varikosel nedir nasıl tedavi edilir?

rahatsiz
Varikosel hastalığı hakkından bilgi verebilirmisiniz? Varikosel neden olur, belirtileri nelerdir? Varikosel nasıl tedavi ediliyor?

Cevaplar

saglikliyasam
Varikosel, erkekte sperm üreten yumurtalıkların kalbe çıkan damarlarda genişlemesine,yani varis oluşmasına verilen hastalığın adıdır. Uzmanlar, ağrı, kısırlık, yumurtalık küçülmesi gibi sonuçları olan Varikosel problemini ameliyatsız tedavi etmeye başladıklarını bildirdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, hastanın hayatını kötü yönde etkileyen bu rahatsızlığın cerrahi müdahale olmadan ameliyatsız tedavi edeceklerini söylediler.


Hastalığın, testislerden çıkan toplardamarda bulunan kan akışının kapakçık yetersizliğinden dolayı kalbe doğru değil de, geriye doğru akması sonucu meydana gelen damar genişlemesi varikosel olarak ifade edilir.

Kişide; ağrı, şiddetli sancı, kısırlık ve yumurta küçülmesi gibi belirtilere sebep olan hastalıkla ilgili uygulanan bu ameliyatsız yöntem, iyileşme sürecinin fazla olması ve tekrarlama riskinin olması sebebiyle çok avantaj oluşturmuyor. Günümüzde varikosel rahatsızlığı için uygulanan bu yüntem; erken iyileşme sebebi ve bıçak altına yatılmaması nedeniyle tercih ediliyor. Şuan da bu hastalık Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hatanesi Radyoloji Bölümünde açık cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi ediliyor.

Varikosel Hastalığı Nasıl Tedavi Ediliyor?

Erkekte, Varikosel Rahatsızlığına Ameliyatsız Çözüm
Varikosel rahatsızlık hakkında açıklamalar yapan uzmanlar, hastaların hayatını kötü yönde etkileyen bu rahatsızlığın ameliyatsız da tedavi edilebileceğini belirttiler.

Kapakçık yetmezliğinden dolayı yumurtalıklara giden kanın kesilmesi için ince teller ile testislerden çıkan toplardamarlara girildiğini burada, toplardamardaki kan çıkışı ve genişleyen damarlar tespit ediliyor. Yumurtalık ve karın arasındaki kapalı bölüme pıhrılaştırıcı ve köpük uygulaması yapılıyor.

Ameliyat Sonrası Bol İstirahat Şart

Uzmanlar, açık cerrahi gerektirmeden tedavi edilen Varikosel rahatsılığın uzun bir iyileşme süreci olduğunu açıkladılar.Bu nedenle ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken hususlara dikkar edilmesi gerektiğini belittiler.

Ameliyatın tamamlanmasından sonra 4 saat bacakları bükmeden yatakta dinlenilmesi gerekiyor. Hastanın dinlendiği süre boyunca bol bol sıvı içecekler tüketmesi tavsiye ediliyor. Hastanın tamamen iyileşmesi birkaç günü bulabiliyor.Bu iyileşme sürecinde ve sonrasında doktor kontrollerini ihmael etmemek gerktiğini uzmanlar kesin bir dille ifade ediyor.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın