televizyonun tarihçesi nedir?

televizyon
20. yüzyılda isimlendirilen televizyon, yunanca ve latinceden alınan TELE + VİSİON kelimeleriyle uzaktan görmek anlamına gelmektedir. Yunanca uzak kelimesi “Tele” ve Latince görmek anlamındaki “Vision” kelimelerinin birleşimi “Televizyon” kelimesinin yapı taşlarını oluşturmaktadır.
Televizyon ilk olarak 1923 yılında üretilmiş olsa da monitör mantığıyla görüntü veren bir cihazdan ileri gidemiyordu. İngiliz bilim insanı “John Logie Baird” tarafından üretilen bu cihazın ilk yayın alması 26 Ocak 1926 tarihini bulmuştur. Geçen yaklaşık 3 yıllık süre zarfında monitör olarak sayılan cihazın televizyonun icadı olarak ele alındığı tarih 26 Ocak 1926 tarihidir.

Kaynak ve detaylı bilgi : https://www.televizyon.gen.tr/televizyon-tarihi/

instagram takipçi nasıl arttırılır?

fenomen
Yediden yetmişe hemen hemen her birey günümüz de özelikle de zamanın yarısını sosyal medya ile harcamaktadır. Özelikle de instagram hemen hemen her bireyin ilgisini çekmektedir. Yeni instagram hesabı açtıysanız nasıl olur da diğer kullanıcılar gibi takipçi sayınızı artırabilirsiniz. İşte tam da bu sorunuzun cevabı için sizlere instagram'da en kısa süre de takipçi artırmanızı yollarından bahsedelim.

İnstagram takipçi sayısını artırmanın ilk yolu başka kullanıcılar ile iletişime geçmektir. Ne kadar fazla kullanıcı ile iletişim halinde olursanız o kadar takipçiniz olur.

instagram takipçi nasıl arttırılır
Eğer bir işte çalışıyorsanız mutlaka ama mutlaka çalışma ortamınızı çekip instagrama atın çünkü başka kullanıcılar insanların çalışma ortamlarını merak eder ve bu da sizlere ekstra takipçiler kazandırır.

Günlük hayat ile ilgili paylaşımlar yapmaya dikkat ediniz. Paylaştığınız fotoğraflar da kolaj oluşturun. İnstagram da her ne kadar bu uygulama oluşmuyorsa da sizler farklı uygulamalardan kolaj oluşturun ve instagram hesabınızdan bunu paylaşın.

İnstagram kullanan her birey ayrıca da facebook hesabı da kullandığı için instagram da paylaştığınız bir fotoğrafı ya da bir durumu facebook da da paylaşın.

Sosyal medyada tutarlı olmak çok önemlidir. İnstagram profilinizin güncel olmasına dikkat ediniz. Sürekli paylaşımlar da bulunun, ancak paylaşımlarınızın takipçilerinizin dikkatini çekeceğinden emin olun. Örneğin moda ile ilgili bir instagram profiline sahipseniz gidip robotlarla ilgili bir paylaşımda bulunmayın.

Diğer instagram kullanıcılarını kendi ilgi alanınıza göre takip etmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede takip ettiğiniz kullanıcıları takip edenlerin dikkatini çekersiniz. Eğer onların ilgisini çekecek paylaşımlara sahipseniz onlarda sizi takip edecektir.

Takip ettiklerinizin gönderileri ile etkileşime geçmeyi unutmayın. Eğer çok güçlü, takipçi sayısı yüksek olmayan profillerle etkileşime girerseniz, onlarda sizin gönderilerinize etkileşimde bulunacaktır.

Yüksek takipçisi olan profillere yorum yazarak diğer kullanıcıları dikkatini çekebilirsiniz. Bu yorumlarda da tutarlı olmalısınız. Sadece yorum yazmış olmak için yorum yazmayın.

Tüm bunların içerisinde en önemlisi tutarlı olmaktır. İnstagram hesabınıza her gün giriş yapın, bahsettiklerimi hergün düzenli olarak uygulayın. Yavaşta olsa vazgeçmeyin takipçi sayınızın arttığını göreceksiniz.

yüz kırışıklıkları nasıl giderilir?

saglikliyasam
Evde yapabileceğiniz yüzdeki kırışıklıkları önlemek veya gidermek için bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Yüzdeki kırışıklıklar için en bilinen bitkisel ve etkili yöntemlerden bir tanesi Prof. Saraçoğlu'nun kırışıklıklar için önerdiği kürlerden maydanoz ve limon kürünü uygulayabilirsiniz.

Maydanoz limon kürünü öneriyorum, karaciğer yağlanması için muhteşem bir kür ama bu kürü uyguladığınızda cildinizin ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Şunu da söyleyeyim incir yağı yüzde yüz incir çekirdeğinden yapılan yağından bahsediyorum, yaban incir çekirdeği değil bunu sabah akşam yüzünüze süreceksiniz çok az bir kere süreceksiniz çok fazla ovalamanıza gerek yok.

Göz altı alın göz çevresine sürebilirsiniz. Kırışıklıkları engeller, kırışıklıkları ortadan kaldırır ve cildinizi yeniler, tazelik verir. Kırışıklık ve cildi gençleştirmek için dıştan içeriye doğru nüfus eden incir yağıdır.
İçten dışa etkisini gösterecek olan ise maydanoz limon kürüdür. Peki maydanozla limonun özelliği ne? Bu ikisi bir araya geldiği zaman karaciğerde biriken toksinleri zehirleri dışarı atar. Bu en önemli özelliğidir, eğer karaciğerde yağlanma varsa bunun tedavisi için de maydanoz limon kürü uygulanabilir.

Vücuttan toksinlerin atılmasına engel olan karaciğer yağlanması, karaciğerin sağlıklı çalışmasına da engel olur. Ayrıca karaciğerin bağışıklık siteminin de zayıflamasına neden olmaktadır.

Bu sebeplerle maydonoz limon kürünü uygulayan kişiler 3 – 4 gün içinde ciltlerindeki değişimi parlaklığı hemen fark edeceklerdir.

yüz kırışıklıkları nasıl giderilir
Gençleşmek ve cildi güzelleştirmek için maydanoz ve limon kürü tarifi. Hazırlamak çok kolay...

15 tane saplı maydanozu elinizde parçalayıp, robota atın.
Üzerine yarım limon suyu ve yarım bardak su ilave edin.
Robotla karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat kadar önce aç karnına tamamını için.

niş pazarlama nedir nasıl yapılır?

muratulu
Dilimize Fransızca'dan giren niche sözcüğü gerçek anlamda "duvardaki oyuk" "heykelin duvara oturduğu oyuk" anlamına gelmektedir. Tabi niş pazarlama nedir, nasıl yapılır sorunuza bu anlamları hiç birşey ifade etmez. Dilimiz Türkçe'ye "niş" olarak geçen bu kelime asıl anlamını yitirmekle birlikte pazarlamanın güçlü bir yanını ifade ediyor. Niş Pazarlama olarak bilinen bu oluşum sadece özel bir kitle yada kesim için gerçekleştirilen odaklanmış pazarlama tekniği olarak ifade edilebilir.

Olayı biraz daha basite indirmek gerekirse belli bir karakteristik özelliğe sahip faklı ihtiyaçları olan ve bu ihtiyaçları karşılanmamış kitle için gerçekleştirilen pazarlama stratejisidir.

Niş pazarlamanın kitlesel pazarlamaya göre farkı az kişinin tercih ettiği ürünleri bu dar alandaki kitleye pazarlanmasıdır.

Burada niş pazarın önemi piyasadaki fark edilmeyen açık boşlukları doldurmasıdır. Gerçek hayatta niş Pazar oluşturmak için piyasa bulmak oldukça güçtür. Bunun için fazlasıyla emek ve para harcarsınız. İnternette ise bu grupları bulmak daha basittir. Biraz araştırma ve analiz yaparak bu niş grupları internette rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ben burada niş pazarlama konusuna çok fazla değinmedim. Sadece niş pazarın ne olduğunu ve bu konudaki görüşlerimi ufak bir araştırma yaparak ifade etmeye çalıştım.

sünnet düğünü nasıl olmalı?

asirorganizasyon
Çocuklarımızın hayatları boyunca unutulmayacak özel günleri arasında olan sünnet düğünleri, her anne ve babanın hayal ettiği güzellikte olması açısından çok önemlidir. Bu mutlu günü unutulmaz kılmak için, birçok güzel organizasyonlar vardır.

Düğün salonu, havuz başı, kır konsepti ve restoran gibi birçok mekanda sünnet düğünü organizasyonu yapılabilir. Tüm masaların ve sandalyelerin giydirildiği, etrafın balonlarla ve objelerle süslendiği bir mekan çok hoş olacaktır. Çocuğunuzun keyifle oturacağı, etrafı seyredebileceği sünnet tahtı kiralayabilirsiniz. Ya da yeniçeriler eşliğinde çocuğunuzun taşınması gibi renkli alternatifleri uygulatabilirsiniz. Organizasyonunuzu, sihirbaz, baloncu, mısırcı, şerbetçi, pamuk şekerci gibi unsurları ekleyerek, daha eğlenceli bir parti haline dönüştürebilirsiniz. İslami bir sünnet organizasyonu isterseniz semazenler çok iyi bir seçenek olacaktır.
https://www.asirorganizasyon.com/17-sunnet-dugunu-organizasyonu.html
bu site bu konuda yardımcı olacaktır.

Sünnet düğünün de kullanılan konfeti, volkan gösterisi ve havai fişek gösterileri oldukça ilgi çekicidir. Hem çocuğunuzun, hem de konuklarınızın eğlenceli vakit geçirebilmelerini sağlamaktadır. Bu özel günü ölümsüzleştirmek için, profesyonel fotoğraf ve video çekimi de oldukça önemlidir. Tüm misafirlerinizle çektireceğiniz fotoğraflar, ömür boyu güzel bir hatıra olarak kalacaktır. İslami sünnet organizasyon

tv8 yemekteyiz yarışmacıları oyuncu mu?

rahatsiz
Geçenlerde çok absürt bir programda denk gelmiştim. Acayip iki tip vardı. Bana direk aynı şeyi düşündürttü. Böyle insanlar olamaz, böyle bir televizyon programında insanlar böyle davranamaz diye düşündüm.

Dün Eser Yenenler show'un fragmanını izledim. Orada bu bahsettiğim kişilerden bir tanesi yemekteyiz programının sunucu ile birlikte Eser'in talk show'una çıkıyor. Vallahi bunu görünce oyuncu olduklarına eminim.

Bence yarışmacıların oyuncu olmasında bir sorun yok, olabilir. Neticede bu bir televizyon show programı ama artık o kadar saçmalıyorlar ki insanı irite ediyorlar.

internetten para kazanmak için tavsiyeleriniz nelerdir?

netolog
İnternetten para kazanma konusunda sizin için tavsiyelerim daha çok neler yapılmaması gerektiği üzerine olacak. İnternet para kazanmak için yapılan en büyük hataları bunlardan ders alma amacıyla paylaşıyorum. Bunları dikkate alırsanız hem vakitten kazanırsınız hem de daha yüksek miktarlarda para kazanırsınız.

Her zaman kolay olan yolu seçmek


İnternetten para kazanma çabasında olanların yaptığı en büyük hatalardan biridir. Örneğin bir anket sitesi, bu sitenin kazançları hem yüksek hemde her gün onlarca basit anket geliyor olarak gözüküyor. Bizler ise bu siteden kazancımızın çok olacağını düşünerek üye olup gelen anketleri hemen çözmeye başlıyoruz. Bu sitelerin çoğu ödeme limitine ulaştığımızda ya ödememizi yapmıyor ya da anketlerde verdiğimiz cevaplar doğru olsa bile anketin sonunda bizi anketten atıyor. Anlayacağınız hiç bir siteye hem basit anketler hemde yüksek fiyatlar vermez.

Bilinçsiz olarak internetten para kazanmaya çalışmak


Bir youtube kanalınız veya bir blogunuz var. Bu şekilde internetten para kazanmak istiyorsunuz. Bu tür çalışmalarda belirli bir düzene sadık kalmak gerekir. Youtubeden para kazanmak için ilk başlarda 1-2 ay boyunca neredeyse her gün video yüklemeniz gerekir. Bu sayede youtube sizin aktif olduğunuzu anlar ve önerilenler kısmında videolarınızı göstermeye başlar. Blog yazarak para kazanmak için ise aynı youtube ile para kazanma olayında olduğu gibi her gün 2-3 yazı girmeniz gerekir. Uzun süre bunu tekrar etmeniz gerekir. Anlayacağınız hangi işe girerseniz girin 1-2 ay düzenli çalışmanız gerekir. Eğer işinizi sallayarak yaparsanız kazancınız hem düşük hemde ödemenizi geç almış olursunuz.
(bkz:Blog yazarak nasıl para kazanılır?)

Çok para kazanma düşüncesi


Şu bir gerçek ki internetten para kazanma'yı isteyen herkesin aklında çok para kazanmak var. İnternetten para kazanmak hem kolay olup , hemde de çok para kazandırsa kimse çalışmaz herkes internetten para kazanma yollarını arar. İnternetten para kazanmaya çalışır. İllaki kazancınız yüksek olduğu zamanlar olacak ama bunlar çok uzun süreli çalışmalar sonucunda olur. Mesela anket doldurarak çok para kazanmak zordur fakat youtube kanalınızı her gün güncel tutarsanız uzun süre sonra kazancınız yüksek olabilir. Her işte olduğu gibi internetten de para kazanmanın zorlukları vardır.

Kısacası internetten para kazanmak için hem biraz bilginizin hemde emeğinizin olması gerekir. En önemlisi fazlaca emek göstermek ve yılmamaktır. 1. gün kazanamayız 2. gün kazanmayız 3. gün kazanırız 4. gün daha çok kazanırız.

en iyi araç kiralama şirketleri hangileri?

semihturk
Bundan yaklaşık 6 ay önce arabamı yeni bir araba almak için sattım ama ekonomik durumlardan dolayı henüz yeni bir araba alamadım. Bu yüzden acil durumlar için 2-3 kez araç kiraladım.

İlk araç kiralamayı İzmir'de yapmıştım 3-4 günlük bir ziyaret için uçakla gidip araç kiraladım. Kiralama yapmadan önce internette epey araştırma yapmıştım. Duydunuzmu bilmiyorum ama sixt rent a car diye bir firma var. O zaman baktığımda en uygun fiyat onlardaydı. Ucuz bir fiyata mercedes gla kiralamıştım. Firma çalışanları hava alanında bayağı ilgiliydi. Yardımcı oldular, aracı alırken de teslim ederken de bilgilendirmeleri düzgün bir şekilde yaptılar. Aracın yakıtını ful depo alıp ful depo bırakıyorsun.

Sigorta meselesi vardı ben risk alıp sigorta yaptırmamıştım. Çünkü sigorta yaptırınca fiyat yükseliyordu. Bu hizmetten ve fiyattan gayet memnun kaldım.

Sonra iki kez de İstanbul'da araca ihtiyacım oldu, yine araç kiralama şirketlerinde araştırma yapınca sixt rent a car uygun fiyatları ve internet sitelerindeki rezervasyon sistemini beğendiğim için yine buradan kiraladım. Bu bahsettiğim 2018 yılında oldu neredeyse sıfır kilometre bir peugeot 308 sedan günlük 80 liraya kiralamıştım.

İnternetten saat ve tarih ile rezervasyon yaptım, aracı nereden teslim alacağımı seçtim. Daha önce bilgilerim falan kayıtlı olduğu için bayağı kolay oldu. Sonra gidip kadıköy ofislerinden aracı teslim aldım. Teslim almak yaklaşık 10 dakika sürdü.

Netice olarak benim için en iyi araç kiralama şirketi sixt rent a car. Dürüst olmak gerekirse yurt içinde başka bir firmadan araç kiralamadım. Ama bunun sebebi fiyatının uygun olmasıydı. İlginizi çekerse web adreslerini paylaşıyorum. https://www.sixt.com.tr/

kış aylarında mini etek nasıl giyilir?

modablog
Şık olmak isteyen kadınlar için mini etekler vazgeçilmezdir. Söylediğiniz gibi kış aylarında ve soğuk havalarda mini etek kombinleri yaratmak biraz uğraştırıcı olabilir. Kalın çoraplar, ince çoraplar, botlar, desen desen kazaklarla da kombin yapabilecekleri mini etekler sayesinde bir adım önde görünebilirsiniz. Etekleri kumaşlarına göre kombin yapmak gerekir.

Öncelikle deri mini etek için, kalın çorap tercih edilmemelidir. Kalın çorap özensiz görünmenizi sağlayacaktır. Deri mini etekler için ince bir çorap, uzun çizmeler ve beraberinde pamuklu-yünlü kazaklar tercih edilmelidir.

kış aylarında mini etek nasıl giyilir
Desenli ve renkli çoraplar da kullanılarak marjinal bir görünüm elde edilmiş olur. Fakat üzerine deri ceket veya deri bluz yanlış bir seçim olacaktır. Deri-deri yerine deri-pamuk rahat görüntüsünün yanı sıra şık olmanızı sağlayacaktır.

Kış Aylarında Mini Etek Nasıl Giyilir?


Kumaş mini etekler, genellikle çalışan kadınların tercihi olsa da günlük hayatta da kullanılabilir. Kumaş etekler için kalın çoraplar tercih edilmemelidir. Gömlekler ile kullanabilirsiniz. Çizmeler ya da yünlü görünüme sahip botlar yerine deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Deri ceketler ve kaşelerle oldukça rahat kombin yapılabilirken şişme montlar kullanılmaması gerekir.

kış aylarında mini etek nasıl giyilir
Kot etekler için her tip çorap kullanabilir ve her tip kaban-mont ile kombin yapabilirsiniz. Dar pamuklu kazaklar hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Renk renk bileklikler ve her tip bot ve çizmenizi beraberinde kullanabilirsiniz.

Diğer aksesuarlarınız ile beraber eldivenler ve şapkalar da kombine yardımcı olacaktır. Etekleriniz ile aynı renk eldiven ya da şapka tercih edebilir şıklığı bir adım öteye taşıyabilirisiniz.

Hangi Çoraplar tercih Edilir?


kış aylarında mini etek nasıl giyilir
Her tip çorapla da giyilebilen kadife etekler dar kesimse kalın yünlü çoraplar, kısa/yarım botlar ve salaş duran kazaklarla tercih edilmelidir. Kadife etekler için kısa deri montlar kullanılabilir. Fakat kaşe kabanlar tercih edilmemelidir. Kaşe ve kadife kumaşların dokuları benzer olduğu için gözü yorar. Özensiz bir görünüme sahip olduğunuz algısını verir.

neden hayır diyemiyoruz?

simgekul
Dilinizde artık söylemek istediğiniz birçok 'hayır' kelimesi mi var? Sırf karşınızdaki üzülmesin, kırılmasın, gönlü kalmasın diye dile getiremediğiniz o size yük olan kelimeyi hala söyleyemiyor musunuz? Birkaç öneriyle hayatımızda bir sorun haline gelen 'hayır diyemiyorum' problemi ile nasıl baş edebiliriz?

Bazen sırf hayır diyemediğimiz için acılara, güçlüklere katlanıyoruz ve birçok fedakarlıkta bulunuyoruz. Hem de hayır diyememenin bizi kötü hissettireceğini bile bile, karşımızdakinin bizim için belki de böyle güçlüklere katlanamayacağını bile bile hayır diyemiyoruz. Aslında hayır demekten de korkmuyoruz, sonrasında ne diyeceğimizden, ya kırılırsa düşüncesinden korkuyoruz. Tabi bir de karşımızdakine öyle değer veriyoruz ki hayır kelimesini onu kaybetmemek için kullanamıyoruz belki de. Düşündüğümüz şeyler, hayır demenin olumsuz sonuçlar doğuracağı, karşımızdakinin incineceği, onu kaybedeceğimiz yönünde… ve inanın dostlarım karşınızdaki sizi çoğu zaman böylesine düşünmeyecek.

Sadece başkasına ne olacağını başkasının başına neler geleceğini algılamak yeterli değildir. Aynı zamanda kendimize neler olacağını da algılamak gerekir. Hayır diyememekten ötürü kendi kendimizi teselli ederiz çünkü bu durum kendi hakkımızda olumlu bir imaj yaratmamıza neden olur.

Örneğin: Hayır demedim çünkü ben nazik bir insanım. Benim nezaketimden yararlanmak isteyen karşımdaki kişi anlayışsızdır. Yine de nazik olmayı ve iyi bir izlenim vermeyi tercih ederim. Bu nedenle hayır demeyeceğim. Bu tutum tabi ki yanlış bir tutum.

Peki “Hayır” diyememenin tehlikeli yönlerinin farkında mısınız?
- İnandırıcılığınızı ve samimiyetinizi kaybedersiniz,
- Özgünlüğünüzü kaybedersiniz, kendinize ait fikriniz olmaz,
- Öz saygınızı kaybedersiniz, kendinize saygı duymamaya başlarsınız,
- Kendinizi kaybedersiniz, bir de bakarsınız ki bir başkasının hayatını yaşıyorsunuz.

Hayır demek için bir mazerete ihtiyacınız yok. Karşınızdakinin gözlerinin içine bakın ve gerçek niyetinizi onu kırmadan söyleyin. Eğer gerçekten sizin için değerli biriyse bunu yapın, bunu ona borçlusunuz. Siz onun için değerliyseniz sizi anlayacaktır.

Aklında "Acaba?"lar bırakmayacak kadar açık sözlü olun. Samimiyet hayır demem için yeterli bir neden. Hayır demek için çok hoş bir yöntemi paylaşmak istiyorum: Şempanze yöntemi. Karşınızdaki size bir yük yüklemek, kendi yapması gereken işi size yaptırmak istiyor diyelim. Siz onu kıramıyorsunuz, hayır diyemiyorsunuz. Peki şöyle düşünün, karşınızdakinin size yüklemek istediği yük gerçek bir yük olsaydı, örneğin kocaman bir şempanze olsaydı ve size sözel bir talepte bulunmayıp da o şempanzeyi kucağınıza atsaydı ne yapardınız?

Hemen geri çekilir, gerçek bir şempanze dostu değilseniz şempanzeyi üstünüzden atarsınız değil mi?

İşte karşınızdaki size, kullanıldığınızı hissettirecek bir “Şempanze” atarsa, ayıp olur mu, kırılır mı diye düşünmek yerine o talebi bir Şempanze olarak görün, öyle hayal edin ve hemen karşınızdakine şempanzesini geri iade edin!

kendini kötü hisseden biri ne yapmalı?

simgekul
Kendini kötü hissetmek tamamen kendinizi o durum içine sokmak isteği veya ihtiyacı ile bağlantılıdır. Bu durum kendinize ihanet olarak tanımlanabilecek ve değiştirilebilecek bir süreçtir. Yaşamınızda bir şeyleri, sevdiğiniz birini ya da değerli bir eşyayı kaybetmenin yasını çoğunuz zaman zaman yaşamışızdır. Böyle bir yastan daha derini kendi gerçekliğimize ihanet ettiğimizi fark etmektir. Bizler kendimize ihanet etmediğimizi kanıtlamakla meşgul oluruz. Bunun için de güç, zevk ya da bilgi biriktirip kendimize ihanet etmediğimizi iyi olduğumuzu kanıtlamaya çalışırız.

Kendimize ihanet etme üzüntüsünün üstesinden gelme yöntemlerinden biri onu dramatize etmektir. Diğer yöntem hüznü ve acıyı yüceltmektir. Sürekli yaşamından şikayet eden kişilere rastlarız. Bir diğer çok rastlanan yöntem ise üzüntüyü inkar etmek, onu görüş alanımızdan çıkarmak, kendimizi hissizleştirmektir. Neyi seçerseniz seçin üzüntü olduğu yerde kalır. Kendimize karşı içten olmadığımızı hala hissederiz.

Hepimiz kendi gerçeğimize sırtımızı dönmenin büyük acısıyla yüzleşme ve bu büyük üzüntüyü kabul etme yeteneğine sahibiz.

Üzüntü ile yüzleşmek yerine onun etrafında dans ederiz. Kendinize acıklı hikayeler anlatmak da kaçış yoludur. İçinizdeki üzüntü, acı boşluğunu doldurmak amacıyla kaybetme duygusunun üzerine faaliyetler, oyalayıcı şeyler, bağımlılıklarla ya da amaçlarla nasıl örttüğünüzü görmek de önemlidir.

Genelde insanlar "bu neden beni yine rahatsız ediyor". Bir yanda mutluluk varken diğer yanda acı var diye sorgular. Bu yanlar zihnin kutuplarıdır.

Yakın aile ilişkilerinde doğaları gereği sıklıkla incinme deneyimlenir. İncinme dünyanın sonu değildir, ama incinme incitir. Çoğu kişi bedenlerinin incinmesinden duygularının incinmesinden korkarlar. İncinme duygusundan kaçmak için harcadığınız enerjiyi hissediyor musunuz? İncinmeden kaçınma yollarınızı gözden geçirin. Zihninizin hangi alışkanlıklarını bunun için kullanıyorsunuz? Tekrarlanan kalıpları görmeyi ve kaçışınız için ödediğiniz bedeli kaçış için harcadığınız gerekli zaman ve enerjiyi deneyimlemeye gönüllü olun ve incinmişliklerinizi ortaya çıkarın.

Bir liste yaparak incindikleriniz kişiler mi, olaylar mı bunları listeleyin. Listelediğiniz kişiler aynı mı? Aynı tür olaylara mı incindiniz? Bunları düşünün, ifade edemediğiniz incinmişlikler size neye mal oluyor onu da hesaplayın…

zıpçıktı nedir ne anlamda kullanılır?

uzakdogu
Zıpçıktı; Kelime biraz garip gelse de yine pek kullanılmayan hatta hiç kullanılmayan sözcüklerden bir tanesi.

Kelime anlamı görgüsüz, fırsatçı kimse anlamlarına geliyor. Cümle içinde kullanan yazarın cümlesi ile örnek verelim...
“Bu kadar milyon nasıl olur da bu eğlenceler zıpçıktısına milyonlar yağdırır? (F. R. Atay)”

Sanırım bu kelimeyi yaşlı teyzelerden duyarsam yadırgamam, ama gençlerden duyarsam biraz garip gelebilir.

hayvan hakları evrensel bildirgesi nedir?

zeynepozturk
Sizlere bu dünyayı paylaştığımız hayvanların da en az bizler kadar hakları olduğunu hatırlatmak isterim.

15 Ekim 1918'de Paris'te kaleme alınan bu bildirge, hayvanların da en az bizler kadar haklarının olduğunu kabul eden bir bildirgedir. Ne yazık ki haklarını savunamadıkları için bizim desteğimize ihtiyaçları var. Umarım bir gün hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmaya başlar.

HAYVAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRİSİ

1. Tüm hayvanlar, eşit doğarlar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.

2. Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için, karşılıksız kullanamaz.

Tüm hayvanların, korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise, bu bir anda ve acı çektirmeden yapılmalıdır.

4. Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa, vahşi hayvanlar özgürlüklerinden yoksun bırakılamaz.

5. Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içerisinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.

6. Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.

Böyle bir hayvanı ölüme terk etmek, acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Tüm çalışan hayvanlar (atlar, eşekler vb.) iş sürecinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir besleme ve dinlenme haklarına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deneyler yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.

9. Beslemnek için bakılan hayvanlar, barındırılmak, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.

10. Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılmazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteriler yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.

12. Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırımla eşdeğerde alçakça bir davranıştır.

13. Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir.

Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır. Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.

14. Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir.

twitterda nasıl fenomen olunur?

fenomen
Twitter en aktif kullanılan sosyal ağlardandır. Twitter kullanıcılarının birçoğu sizin gibi fenomen olmak istemektedir. Kalabalık bir kitleye ulaşmak bu kişiler için önemlidir. Twitterda yazdıklarınızın büyük kitleler tarafından okunmasını istiyorsanız, nasıl yapacağınızı sizinle paylaşacağım bilgilerle her geçen gün daha büyük kitlelere hitap edebilirsiniz.

twitterda nasıl fenomen olunur
İlgi çeken ve aynı zamanda gizemli olabilecek bir isim seçerek işe başlayın.

Twitter ünlüleri, yani twitterda en çok dikkat çeken kişiler birbirleriyle gerçek hayatta da arkadaş. Böylece birbirlerine destek vererek bir yerlere gelmiş olan kişiler. Bu nedenle twitter ünlüsü bir arkadaşınızın olması işinizi oldukça kolaylaştırır. Ancak böyle bir arkadaşa sahip değilseniz elbette işiniz daha zor.

Takipçi sayısı oldukça fazla olan kişilerle arkadaş olun. Mümkün olduğunca fazla iletişime geçin ve insanların dikkatini çekmeye çalışın. Bol bol gülün ve insanlara muhabbetinizin sağlam olduğuna inandırın.

Ünlü birinin dikkatini çekmek için fazlasıyla yağ çekmek şart. Eğer twitterda fenomen olmak istiyorum diyorsanız buna zorunlusunuz. Twitter ünlüsünün dikkatini çekene kadar aynı modda devam edin. O da elbet bir gün insaniyete gelecek ve size cevap verecektir.

Espri ve güzel sözler konusunda ya çok üretken olun yada bunları yazan kişilerden itina ile çalın ve paylaşın.

Çok fazla retweet alan twitleri bulun ve bunlardan başka twitler üretin. Retweet edilmek fenomenliğin önemli basamaklarındandır. Sizin tweetlerinizi de elbet retweetleyenler çıkacaktır. Retweet ne kadar fazla olursa takipçi sayınız da o kadar artar. Bunu unutmayın.

Hiç bir fikrinizin olmadığı konuda dahi ortaya saçma sapan ve orjinal varsayımlar atın. Böyle tweetler de fazlasıyla ilgi çeker.

kulüpler birliği'nin hüseyin göçek ve halis özkahya açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

rahatsiz
Bu durumu Galatasaray pozitif yöne çevirebilir. Sanırım kısa bir süre içinde Galatasaray'dan 17 takım karşımızda biz tekiz şeklinde bir söylem çıkacaktır.
Şimdi cevabımı yazarken bir twitter'a bakayım dedim söylediğim şey olmuş bile.

Bu açıklama Galatasaray taraftarını bir araya getirmiş twitter'da #SizHepinizGalatasarayTek hashtag şu anda gündem...

https://twitter.com/hashtag/SizHepinizGalatasarayTek
kulüpler birliği'nin hüseyin göçek ve halis özkahya açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz