyet gibi geliyor. Deniz, kum, güneş hayatımızda her zaman olmasını ve hiç gitmemesini istediğimiz alanlardan yalnızca birkaçı. Bütün bu güzelliklerin ardından ise işe gitmek bir zulüm.

Aslında tatile çıkarken dinlenmek amacı ile, işe bir ara vermek amacı ile tatile çıktığımızı çoğu zaman unutuyoruz. Aslında bu bilinç ile hareket etmeliyiz. Tatile giderken dinlenmek amacı güdüyor olsak da tatil bitimine yakın sanki ömür boyu o tatil yöresine aitmişiz gibi davranmamız bizi işe getirmeye zorluyor.

Tatil dönüşü sendromu atlatabilmek içinse işe başlamadan bir kaç gün önce harekete geçip, kendimizi bu duruma alıştırmaya çalışmakla duruma el atabiliriz. Bunun için iş yerinden yakın bir iş arkadaşımızı arayabiliriz. İşlerin ve işleyişin nasıl gittiğini, bir değişiklik olup olmadığını öğrenmek, kendimizi biraz olsun o ortama hazırlamamıza yardımcı olacak etmenler arasında yer alacaktır.

Aynı şekilde tatil dönüşü o sezon kendinize yapacağınız başarılarınız hakkında planlar yapıp, yepyeni bir sezonun kapılarının açılmasını sağlamanız da oldukça mümkündür. Örneğin; kariyer yapmak için çalışmak, yüksek lisans yapmak, dil öğrenmek ya da dilinizi geliştirmek gibi bir takım yapılan planlar iş yaşamına motivasyonunuzun yüksek olarak girmesini sağlayacak etmenlerden biridir.

Tatil dönüşü en çok zorlanılan durumlardan biri de uyku ve beslenme düzeninizin eski haline geri dönmesini sağlamaktır. Çünkü; tatilde biraz geç yattınız, geç kalktınız keyfinize göre az uyudunuz ve iş yaşamı nedeni ile uyku düzenini kurmak biraz zor olacaktır. Bunun için işe başlamadan iki gün öncesinden erken yatmayı deneyerek kendinizi bu düzen içinde alıştırmaya çalışmanız vereceğiniz en doğru kararlardan biri olarak karşınıza çıkacaktır.

çöpte dostoyevski buldum belgeselini izlediniz mi?

mervekocak
Toplum olarak o kadar çok şeyi kenara kolayca atabiliyoruz ki bunun farkında değiliz. Çöpte Dostoyevski Buldum çok güzel bir yaşam öyküsü.

Farkına varmamız için o koca çöp yığınının yanından geçerken kokudan rahatsız olmamız gerekiyor. Oysa insanlar çöpten çıkanlarla para kazanıyor. "Kim ki?" demeyin, Çöpte Dostoyevski Buldum belgeselini izleyin ve çöpten çıkan bir kitabı okuyan adamın hayatının nasıl değişebileceğine şahit olun.

çöpte dostoyevski buldum belgeselini izlediniz mi
Adam çöpte bulduğu bir kitabı okumaya başlamasıyla önce özgürlüğüne düşkünlüğü artıyor. Sistemi sorgulamaya başlıyor,sonra kitapları biriktirip sahaf dükkanı açıyor. Sahafın en son görüntüsünde görünen yüzleri belgeselde görünce vaayyy beee diyeceksiniz. İlber Ortaylı'dan tutun da Ali Desidero (reklamında oynayan adam) ve bir sürü ünlü kişi sahafa uğrayanlar arasında.

Kim bu adama hele ki çöp toplayan birine ünlü insanlar senin olduğun alanda olacak, aynı konularda konuşacaksınız diyebilirdi…
Belgeseli youtube üzerinden izleyebilirsiniz. İlk partı ekliyorum.

goji berry'nin faydaları nelerdir?

saglikliyasam
Kurt üzümü olarak bilinen goji berry meyvesi zayıflamadan tok tutmaya kadar birçok faydaya sahiptir.

Goji berry yani diğer ismi ile kurt üzümü özellikle son zamanlarda çok fazlaca tercih edilen bir yiyecektir. Bulunması bir hayli zor olan Goji berry ülkemizde de yetiştirilmektedir. Antalya bölgesinde yetiştirmeye çalışan bazı kişilerin ülke içerisine pazarladıkları Goji berry aslında orijinal olmamakla birlikte aynı zamanda fayda da vermemektedir.

Son dönemde bayanların sıklıkla aldığı ve kilo vermek amacı ile kullandığı Goji berry meyvesi, sadece aktarlarda satılmaktadır. Zayıflamaya büyük ölçüde katkı sağlayan Goji berry meyvesi orijinal olarak Nepal menşeilidir. Yurtdışından gelen ürünleri almanın daha yararlı olacağını ifade eden uzmanlarda, Türkiye üretimlerinin doğal olmadığını ve yarar vermediğini ifade etmektedirler.

goji berry'nin faydaları nelerdir
Goji berry ne işe yarar?

Kırmızı ve küçük bir meyve olması neden ile halk arasında kurt üzümü veya goji çileği olarak da bilinmektedir. Özellikle alan kişilerin defalarca sorduğu “ orijinal mi? “ sorusu ise kulaktan kulağa yaygınlaşmaktadır. Goji berry'nin başlıca faydalarına bakarsak karşımıza şunlar gelmektedir.

– Zayıflaya yardımcı olur,
– Vücuttaki toksinleri atamaya yarar,
– Tok tutar,
– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
– Kanseri önler,
– Uykuya yardımcı olur,
– Gözlerin daha kuvvetli olmasına katkı sağlar.

Faydalarını daha da fazla çoğaltılabileceği Goji berry meyvesinde özellikle çakma yani orijinal olmayan ürünler damgasını vurmaktadır.

Yerli üretimlerin fiyatları ortalama 50 – 70 lira arasında değişirken, orijinal Goji berry meyvesinin fiyatı ise 100 – 140 lira arasında oynamaktadır.

corona virüs salgınından işleriniz nasıl etkilendi?

mehmetaksoy
Korona virüsüyle ilgili kendi işimden çok ülkemizdeki küçük işletmelerin nasıl etkilendiği hakkında birkaç fikrimi paylaşabilirim.

Ülkemizde ilk mart ayında görülen covid vakalarının ardından pek çok hızlı tedbir alındı. Bu tedbirlerden ilki dünyadaki örneklerden de yola çıkarak bazı işletmeleri kapatmak oldu. Bunların başında kafeler, restoranlar, lokantalar, berberler vardı. Mart ayından bu yana neredeyse 3 ay geçti ve bu işletmelerin bir çoğu halen kapalı yada müşteri gelmiyor.

Zaten devam eden krize bağlı işleri çok iyi olmayan işletmeler ne yazık ki kapanma evresine girdi. Yaklaşık 3 aydır hiç gelir olmadan bütün maliyetlere katlanmak özellikle küçük işletmeler için hiç kolay değil. Devletin sağladığı belli miktarda krediler günü kurtarmaya yardımcı oluyor ancak uzun vadede salgının atlatılması çok önemli.

Bu durumlarda olan işletme sahiplerine tavsiyem morallerini bozmasınlar, maliyetlerini en aza indirsinler, salgın sürecinde satışlarına devam etmenin yollarını arasınlar, bunlar internet satışı, telefonla sipariş veya gezici satış vs. olabilir.

çörek otunun faydaları nelerdir?

sedakaya
Çörek otu da insana birçok yönden faydası dokunan bitkilerden bir tanesidir. Bitkiler insanlara farklı alanlarda faydalı olabilirler. En çok doğrudan besin olarak tüketilen bitkiler bunun yanında bazı aletlerin yapımında, konut inşasında, gemi yapımında ve birçok ev eşyasının yapımında da kullanılmaktadır. Ancak bunların hepsinden önemlisi bitkilerin ilaç olarak kullanılmasıdır. Bitkilerden ilaç yapımı çok eskiden beri bilinen bir yöntemdir.

Çörek otu da birçok yönden farmakolojide kullanılan bir bitkidir. Peygamber efendimiz (sas) çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğunu söylemiştir. Çörek otu pasta ve börekler de bolca tüketilen bir besindir. Çörek otunun bilinen birçok faydası vardır. Sindirim sistemini düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı korur. Ayrıca alerjik hastalıkları önleyerek astım oluşumunu engeller.

Çörek otu kanser hastalıklarının oluşumunu engelleyerek iltihap oluşumunu önler. Vücutta mantar oluşmasını engeller ve mikropların bağışıklık sistemine zarar vermesinin önüne geçer. Sindirimi düzenleyerek mide ve böbrek hastalıklarını önler. AIDS hastalığına karşı da vücudu korur. Çörek otunun yağı birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Çörek otundan çay yapımında çaya ilave ederek veya yemeklerde baharat olarak kullanarak faydalanabiliriz. Çörek otunu mutfağınızda eksik etmeyin. Yani faydaları say say bitmez.

bebeklerin kundaklanması yararlımı zararlımı?

bebegim
Bebeklerimiz canımızın parçalarıdır. Her yeni anne baba olmuş arkadaşlara öncelikle ömür boyu mutlu sağlık bir yasam geçirmelerini diliyoruz.
Birçok annemizin yaptığı veya yanlış bilgilerini sizin aracılığınızla düzeltmeye çalışalım.

Bebeği Kundaklamanın Zararları Nelerdir, Bebek Kundaklanmalı mı?


Öncelikle hareketsiz kalan bir bedende kan dolaşımı yavaşlar. Bu sebeptense bebeklerimizi kundaklamak yani iyice sıkmak dolaşım sistemini olmuşuz yönde etkileyecektir. Bu sıkıştırma olayında nefes alma düzeni bozulan bebeklerimiz için hayati tehlikeler doğuracak hastalıklara sebep olabilirsiniz.

Kundaklanmış bebeklerde kan dolaşımı yavaşlayacağı için beyine ve diğer organlarımıza kan transferi azalacak buda hayati tehlike oluşturabilir. Bu etkenler bir zincir gibi birbirini etkiler sonrada güçsüz kas sitemi ve kemik yapısı ile karsılaşabiliriz.

Bebeklerin kundaklanması ile ilgili lütfen doktorunuza danışınız size en doğru cevabı verecektir.

kırmızı et pişirmeden önce yıkanır mı?

yelizkaya
Kırmızı et pişirmeden önce yıkanır mı yıkanmaz mı konusunda hangi yönden ele alırsanız alın düşünmenize veya cevap aramanıza gerek yoktur.

Kırmızı et pişirmeden önce kesinlikle yıkanmaz!

Bunun en önemli sebebi yıkama ile temizleneceğini düşündüğünüz etin aslında daha kötü olmasıdır. Çünkü eğer kırmızı et içerisinde bir bakteri oluşmuş durumdaysa, su ile yıkandığında bakterilerin yayılmasına neden olur. Bununla birlikte suyun dezenfektan özelliği olmadığı için su ile yıkamanın etin temizlenmesi açısından hiç bir faydası yoktur.

internette güvenilir bilgiye nasıl ulaşılır?

semihturk
Son zamanlarda önemli bir sorun haline gelen ve ilerleyen zamanlarda sıkça karşılaşacağımız internetteki bilginin güvenilirliği konusunu burada görmek hoşuma gitti. Bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istedim.

İyi kötü bugün herkes birer internet kullanıcısı. Bunların bir kısmı internette üreten tarafta yer alıyor. Ancak bu üreten tarafın kalitesiyle ilgili ciddi sorunlar tüm dünyada baş gösteriyor.

Öyleki pek çok konuda işinde uzman olmayan kişiler tarafından internette bilgi olarak sunulan içerikler giderek artıyor. Buda sizin söylediğiniz gibi bulduğunuz bilgiye temkinli yaklaşmanıza ve bir teyid mekanizması aramanıza yol açıyor.

Bilgi üretimi miktar olarak eski dönemlere göre giderek artıyor. Ancak kalite de giderek düşüyor. Bunun en önemli sebebi bence internette bilgi sunmanın çok kolay olmasından kaynaklanıyor. Bilen de bilmeyen de farklı amaçlarla bir şekilde kalitesine bakmaksızın bu üretime katılıyor.

Google gibi arama motorları aslında bu konuya yönelik adımlar atıyor. Bir çeşit oto kontrol yöntemi ile bize daha güvenilir bilgiyi sunmaya çalışıyor. Sanırım bu gelecekte daha da üst seviyede olacak ve bu görevi arama motorları üstlenecek.

Dolayısıyla bu konudaki endişelerinizi gidermek için bir süre daha sabretmeniz gerekecek.

bebeklere pasaport nasıl alınır gerekli evraklar nelerdir?

arzuaydin
Daha geçen hafta bu işlemleri yapmış biri olarak bebeklere pasaport almak için gerekli evrakları ve nasıl alındığından kısaca bahsedeyim. 18 yaşından küçüklere pasaport almak için gerekli işlemler ve belgeler aşağıdaki gibidir.

- Nüfus cüzdanı aslı.
- 2 adet biyometrik fotoğraf.
- Anne-babanın kimliklerinin asılları.
- Müracaat sırasında alınacak parmak izi (7 yaşından küçükler için parmak izi alınmıyor)
- Müracaat öncesi pasaport harç ve cüzdan bedelinin ödeme dekontu.
- Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı.
- Bebeğinde pasaport başvurusu sırasında bulunması gerekmektedir.
- 18 yaşından küçüklere maksimum 5 senelik pasaport alabiliyorsunuz.
- Anne ve baba ayrı ise veya ebeveynlerden biri başvuru sırasında orada olamayacaksa, muvafakat name gereklidir.

Eski pasaportla da anne veya babanın pasaportunun içerisine ekleniyordu 18 yaşından küçüklerin pasaportları, yeni sistemde yeni doğan bebeklere bile ayrı pasaport çıkarılması gerekiyor. :)