seo teknikleri ve yöntemleri nelerdir?

seocu
arama motoru optimizasyonu ile ilgili en bilinen teknikler nelerdir? yeni çıkan gelişmeler, yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

Cevaplar

seocu
SEO tekniklerini altında toplayan iki ana yöntem vardır. SEO nedir dediğinizde ilk bilmeniz gereken yöntemlerden birincisi Beyaz Şapka SEO Teknikleri (White Hat SEO) diğeri Siyah Şapka SEO Teknikleri (Black Hat SEO).

Adlarından da anlaşılacağı gibi Beyaz şapka ile olması gerektiği gibi etik, kurallara uygun olarak yapılabilen SEO çalışmalarını gerçekleştirirsiniz.
Diğer taraftan siyah şapka da ise arama motorları kandırarak aslında haketmediğiniz sonuçlara ulaşmaya çalışırsınız.

Özellikle, en iyi arama motoru olan Google son yaptığı güncelleme de Panda adını verdiği sisteme geçti. Sevgili Google Panda hayata geçirildiğinde siyah şapka SEO çalışmaları yapmış ve yüksek trafik elde eden pek çok siteye cezasını kesmiş, arama sonuçlarından çıkarmıştır.

Bu yüzden web sitenize içerik yüklemeden önce içeriğin orjinal olup olmadığını denetlemeniz faydalı olacaktır. Google Panda sayesinde iflas eden pek çok web sitesi bulunmaktadır.

Örneğin çok bilinen hazır içerik sunan web siteleri vardı. İstediğiniz herhangi bir konuda güzel bir yazıyı parasını ödeyerek satın alıyor ve web sitenizde yayınlayabiliyordunuz. Bu web sitelerinin veri tabanları o kadar büyüktü ki her hangi bir arama terimi için mutlaka arama sonuçlarında yer alabiliyorlardı. Şimdi bunların hiç birisinden eser yok, neredeyse tümünün içeriği arama sonuçlarından çıkarıldı.

Dolayısıyla Panda'yı kızdırmayın! Diğer arama motorları henüz bu kadar akıllı değil ancak arama motoru alanında yaklaşık %70 büyüklüğe sahip olan Google'ın web sitenizi yasaklamasını istemezsiniz.

SEO çalışmalarınız arama motorunun arama sonuçlarında ki sıranızı belirlemesine de yardımcı olacaktır. İnsanlar arama sonuçlarında sizin web sitenizi seçtiğinde ve web sitenizde aradığını bulduğunda sıralamanız yükselecektir.

Arama motoru insanların aradığını bulduğunu nerden bilecek diye sorabilirsiniz. Söylediğim gibi arama motorları çok akıllıdır.

Örneğin bir kullanıcı kırmızı ayakkabı modelleri arıyor ve arama kutucuğuna aynen bu şekilde yazı “kırmızı ayakkabı modelleri”. Bu kullanıcının ne aradığı belli. Varsayalım sizin de web sitenizde başlığı “Bu yılın popüler kırmızı ayakkabı modelleri” olan bir içeriğiniz var. Bu kullanıcı arama sonuçlarında bu sayfanıza tıkladı ve web sitenize geldi. Eğer siz bu sayfada atıyorum mavi ayakkabı modelleri yada terlik modelleri gösterirseniz, bu kullanıcı web sitenizde aradığını bulamayacak ve arama yapmaya geri dönecektir.
İşte tam bu noktada arama motoru müşterisini memnun edemeyerek onu geri gönderdiğinizi anlıyor ve “Evet bu web sayfası kırmızı ayakkabı modelleri arayanları memnun etmiyor” diyerek sayfanızı daha gerilerde listelemeye başlıyor. Eğer bu durum daha sık yaşanırsa sayfanızı tamamen arama sonuçlarından çıkarıyor.

Kısaca söylemek gerekirse SEO çalışması yaparak belki arama motorlarını yanıltabilirsiniz ancak insanları kandıramazsınız. SEO çalışması kaliteli bir içeriğin hakettiği yeri bulmasına yardımcı olur. Aynı şekilde kalitesiz bir içerikte eninde sonunda hakettiği yeri bulur.
seouzmani
Site içi (On-Page SEO) ve site dışı ( Off-Page SEO ) optimizasyonu olarak ikiye ayrılan yöntemler vardır. SEO site sahipleri için vazgeçilmez faaliyetlerin kısaltılmış halidir. Genel manada seo iki başlık altında incelenir.

OnPage SEO: Site içi SEO uygulamalarına verilen addır. Site içi tasarım, sayfa bağlantı linkleri, Tag yapısı, anahtar kelime yoğunluğu mahiyeti ve kullanımı, resim kullanımı ve tag atamaları v.b site ve makale içi seo çalışmalarıdır.

OffPage SEO: Site dışı SEO uygulamaları olup , site optimizasyonu ile alakası yoktur. Daha çok backlink çalışmaları, imleme ve dizin kayıtları yanında web2 ve bookmark paylaşımları offpage seo uygulamaları olarak adlandırılır.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın