confessions

adren

Okur  · 16 Aralık 2018 Pazar

  1. cevaplar3
  2. takipçi 2
  3. puan 317

geleceğin meslekleri nelerdir?

adren
Dünyada ücret ve meslek araştırmaları ile bilinen payscale'in 2018 yılı için ekonomik trendler ve 2019 öngörüleri araştırmasını sizinle paylaşmak isterim. Araştırmada bu soruya cevap olarak eklemek istediğim bölüm mesleklerle ilgili. Bu bölümdeki bilgilerle geleceğin meslekleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

2018 yılında trend olan meslekleri aşağıda İngilizce olarak görebilirsiniz. Mesleklere bir göz attığımızda neredeyse en çok yükselenler arasında olanları hepsinin teknoloji alanında olduğunu görüyorsunuz.


Buna göre geleceğin mesleklerine bir isim vermesekte teknoloji alanında büyük bir gelişme olduğu ve olacağı kesin gözüküyor. Gençlere tavsiyem teknoloji alanında eğitim almakla birlikte, bu alanda kendilerini geliştirmeleri olacaktır.

Araştırmanın tamamını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
https://www.payscale.com/data/economic-trends-2018-2019

ekşi sözlük çaylak listesinden nasıl çıkılır?

adren
Eğer ekşi sözlük çaylak onay listesindeyseniz, her girdiğinizde bakayım bugün listede kaçıncı sıradayım diyerek ben butonuna tıklarsınız. Aşağıdaki gibi ekşisözlük neredeyse ilk kurulduğundan beri belirlenmiş kuralı hatırlatan yazıyı binlerce kez okursunuz.

Bu resmi beyan şudur:
"bugün çaylak onay listesinde bilmem kaçıncı sıradasınız. bu sıra 10 entry'yi ne zaman doldurduğunuza göre her gün hesabına giriş yapanlar arasından baştan belirlenmektedir."

Ayrıca ekşi sözlük çaylak onay listesi algoritması ile ilgili başlığa bir göz atarak bilgi alabilirsiniz.
https://eksisozluk.com/caylak-onay-listesi-algoritmasi--4004555

Ekşisözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu namı değer ssg sözlük yönetimini bırakırken vasiyet olarak çaylak onay konusundaki aksaklıkların giderilmesini istemiş ancak bu sorun halen devam ediyor. Sorun diyorum çünkü hali hazırda yazar olmak için çaylak listesinde tahmin ediyorum 50.000 civarında yazar var.

Bu belki sözlüğün kalitesini arttırıyor gibi gözükse de bu onay listesinde bekleyen çaylaklar bir şekilde yazar oluyor. Yazar olmak için 10 entry girdiğin zaman ve sözlüğü ziyaret etme kıstasının haricinde bir kriter bulunmuyor. Yani yazarın kalitesini ölçen bir unsur yok.

Bunu söylememin nedeni son yıllarda sözlükte gözle görülür bir kalite düşüklüğü var. Sol framedeki konular bunların en önemli göstergesi. Kısa tanımlamalar, diyalog haline dönüşen entryler, küfür, geyik sadece yazmış olmak için girilen entryler ne yazık ki artarak devam ediyor.

Onay listesinde bekleyen çaylakların buluşma yeri çaylak onay listesi başlığında bugün itibariyle 25.000 entry var. Çeşitli hikayeleri buradan okuyabilirsiniz.
https://eksisozluk.com/caylak-onay-listesi--2024136

Neyse geleyim çaylak onay listesinden nasıl çıkılır konusunda tavsiyelerime.


Çaylak Onay Listesinden Nasıl Çıkılır?


Bende eski üyelerden biriyim, ancak sürekli girmediğim için 19bin civarında çaylak onay listesinde bekliyorum.

Çaylak olanlara ilk tavsiyem 10 entryden başka entry girmeyin. Çaylakken entry girmek nedense sizi sıralamada gerilere itiyor.

Bununla birlikte fav, artı, eksi olayına girmeyin. Bunlarda algoritma tarafından bir şekilde spam olarak mı algılanıyor nedir. Sıralamadaki yeriniz geriliyor.

Başka rivayetlerde var ama özetle çaylak listesinden çıkmak isteyenlere tavsiyem 10 entryi girip sabah akşam girip okusunlar. Bunun için de bence ekşi sözlük mobil uygulamasını telefonunuza indirin ana sayfaya koyun. Girin çıkın okuyun. Bir bakmışsınız yazar olmuşsunuz.

Ha birde bir tespit sıralamada ümitsizce beklerken bir anda yazarlığınız onaylanabiliyor. Sanırım bazı dönemler toplu onay işine girişiyor yönetim.