türkiye'de 2019 yılında neler değişir?

soruyorum
2019 yılına girmemize şunun şurasında üç beş gün kaldı. Vizyoner, analiz gücü yüksek kişilerden cevap vermelerini bekliyorum. Sizce 2019 yılında Türkiye'de neler değişir? Yada neler değişmez? Bu soruyu genel olarak soruyorum, düşüncelerinize göre siyasal, toplumsal, kültürel her hangi bir alanda cevap verebilirsiniz. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Cevaplar

kirmizikalem
2018 bitti 2019 yılına giriyoruz. Her yıl olduğu gibi 2019'dan iyilik, güzellik, barış bekliyoruz! Halbuki yıl dediğin insanın kendi kendine belirlediği bir zaman dilimi. Asıl olan biziz. Biz ne kadar değişirsek yıllarda o oranda değişir, iyiliği güzelliği, barışı getirmemiz bizim çabalarımıza bağlı, gelen yeni yıla değil. Yoksa yarının bu günden farkı ne olacak? Zaten olmuyor da. Her gelen yıl bir öncesini aratır hale geldi. Korkarım 2019 daha da kötü geliyor. Hem ekonomik, hem siyasi olarak iyice köşeye sıkıştırıldık. Bunu ben söylemiyorum, bu işin uzmanları bangır - bangır bağırıyorlar, ama duyan yok.

Ülkemizin durumu zaten malum. İstikrar peşinde gitmeye çalışırken, ne yazık ki sonuç istikrarsızlık oldu. Biraz gündemi sıkı takip ederseniz istikrar için, söylenenlere değil de, söylenmeyen, gözden kaçırılmaya çalışanlara dikkat ederseniz, hiç de öyle olmadığını görüyorsunuz.

Teknolojinin, küreselleşmenin ilerlemesiyle Türk toplumunda dejenerasyon had safhada. Televizyon, sosyal medya bunun virüs gibi yayılmasını körüklüyor.

Apolitik genç nüfus seçim havasında girdiğimiz 2019 yılında değişikliğin öncüsü olabilir mi? Pek sanmıyorum.

Olumlu yönde değişmesini beklediğim, hayvan hakları konusunda bilinçlenme yükseliyor. Toplumdaki kadının yeri, kadına şiddet konularında ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Her ne kadar uzun süredir Atatürk'e karşı bilinçli bir itibarsızlaştırma kampanyası sürdürülse de, toplumda ortak değerimiz olduğu yönünde büyük bir görüş birliği var. Sayıları çok az olmasına rağmen bir kaç umut verici değişiklik bekliyorum.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın