yüksek ego iyimi kötümü?

nilgun
Yüksek ego iyimi kötümü sorusuna cevap verebilmek için sizin kişisel özellikleriniz hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bunu neden söylüyorum yüksek egonun çok yakıştığı insanlar vardır. Ancak yüksek egonun çok kötü etkilerine sahip insanlar da vardır.

Katılıp katılmamak size kalmış bu konuda benim düşüncem bir insan yüksek egosunun altını doldurabiliyorsa bu o kişi için pozitif bir özellik olarak nitelendirilebilir. İnsan dur ben egomu yükselteyim diyerek egosu yükselmez buna sebep olan bazı durumlar vardır.

Egonun yükselmesine neler sebep olabilir diye düşününce aklıma ilk gelenler;
- Zeka: Zeki, bilgili, hazır cevap olmak.
- Görüntü: Güzel, bakımlı, yakışıklı veya çekici biri olmak.
- Karizma: Karizmatik özelliklere sahip olmak.
- Kariyer: Yüksek kariyer sahibi olmak.
- Başarı: Herhangi bir konuda başarılı olmak.
- Ünlü: Tanınan, ünlü biri olmak.
- İletişim: Çok iyi iletişim becerilerine sahip olup, bunun farkında olmak.

Bu listeye daha bir çok unsur dahil edilebilir. Eğer bu yukarıda bahsettiklerimden kaynaklanan yüksek ego sahibiyseniz, size yüksek ego kötüdür diyemem. Ancak yüksek egonuzu bunların aksi yönde negatif unsurlara dayandırıyorsanız, evet kötüdür diyebilirim... Umarım sorunuz hakkında fikir verebilmişimdir.

gündüz kuşağında hangi televizyon programlarını izliyorsunuz?

arzuaydin
Gündüz kuşağındaki televizyon programları için bir alışma evresi gerekiyor sanırım. Eğer bir süredir gündüz televizyon izlemiyorsan bazı şeyler değişti. Artık izdivaç programları artık yok :)

Sabah Saatlerinde


Sabah erken kalkıyorsan Fox tv'de İsmail Küçükkaya ile çalar saat programıyla gündemi takip edebilirsin.

Ardından biz kadınlara yönelik programlar başlıyor. Bu tür programlar neredeyse her kanalda var. Yine Fox'ta Çağla Şikel'in programı var eğlenceli, bilgilendirici konular oluyor.

Biraz daha magazinsel konular için tv8'de gel konuşalım var. Programda özellikle Hakan Ural olduğu için denk geldiğimde izliyorum. Eğlenceli, samimi bir program...

Öğlen Saatlerinde


Eğer ev, dekorasyon vs. konularıyla ilgileniyorsan Lifetime ile TLC tv'de güzel programlar oluyor.

Yok biraz daha yerli, gerçek konuları takip edeyim dersen, dedektiflik programları var. Bunlardan yine TV8'de Gerçeğin peşinde var Serap Paköz sunuyor, ilginç hiç duymadığın konuları bulabilirsin. Bunun gibi programlar diğer kanallarda da var. Ama ben şahsen çok fazla izlemiyorum.

Akşam Saatlerinde


Akşama doğru yemek programları falan oluyor. Fox'ta Zuhal Topal yemekteyiz var. TV8'de de Yemekteyiz programı var. Bunlar kafa dağıtmak için güzel oluyor, tavsiye ederim.

Gün boyu Dmax'ta ilginç nasıl yapılır, nasıl edilir programları oluyor onlarda bayağı güzel.

Zaten bir iki hafta tatilin varsa bence bunlara hiç girme, alışkanlık yapmasın. Yeniden program yap, gez, dolaş. Evde bunalırsın :)

trafik sigortası genel şartları nelerdir?

ibrahim
Zorunlu trafik sigortasında ki genel şartların temel amacı trafikte bulunan motorlu araç sahiplerine yüklenen hukuki sorumluluklar için zorunlu trafik sigortası ile alakalı araç sahiplerinin yükümlülüklerine ilişkin usul ve kabul esasların düzenlenmesidir. Bu Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları ekleriyle beraber bir bütün olarak görülmelidir.

Sigortanın genel şartlarda yer alan kapsamına göre sigortacı, araç sahibi ile yapılan sigorta poliçesinde tanımlanan motorlu aracın trafikte ki seyri esnasında bir insanın can kaybına, ağır ya da hafif yaralanmasına ve / veya her hangi bir şekilde maddi hasar açmasına neden olmasından ötürü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre bu hasarın açılmasına sebebiyet veren araç sahibine düşen hukuksal sorumluluğun yerine getirilmesi için, zorunlu trafik sigortası üst limitlerine kadar temin etmekle yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortasının kapsamı üçüncü şahısların, sigortalının Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki sorumluluk riski kapsamında, sigortalıdan talep edebilecekleri tazminat talepleri ile sınırlıdır.

Araca bağlanmış bir şekilde çekilmekte olan römork veya yarı römorkların veya çekilen bir aracın neden olacağı zararların karşılanması aracın bağlı olduğu çekicinin trafik sigortası kapsamına girer. Ancak üzerinde insan taşıyan römorklar, sigorta şirketiyle aralarında özel şartlar belirterek ek bir sorumluluk sigortası sağlanarak üst limiti ve sigorta primi daha farklı olan bir sigorta sağlanmış olması kaydı ile teminata dahil olur.

Generali zorunlu trafik sigortası bulunan bir aracın meydana getirdiği bir kaza sonucu oluşan zararın önlenmesi ve / veya azaltılması amacı ile, zorunlu trafik sigortası yaptıranın karşılaması gereken anlaşılır ve zorunlu maddi hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sigorta, işletenin yani sigorta yaptıranın haksız taleplere karşı hukuksal savunmasını da destekler ve bu zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Sınırları içerisinde geçerlidir.

Zorunlu trafik sigortası, sözleşmeye taraf olan sigortalıyı takip eder. Zorunlu trafik sigortası yapılan araç sahibinin değiştiği her durumda mevcut trafik sigortası sözleşmesi sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, hali hazırda bulunan sözleşme araç sahibinin değiştiği tarihten itibaren on beş gün boyunca her hangi bir işlem yapmasına gerek duymadan ve prim ödemesi yapmadan yeni araç sahibi için yeni bir trafik sigortası sözleşmesi yapılana kadar geçerlidir.

stresle başa çıkma yolları nelerdir?

tolga
Modern dünyanın yeni nesil rahatsızlığı stresle başa çıkmak için uygulayabileceğiniz basit yöntemler vardır. Bu konu üzerine yapılan çalışmaların ve ortaya çıkan sonuçların sayısı giderek artıyor. Bunlar stresin uzun vadede büyük sorunlar yaratabileceğini hatta hayatınızı karartabileceğini ortaya koyuyor.

Stresi kontrol altına alabilmenin kolay yolları:

1- Enstrümantal ve klasik müzikler dinleyin.

2- Olumsuz düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın.

3- Zihninizi dinlendirmek için sessiz bir ortam bulun. Bu evinizin sessiz bir köşesi de olabilir. Ortamın size huzur veren bir yer olmasına özen gösterin. Gözlerinizi kapatın,gevşeyin. Eğer dışarıda, ağaçlık bir yerdeyseniz çiçeklerin, otların kokusunu hissedin.

4- Doğru bir şekilde nefes alın.

5- Stres oluşturduğunu düşündüğünüz konulara çözüm bulun. Karşınızdaki herkesi oldukları gibi kabul edin.

6- Sorunlarınızı ailenizle ve kendinize yakın hissettiğiniz, güvenebileceğiniz arkadaşlarınızla paylaşın.

7- Yapabildiğiniz oranda spora zaman ayırın.

8- Kitapçılar huzur veren ortamlardır, kitapçıları dolaşın.

9- Kendinizi mutlu edecek hobiler edinin.

10- Çiçek ekin, bitkilerle ilgilenin, hayvanlarla zaman geçirin.

11- Beslenmenize özen gösterin. Endorfin ve serotonin içeren gıdalar mutluluğunuza katkı sağlar. Muz, çilek, üzüm, portakal, buğday ekmeği, ceviz, yumurta gibi besinleri öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Çikolata da mutluluk veren bir yiyecektir. Fazlaya kaçmadan tüketebilirsiniz.

12- Daha önceden üstesinden geldiğiniz sorunları düşünün. Onların üstesinden geldim bundan sonra da başarabilirim deyin.

13-Düzenli uykuya önem verin.

Bu basit yöntemleri uygulayarak stresli yaşamdan uzaklaşabilirsiniz. Tabii bunlar geliştirilebilir. Mutlaka farklı yöntemler vardır veya yenileri ortaya çıkacaktır.

mobil uygulama fikirleriniz varmı?

girisimci
Mobil uygulama fikirleri arayanlara ilk önerim çocuklar. Onlar gelecekteki gerçek müşterileriniz. Şimdi onları anlar, kazanır ve müşteriniz yapabilirseniz, gelecekteki muhtemel müşterilerinizi bir hayli arttırmış olabilirsiniz.

mobil uygulama fikirleriniz varmı

Çocuklara yönelik ürünler gün geçtikçe artıyor, bu yazımda işin teknolojik tarafı ile ilgili önerilerim olacak. Dünyadaki çocukların dörtte üçünün mobil cihazlara erişimi olduğunu biliyor musunuz? Peki ya ebeveynlerin çocuklarının isteklerini gerçekleştirmekteki yeteneğinin farkında mısınız? Sırf bu iki unsur dahi büyük bir pazarın işareti.

Mobil teknolojiler, mobil aplikasyonların sayısı gün geçtikçe artıyor, bununla birlikte mobil uygulama geliştirmek git gide kolaylaşıyor. İnternet üzerinden dahi mobil uygulama yapabileceğiniz pek çok site var. Ayrıca internette çok küçük ücretlerle satılan uygulamalar var, bunları nereden bulabileceğinizi sanırım çok iyi biliyorsunuz. Bu uygulamalar genellikle ingilizce veya yabancı dilde oluyor, tek yapmanız gereken çocuklara yönelik güzel bir uygulama fikri bulmak ve bunu Türkiye'ye uyarlamak.

Burada hepsini sıralamayacağım ama biraz araştırma yaparsanız, bahsettiğim bu uygulamaların milyonlara ulaşan indirme rakamlarını bulduklarını göreceksiniz.

mobil uygulama fikirleriniz varmı

Türkiye'nin en iyi çocuk uygulamasını yapabilirsiniz. Unutmayın fikrinizi bulun,  geliştirin ve bu fikre inanıyorsanız ona sarılın ve gerçekleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

türkiye'nin en iyi üniversitesi hangisi?

semihturk
Bu soruya ilk ben cevap vereyim. Türkiye'nin en iyi üniversitesi diye bir saptamayı objektif olarak yapmak çok zor. Ben şahsen İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum, bana göre en iyi üniversite İTÜ'dür.

Sorunuzun tartışma yaratacağı aşikar, bu yüzden daha yeni açıklanan bir veriyi okuyucularla paylaşarak objektif bir gözlem yaparak cevap vermelerini sağlayabilirim diye düşündüm.

2018 - 2019 verilerine göre açıklanan URAP raporun en iyi üniversite hangisi konusunda objektif bir fikir verebilir. Bilmeyenler için URAP (University Ranking by Academic Performance) Akademik performansa dayalı üniversite sıralaması yapmak üzerine gerçekleştirilen bir çalışmanın sonunda oluşan rapordur.

En iyi devlet üniversitesi


Açıklanan 2018 - 2019 raporunun ekran görüntülerini okurlar için ekliyorum. Açıklanan sıralamaya göre akademik yayın ve makaleler göz önünde bulundurulduğunda en iyi devlet üniversitesi Hacettepe Üniversitesi. Devamını listede görebilirsiniz.
türkiye'nin en iyi üniversitesi hangisi

En iyi vakıf üniversitesi


URAP raporunda vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri ayrı ayrı sıralanıyor. Buna göre 2018 - 2019 verilerine göre en iyi vakıf üniversitesi Koç Üniversitesi olmuştur. Raporun devamında diğer üniversitelerin sıralamalarını görebilirsiniz.
türkiye'nin en iyi üniversitesi hangisi

Merak edenler için URAP sayfasını paylaşıyorum.
http://tr.urapcenter.org/2018/index.php

çekingenlikten nasıl kurtulurum?

simgekul
Özellikle iş yaşamı ve iş yeri insanda bir çekingenlik yaratabilir. Çekingenlikten veya utangaçlıktan kurtulmak istemeniz gayet normal. Hele de halihazırda çekingenseniz, kendinizi iş arkadaşlarınıza ve yöneticilerinize doğru tanıtmanız için bazı şeylere dikkat etmek gerek. Böylece kendinizi geliştirebilir, güçlü ve tercih edilir yönlerinizi ortaya koyabilirsiniz.

İşin ilk günlerinizde yöneticiniz ve iş arkadaşınız sizi alıp ofisteki diğer kişilerle tanıştırabilir, öğlen yemeğe birlikte gitmeyi, iş çıkışında bir arada olmayı önerebilir. Bu önerilere mümkün olduğunca .”Evet” diyin, ortak aktivitelere katılın. Böylece sağlam iş ilişkileri geliştirmekte önemli bir ilk adım atmış olursunuz.

Gerektiğinde sessiz bir ortamda çalışmanın yollarını bulun. Çünkü, çekingen bir insan olarak belkide en büyük ızdırap, gürültülü bir ortamda çalışmak oluyor. O yüzden, ihtiyaç duyduğunuzda,sizi işinizden alıkoyan, gürültülerden uzaklaşmanın yollarını bulun,bosşa, toplantı odasında bir 10 dakika yalnız kalın. Günde bir kaç kez de çekingenlik molaları almaya hakkınız var. Sonuçta WC, bir çekingenin kendini en rahat hissettiği yer olabilir. Ayrıca biraz fotokopi makinasının oralarda dolanabilir, bir kaç dakika için ofisin dışına çıkabilir veya yumuşak bir müzik bile dinleyebilirsiniz.

Çekingenlere uygun görevlerde gönüllü olun. Çünkü bir çok kurumda yüksek odaklanma, konsantrasyon ve bağlılık gerektiren, tek kişinin çözebileceği işler olur. Dışa dönük insanlar bu tekli işlerden pek hoşlanmaz, ama bir çekingen için bunlar hem kendini gösterme hem de çekingenliği iyi bir amaç için kullanma fırsatı doğurabilir. Burada önemli olan, gönüllü olabilmek.

En önemlisi bırakın insanlar sizin çekingen olduğunuzu bilsin. İlla da dışa dönük olmak zorunda değilsiniz. O yüzden çekingenliğinizden utanmayın, birlikte çalıştığınız insanlardan bunu saklamaya çalışmayın. Sonuçta bir çok insan, çekingenliğin ne demek olduğunu da bilir zaten.

diş teli nedir neden takılır?

saglikliyasam
Eğer yemek yerken yanağınızı ısırıyorsanız, çiğneme sorununuz varsa, dişlerinizin arkasında yeni diş çıkıyorsa, dişleriniz düzgün değilse diş teli taktırmanız gerekir. Diş teli takılması için doktorunuz sizden önce panoramik diş filmi çektirmenizi ister. Bu film sayesinde ağız yapınız, diş yapınız, çene yapınızdaki sorun ne ise tedaviye o şekilde başlanacaktır.

Öncelikle doktorunuz tel takılması gerektiğini düşünüyorsa dişin üzerine çürümeyi önleyen jel sürülür. Bunu dişlerinizde uzun süre kalacak olan diş tellerinin dişinizi çürütmemesi içindir. Daha sonra diş telleri dişinize yerleştirilir. Bunu uygularken özel yapıştırıcılar sürülür. Diş tellerinin takılması 15 dk sürer. Acı veya ağrı hissetmezsiniz.

Diş teli taktırmaktan korkacak bir şey yok. Diş teli takıldıktan 6 saat sonra biraz ağrı başlayabilir. Bu ağrılar az veya çok olabilir. Bu sizin ağrıya dayanıklılığınıza göre değişir.

gece davetlerinde nasıl giyinilir?

modablog
Hepimizin Gece davetlerinde nasıl giyinilir, ne giyeceğim, nasıl bir makyaj yapmalıyım, saçım nasıl olmalı? Abartı mı olurum yoksa çok mu sade kalırım gibi sorularıyla günlerce düşündüğümüz gece davetleri olur…

Hele bir de kalabalık bir tanışma yemeğiyse o zaman daha bir panik oluruz. Aslında yapmamız gereken çok basit. Yalnızca sade şıklığı yakalayabilmek. Bunun için öncelikle ne tarz bir yerde ne tür bir davete katılacağınızı iyi kestirmeniz gerekir. İlk olarak birkaç örnek üzerinden gidebiliriz.

gece davetlerinde nasıl giyinilir
Mesela katılacağınız davet şık bir restoran ve iş yemeği. O zaman kesinlikle içinde rahat hissedeceğiniz kıyafetler tercih etmeniz önemli olacaktır. Vücudunuzu zorlamamalısınız. Kiloş bir etek üzerine şık bir gömlek ile gayet hoş bir görünüme kavuşabilirsiniz. Kalem tarzı etek sizi rahatsız hissettirebilir. Eğer rahat ederim diyorsanız sizin için o da başka bir seçenek olacaktır.

Böyle bir kombinin saçı nasıl olmalı? Öncelikle şu kombini kafamızda iyice bir canlandıralım. Uzun kiloş bir etek. Açık renkler sizi daima cıvıl cıvıl göstereceğinden böyle bir ortamda koyu bir renk giymek pek tercihiniz olmamalı. Üzerine de uygun bir gömlek.

Saçlarınızın salaş bir şekilde toplu olması sizi doğal bir görünüme kavuşturur. Bu yüzden sıkı sıkı topuzlardan veya atkuyruklarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Makyaja gelirsek güzel mat koyu kırmızı bir ruj öz güvenli ve güçlü durduğunuzu gösterecek böylece çevrenizden olumlu tepkiler alacaksınız.Daha çok toprak tonlarında açıktan koyuya doğru ilerleyen farlar ve eyelinerla gözlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Lenslerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Gözleriniz ufak bir makyajla lense gerek kalmaksızın güzel görünecektir.

Eğer farklı olmak istiyorsanız takma kirpik takabilirsiniz. Yüzünüzün belirli yerlerine highliter sürmelisiniz. O geceye özel biraz parlasanız hiç fena olmaz. Küçük inci küpeler ve gömleğe uyumsuz olmayan bir kolyeyle kombini tamamlayabilirsiniz. Ayakkabı ise uzun eteğinizi kısaltmayacak şekilde örtülü bir dolgu topuk olabilir. İkinci bir örnek için sevgiliyle gidilen bir yemeği tercih edelim.

Bu sefer mekanı da değiştirip boğaz kenarı yapabiliriz. Bu sefer bir elbise hoş bir seçim olacaktır. Sade renkler tercih edin. Fazla makyaj yapmayın. Çünkü erkekler kadınların doğal haline aşık olurlar. Şeftali tonlarında bir ruj sizin için yeterli olacaktır. Bakışlarınızı keskin gösterecek bir şekilde eyeliner sürebilirsiniz. Saçınız yarı örgülü doğal salaş olabilir. Ayakkabınız fazla topuklu olmasın. Maazallah dansa kaldırılırsanız rezil olma ihtimaliniz topuğunuz kadar yüksek olacaktır.

wordpress tema sorgulama nasıl yapılır?

netolog
Bir website veya blog wordpress kullanıyorsa bunun hangi wordpress temasını kullandığını bulmak çok kolay.

Size tavsiye edebileceğim en basit yöntem internet üzerinden direk web site adresi yazarak arama yapabileceğiniz araçları kullanmak olacaktır.

Bu online araçların başında bu alanda en eski olan WhatWPThemeIsThat geliyor. Web sitenin Türkçe karşılığı "bu hangi tema?" olarak çevrilebilir. Bu siteyi kullanmak için ana sayfadaki kutucuğa adresi girmeniz yeterli.

http://whatwpthemeisthat.com/
wordpress tema sorgulama nasıl yapılır

İkinci önerim Scanwp. Bu araçta yine web site adresi girerek kullanılıyor. Tema bilgilerine ek olarak, girdiğiniz web sitesinin hangi pluginleri kullandığını da gösteriyor.

https://scanwp.net/
wordpress tema sorgulama nasıl yapılır

Online olarak tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz üçüncü araç ise son zamanlarda popülerliği artan WPThemeDetector. Bu aracı kullanırken yine hangi temayı kullandığını öğrenmek istediğiniz web sitesinin adresini ana sayfadaki kutucuğa yazarak sorgulama yapmanız yeterli. Tema bilgileri ile birlikte bir çok farklı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

https://www.wpthemedetector.com/
wordpress tema sorgulama nasıl yapılır

Bu araçların tümünde eğer sorgulama yaptığınız site ücretli bir tema kullanıyorsa, sizi temanın satıldığı adrese yönlendiriyor. Bunların affiliate linkler olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım.

Eğer wordpress ile yakından ilgileniyorsanız sizin için önerim bir google chrome eklentisi kullanmak olacaktır. Bunların başında WordPress Theme and Plugins Detector eklentisini tavsiye edebilirim. Bu eklentiyi kullanarak her hangi bir web sitesini ziyaret ederken o sitenin hangi temayı kullandığını bir tıkla öğrenebilirsiniz. Eğer web site wordpress altyapısını kullanıyorsa eklenti ikonu mavi oluyor böylece o sitenin wordpress olduğunu anlıyorsunuz. Ayrıca temayla birlikte ulaşılabilen plugin bilgilerini de öğrenebiliyorsunuz.

https://chrome.google.com/webstore/detail/wordpress-theme-and-plugi/jdflfokckhmchfpokjmpcoblghjngjja

seo nedir?

seocu
SEO açılımı “Search Engine Optimization” yani Arama Motoru Optimizyonu demektir. Webmaster dünyasında web siteleri ile ilgli teknik bir konu olarak nitelendirilse de, aslında büyük oranda Pazarlama (Marketing) alanına giren bir konudur.

İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte, insanların aradıklarını bulması için ortaya arama motorları çıkmıştır. En eski olmasada bugün en bilinen arama motoru Google'dır. Bunu Yahoo, Bing ve bunların arasına son katılan Yandex takip ediyor.

En basit anlatımıyla SEO nedir sorusunun cevabı, bu arama motorlarında organik olarak yani her hangi bir ücret ödemeden görünürlülüğü arttırma çalışmalarının tamamı olarak verilebilir.

SEO çalışmaları, arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltir, görünürlüğü ve bilirnirliği arttırırken en nihayetinde web sitenizin trafiğini arttırır.
SEO çalışmalarının hem teknik hem de yaratıcılık gerektiren pek çok farklı tarafı vardır, sayfanızda ki anahtar kelimelerden tutunda, web sitenize “backlink” lere kadar uzanmaktadır.

Temel olarak web site içi ve web site dışı olarak ikiye ayrılan SEO çalışmalarında sitenizi arama motorlarının anlayabileceği şekilde tasarlamak web site içi SEO çalışmalarında yapılması gereken ilk adımdır.

Bu noktada söylemem gereken pek çok web sitesi SEO çalışmaları yaparken kullanıcı faktörünü göz ardı ederek sadece arama motorlarına yönelik tasarımlara ve çalışmalara odaklanmaktadır.

Burada unutulmaması gereken arama motorları kullanıcıların web sitenize ulaşması için birer araçtır. Arama motoru yaptığınız pek çok SEO çalışması sonucunda web sitenizi birinci sırada çıkarabilir, ancak kullanıcı web sitenize geldiğinde onu memnun edecek içerik sunamıyorsanız, web sitenizi terk edecektir.

Bu da uzun vadede arama sonuçlarında sıralamanızın düşmesine yol açacaktır. Dolayısıyla SEO çalışmalarınızı yaparken hiç bir zaman insan faktörünü göz ardı etmeyin.

diş fırçası ne kadar kullanılmalı?

saglikliyasam
Özellikte, diş fırçaları açıkta bırakılırsa ve uzun süre değiştirmeden kullanılırsa gerçekten mikrop yuvası haline gelebiliyor. Sabah ve gece yatmadan önce günde en az iki kere dişimizi fırçalamalıyız. Olması gereken günde 3 kere düzenli olarak fırçalanmasıdır ama maalesef ülkemizde hala diş sağlığı büyük bir eksiklik olarak biliniyor.

Bazı veriler ise bizim diş sağlığımızı ihmal ettiğimizi en korkunç detaylarla ortaya koyuyor. ''Diş fırçası en geç 3 ayda bir değiştirilmeli diyor işin uzmanı, Ancak ülkemizde en iyi ihtimalle bir yılda değiştiriliyor. Bazı aileler ise diş fırçasını ortak kullanarak mikroplara kesin yoldan davetiye çıkarıyor. Diş fırçasını ortak kulanma gibi bir durum varsa, fırçalama sırasında kişinin diş etinin kanamasıyla, diş fırçasında kalacak tortuların hastalık bulaştırma tehlikesini ortaya çıkarıyor. Bireylerin taşıdığı çok tehlikeli hastalıklar bu yolla yayılabilir.

Diş fırçasının ortak kullanımı, AIDS, hepatit ve tüberküloz gibi ölümcül hastalıkların bulaşma riskini de barındırır içinde. Ayrıca işin uzmanları, “Diş fırçanızı banyoda, özellikle de klozete yakın bir şekilde asla saklamayın!” diye beyanlarda buluşuyor. banyonuzdaki diş fırçaları çok miktarda bakteri barındırabilir. Özellikle, sifonu çektiğinizde havaya karışan bakterilerin fırçamıza konduğu mikroplar saymakla bitmiyor ve bitmez de. Mikropların yayılmasını en aza indirmenin yolu ise tuvalette sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatmanızdan ve geçiyor. “Banyoda aynamızın önündeki, özellikle birden fazla fırçanın bir arada bulunduğu diş fırçası saklama bardaklarında bakteriler fırçadan fırçaya geçerek bir çok hastalığa zemin hazırlıyor.

Diş fırçanızı, diğer diş fırçalarıyla temas etmeyecek şekilde yüksek bir yerde muhafaza etmeyi alışkanlık haline döndürmeliyiz. “Ayrıca sabah ve akşam olmak üzere iki farklı diş fırçası kullanarak bir sonraki diş fırçalamaya kadar fırçanızın tamamen kurumasına olanak da tanımalıyız. Mümkünse eğer üzerinde havalandırma delikleri bulunan kapaklı diş fırçalarından kullanmak da fırçanın üzerine gün boyu tozların ve bakterilerin yerleşmesini engellemeye savaç açar.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı iyice durulamayı unutmayın havayla kuruması için yatak odanızın bir köşesinde fincanın içerisinde dik şekilde saklayın. Üç ayda bir diş fırçanızı mutlaka değiştirin ver asla ihmal etmeyin çünkü diş bozukluğu baş ağrısından, kalp rahatsızlığına kadar geniş bir periyotta semptonlara neden oluyor.

Ayrıca 6 ayda bir diş hekimine düzenli olarak kontrole gidilmesinin ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. "İyi bir ağız ve diş sağlığı kalitesine ulaşmak için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmeli, sebze ve meyveden zengin, et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdaların yer aldığı besin kaynaklarını da tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

araba nasıl icat edildi?

mehmetaksoy
Aslında arabanın icat edilme serüveni tekerliğin bulunması ile beraber başlar. Tekerleğin icat edilmesinden sonra ilk olarak hayvanlar kullanıldı. Binek hayvanlarına bağlanan tahta parçalarına monte edilen tekerlekler ilk at arabalarını ortaya çıkarmıştır.

Çok ilkel ve yavaş olan bu sistem zamanla gelişti. İlk motorlu taşıt alma bir bilim adamı tarafından yapıldı 1885 yılında Alman Karl Benz motorlu bir taşıt icat etti arkasından otomobilin ilerleyişi çok hızlı bir şekilde oldu. Karl ın hemen arkasından 1891 yılında, Fransız Rene Levassor bilinen ilk klasik tip arabayı icat etti.

Arabaların icat edilmesini arkasından hemen hız yarışları ortaya çıktı ve İlk otomobil yarışı 1895 yılında Paris-Rouen arasındaki 80 kilometrelik mesafede yapılan güvenilirlik denemesiydi. Türkiye de ki ilk yerli otomobil cemal gürselin girişimiyle yaptırılan devrim arabalarıdır. Günümüzde hayatımızın olmazsa olmazı durumuna gelen arabalar sürekli gelişerek hayatımıza hız katmaktadır.

düzenli ve sağlıklı yaşam için neler yapıyorsunuz?

leylayim
Sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek ve egzersiz yapmak gerekir. Yerinde bir soru olmuş, size kısaca önerilerimi aktarayım.

Günümüzde masa ve bilgisayar başında oturan kişiler hareketsiz kalmaktan dolayı hem kilo alıyorlar hem de düzensiz bir hayat sürdükleri için hastalıklara yol açmış olurlar. Kendimiz için bir şeyler yapmak istiyorsak dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek ve egzersiz yapmak şart. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam için önerilerim:

- Zamanınızı iyi ve doğru değerlendirin. Boş zaman diye bir zaman parçası yoktur unutmayın ve bu sözü kullanmayın.

- Herhangi bir şeyin kabulü için karşı taraf dediğiniz kişi veya kişilerle tartışmayın. Bu hem kabulü imkansız kılar; hem de sinirlerinizi yıpratır.

- Sindirim sisteminin dinlenmesi ve vücuttaki zehirlerin atılması için haftada bir gün yalnızca meyve yiyin ve su için.

- Beyaz şekeri boş verin tercihiniz esmer şeker veya bal olsun.

- Evinizi eşya ile değil görmekten mutluluk duyacağınız şeylerle doldurun.

- İlk yardım bilgisi edinmeyi ihmal etmeyin.

- Kendine yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkalarına da yapmayın.

- Çocukları önce dinleyin ve anlamaya çalışın. Bunu asla ihmal etmeyin. Onlar sizi değil siz onları anlamak zorundasınız.

- Dostlarınızı dikkatli seçin.

- İnsanları sevdiğinizi kendilerine söyleyin.

- Her hata sebebiyle kendinizi veya başkalarını kınamayın. Hayatta her şey mükemmel olamaz değil mi?

- Güzel bir söz veya gülümsemeyle bile olsa mutlaka iyilik yap ve hiçbir iyiliği asla küçümsemeyin.

- Başka insanların yanında çocuklarınızın kusurlarını değil iyiliklerini söyleyin. Bu onları daha çok mutlu eder ve size saygı duyarlar.

- İnsanların gizlemeye çalıştıkları kusurlarını araştırmayın.

google'da üst sıralara nasıl çıkılır?

seocu
Google veya bing, yandex gibi popüler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için önce bazı bilgilere sahip olmak gerekir.

Arama terimi ilgisi arama motorlarının en doğru kelimeleri içeren sayfaları bulmak için verdiği mücadelelerden en önemlisidir. Arama motorlarının ilk versiyonlarında bu tür konular arama sonuçlarında birer kriter olmaktan çok uzaktı.

İnternet dünyasının gelişmesi ve akıllı mühendislerin ve yazılımcıların uzun uğraşları sayesinde arama motorları git gide daha çok gelişti. Bugün arama motorları arama sonuçlarını sıralarken yüzlerce faktörü göz önünde bulunduruyor . İşte bu durum SEO terimini dünyamıza sokmuş ve webmasterlar ve marketing uzmanlarının önemli bir zaman harcamasına yol açmıştır.

SEO alanında arama terimi ilgisi ve popülerlik konularını bir kaç kelime ile özetlemek gerekirse arama motorları için eğer bir web sitesi, blog yada web sayfası daha popüler ise daha değerli içerik barındırmaktadır. Arama motorlarının bu yaklaşımı kullanıcıların arama sonuçları karşısında memnuniyeti göz önüne alındığında geçerliliğini kanıtlamıştır.

Popülerlik ve arama terimi ilgi durumu arama motorlarının yazılımları sayesinde otomatik olarak analiz edilerek belirlenmektedir. Veri tabanlarına ekledikleri her bir içerik için manuel bir işlem gerçekleştirmezler.

Mühendisler ve yazılımcılar geliştirdikleri teknolojiler ışığında çeşitli matetiksel hesaplamalar ve algoritmaları kullanır ve en popüler, en ilgili içeriği bulmaya çalışırlar.

Bu algoritmalara girdi olarak sayılabilecek sayısız değişken vardır. SEO jargonunda bunlara “sıralama faktörleri” (ranking faktors) adı verilmektedir.

Arama sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkmak için yapılması gereken bazı temel uygulamalar vardır. Arama motorlarının bu karmaşık algoritmalarını bire bir çözmek tabiki mümkün değil ayrıca arama motorları da sıralama faktörleri hakkında çok fazla bilgi paylaşmıyor. Yinede webmasterlar ve marketing uzmanları uzun çalışmaların ardından bu faktörlerin büyük bir kısmını çözebiliyor.

Bu çözümlenebilmiş faktörlerden ve SEO çalışmalarınıza kesinlikle dahil etmeniz gereken unsurlar arama motorlarının kendileri tarafından yayınlanmıştır.

Google webmaster rehberi

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen webmasterlara, blog ve internet sitesi sahiplerine aşağıdaki önerilerde bulunuyor.

• İçeriğinizi arama motorları için değil, kullanıcılar için hazırlayın.
• Kullanıcılarınızı yanıltmayın, arama motorlarında faklı sonuçlar gösterip, sayfanızda farklı bir içerik göstermeyin. SEO jargonunda “gizleme” (cloaking) olarak bilinen sayfalarda arama motorlarını yada kullanıcıları yanıltacak gizli bölümler eklemeyin.
• Web sitenizin yapısı hem arama motorları hem de kullanıcılar için açık ve anlaşılır olmalı. Hiyerarşik bir düzen içinde olmalı. Web sitenizdeki her bir sayfa en azından bir bağlantı ile erişilebilir olmalı.
• Faydalı ve zengin içerikler oluşturun, kesinlikle kopya içerik kullanmayın. İçeriğinizi yayınlamadan önce SEO Araçlarından Kopya İçerik Kontrolü yapmanızı şiddetle öneririm.
• Web sayfalarınızın başlıklarının bölümlerinin içerisinde olduğundan emin olun. Sayfalarınızı SEO araçlarından Meta Tag Analizi yaparak metaların doğru bir şekilde tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle resimlerinize ALT bilgilerini ekleyin.
• Açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın, ayrıca hedeflediğiniz anahtar kelimenin URL içerisinde bulunmasına özen gösterin. Arama teriminin URL içerisinde yer alması sıralama faktörlerinin içerisinde önemli unsurlardan birisidir.
• Aynı içeriğe ulaşmak için tek URL olmalı, farklı URL ile aynı içeriği sunuyosanız bu kopya içerik olarak algılanacaktır. 301 yönlendirme (redirect) kullanmamaya özen gösterin.
Google webmaster araçlarında daha fazlasını bulabilirsiniz.
https://support.google.com/webmasters#topic=3309469

Bing Webmaster Rehberi

Bing arama motorunun sahibi çok yakından tanıdığımız Microft'tur. Microsoft mühendislerinin bing arama motorunda yüksek sıralarda yer bulmanız için önerileri aşağıdaki gibidir.
• Dinamik URL kullanmak yerine temiz ve anahtar kelime yönünden zengin bir URL yapısına sahip olun.
• Sayfalarınızda bulunan içeriğin “flash player”, “Ajax” yada “Java Script” lerin içerisine yerleştirilmediğinden emin olun.
• Sayfalarınızda medya yani resim, video, ses dosyaları gibi içerikler bulunuyorsa arama motoru robotlarının taramasına izin verdiğinizden emin olun.
• İçeriğin anahtar kelimeler açısından zengin olmasına özen gösterin. Kullanıcıların sunduğunuz içeriği nasıl kelimelerle arayacağını düşünüyorsanız bu kelimeleri kullanmayı ihmal etmeyin.
• Düzenli olarak yeni içerik üretin.
• Bing arama motorunun indexlemesini istediğiniz yazı türündeki içeriğinizi resim dosyalarının içerisine yerleştirmeyin. Resimlerdeki yazılar indexlenemez.
Bing Webmaster araçları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Bing arama motoru ile ilgili tüm bilgilere buradan erişebilir.
https://www.bing.com/webmaster/help
(Sayfa eğer İngilizce açılıyorsa sol alt köşede “translate” bölümüne tıklayıp Türkçeye çevirebilirsiniz)

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak günümüz teknolojisinde dahi o kadar kolay değildir. Yeterince araştırma yapılırsa temel faktörleri belirleyebilir ve arama motorlarının seveceği ve üst sıralara yerleştireceği bir web sitesi yada blog açabilirsiniz.

evdeki tozlardan nasıl kurtulurum?

cigdembozkurt
Evde veya ofiste nerede olursanız olun tozun kaynağı çoğunlukla minik bir hava akımında bile uçabilen ve yüzeylere konabilen ölü hücreleri ya da kumaş parçacıklarından oluşur. Tozla evde yarış haline girseniz bile bunu engellemeniz mümkün olmayacaktır. Boş ve hava almayan bir evde çok toz göremezsiniz.

Çünkü hava akışının olmadığı ve herhangi bir tozu üretecek kadar çok kumaş parçacığı olmadığı içi tozu azdır ya da görünmez. Evinizdeki toza engel olamazsınız. Ama en azından bu tozlanmayı azaltabilirsiniz. Öncelikle giysi gardırobunuzu düzenleme ile işe başlayın. Çünkü gardıroplar tozların en çok bulunabileceği yerlerden biridir. Gardırobunuzun kapağını her açıp kapattığınızda bile bu tozu hareketlendirmek ve artırmak için bir sebep olabilir. Kıyafetlerinizi atamayacağınıza göre en azından tozu azaltmak adına dolabınızı düzenleme ile işe başlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi raflara yerleştirmeden önce güzel bir şekilde temizlemeniz sizin için çok güzel bir avantaj olur. Daha sonra da kutulara yerleştirip kutuları dolabınıza yerleştirin. Böylece tozu azaltmış, aynı zamanda da dolabınızdaki düzeni de sağlamış olursunuz. Yalnızca kış mevsiminde işinize yarayan kabanınızı ise toz olmaması için kabanınızın üstünü büyük bir poşet ile örtün. Kullandığınız nevresimlerinizi her hafta değiştirebilirsiniz. Yataklar da bir evde tozun çabuk oluşabileceği yerlerden biridir. Her hafta nevresiminizi tertemiz yapıp değiştirdikten sonra değişimin farkında olacaksınız.

ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

modablog
Ayakkabılar birçok insan özellikle de kadınlar için bir tutkudur. Ayakkabı alırken sizin için doğru bir tercih yapmanız için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Kadınlar genellikle beğendiği ayakkabı modellerini satın alırken çekecekleri rahatsızlığı da göze alabilmektedir. Oysa ki ayakkabı seçimi yaparken sağlık açısından son derece dikkatli olmamız gerekmektedir. Ayakkabı almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri ve bunun yanında bazı püf noktalar vardır.

ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
Pek çok kişi ayakkabı alırken model, renk ve şıklık gibi noktalara dikkat etmekte ve bu unsurları en ön sırada tutmaktadır. Kullanacağınız ayakkabı parçasının giyiminizi çok fala etkileyecek en önemli unsur olduğu kabul edilse de, yalnızca daha güzel bir görüntüye sahip olmak için ayağınızın sağlığından ödün vermemelisiniz.

Özellikle kadınların doğası gereği vitrinde aşık oldukları ayakkabıyı hiç düşünmeden hemen alabilme kapasitesine sahiplerdir. Hatta kimi zaman ayak numarasının tutmadığı bir ayakkabıyı sırf görüntüsünden dolayı alan kadınlar bulunmakta. Yapmanız gereken ilk şey kendinize hakim olmak .

Sonrasında beğenmiş olduğunuz ayakkabının kalitesine dikkat edilmeli. Ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun, ünlü markaların taklitlerini yapan markaların üretmiş olduğu ayakkabılardan uzak durmalısınız. Bu tür taklit ve kalitesiz ayakkabılar ayak sağlığınıza ciddi derecede zarar verebilirler. İstenmeyen ayak kokusundan, ayak mantarına, ayak topuğunuzda oluşan nasırlı görüntü ve durumların geneli kalitesiz ayakkabılar giyen kişilerin çok geçmeden başına gelen durumlardır. Ayağının kokmasını istemeyen, oluşan mantardan dolayı daha pis bir ayak kokusu ve kaşıntıya sahip olmak istemeyen kadınlar, giydikleri ayakkabılara dikkat etmeliler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler !

- Ayakkabınızı sabah saatlerinde almayın, sabahları uyandığınızda ayaklarınız şiş olmaktadır.

- Ayakkabı denerken iki ayağınıza birden denemelisiniz. Birçok insanın ayak ölçüleri birbirinden farklı olmaktadır. Ayakkabı seçerken büyük olan ayağınızın ölçüsünü baz almalısınız.

- Ayakkabınızın içinde naylon kumaş bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Birçok ucuz ayakkabının içeriğinde kullanılan naylon kumaşlar,
3-4 gün giyme sonucunda koku oluşmasına neden olmaktadır.

Bütün bu dikkat etmeniz gereken unsurların yanında, ekonomik bir alışveriş yapmak istiyorsanız, aklınıza kıyafet dolabınızdaki elbiselerinizi ve aksesuar parçalarınızı getirmeli ve bunlara uyum sağlayacak renk ve biçimde ayakkabılar tercih etmelisiniz.

saç botoksu nasıl yapılır?

ipeko
Soruyla ilgili olarak açıklama yapmadan önce saç neden dökülür konusuna açıklık getirmek istedim. Saçın dökülme nedeni androjenik dediğimiz genetik kaynaklıdır babanızdan dayılarınızdan bu ya anne tarafı ya da baba tarafından alınan genlere göre değişir eğer saçınız dökülecekse bunu hızlandıran sebepler de üzerine eklendiyse ki günümüzün en büyük hastalığı stres varsa buna bağlı olarak vitamin eksikliği, çinko eksikliği, b12 eksikliğinde saç dökülebilir. Bunların haricinde eğer frontal kas saçı besleyen bölgedeki kılcal kan damarlarına aşırı baskı yapıyorsa buna bağlı hızlı bir şekilde dökülebilir.

Bir saçın ömrü hayatımız boyunca 8–12 kere çıkar. Her birinin ömrü de 8–12 yıl kadar kalır bu da demek oluyor ki 64 yıl ile 140 yıl arasında saçınızın bir ömrü vardı.

saç botoksu nasıl yapılır
Saç botoksu 6 ay aralıklarla bir yapılır ama saçlı derideki stres ne zaman ortadan kalkarsa bu belki bir seans belki de 3 seansta ortadan kalktığında saç kökleri özgürlüğüne kavuşacak üzerindeki testosteron baskısı kalkacak ve dökülme durma olacaktır.

Bu yöntem hızlı bir şekilde saç uzatır. Belli bir miktar Otorium Toksin Tip A'nın bir enjektöre çekilerek çok ince iğnelerle yapılır. Bunun için saçlı derinin uyuşturulması gerçekleştirilir. 30 dakika içerisinde uyuşma sağlandıktan sonra belli alanlarda belli ünitelerle enjeksiyon yapılır o gün için duş alamaz ertesi gün için alır. Saç botoksu kansız acısız bir saç dökülme yöntemidir.