sosyal medya hesapları için şifre nasıl belirlenir?

leylayim
Bir çok sosyal medya sitesi ve hesabı varken birçok şifremiz oluyor. Hesapların hacklenmesi ve çalınması gibi durumları duyduğumda endişelenmemek elde değil. Özellikle Sosyal medya ve email hesapları için şifre belirlerken nelere dikkat etmek gerekir? Hesapların güvenliğini nasıl sağlarım?

Cevaplar

ercan
Teknolojinin her geçen gün kullanım alanının artması ile şifrelerin çalınması da çok sık bir şekilde karşılaşılan bir durum olmaktadır. Burada alınacak en önemli önlem zor bir şifre belirlenmesi ve kimse ile paylaşılmaması.

Sosyal medya hesapları bireylerin kendi kimlikleri kadar önem taşıyan bir hal aldı. Pek çok insanın endişelendiği hacklenme olayından korunmak için birkaç minik adım sağlam korumalar sağlayabilmekte. En büyük tehlike altındakiler ise basit şifre kullananlar.

Bu Şifreleri Hemen Değiştirin

Çalınan şifrelerin analizinde dikkat çeken en önemli nokta; 123456 şifresinin en fazla çalınan şifre olmasıdır. Çalınan bütün şifreler içerisinde %17 gibi gayet büyük bir oranı dolduran 123456 şifresi kullanılması önerilmeyen şifreler sırasında başı çekmektedir. İkinci sırayı ise 123456789 alıyor. Klavye tuş kombinasyonu ile rahat bir şekilde hafızada tutulan qwerty şifresi ise listede üçüncü sırada yer alıyor. Uygulamalar ve web siteleri şifre güvenliği hususunda küçük ve büyük harf, sembol ve rakam kombinasyonlarını tavsiye ediyor.

Keylogger'lar Tüm Şifrelerinizi Kaydedebilir

Veri hırsızları tarafından Keylogger adlı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza yüklenebilir veyahut da daha önceden yüklenmiştir. Bilgisayarda gerçekleştirdiğiniz her tıklamayı, her yazıyı, her tuşlamayı kaydederek Keylogger'lar saniyesinde internet korsanlarına bunu iletmektedir. Bu tür tehlikeli yazılımlardan korunmak amacı ile güncel virüs programlarını kullanabilirsiniz.

Bilgisayar'a Kayıtlı Şifreler

Her giriş işleminde yeniden şifre yazmamak için facebook şifrenizi kullandığınız internet tarayıcınıza kaydetmiş olabilirsiniz. Ama bu durumda yanında bir takım tehlikeleri barındırmaktadır. Tarayıcınızda kayıtlı olan şifrelerin tamamı kötü amaçlı yazılımlar ile veri hırsızlarının eline ulaşabilir.

Akıllı Telefonlardaki Kötü Amaçlı Uygulamalar

Bilgisayarla birlikte artık akıllı telefonlar üzerinden de sosyal medya uygulamaları kullanımı tercih edilmekte hatta kimi kişiler sadece akıllı telefonları tercih etmektedir. Bu akıllı telefonlara yüklenen kimi uygulamalara yükleme esnasında verilen izinler de şifrenizin ele gerilmesini sağlamaktadır.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın