sony'nin kuruluş hikayesi nedir nasıl kuruldu?

ercan
Sony'nin kuruluş hikayesi hakkında çeşitli bilgiler okudum. Nasıl kurulduğu ile ilgili çeşitli hikayeler var. Dünya devi hemen herkesin bildiği Sony markasının nasıl ortaya çıktığını ve hikayesini bilen varsa anlatabilir mi?

Cevaplar

netolog
Sony'nin bir çok yeni şirkete örnek olacak bir kuruluş hikayesi vardır. Sony önce teknolojiyi tüketiciye sundu, sonra bu teknolojiyi sürekli geliştirdi, yeni ürün ve tabirleri hayatımıza soktu.

Dünyanın en büyük teknoloji firması… Birçok yenilik onun adıyla tanındı. Walkman, PlayStation, VAIO, DVD terimi ve daha niceleri. Ufak adımlarla başlayan teknoloji macerası bugün farklı alanlarda zengin ürün yelpazesi Sony için. Elektronik, video, iletişim, oyun konsolları ve bilgi teknolojileri ürünleri üretiminde hep ilk sıralarda yer alan Sony'nin hızını kesmek hiç de kolay gözükmüyor.


Yıl 1945… 2. Dünya Savaşı bitip herkes yolunu çizmeye çalışırken, Masaru Ibuka, Tokyo'da bombalar yüzünden harabeye dönmüş bir binada radyo tamiri ile işe başlamış. Ertesi sene Ibuka'ya Akio Morita da katılmış ve ikili, Japonya'nın ilk ses kayıt cihazı olan Type-G'yi üretmiş. 1950'lerin başında ABD'ye giden Ibuka, transistörü bulan Bell Labs ile bağlantıya geçmiş ve Bell'i, transistör teknolojisini kendi Japon firmasına lisanslaması konusunda cesaretlendirmiş. ABD firmalarının askeri teçhizatlarda kullanma çabası içinde olduğu transistör, Ibuka sayesinde iletişimde kullanılacağı noktayı da böylece bulmuş. İlk transistörlü radyolar ABD menşeili ama Ibuka'nın şirketi de bu radyoların ticari bir başarı halini almasını sağlayarak bir 'ilk' olma özelliğine sahip.

1955 Ağustos'unda üretilen ilk transistörlü radyo, hızla yeni modeller ve tasarımlarla zenginleşti, hem Japonya'da hem dış pazarlarda deli gibi satıldı. Konu, sadece bir transistörlü radyonun başarısı, ona yönelik tüketici ihtiyacı değildi. Asıl önemli olan, yeni teknoloji ürünlerin artık kurumlara değil doğrudan tüketiciye inebilme fırsatı bulmasıydı ve Sony de bu konuda önemli bir adım attı, pazardaki sunumu farklı ve asıl önemli olan kanala yönlendirmeyi bir 'iş' haline getirdi.

Sony ismi aslında iki kelimenin kombinasyonu. Bunlardan biri Latince 'ses' anlamına gelen 'sonus', diğeri ise 1950'lerde erkek çocukları için kullanılan 'sonny' tabiri. Zaten Morita da herhangi bir dilde yer almayan bir kelime olması konusunda çok ısrarcı davranmış, böylece kendi yarattıkları bir isimle varolacaklarını savunmuş. Hatta bu iddiasında da haklı çıkmış. Çünkü yıllar sonra 'Sony' ismini kullanan bir şeker üreticisi, bu ismin dünya dillerinin birinde kullanılan bir kelime olduğu iddiasıyla ortaya çıkmış ama Japon devine tazminat ödemekten kurtulamamış.

Sony yeni ürünlerin siftahını transistörlü radyo ile yaptı ve bunu yenileri izlemekte gecikmedi. Sony videolar Türkiye'de bile 1980'lerde bir efsane halini almıştı. JVC'nin geliştirdiği VHS formatına karşı Betamax sistemi ortaya koyan Sony, 1970'lerin başında da Trinitron renkli televizyon sistemine hayat vermişti. 1979 yılı ise Walkman, ilk taşınabilir müzikçalar doğdu. 1982 yılında profesyonel Betacam formatına ek olarak, Compact Disc formatı da yine Sony'nin eseri oldu. 1984 yılında Walkman markasının ve giderdiği ihtiyacın bir adım önüne geçen Sony, Discman serisini tüketicilere sundu. 1990'ların ikinci yarısında DVD disk formatı hayata geçerken, Sony de MiniDisc formatı ile piyasayı tanıştırdı. Sonra 1994 yılında PlayStation, yine 90'ların ortasında BRAVIA serisi HDTV'ler geldi. Herkesin malumu, PlayStation konsollar, 1994 yılındaki girizgahın ardından 2000 yılında PlayStation 2 ve 2006 yılında PlayStation 3 ile daha da güçlendirildi, geliştirildi. Herşeyin taşınabilir olacağının kanıtlarını her daim ortaya koyan Sony, böylece dev konsolu minimize etti ve 2005 yılında da PlayStation Portable (PSP) oyunseverlerin beğenisine sunuldu. El kameralarında bir 'ilk' olan Handycam 1980'lerin ortalarında tüketici ile tanıştı. Sevimli robot köpek AIBO ve VAIO markalı PC'leri de atlamak olmaz.

Sony'de yaratıcılık hiç sınır tanımadı ve bir yandan sektöre yön verme çabası, bir yanda kendi ürünlerinin becerilerini aşma eğilimi bir araya gelerek, tüketiciyi her daim memnun etmeyi başardı. Sony'nin mühendislik ve Ar-Ge becerisi ortada. Ama stratejik iş kararlarının, satın alma ve birleşmelerin de yeni ürün geliştirilmesi çalışmalarında önemi büyük. Bunun ilk akla gelen örneği, 2001 yılında yarısını aldığı Ericsson ile Sony Ericsson markasının hayat bulması ve cep telefonunda da yeniliklerde sınır tanınmaması. Sony çatısı altında birçok bilgisayar parçası, sinema ve müzik şirketinde de önemli işbirlikleri göze çarpıyor. Tüm bu adımlarında zengin ürün gamını sürekli geliştiren Sony, glikozdan elektrik üreten Bio Battery'nin de mucidi olurken, elektronik, oyun, eğlence ve finansal hizmetler sektörlerinin her birinde bir 'dev' halini aldı.

Geçmiş yıllarda rakibin, her alanda rekabetin az olması Sony'ye az bulunur bir fırsat verdi ve Sony de bunu çok yerinde kullandı. Ama son 10-15 yılda her alanda kendini gösteren zorlu rekabet, zengin bir ürün yelpazesine sahip Sony'yi farklı arenalarda çarpışmakta biraz daha zorluyor gibi… Bu zorlu rekabete, ekonomik sıkıntılarla azalan talebe, buna rağmen hız kesmemesi gereken yatırımlar ve bunların maliyetine bakınca birçok şirket gibi Sony'nin de işinin hele de 2009 yılında hiç kolay olmadığı görülüyor.

Sony'nin son yıllarda önceliği, eğlence ürünlerini birbiri ile bağlantılı hale getirmek, tüketiciye bu yapıda sunum yapmak, buna uygun ürünleri geliştirmek. Internet bağlantılı Bravia TV bunun ilk akla gelen örneği. ABD ve Asya'nın farklı ülkelerinden farklı şirketler, Sony'nin çok farklı ürünlerde sahip olduğu paya ortak olabilme çabasında. Ama yaratıcılıkta ve buna bağlı olarak Ar-Ge çalışmalarında sınır tanımayan, koltuk altında sürüyle karpuz taşıyan Sony'yi yerinden edebilmek pek de kolay görünmüyor.
1
bu soruya cevap vermek için giriş yapın