çocukların yaşadığı korkular nelerdir nasıl önlenir?

simgekul
Çocukların yaşadığı olaylar onların korkmasına neden olabilir. Annesini ve babasını kaybetmekten korkabilir. Televizyonda veya çizgi filmlerde gördüğü bazı sahnelerden korkmuş olabilir. Yaşları küçük olduğu için her şeyden korkabilirler. Yaşadığı bir trafik kazası sonrasında arabaya binmekten korkabilir. Ya da asansörde kaldıysa asansöre binmekten korkabilir. Kaza geçiren bir çocuk daha sonra doktor ve hemşirelerden korkabilir.

Çocuklar büyüdükçe bu korkularında da azalma olur. Bu korkuların yerini sosyal korkular alır. 11-12 yaşlarında bu korkularda belirgin bir düşüş olur. Korku genelde kız çocuklarda erkeklere nazaran daha çok görülür.

Korktukları şeyle karşılaştıklarında ağlama, nefes tutma veya korktukları şeyden uzak durma gibi tepkiler verirler.Korku, genel olarak çevredeki koşullara, uyarının veriliş biçimi, geçmiş yaşantılara ve o andaki fizyolojik ve psikolojik duruma bağlıdır. Bazı korkular yaşanan olumsuz bir olay ya da deneyim sonucu ortaya çıkar, yani öğrenilir.

evdeki tozlardan nasıl kurtulurum?

cigdembozkurt
Evde veya ofiste nerede olursanız olun tozun kaynağı çoğunlukla minik bir hava akımında bile uçabilen ve yüzeylere konabilen ölü hücreleri ya da kumaş parçacıklarından oluşur. Tozla evde yarış haline girseniz bile bunu engellemeniz mümkün olmayacaktır. Boş ve hava almayan bir evde çok toz göremezsiniz.

Çünkü hava akışının olmadığı ve herhangi bir tozu üretecek kadar çok kumaş parçacığı olmadığı içi tozu azdır ya da görünmez. Evinizdeki toza engel olamazsınız. Ama en azından bu tozlanmayı azaltabilirsiniz. Öncelikle giysi gardırobunuzu düzenleme ile işe başlayın. Çünkü gardıroplar tozların en çok bulunabileceği yerlerden biridir. Gardırobunuzun kapağını her açıp kapattığınızda bile bu tozu hareketlendirmek ve artırmak için bir sebep olabilir. Kıyafetlerinizi atamayacağınıza göre en azından tozu azaltmak adına dolabınızı düzenleme ile işe başlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi raflara yerleştirmeden önce güzel bir şekilde temizlemeniz sizin için çok güzel bir avantaj olur. Daha sonra da kutulara yerleştirip kutuları dolabınıza yerleştirin. Böylece tozu azaltmış, aynı zamanda da dolabınızdaki düzeni de sağlamış olursunuz. Yalnızca kış mevsiminde işinize yarayan kabanınızı ise toz olmaması için kabanınızın üstünü büyük bir poşet ile örtün. Kullandığınız nevresimlerinizi her hafta değiştirebilirsiniz. Yataklar da bir evde tozun çabuk oluşabileceği yerlerden biridir. Her hafta nevresiminizi tertemiz yapıp değiştirdikten sonra değişimin farkında olacaksınız.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz?

mustafabilen
Evde dekorasyon değişikliği yapmak sadece görsel olarak değil aynı zamanda ruh haline de etki etmektedir. Dolayısıyla doğru bir karar vermişsiniz. Size pratik, basit bir kaç dekorasyon fikirleri verebilirim. Dekorasyon konusunda
destek veren bir çok firma olduğu gibi, dekorasyon dergilerinden öğrendiklerinizi de kullanabilirsiniz. Fakat, dekorasyon firmaları için verecek param yok, dergileri inceleyecek kadarda zamanım yok diyorsunuz, size evinizin dekorasyonunda işe yarayacak dekorasyon tavsiyelerim...

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Bu tavsiyelerimizi, isterseniz banyo dekorasyonu için kullanabilir, isterseniz evinizin bir odasını dekore etmek için kullanabilirsiniz. Tamamen size ve zevkinize kalmış.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Dekorasyon denince aklınıza, karmakarışık dizaynlar ve çok pahalı objeler gelmesin. Pahalı olmayan objelerle ve ufak değişikliklerle sizde aradığınız dekorasyona kavuşabilirsiniz.

Dekorasyon tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden birisi, dekorasyon için kullanacağınız objelerin birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Uyumsuz objeler, dekorasyonda göz zevkini bozarken, evin içerisinde bir karmaşıklığa sebebiyet verebilecektir.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Banyo dekorasyonu yaparken, mutlaka tuvaletin, duşun veya küvetin ve lavabonun yerini iyi hesap edin. Bunlara dikkat edilmeden uygulanacak dekorasyonlar, geri dönüşü olmaz olumsuzluklara yol açabilir ve maddi açıdan bütçenizi zorlayabilir.

Dekorasyon yaptırırken dikkat edeceğiniz bir diğer konu, mali bütçenizdir. Bu bütçeye göre hareket etmeniz, dekorasyon alışverişinin istediğiniz şekilde olumlu geçmesini sağlayacaktır.

ev dekorasyon fikirleri verirmisiniz
Dekorasyon malzemeleri alırken, bütçeniz dahilinde en iyisini almaya özen gösterin. Pahalı olan kalitelidir diyerek yola çıkmanız, hem bütçenizi kontrol etmeyi zorlaştıracak hem de sizi sıkıntıya sokacaktır. Belki 1o TL'lik bir dekorasyon objesi, odanızın dekorasyonunu tamamlayabilecektir.

Eğer dekorasyonunuza uyum sağlayabileceğini düşünüyorsanız, çok nadir olarak bazı objelerde zıt renkler kullanabilirsiniz.

sosyal içerik nedir?

uykusuz
Sosyal içerik, sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte hızlıca üretilip tüketilen her türlü resim, yazı, video ve benzeri unsurların tamamını kapsar.

Özellikle sosyal medyada takipçi arttırma, kitle edinme gibi amaçlarla yaygınca kullanılmaktadır. Tüketim toplumuna sunulan en yeni ürünlerden bir tanesi olarak adlandırılabilir.

covid19 salgın döneminde çalışmak nasıl?

yelizkaya
Korona virüsü çalışma hayatını inanılmaz etkiledi ve sanırım etkilemeye de devam edecek. İşyerleri covid19 salgın döneminde farklı çözümler buldu, burada çalışan ve işveren gözünden aslında durum biraz karışık. İşveren işlerinin devamlılığını bir şekilde sürdürmek zorunda çalışansa kendini korumak istiyor. Ben işim gereği Mart ayında salgın ülkemizde göründüğünden bu yana iş yerinde çalışmak durumunda kaldım. Açıkçası ilk başlarda endişe daha düşük seviyedeydi ama işler ciddiye binince rakamlar yükseldikçe ben ve çevremdeki arkadaşların endişeleri epey yükseldi. İş yerinde bir çok önlem alındı, bir sürü değişiklik yapıldı, açıkçası bizi düşündüklerini hissettirdiler bu yüzden bizde elimizden geleni yaptık. Şimdilerde biraz daha düzen oturdu, iş yerinde sosyal mesafe maske vs. herkes dikkat ediyor. Ancak artık hayatımıza salgın sonrası yeni çalışma düzeni geldi diyebilirim. Eski düzene hızla döneceğimizi pek düşünmüyorum.

google anahtar kelime dalgalanmaların sebebi nedir?

seouzmani
Google'da anahtar kelime dalgalanmaları ile ilk kez karşılaşıyor olabilirsiniz ancak bu durum sıklıkla yaşanan size özel bir durum değildir. Google dalgalanmaları hakkında kısaca bilgi vereyim.

Google dalgalanmaları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu konuda tahminlerimi ve deneyimlerimi paylaşabilirim.

Google dalgalanmaları nedir sorusunun cevabından başlarsak Google'ın anahtar kelimede kararsız kaldığı web siteler dalgalanmalardan etkilenir. Dalgalanmalar genellikle rekabet gücü yüksek, çok fazla seo çalışması yapılan kelimelerde görülmekle birlikte anahtar kelimede üstlerde çıkan web sitelerin altlara düşmesidir. Sıralamada düşüş yaşayan web sitenize sıra kaybetmesinden ötürü seo çalışmasını sakın hızlandırmayın. Sabırla beklemekten başka çareniz yok.

Google dalgalanmalarının bir diğer nedeni ise algoritma güncellemeleridir. Googleda algoritma güncellemelerinden önce gözle görünür dalgalanmalar olur, bunun nedeni ise Google Bot'un yapısının değişikliğe uğruyor olmasıdır ve kriterlerin değişeceği anlamına gelir.

Web siteniz ara ara bu tür durumlardan etkilenecektir, panik yapmayın. Eğer web site yapı, içerik ve seo anlamında yeterince iyiyse anahtar kelimelerdeki eski sıranıza dönersiniz.

en iyi adsense alternatifi reklam veren siteler hangileri?

girisimci
Blogger ve web site sahiplerinin en önemli reklam gelir araçlarının başında gelen google adsense sektördeki liderliğini sürdürüyor.

Google Adsense yüksek kazanç sağlaması ile bilindiği gibi çok katı kurallara sahip olması ile webmaster dünyasında yer etmiştir. Özellikle internet yayıncılığı dünyasına yeni giriş yapan blogger ve web site sahipleri google adsense kabulü almak için uzunca zaman harcıyor.

Hal böyle olunca para kazanmanın zaten zor olduğu yayıncılık sektöründe, web site yada blogların yaşamları çok kısa sürüyor. Bunun ana sebebi para kazanmak için sabır gösteremeyen web site sahipleri yazmayı ve içerik üretmeyi bırakıyor. Bunun gibi pek çok örneklerin sayısı hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün artıyor.

Google Adsense'in katı kurallarının farkına varan akıllı girişimciler, başarılı adsense alternatifleri oluşturmaya devam ediyor. Size özellik yayıncılık hayatınızın başında zorlanmadan düşükte olsa reklam geliri elde edebileceğiniz kaynakları listeliyorum.

Popüler Yabancı Adsense Alternatifleri

BuySellAds

Buysellads tam olarak adsense gibi olmasa da yüksek relam gelirleri ile bilinmektedir. Özellikle web site yada bloğunuzda özel reklam alanlarına sahipseniz, buysellads tam size göredir. Bu sitenin amacı reklam vermek isteyenler ile reklam göstermek isteyenleri bir araya getirmektir. Örneğin web sitenizde reklam alanınızı belirlediniz ve burada uygun reklam göstermek istiyorsunuz bu reklam alanını buysellads web sitesinde satışa çıkarıyor buna fiyat biçiyorsunuz. Mesela 10.000 gösterim üzerinden fiyat belirleyebileceğiniz gibi aylık üç aylık bu alanı kiraya verebilirsiniz. Bu alana reklam vermek isteyen kişi yada kurumlar size bunun için sabit bir ücret öder, sizinde kafanız rahat eder.

Yahoo Bing Network

Microsoft Bing arama motorunu yahoo'yu da bünyesine katarak epey güçlendirdi. Bugün google'ın en önemli rakiplerinden biri olarak yoluna hızla devam ediyor. Yahoo, bing ortaklığı google'ın reklam sektörüne de göz dikerek bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Media.net platformu üzerinden kolaylıkla reklam alanlarınızı yönetebiliyorsunuz. Kolay ve yüksek kazanç elde etmek isteyenler için özellikle tavsiye edebileceğim media.net internet reklam sektöründe git gide popülerliğini arttırıyor.

Infolinks

Infolink bugün reklam sektöründe alternatifi olmayan bir sistem ile çalışıyor. Web site yada bloğunuzdaki kelimeleri tarayarak bunları formatını bozmadan birer reklam linkine dönüştürüyor. Infolinks siteminde reklam vermek isteyenler link almak istedikleri anahtar kelimeleri satın alarak bunlar üzerinden para ödüyor. Şimdilik Türkçe dil desteği halen bulunmayan infolinks adsense ile karşılaştırıldığında daha düşük seviyelerde gelir sunuyor.

Chitika

Chitika'da infoliks gibi henüz Türkçe içerikler için yüksek gelir sunayan adsense alternatiflerinden bir tanesi. Tıklama üzerinden kazanç sunan chitika Amerika menşeili bir firmadır. Yabancı dilde özellikle ingilizce bir web site yada blog sahibiyseniz ve adsense hesabınız henüz onaylanmadı yada banlandıysa güzel bir alternatif olabilir. Ancak web siteniz Türkçe ise yüksek kazanç elde edemeyebilirsiniz.

Tribal Fusion

Paypal ile ödeme yapan Tribal Fusion Paypal'ın Türkiyedeki operasyonlarını dudurmasından ötürü Türk webmaster'lar için kötü bir alternatif olabilir. Böyle olsada reklam ağları arasında en yüksek gelir elde edilebilecek alternatiflerden birisidir. Sabit sayfa görüntüleme ve ziyaretçi sayılarına ulaşmış olmanız gerektiğinden eğer yeni bir web siteniz varsa kabul alamayabilirsiniz.

Clicksor

Clicksor özellikler ve ödeme miktarları açısından google adsense'e en yakın alternatiflerden bir tanesidir. Özellikle ingilizce içerikli bir web site yada blogunuz varsa kesinlikle denemeniz gereken alternatiflerden biridir. Sadece paypal ile ödeme yapması yine Türk webmaster'lar için kötü haber.

Skimlinks

Skimlinks tam olarak bir reklam ağı değildir. Özellikle satış ortaklığı (affiliate) ile para kazanmak isteyenler için neredeyse piyasadaki en iyi alternatif olarak değerlendirilebilir. Kusursuz bir altyapı ile hizmet veren skiminks sizi hiç uğraştırmıyor. Belirleyeceğiniz alandaki ürünlere satış ortağı olmak için size bir link veriyor bu linkleri web sitenize yerleştirmeniz yeterli, bu linkeri skimlinks sistemi birer affiliate linke dönüştürüyor. Eğer bu linklere tıklanarak kullanıcılar alışveriş yaparsa satışlar üzerinden ortalama %10 - % 45 aralığında bir komisyon ediyorsunuz.

BidVertiser

Tıklama üzerinden kazanç elde edebileceğiniz bidvertiser, yüksek sayılarda Türkçe reklam verenlere sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Türkçe içerikli web siteleri için her ne kadar yüksek kazanç sunmasa da iyi bir alternatiftir.

Kontera

Kontera içerik içerisndenki kelimeleri reklam linkine dönüştüren infolinks benzeri bir reklam ağıdır. Özellikle infolinks'ten daha yüksek kazançlar sunması ile daha fazla tercih edilen kontera'yı, google adsense ile birlikte kullanarak kullanıcıları rahatsız etmeyerek reklam gelirlerinizi arttırabilrsiniz.

Adversal

Adversal reklam ağı sektöründe uzun yıllardır bilinen firmalardan bir olmasından ötürü kabul almak çok kolay değildir. Yüksek kazanç sunması bu zorluğu bir seviye daha arttırıyor. Adsense gibi özel bir rapolama sistemine sahip olan adversal düşük ödeme limitlerine sahip olduğundan kazançlarınızı hemen tahsil edebilirsiniz.

Adnow

Özellikle bloglarda ilgili yayınlar şeklinde yayınlayabileceğiniz reklamlar sunması ile biliniyor. Kabul almanın kolay olduğu Adnow adsense kadar yüksek gelir sunamıyor. Türkçe içerikli web site yada bloglarda kolaylıkla kullanabileceğiniz adnow genellikle diyet ve sağlık gibi alanlarda reklam göstermektedir. Eğer adsense heseabınız onaylanmadı yada banlandıysa kullanabileceğiniz iyi bir alternatif olabilir.

içerik nedir?

girisimci
İçerik aslında geçmiş anlamıyla, tüm medya alanlarında karşılaştığımız, yazılı ve görsel unsurların tamamına verilen addır. Bugün içerik daha çok internet üzerinde karşılaştığımız metin ve görseller olarak algılanmaktadır.

Günümüzde içerik birçok şekilde karşımıza çıkar, web sitelerindeki yazılar, videolar, resimler, ürün sayfaları, daha da ötesi email pazarlamada kullanılan yazıların tamamı olarak görebiliriz.

İçerik temel anlamda müşterilerimiz (okurlarımız) veya potansiyel müşterilerimizi etkilemek için oluşturulan ve onları yönlendirmemizi sağlayan her şeydir. Peki bir içerik bunu nasıl yapar? Düşünün ki bir ürün almaya karar verdiniz, muhtemelen yapacağınız ilk şey bu ürün hakkında araştırma yapmak olacaktır.

Kullanıcı deneyimi, ürünle ilgili detaylı bilgiler, resimler, videolar size ürün hakkında satın al veya alma kararı vermenizi sağlayacaktır. Bu yüzden internet üzerindeki tüm bu içerikler aslında birer pazarlama unsuru olarak çalışmaktadır. Her bir içeriği birer pazarlamacı olarak düşünebilirsiniz. Bu içerikler arasında ürün hakkında pozitif bilgiler olacağı gibi, bazen kasten, bazen de gerçek kötü kullanıcı deneyimleri bulunabilir ve potansiyel müşterinizi kaybetmenize yol açabilir.

Rekabet ve İçerik Kalitesi

Muhtemelen biliyorsunuz ancak bilmeyenler için bir örnekle devam etmek istiyorum. Örneğin bir kırmızı ayakkabı almaya karar verdiniz ve bununla ilgili Google'da bir arama yapalım. Gördünüz gibi yüzlerce sonuç çıkıyor. Peki Google'ın ilk sayfasında yer alan sonuçların diğer sonuçlardan ne farkı var da ilk sıralarda gözüküyor. Bunun tek cevabı olmasa da en önemli etkenlerden birisi bu sonuçların diğerlerinden daha kaliteli içeriğe sahip olmasıdır.

Rekabetin bu kadar yüksek olduğu, içeriğin bu kadar önemli olduğu bir zamanda ne yazık ki pek çok işletme veya internet sitesi kaliteli içerik üretmenin önemini göz ardı ediyor.

Size tavsiyem, kelimelerin gücünü kullanın. Kelimeler size her ürünü sattırabilir!

şahıslar patent tescili yaptırabilir mi?

patentuzmani
Tüzel ve gerçek kişiler hiçbir bürokratik engele takılmadan buluşları için patent tescili yaptırabilmektedirler. Sanayi bakanlığı bu konuda şahısları patent tescili yaptırmaya teşvik etme amacıyla, %75 oranında geliştirme ve üretim harcamaları için destekte bulunmaktadır. Bu doğrultuda, herhangi bir firma yada şirket sahibi değilseniz, bireysel olarak patent başvurusu yapmak daha avantajlı olmaktadır.

şahıslar patent tescili yaptırabilir mi
Tescil aşamaları tamamlandıktan sonra Sanayi Bakanlığı'nın sizlere teknolojik geliştirmeleri yapabilmeniz amacıyla sunduğu destek ile, projenizi bekletmeden hedeflediğiniz aşamaya taşıyabilir ve buluşunuzdan kısa sürede kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sanayide kullanım alanı geniş potansiyele sahip buluşlar için özel kurumlarca da bireysel buluşlara ekonomik destek sağlanabilmektedir. Bu konuda patent danışmanlık şirketlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

yorgunluğa iyi gelen besinler nelerdir?

zehraulu
Özellikle içinde bulunduğumuz aylarda yorgunluk hissinden kurtulmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Yorgunluğa iyi gelen ve yorgunluğu engellediği bilinen bazı besinler vardır. Tirozin, denilen amino asitlerin sütte, etlerde, kuru yemişte bulunduğunu ve yorgunluğu önlemede çok etkileyici özelliği vardır. Bu besinler diğer sinirsel aktarıcılarını vücudunuzun serbest bırakmasını sağlar.

Tirozinlerin, beyni canlandırarak, gün boyu daha net düşünmenize ve daha doğru kararlar vermenize yardım eden mucize besinler olduğunu unutmamak gerektiğini beslenme danışanları söylüyorlar. Demir beslenmede çok gerekli olan bir besindir. Ancak demir eksikliği çok görünen bir diğer gıdadır. Demir eksikliği, birçok etkinin yanında, yapılan işe konsantre olmayı zorlaştıran ve kendinizi kötü hissetmenize yol açan etkiler gösterir.

Demir açısından zengin besinleri, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, üzüm pestili gibi kurutulmuş meyveler yeteri kadar tüketilmesi yorgunluğun engellenmesine destek olur. Ayrıca bunlara ek olarak yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et en fazla demir ihtiva eden besinlere örnek olarak verilebilir.

ek iş yapmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

girisimci
Ek iş yapmak istiyorum ne yapabilirim diyenlerdenseniz, tavsiyem öncelikle nasıl yapabilirim sorusuna cevap bulmanızdır.

Ek iş yapmaya karar verdiğinizde akla ilk gelen sorulardan birisi, hali hazırda bir işiniz varken nasıl ek iş yapacağınızdır.

Bu endişe ek iş yapmak isteyen hemen hemen herkesin ilk takıldığı noktadır. Bu endişelere son verecek cevapları bulmaya çalışacak ve bir an önce ek işinize başlamanızı sağlayacak yollardan bahsedeyim.

Başlangıç: Motivasyon

Hepinizin bildiği gibi hayat seçimlerden oluşmaktadır. Hergün aynı şeyi yaparak bir şeyleri değiştirmek imkansızdır. Bunun için adım atmak gerekir!

Bir ek iş yapmaya karar verdiğinizde aklınızda olması gereken bir gerçek var ki bunu her zaman hatırlamalısınız, “yaşamınızdan ödün vereceksiniz”. Çünkü ek iş yapmak zaman gerektirir ve bu zamanı gündelik işinizden geriye kalan zamanınızdan harcayacaksınız. Öncelikle kendinizi buna hazırlamalısınız.

Yaşamınızı bir gözden geçirin, hayatınızda nelerin eksik olduğunu belirlemeye çalışın. Hırslarınızı, istediklerinizi belirleyin yapacağınız ek iş ile bunları sağlayıp sağlayamayacağınızı öngörmeye çalışın.

Ailenizle, arkadaşlarınızla fikirleriniz, düşünceleriniz hakkında konuşun onlardan destek alın. Gerekirse sessiz bir ortamda gözlerinizi kapayarak yapacaklarınız hayal edin. Bunların sonunda bir ek iş yapmaya ne kadar kararlı olduğunuzu belirlemelisiniz.

Ek iş yapmaya iten konular

Öncelikle neden bir ek iş yapmaya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Ek iş denilince akla her zaman bunun amacının daha fazla para kazanmak olduğu gelmektedir. Genel olarak bu kavram doğru olsa da sizi ek iş yapmaya iten konular farklı olabilir.

Örneğin gündelik işinizden yeterince hoşlanmıyor olabilir ve buna ek olarak sevdiğiniz bir işle uğraşmak isteyebilirsiniz. Yada uzun vadede gündelik işinizi bırakıp ek işinizi tam zamanlı bir işe dönüştürerek geçimizini sağlyamak isteyebilirsiniz.

Amacınız her ne olursa olsun hedeflerinizin arasında para kazanmak olmalıdır.

Ek işinize zaman ayırmak

Ek iş yapmak için bazı ödünler vermeniz gerektiğinden yazımın girişinde bahsetmiştim. Bu ödünleri en aza indirmek için zamanınızı etkin kullanmalısınız.

Basitçe bir örnek üzerinden gitmek gerekirse, gündelik işinize normal koşullarda günde yaklaşık 10 saat ayırırsınız. 8 saatte uykuya ayırdığımızı varsayarsak geriye yaklaşık 6 saat kalıyor bununda yaklaşık bir saatini zorunlu ihtiyaçlara harcadığımızı düşünürsek geriye etkin olarak kullanabileceğiniz 5 saat kalmaktadır. Kişisel zamanınıza, ailenize, hobilerinize vs. harcadığınız zamanı optimum seviyelerde tutarak günde yaklaşık 3 saat etkin olarak ek işinize ayırabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Buraya kadarki giriş bölümünde ek iş yapmaya ne kadar istekli olduğunuzu anlamaya çalıştık. Bunun amacı sizin genel olarak kabul görmüş iki gruptan hangisine ait olduğunuzu bulmaktı. Giriş bölümündeki düşüncelerinize göre aşağıdaki iki gruptan birinde yer alacaksınız.

1. Grup: Gündelik işini bırakmak istemeyen kararsızlar

Bu grupta yer alanlar ek iş fikrine yeterince bağlanamayarak gündelik işlerine dört elle sarılanlardır. Bu kişiler genelde başarısızlık endişesiyle gündelik işlerini ve her ay aldıkları maaşı riske etmek istemezler.

2. Grup: İş kurmak için belirli riskleri alabilenler

Bu grupta yer alanlar gündelik işlerini yaparken ek işlerine zaman ayırabilenlerdir. Belirli düzeyde performans düşüklüğünü göze alarak ek işlerinde başarı sağlamaya çalışırlar.

Kendinizi bu iki genel grubun hangisinde görüyorsanız görün yazımın devamında nasıl hareket etmeniz gerektiğinizi irdeleyeceğim. Yani eğer birinci grupta yer alıyorsanız ek iş yapamazsınız, yada ikinci gruptaysanız kesinlikle ek işinizde başarılı olacaksınız demiyorum. Sadece bu iki gruba göre farklı yol haritaları oluşturacağım. Belirli bir noktadan sonra ise her iki grup içinde ortak yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

1'inci Grup: Gündelik işini bırakmak istemeyen kararsızlar

Eğer kendinizi bu grupta hissediyorsanız;

İşinize dört elle sarılıyorsunuz, aynı zamanda yaptığınız işte zevk alabileceğiniz bazı noktalar buluyorsunuz. Ayrıca her ay sonu ödemeniz gereken faturalar, krediler ve bakmanız gereken bir aileniz var.

Hafta boyunca yorucu iş saatleri geçiyorsunuz, eve geldiğinizde kendinizi bitkin hissediyorsunuz, yemek pişirmeniz, çocuklarla ilgilenmeniz gerekiyor. Sonuç olarak hiç dinlenemiyorsunuz.

Ancak aklınızda çok iyi bir iş fikri var, daha fazla para kazanacağınızı düşünüyorsunuz, hatta bununla ilgili hayaller kuruyorsunuz. Aileniz ve sizin için yaşam kalitenizi arttıracak bir fırsat bu. Sevdiğiniz bir iş yapıyor olacaksınız, gündelik rutin hayatınıza bir son vereceğinizi hayal ediyorsunuz, kendi işinizin sahibi olacak, zamanınızı özgürce yönetebileceksiniz.

Yapacağınız ek iş için sabır gösteremiyorsunuz bir an önce başarı elde etmek istiyorsunuz ama aynı zamanda başarısız olacağınız boşa kürek çekeceğinizi düşünürek bir türlü adım atamıyorsunuz.

Peki ne yapmalısınız?

1. Yakın çevrenizle planlarınızı paylaşın

İlk yapmanız gereken yakın çevreniz özellikle ailenizle ek iş fikriniz hakkında konuşmak olmalıdır. Onlara bu iş firkinin sizi ne kadar heyecanlandırdığını anlatın.

Onlara faturalarınız kira veya kredi ödemelerinizin her hangi bir sekteye uğramayacağını, gündelik işinize devam ederek maaş alacağınızı anlatın. Aynı zamanda gündelik işinize özen göstereceğinizi işten çıkarılma vs. gibi risklerin söz konusu olmayacağını belirtin.

Ancak özellikle hafta sonlarında ek işinize zaman ayıracağınızı bilmelerini isteyin. Bu konuda özellikle ailenizle fikir birliğine varmanız çok önemlidir. Ek işinize ayıracağınız zamanın büyük bir kısmını onlarla geçirdiğiniz zamandan alıyor olacaksınız. Buna rıza göstermeleri gelecekte ek işinizde başarıya ulaşmanızda önemli bir etken olacaktır.

Bazen öyle zamanlar olacaktır ki başarıya ulaşmak için hafta sonunuzun tamamını ek işinize ayırmanız gerekebilir. Tabii bunun alternatifi yapılacak işlerin bir kısmını ücreti karşılığında başkalarına yaptırabilirsiniz.

Ailenizi ikna ederek onların desteğini almak, moral ve motivasyon açısından en önemli kriterlerden biridir. Eğer ailenizden destek alamıyorsanız, ek iş fikrinizi rafa kaldırmanızı öneririm.

2. Ortak bulmaya çalışın

Eğer ek iş fikiriniz için hali hazırda bir ortak bulduysanız yada arıyorsanız doğru yoldasınız. Burada söz edeceklerim özellikle ortak aramayanlar için.

Ek iş fikriniz bir kişinin yapabileceği kadar basit yada belli bir alanda bilgi gerektirdiğinden belkide başkalarıyla çalışmak istemediğinizden bir ortak ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Bunları tamamen anlıyorum ancak neden yanlış veya eksik bir düşünce olduğunu anlatayım.

Yazımın başında bahsetmiştim zamanınız sınırlı, özellikle hafta sonları çalışmayı düşünüyorsanız gerçekçi olmak gerekirse tek başınıza ek işinize ancak 20 – 25 saat ayırabilirsiniz. Yapacağınız şeyin adı ek işte olsa bunun için önemli derecede bir zamana ihtiyacınız vardır.

Özellikle başlangıç noktasında yapılacak işleri belli düzende paylaşarak çalışma saatinizi iki katına çıkarabilirsiniz. Eğer ek işinizin belli kısımları uzmanlık gerektiriyorsa, zamanı etkin kullanarak işlerin daha kısa sürede bitmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin ek iş olarak örgü örme fikriniz var, özellikle bayanlar çok iyi bilir ki sürekli aynı örgü şeklinde örmek zamanla hızlanmanızı sağlar, başlangıçta 10 saat süren bir iş ilerleyen zamanlarda yarısına inerek 5 saatte tamamlanabilir.

Ayrıca ek işinizin tüketici olacağını düşünürsek emin olun işin bazı noktalarında motivasyonunuz düşecek ve pes etmek isteyeceksiniz. Bu gibi durumlarda birbirine destek olacak ortakların olması işinizi bekası açısından paradan çok daha önemlidir.

Unutmayın “Bir şeyin yarısı, hiç birşeyin tamamından daha iyidir.”

3. Belli işler için alt işverenler kullanın

Bu bir nevi ortak bulmak gibi düşünülebilir. Eğer belli seviyede maddi kaynağınız varsa işinizin belli bölümlerini birilerine para ödeyerek yaptırabilirsiniz.

Burada söylediğim işin tamamını başkalarına yaptırmak değil tam aksine sizin en çok zamanınızı alan yada çok uygun maliyetlerler ile yaptırabileceğiniz bölümlerden bahsediyorum.

Örnek vermek gerekirse evde hediyelik eşya üretiyorsunuz, bir saatte 50 TL değerinde ürün üretebiliyorsunuz. Ürettiğiniz ürünleri toptan sattığınızı ve bir satıcıya teslim etmeniz, bunun içinde 2 saat harcamanız gerektiğini varsayalım. Buna göre bu iki saat size 100 TL'na mal olmaktadır. Eğer teslimat işini bir başkasına örneğin 30TL'na yaptırabilirseniz, iki saatte 70 TL kar elde edersiniz.

Alt işverenlerinizi doğru seçin, ucuz olması sınırlı maddi kaynaklarınızı akıllı kullanın. Ancak ucuz olması için de kalitenizi sarsacak, işinizi sekteye uğratacak kişilerle çalışmayın.

Burada söylemek istediğim her işi kendiğiniz yapmak zorunda değilsiniz. İş planınızı gözden geçirin sınırlı zamanınızı en etkin şekilde kullanmanın yollarını arayın. İşin belli kısımları için para harcamaktan çekinmeyin. Bunların tamamı size para ve başarı olarak geri dönecektir.

4. Başarının zaman alacağını kabul edin

Sabırlı olun! Size burada anlattıklarımın hiçbirine anlam veremeyebilirsiniz, yada doğru olmadığını söylebilirsiniz ancak şuna inanın “hayatta değerli olan hiçbirşeyi kolay elde edemezsiniz.”

Kabul edin ek iş yapıyorsunuz, zamanınızın belli bir kısmını ayırıyorsunuz, elbette bazı hedeflerinizin gerçekleşmesi daha uzun sürecek. Tam zamanlı bir iş yaparak 1 senede ulaşacağınız noktalara, aynı işi ek iş olarak yaptığınızda 3 senede ulaşabilirsiniz.

Bu sizin başarısız olduğunuz yada yavaş olduğunuz anlamına gelmiyor, daha az risklerle hayatınızda değişiklik yapmaya çalışıyorsunuz. Dev adımlar yerine küçük sağlam adımlar atıyorsunuz. Eğer inancınız tamsa, hiç bir zaman pes etmeyin. Her ne yapıyor olursanız olun, adım atıyorsunuz, bu adımlar sizi geliştiriyor, ilerletiyor. Belli noktalara geldiğinizde gündelik işinizi bırakabilir, yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

2'inci Grup: İş kurmak için belirli riskleri alabilenler

Eğer ikinci grupta olduğunuzu düşünüyorsanız;

Gündelik işinizin bir kısmını seviyor olsanız da, tamamından nefret ediyor olsanız da ne yapmak istediğiniz hakkında kararlısınız. Ek iş olarak başlayıp bir gün kendi işinizi kurmak yaşamınızdaki en büyük adım olacak ve sizi bundan alıkoyabilecek hiç birşey yok.

Gelecekte pişman olacağınızı bilerek bütün gün sevmediğiniz bir iş yapmaktansa, işinizden kovulup tüm zamanınızı bu yeni projenize adamayı tercih edersiniz.

Bu durumda genelde geliriniz daha düşüktür, tercih yapmak nispeten daha kolaydır. Hatta ek iş olarak başlamaktansa istifa ederek tüm gücünüzle kendi işinizi kurmaya atılabilirsiniz.

Gündelik işinize konsantre olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor, ek işiniz yani yeni projeniz hakkında düşünmekten hayaller kurmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Her ne kadar işinize yoğunlaşmaya çalışsanız da, gün içerisinde ek işiniz için birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz, kendinizi durduramıyorsunuz.

Daha da ötesi projenizi hayatınızı tamamen değiştirecek bir fırsat olarak görüyor, bir an önce başlamak için sabırsızlanıyorsunuz.

Peki nasıl başlamalısınız?

1. Günlük detaylı bir plan yapın

Herkesin gündelik işi ve yaşamı farklı olduğundan, bu konuda detaylı bir plan öneremiyorum. Ülkemizde günde 14- 15 saat çalışan emekçilerin olduğunu biliyorum. Bu yüzden mümkün olduğunca geniş anlamda herkese uyarlanabilir önerilerde bulunmaya çalışacağım.

• İşe herkesten önce gidin

Sabah erken kalkarak işe herkesten önce vardığınızda, dinç kafa ile sakin bir ortamda kendi işiniz ile ilgili yapacaklarınızı düşünebilir, planlayabilir hatta işlerin bir kısmını yapabilirsiniz.

• Öğle yemeğine daha az zaman harcayın

Eğer yapmak istediklerinizde tutkuluysanız, yazımın girişinde hayatınızda bazı şeylerden ödün vermeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Bu yüzden bulabildiğiniz tüm zamanı etkin bir biçimde kullanmalısınız.

Öğle yemeğine herkesten önce, yada sonra çıkabilirsiniz. Gereksiz sohbetlere harcadığınız zamanı hayallerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Etkin kullanacağınız bir öğle arası size neredeyse bir saat kazandıracaktır.

• Boş işlere zaman harcamayın

İnternette boş boş gezmeye yada iş arkadaşlarınızla boş sohbetler uzun çay molalarına bir son verin. Unutmayın artık bir amacınız var, bu amacınızın üzerine ne kadar giderseniz, hayalleriniz o kadar kısa zamanda gerçekleşecektir.

• Akşam erken çıkmaya özen gösterin

Gündelik işlerinizi kısa sürede bitirmenin yollarını arayın, zeki olun. Her ne olursa olsun akşam işten erken çıkmaya çalışın, işlerinizi zamanında bitirin.

Ülkemizde pek çok işletme fazla mesai nedir bilmeden uzun saatler çalışmanızı ister, hatta yükselme, terfi gibi durumlarda bunu göz önünde bulundurur.

Erken saatlerde işten çıkmak, özellikle yöneticileriniz olmakla birlikte tüm çalışma arkadaşlarınıza da kariyer basamaklarını tırmanmak gibi bir hedefiniz olmadığının göstergesi olacaktır.

Tüm bunlar bir seçim yaptığınız anlamına gelir. Bu da sizi bir sonraki noktaya getiriyor.

2. Hayır demeye hazır olun

Bir çoğumuz için hayır demek çok zordur. Ancak zamanınızın büyük bir kısmının ek işinize hiç bir katkısı olmayan şeylerle boşa geçtiğini anladığınızda, hayır demek kolaylaşacaktır.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atmaya başladığınızda aşağıdaki gibi pek çok durumda HAYIR demeye başlayacaksınız.

• Uzayıp giden çay molası tekliflerine hayır deyin,
• Tam işinize odaklandığınızda boş bir konuda sohbet etmek isteyen iş arkadaşınıza hayır deyin,
• İşlerinin bir kısmını size yüklemek isteyen çalışma arkadaşlarınıza hayır deyin,
• Sonu gelmeyen, boş konulardaki toplantılara hayır deyin,
• Neredeyse her gün geç çıkıp işleri yapmanızı isteyen yöneticinize yada patronunuza hayır deyin,
• Kariyer basamaklarını tırmanmak için zaman harcamaya hayır deyin,

Hemen hemen tüm şirketlerde gününü boş boş geçiren, hiç bir iş yapmadan akşam mesai bitimini bekleyen pek çok çalışan bulunmaktadır.

Ancak siz farklısınız, artık bir amacınız var ve buna göre hareket etmelisiniz. Akşama kadar zaman öldüren diğer çalışma arkadaşlarınız gibi biri olmayacaksınız. Yukarıda saydığım durumlarda hayır demeye başladığınızda ek işinize daha kolay odaklandığınızı, zamanı etkin kullandığınızı ve başarıya daha çok yaklaştığınızı göreceksiniz.

3. Her işi kabul etmeyi bırakın

Her iş yerinde sizden daha fazla iş yapmanızı bekleyen bir yönetici vardır. Size yapabileceğinizden daha fazlasını yükler. Göreviniz olmadığı halde farklı işlerle ilgilendiğinizi anlarsınız. Bu gibi durumlarda yukarıda bahsettiğim gibi hayır demek kolay olmayabilir. Ancak sizinle ilgisi olmayan, sizin göreviniz olmayan işleri delege edebilirsiniz.

Ek işinize zaman bulmak için sizden başka kişilerin de kolaylıkla yapabileceği işleri kabul etmemeye yada işin kontrolü sizdeyse delege etmeye çalışın.

Çalışma arkadaşlarınızdan gelebilecek yardım isteklerine minimum düzeyde cevap verin. Biliyorum kötü bir öneri gibi gözüküyor ama, iş yerlerinde yardım bahanesiyle işleri yaptıran kurnazların sayısı epey fazladır. Gerekirse bunları tespit edin, söylediğimi sadece bunlar üzerinde uygulayın.

Zeki olun, unutmayın sizin önceliğiniz kendi işinizi kurmak, buna odaklanın başkalarına yardım ederek şirketteki kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek gibi bir isteğiniz yok.

Kaba olmayın, kötü adam olmayın! Bunları söylerken abartılı bir şekilde davranmanızı tavsiye etmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Nazik bir şekilde reddedin, yada zekice delege edin.

4. Uzaktan çalışma fırsatlarını değerlendirin

Ek iş yapma fikrinizi kafanıza koyduğunuz andan itibaren, tüm enerjinizi bu konuya yönlendirmeye çalışın. Bunun sağlayacak tüm fırsatları da gözünüzden kaçırmayın.

Ülkemizde uzaktan çalışma ne yazıkki yurt dışında olduğu kadar popüler değil, ancak yinede bazı işler evden yada uzaktan çalışabilmenize olanak sunmaktadır.

Bunu özellikle iş yerinde ek işine zaman ayıramayan kişiler için tavsiye ediyorum. Örneğin masası hemen patronunun yanında olan biriyseniz muhtemelen ek işinizle ilgilenme fırsatı bulamayacaksınız. Bunun yerine bazı işleri evden yada uzaktan yapabileceğiniz hale dönüştürebilirsiniz.

telefonumun şarjı çabuk bitiyor ne yapabilirim?

ercan
Akıllı telefonu ne kadar uzun süre aktif olarak kullanırsanız, şarj dayanma süresi giderek azalır. Arttırmak İçin Yapılabilecekler

Akıllı telefon kullanıcıları. Artık çağımızın vazgeçilmezi olan cep telefonları yani cep bilgisayarlarımız ile çok aşırı haşır neşir oluyoruz. En büyük problemimiz de şarj oluyor. Batarya pil teknolojisi henüz istenilen seviyelerde değil bu yüzden uzun süreli kullanımlarda şarjlar çabucak bitiyor. Eğer şarjınız az kullandığınız halde bitiyorsa bazı öneriler verebilirim.

- İlk olarak internete bağlanmadığınız zaman 3G ve hücresel mobil veriyi kapatınız.
- Ekran parlaklığını düşürünüz.
- Arka planda kullanmadığınız uygulamaları kapatınız.
- Konum servislerini yani GPS yer belirleme modunu kapatınız.
- Telefonunuzu sessize alabilirsiniz.

Bunun dışında sürekli telefonunuzu internetle birlikte kullanmanız gerekiyorsa. Telefonunuza uygun şarjlı kılıflardan alabilirsiniz. Yada PowerBank denilen ve mAh değerine göre telefonu 4-5 kere şarj edebilen cihazlardan alabilirsiniz.

ideolojik tartışmalar nasıl yapılmalı?

onurgormez
İdeolojik tartışmalar belkide çağımızın en büyük sorunu, herkesi kendin gibi düşünmeye ikna etmek ve bunun gerçekleşmediği durumlarda hayal kırıklığına uğramak, öfke duymak daha da ötesi suçlamaya varan tepkiler göstermek. İdeolojiyi nasıl savunacağımızı, tartışmaları nasıl yapacağımızı ne yazık ki bilmiyoruz. Çoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde bu hataya düşmüşüzdür. En doğru konuşan bizim görüşümüzü savunan, en akıllı biz…

Farklı ideolojileri savunanlar "aptal" en iyi ihtimalle "cahil" ler. Ama bunların hiçbiri bizde yok çok şükür. Zaten ideolojiler başlı başına insanın özgür iradesine vurulmuş zincirler değil midir? Neyi savunuyoruz? Kimin için? Kime karşı?

- Kendimiz için "kendimize" yaptığımız müdahalenin bir fayda sağlayacağını umarak ölüp gidiyoruz.

İdeolojilerin içinde kayboluyoruz. Sinirleniyoruz, kızıyoruz, öldürüyoruz. Ama sıra biriyle konuşmaya geldiğinde "kardeşim ben onu/o görüşü/o partiyi… sevmiyorum ama saygı duyuyorum" diyoruz. Peki nedir saygı? Sevmediğin bir şeye saygı duymak, işçinin patronuna gösterdiği davranış mıdır yoksa tapındığı helvadan putları, acıktığında yiyen bir bedevinin egoist acziyeti mi?

TDK saygıyı şöyle tanımlıyor:
"Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram."

Bu tanımda geçen kelimeler birçok konuda bizi düşünmeye sevk ediyor. Değer neye göre belirlenir? Bir şeyi kutsal kılan nedir? En önemlisi ölçülü davranmak neyi gerektirir? Severken, eleştirirken ölçülü olmak ve en önemlisi yaşarken ölçülü olmak neyi ifade eder?

Bu konu üzerinde saatlerce düşünülüp tartışılabilir. Fakat bu tanım içerisinde en dikkat çeken noktaya gelmek istiyorum, sevgi duygusu…
Şimdi, sorunuza soruyla cevap veriyorum sevmeden, birbirimizi yahut çevremizi saygı duymamız, görmemiz mümkün müdür?

sarımsak neden kötü kokar?

yelizkaya
Evet sarımsak kötü kokar, ancak en faydalı besinlerden biridir. Catering sektöründe çalışan biri olarak sarımsaklı yemekler konusunda firmalarla epey anlaşmazlık yaşıyoruz. Bunun sebebi de sağlıklı olmasına rağmen kokusu!

Sarımsak neredeyse her yemeğe tat katan ve faydaları saymakla bitmeyen bir bitki. Fakat bu küçük besin kokusundan dolayı hepimiz için korkulu bir rüyadır. Nefesinizi kokuttuğu gibi kokusu cildinize de siner. Peki bu kadar küçük bir besin nasıl oluyor da bu kadar koku yayabiliyor?

Öncelikle bu kötü koku tüm sarımsak dişlerinde bulunmaz. Sadece bu dişe zarar verirseniz yani dişi parçalarsanız kötü kokuyla karşılaşırsınız. Bir sarımsak dişini doğrarsanız veya ezerseniz “allinase” adında bir enzim serbest kalmış olur. Bu enzim sarımsakta bulunan keskin kokulu ve antibakteriyel özelliğe sahip bir enzimdir. Allinase enzimi sarımsağın içinde kokusuz halde bulunurken serbest kaldığı zaman keskin ve kükürtlü bir enzime dönüşür.

sarımsak neden kötü kokar
Allinase enzimi yeni doğranmış bir sarımsağın o yoğun kokusunun ve nefesimizin sarımsak kokmasının en temel sebebidir. Serbest kalan enzim hızlıca kükürt içeren daha küçük bileşenlere ayrılır. Bu küçük bileşenler ağzının içinde en ücra noktalara ulaşır ve nefesinizin sarımsak kokmasına sebep olur.

Bu bileşiklerin çoğu birkaç saat içinde vücudunuzdan atılır. Fakat ismi “allyl methyl” olan bileşik diğerlerinden daha uzun süre vücudunuzda kalır. Bazen 1 ya da 2 gün. Bağırsaklarınızdan kan dolaşımınıza geçer ve vücudunuzda sertbesçe hareket etmeye başlar. Akciğere ulaştığında ise nefesinize sarımsak kokusunu verir. Ayrıca terinize ve idrarınıza da kokusunu verir.

Peki nefesimizdeki sarımsak kokusundan kurtulmak için ne yapabiliriz?

Öncelikle sarımsak yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız kokuya sebep olan bazı enzimlerden nefesinizi kurtarabilir. Veya daha güzel kokusu olan bir besinle bu kokuyu maskeleyebilirsiniz. Uzmanlar kivi, ıspanak, marul, maydanoz, süt ve pirincin sarımsak kokusunu geçirme ve kokuyu maskelemede etkili olduğunu belirtiyor.

ağaç diken arama motoru ecosia kullanan varmı?

netolog
Ecosia arama motorunu bundan bir kaç ay önce bende duymuş biraz araştırmıştım. Size katılıyorum güzel bir çıkış noktaları var. Ağaç diken bu güzel arama motoru hakkında bilgilerimi sizinle paylaşayım.

Dünya geliştikçe artan teknolojik ve çevreye zararlı icatlar çoğalıyor, bunun için birçok okulda, bölgede ve merkezlerde Dünya Günü'ne özel yapılan seminerlerde özellikle fabrikaların ve birçok teknolojik aletin doğayı ne kadar kirlettiği üzerinde duruluyor. Sadece evinizde oturarak ağaç dikebilir veya bu tür çevreci çalışmalara bağış yapabilirsiniz Ecosia adlı arama motoru bu konuda epey ileri derecede adımlar atmış.

Öncelikle Ecosia yeni çıkmış bir arama motoru değil ancak insanlar bu güne kadar bu arama motorunun pek farkında değildi. 2009'da Christian KROLL tarafından başlatılan proje, bugüne kadar gizli bir şekilde devam etse de bazı insanlar bunun farkında olduğu için 2014'de bu projeye "First German B Corp" ödülü verildi. Tekrar 2014'ün Kasım ayında ise yapılan aramalarla 1 milyon ağaç dikildi. Oldukça büyük bir rakam olan bu kadar ağacı sadece Ecosia sitesinde arama yapan ziyaretçilerden elde edilen gelir ile diken Ecosia ailesi özellikle Almanya'da yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hatta Alexa verilerine göre bugün Almanya'da en çok ziyaret edilen 141. site. Aşağıda bugüne ait alexa verilerini paylaşıyorum.

Bu verilere göre Almaya'dan sonra en çok Fransa'da kullanılıyor. Fransa'da da en çok ziyaret edilen 142. web sitesi. Bunları Amerika, İngiltere ve İspanya takip ediyor.

ağaç diken arama motoru ecosia kullanan varmı
Buradan aslında anlamlı bir sonuç ortaya koyabiliriz. Buda bu ülkede yaşayan kullanıcıların sırf çevreye destek olmak amacıyla google, yandex yerine ecosia'yı kullanmalarıdır. Bu tür global web sitelerinde Türkiye'yi genelde sıralamada görürüz. Ancak verilerden bir çıkarım yapmak gerekirse bizde ne yazık ki çevre bilinci tam olarak oturmadığı ortaya konabilir.

Ecosia, oldukça gelişmiş bir platform olarak neredeyse Google'dan daha hızlı ve daha gelişmiş sonuçlar verirken, ayarlar bölmesinden istediğiniz ayarları değiştirebiliyorsunuz.

Ecosia'nın çalışma mantığı


Ecosia'da yapılan her aramadan yaklaşık 0.5 cent euro kazanan bu arama motoru bu parayı tıpkı google, yandex ve bing gibi aramalarınızın herhangi bir yerine birkaç adet reklamlı içerik ekleyerek elde ediyor. Bu parayı da ağaç dikmek için kullanıyor. İşte sitenin mantığını anlatmak için yapılan bir video:

Gördüğünüz gibi aramalarınızı sayarak "Tree Counter (Ağaç Sayıcısı)" mantığı ile çalışan sistemde yaptığınız bağışlarla veya aramalarla Dünya'nın kurak yerlerine birçok ağaç dikebiliyorlar.

Üstelik mobil platformlar içinde bulunan bu arama motorunun web sürümü ile birlikte mobil sürümlerini de kullanabilirsiniz.

Anroid versiyonu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecosia.android&hl=tr
IOS versiyonu: https://itunes.apple.com/tr/app/ecosia/id670881887?mt=8

google ve yandex arasındaki farklar nelerdir?

seouzmani
Tespitlerinize tam olarak katılıyorum. Google ve yandex sonuçları arasında önemli farklar var. Öncelikle google ve yandex arasındaki farklardan bahsetmeden önce size Ağustos 2017 – Ağustos 2018 verilerine göre Türkiye'de arama motoru kullanım oranlarından bahsetmek istiyorum.

Aşağıdaki veriler dünya istatistik verileri üzerine çalışmalar yapan Statcounter'a göre hazırlanmıştır. Raporun linkini aşağıda veriyorum.
google ve yandex arasındaki farklar nelerdir
• Google: %96.38
• Yandex: %2.73
• Yahoo!: %0.49
• Bing: %0.23
• Yandex.Ru: %0.12
• DuckDuckGo: %0.02
http://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/turkey

Sorunuza geçmeden önce bundan bashsetmemin nedeni, yandex'in ülkemizde ne yazıkki çok popüler olmadığını göstermek istememdir. Dolayısıyla SEO yapacaksanız önceliğiniz google olmalıdır.

Yandex ve Google Arama Sonuçları Farkları


Girişte bahsettiğim oranlara rağmen Yandex ile ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa, kısaca google ve yandex arama sonuçları (serp) hakkında önemli noktaları sıralıyorum. (bkz:Google serp nedir?)

Ülke Hedefleme (Geo-targeting)


Yandex sonuçları google'a göre daha çok lokasyona göre hedeflenmektedir. Yani yandex'te arama yaptığınızda öncelikle yerel (local) bilgilere ulaşırsınız. Ardından diğer bölgelerde bulunan sonuçlar sıralanır. (bkz:Local seo - yerel seo nedir?)
Bunu yaparken sitenin bulunduğu lokasyonu önemser. Örneğin siteniz Amerika'da bulunan bir sunucudaysa Türkiye'de sıralamanız gerilere düşebilir.

Buna ek olarak yandex yerel tld uzantılarına önem vermektedir. Örneğin com.tr ile biten adresler com, net, org, adreslerine göre daha üst sıralarda yer bulabilir.

İndexleme Hızı


Google'ın yandex'e göre daha hızlı indexleme yaptığı söylenir. Ancak burada küçük bir tespitim var. Google yeni ve az içeriğe sahip olan siteleri yandex'e göre daha yavaş indexliyor. Ancak trafiğiniz ve içeriğiniz arttıkça google'ın daha hızlı olduğu görülebilir.

Google'da sayfları kendiniz ekleyebilir veya site haritalarını yeniden indexlenmesi için talepte bulunabilirsiniz. Diğer taraftan yandex'te bu mümkün değildir. Örneğin sitenize eklenen yeni bir url'yi google'da eklediğiniz gibi ekleyemezsiniz. Site haritalarının tekrar indexlenme isteği göndermek için 1 ayda sadece 10 hakkınız vardır. Bunu tasarruflu kullanmak gerekir. Bunun haricinde yandexi kendi rutini içinde indexlemeye gelmesi için beklemeniz gerekir.

İçerik Yenileme Hızı


Google yandex'e göre yeni içeriklere daha fazla önem verdiği bilinir. Ancak yine burada değinmem gerekir ki yeni siteler veya bloglar yeni içeriğe sahip olsa da google'da üst sıralarda yer bulmakta zorlanabilir. Yandex yeni içeriğe siteni yeniliğine eskiliğine bakmaksızın üst sıralarda gösterebilir. Sizin sitenizde tespit ettiğiniz sorunun nedeni işte bu olabilir.

Backlinkler ve Domain Otoritesi


Google sitelerin sahip olduğu backlinklere ve sitenin domain otoritesine büyük önem vermektedir. Öyle anahtar kelimeler vardır ki 1 yılınızı SEO yaparak geçirseniz bile ilk sayfaya gelmeniz imkansızdır. Ancak yandex'te bu kriterler anladığım kadarıyla dasha az öneme sahiptir. Domain otoriteniz yüksek olmasa da yandex'te yer bulabilirsiniz. Google'ın Türkiye'deki kullanımını göz önünde bulundurursak site açmadan önce anahtar kelimelerdeki rekabeti incelemek site veya blogun geleceği açısından çok önemlidir.

İçerik Kalitesi ve İçerik Miktarı


Yapılan araştırmalar Google'ın uzun, detaylı, rehber niteliğinde içerikleri çok önem veriyor. Google'ın ilk sıraları incelendiğinde içeriklerin 2000 kelime civarında olduğu ortaya çıkmıştır.
(bkz:Google sıralama kriterleri nelerdir?)
Diğer taraftan Yandex'te içerik nispeten az, öz, kısa olsa bile üst sıralarda yer bulabilirsiniz.

Cezalandırmalar


Sitelerin cezalandırılması site ve blog sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Özellikle Google'ın pek çok güncellemesi dev içeriğe sahip siteleri vurarak arama sonuçlarının dibine gömmüştür. Bu yüzden ceza almamaya özen gösterin. Cezalar konusunda da her iki arama motoru arasında farklar vardır. Yandex'in Minusinsk adlı son algoritmasının Google'ın son algoritması Penguene göre daha sert olduğu bilinir. Yani eğer blackhat seo teknikleri uygulamaya çalışıyorsanız Minusinsk'e yakalanma olasılığınız Pengune göre daha yüksektir.
(bkz:Google'da üst sıralara nasıl çıkılır?)

Elbette tüm bu farklara eklenecek bir çok etkenden bahsedilebilir. Ben size en önemli farklardan bahsettim. Belki diğer webmaster'ların veya SEO uzmanlarının tespit ettiği başka farklar vardır. Bunları soruya cevap vermek isteyen diğer kullanıcılara bırakalım.

open graph protocol nedir?

codeboss
Open Graph, Facebook tarafından 2010 yılında yayınlanan web sitelerine Facebook paylaşımlarını daha zengin hale getirmesi için sunulan fonksiyonel bir özelliktir. Etiketler aracılığıyla çalışan Open Graph sayesinde web sitesi sahipleri Facebook üzerinde paylaşılacak sayfanın görselini, açıklamasını ve başlığını düzenleyebilirler.

örnek :

uykusuzluk nedenleri nelerdir?

bilgili
Hepimiz evden işe, işten eve geliriz. Gün içinde yaşadığımız stresler, telaşlar yorgunluklar ya da mutluluklar bizimle birlikte yatak odasına gelir. Aklımıza bir şeyler takıldıysa veya kafeini fazla kaçırdıysak ya da fazla dinçsek uyuyamayız. Gece düzenli bir uykunun yerini hiç bir şey getiremez. Yeme alışkanlıkları, yaşanan kültürel olgular, yaşam tarzlarımız uykuyu belirlemede ana etkendir.

İyi bir uyku düzeni güne sağlıklı, enerjik ve dinç başlamamız sağlar. Günde yedi saatten fazla uyumamalıyız. İyi uyku kalp krizi riskini azaltmakta, akciğer ve böbreklerin çalışma düzenini iyileştirip kas gerilimi azaltarak vücut dengesini azaltır. Uyku dinlenme süreci dışında vücudu onaran bir süreçtir.

Uyku yeni bir günde yeni bir oluşumun ta kendisidir. Gündüzleri olan tüm sorunların giderilmesindeki ana etmendir. İyi uyku uyumayan insanlar güne stresli , huzursuz, tepkili yorgun başlar. İnsanlar düzgün bir hayata kaliteli bir zaman diliminde belli miktarda dinlenerek sahip olabilirler.

Uykunuz kaçarsa ya çok fazla çay, kahve içmişsiniz ya da uyarıcı etkisi olan besinler tüketmiş olmanız bunun nedeni olabilir. Uykunuz kaçtıysa bir bardak süt içebilirsiniz. Uykunuzun geldiğini görebilirsiniz. Elbette tüm bunların başında söylemem gereken, gece yemek yemek uykuyu kaçıran baş etmenlerdendir.

geleceğin meslekleri nelerdir?

mertuzun
Geleceğin meslekleri konusunda daha önce kendime bir liste yapmıştım. Aslında bunları açıklamalarını da ekleyebilirdim ancak hazıladığım o dosyayı bulamadım :(

Aşağıdaki geleceğin meslekleri listesindeki bazı meslekler henüz var olmayan meslekler bazıları ise halen popüler ve gelecekte de popüler olacak mesleklerdendir.

Listeyi buna göre değerlendirin. Uydurmuşsun falan demeyin. Bu meslekler zamanında yaptığım araştırmadan çıkan sonuçlar. Tabiki bunlara yenileri eklenebilir.

Geleceğin Meslekleri Listesi


3d yazıcı teknisyeni
Akıllı bina teknisyeni
Artırılmış gerçeklik geliştirici
Beyin implant uzmanı
Bilgi güvenliği uzmanı
Bilgisayar mühendisi
Bilgisayar sistemleri analisti
Bireysel marka danışmanı
Biyomedikal mühendisi
Biyomekanik mühendisi
Destek sağlık uzmanı (hemşire vs.)
Dijital içerik uzmanı
Dijital rehabilitasyon danışmanı
Drone pilotu (insansız hava taşıtı pilotu)
Eğitim rehberi
Elektrik mühendisi
Elektronik mühendisi
Fizyoteraspist
Genetik mühendisi
Güneş enerjisi teknisyeni
Hiper ulaşım mühendisi
İklim kontrol mühendisi
İlaç danışmanı
Kentsel güvenlik yöneticisi
Kentsel tarım uzmanı
Kişisel güvenlik danışmanı
Kripto para uzmanı
Makine mühendisi
Mikrobiyolog
Nanoteknoloji mühendisi
Organ tasarımcısı
Ölüm uzmanı
Robotik hizmet teknisyeni
Robotik, holografik avatar tasarımcısı
Rüzgar enerjisi teknisyeni
Sanal gerçeklik tasarımcısı
Sentetik biyoloji mühendisi
Siborg tasarımcısı
Soyu tükenen türler uzmanı
Şirket, kurum küçültücü
Uzay sağlık uzmanı
Uzay turizm rehberi
Veri analisti
Yazılımcı
Zihin aktarma uzmanı

Bu mesleklerle ilgili ufak tefek araştırma yapmıştım, her hangi bir sorunuz olursa bana bir mesaj atın sizi aydınlatayım. Şimdiden gelecekteki mesleğinizde başarılar dilerim...