vizyon ve misyon nedir?

halukyilmaz
İş yerinde bir kurumsallaşma süreci içindeyiz. Bir çok süreç geliştirme dökümantasyon işlemleri sürüyor. Patron vizyon ve misyon konusunda araştırma yapmamızı istedi. Konuyu epey araştırdım, bazı fikirler oluştu. Sizden de bu konuda yardım almak istedim. Vizyon ve misyon tam olarak nedir? daha fazla ihtiyacım olan aslında gıda sektörü için vizyon ve misyon fikirleri. Varsa paylaşırsanız memnun olurum.

Cevaplar

girisimci
Vizyon kısacası gelecektir. Dünyada herkes vizyon kelimesini kullanmakta. Her şirkette her liderde bir vizyonumuz vardır demektedirler. Vizyon şirket ve insanların geleceğe nasıl baktığını açıklayan bir kelimedir. Vizyon, insanın veya şirketin temel özelliklerinden yola çıkara, gelecekte ulaşmak istenilen rütbe veya dereceye vizyon denmektedir. Vizyon şirketin veya insanın kendisini gelecekte gördüğü yerdir.

Vizyon İle Misyon Arasındaki Farklar


Vizyon ve misyon her ikisi de bir varoluş kavramıdır. Vizyon bir insanın veya şirketin gelecekte olmak istediği yer, misyon ise bir insanın ve şirketin var oluş amacıdır. Her ikisi de insan ve şirket için kullanılan amacı aynı fakat anlamları farklı iki kelimedir. Bu iki kelime vizyon ve misyon insanların iş hayatında vazgeçilmez iki unsurdur. Bu ikisinden birisi olmazsa iş hayatında başarısızlıklar gelebilir. İkisi birbirini tamamlayan unsurlardır.

Vizyon ve misyon arasındaki farkı kısaca özetlemek gerekirse, vizyon gitmek istediğiniz noktayı, misyon bu noktaya nasıl gideceğinizi belirler.

Vizyon ve Misyon Örnekleri


Darüşşafaka vizyon / misyon
Vizyon: Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın; iyi eğitim imkânı olmayan yetenekli gençleri yetiştiren, Türkiye ve dünyanın en saygın ve en iyi eğitim kurumları arasında yer almasıdır.
Misyon: Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın; eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvene sahip, topluma karşı her alanda sorumlu liderler yetiştirmesidir.

Kızılay vizyon / misyon
Misyon: Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.
Vizyon: Türkiye'de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.

Starbucks Misyon: İlham veren ve insan ruhunu zenginleştiren bir marka olmak. Her seferinde bizimle ilk tanışmanız ve ilk kahveniz olabileceğini düşünerek servis veriyoruz.

Turkcell vizyon / misyon
Vizyon: İletişim ve teknoloji çözümleriyle hayatı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek.
Misyon: Turkcell, Türkiye'deki geniş kapsama alanı ve yurt dışında kullanım hizmetlerinin yaygınlığıyla, abonelerine kaliteli bir iletişim sunmayı amaçlar. Avantajlı tarifeler ve kampanyalar ile abonelerinin iletişim alışkanlıklarına uygun birçok alternatif sunar.

ODTÜ vizyon / misyon
Vizyon: Uluslararası düzeyde öncü, bölgesini ve dünyayı dönüştüren bir üniversite.
Misyon: Toplum, insanlık ve doğa için, evrensel değerler çerçevesinde, yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, yenilikçiliği ve liderliği besleyerek mükemmellik düzeyinde araştırma yapmak, eğitim vermek ve topluma hizmet etmektir.
bu soruya cevap vermek için giriş yapın