confessions

alizengin

Okur  · 17 Temmuz 2018 Salı

  1. cevaplar9
  2. takipçi 1
  3. puan 839

18 yaşından önce sigortalı olanlarda emeklilik şartları nelerdir?

alizengin
5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortaları kapsamında olan yani 4/A olarak nitelendirilen herkes için sabit kurallar vardır. Bu kurallar kişinin belli bir dönem sigorta primlerini ödemiş olması, kişinin belli bir dönem çalışmış olması, belli bir yaşta olması ve işten ayrılması ya da buna dair bir belgeyi SGK'ya bildirmesi gerekmektedir. Doğal olarak kişinin 18 yaşından önce sigorta işlemine başlamış olması ya da kişinin 18 yaşından erken iş hayatına başlamış olması erken emeklilik sebebi değildir. Yaşını doldurup emekliliğe hak kazanabilir fakat kişi emekli olmak için belirtilen yaşı doldurmayı beklemek zorundadır.

18 Yaşından Önce Sigortalı Olanlarda Emeklilik Şartları


1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olmaya başlayan ve sigortaya başlama tarihinde henüz 18 yaşını tamamlamamış olan hiç kimse malullük ya da ölüm sigortası haklarından feragat etmiş olmamaktadır. 5510 sayılı reform kanunundan önce yürürlükte yer alan 506 sayılı kanunun 60. Maddesine göre bu maddenin uygulanması için kişinin sigortasının başlangıç tarihi 18 yaşını tam olarak doldurduğu yıl kabul edilecektir. Bu madde yaşlılık aylığından yararlanmak için oluşturulan esas ve şartları yaşlılık sigortası ile sınırlı olunan ve kadınları 38 erkeklerin ise 43 yaşından erken emekli olmasını engellemek için yapılmıştır. Yani 18 yaşından önce sigortalı olan biri bir kar ya da zararda bulunmamaktadır.

Son yapılan düzenleme sayesinde kadınlar için 40 erkekler için ise 44 yaşından önce emekli olma yeterliliğini ortadan kaldırmıştı. Doğal olarak 18 yaşından önce sigortalı olanlarda emeklilik şartları değişmemektedir. Kısaca anlatmak gerekirse emekli olmak için belirli yaşı ve çalışma süresini tamamlamış olması gerekmektedir. Örneğin 25 yıl çalışmış ve 25 yıl bir fiil sigortasını ödemiş bir SGK'lı yaşını doldurmuş ise emekli olmaya hak kazanmaktadır. Bu kişi 25 yıllık birikiminin bir kısmını 18 yaşından önce yapmış ise kişini 18 yaşını doldurduğu tarihte başladığı esas alınmaktadır.

bağkur sorgulama nasıl yapılır?

alizengin
Gelişen teknoloji ve imkanlar ile artık bilgi edinmek çok daha kolay. Bunun için ister SMS yolunu ister internet sitelerini kullanabilirsiniz. SGK web sitesinden ya da e-devlet sitesinden istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. SGK sitesinden bağkur sorgulama yapmak için TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yaptıktan sonra istediğiniz birimde bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu durumda 5510 sayılı kanuna tabi olarak 2008 yılının ekim ayı itibari ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi hesabına çalışan herkes bağkur sorgulama hizmetinden 4/B hizmet sürenizi, 4/B hizmete başlama sürenizi, terk ve talep tarihlerinizi, emeklilik işlemleri için toplam hizmet sürenizi öğrenebilirsiniz.

Eskiden SGK hizmetlerinden SGK'nın şifresiz hizmet veren sitesinden faydalanmak mümkündü. SGK vatandaşları güvenliğini arttırmak ve verilerinin herkes tarafından erişilememesini sağlamak için tüm veri ve bilgilendirme unsurlarını e-devlet sitesine taşıdı. Bu durumda sizde bir e-devlet şifresi satın alarak sisteme giriş yapıp gerekli her türlü bilgiyi tek bir tık ile öğrenebilirsiniz. E-devlet şifresi satın almak için herhangi bir PTT şubesine gitmeniz ve gişeden şifre istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Şifrenizi alıp sisteme girdikten sonra isterseniz şifrenizi istediğiniz farklı bir şifre ile değiştirebilirsiniz. Eğer şifrenizi kaybederseniz PTT şubelerinden tekrar satın alabilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme kimliğimi doğrula butonuna basarak girebilirsiniz. Sisteme girdikten bağkur sorgulama seçeneğini bularak size özel açılan bu sayfadan her bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bağkur sorgulama nasıl yapılır sorusunun en iyi cevabı e-devlet sitesidir. Bu siteden sadece bağkur değil her türlü bilgiye sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olan bir devlet sisteminden kavuşabilirsiniz. Adli kayıtlarınızdan, mahkeme kararlarınıza, sağlık hizmetlerine, emeklilik işlemlerine hatta sınav başvuru ya da işlemlerini bile bu site yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu

bağkur borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

alizengin
Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan tüm vatandaşlar Ekim 2008 itibari ile Bağkur sigortalısı sayılmaktadır.

Bağkur'a bağlı vatandaşların 60 günden fazla prim borcu olduğunda kendileri, eşleri ve çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Bağkurlu sigortalı olan esnafların, çiftçilerinin, vergi mükelleflerinin sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için borçlarının bulunmaması gerekiyor. 60 günlük borç tutarı sınır olan Bağkurlular prim borçlarını ödemekte kendileri yükümlü. 60 günden daha fazla borcu olan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediklerinde SGK Medula Sistemi bu kişiler için provizyon vermiyor.

Bağkur prim borcu olanların bu borçları taksitlendirerek ödeme şansları mevcut. Borcunu taksitlendirmek isteyen Bağkurlunun bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek dilekçe vermesi yeterli. Böylelikle prim borcu 36 aya kadar taksitlendirilebiliyor. Taksitlendirmek için dilekçe ile başvuran vatandaşa aylık taksit tutarlarını gösteren bir belge verilerek borç taksite bağlanır. İlk taksit tutarı ödendiğinde Bağkurlu olan kişi ve bakmakla yükümlü oldukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek duruma gelir. SGK'nın Bağkur Sorgulama Paneli ile tüm işlemlerinizi internet üzerinden görebilir Bağkur hizmet dökümünüz hakkında yeterli bilgi alabilirsiniz.

gübis güvensiz ürün bilgi sistemi nedir?

alizengin
GÜBİS Ticaret Bakanlığı'na bağlı bir proje olarak hayata geçti. Sizinde belirttiğiniz gibi epey faydalı bir sistem. Projenin temelinde, belli parametrelere bağlı olarak güvensiz olarak nitelendirilen çeşitli ürünlerin bir nevi ifşa edilmesini sağlayan bir sistemdir.

Çalışma kapsamında tespit edilen güvensiz ürünler Ticaret Bakanlığı'nın Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinde listelenmektedir. Herkese açık olan bu platformda güvensiz ürünlerin listesini bulabilirsiniz.
http://www.guvensizurun.gov.tr/


GÜBİS Nedir?

1- Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi(GÜBİS), ülkemizde piyasa gözetimi ve denetimi faaliyeti gerçekleştiren yetkili kuruluşlar tarafından güvensizliği tespit edilen ürünlerin ilan edildiği bir platformdur. Bu platformda yer alan bildirimler, yetkili kuruluşlar tarafından söz konusu sisteme girilen bilgilerden oluşmaktadır. Ticaret Bakanlığı, bu platformun teknik altyapısını sağlamaktadır.

2- Bu platformda yer alan güvensizlik bildirimleri sadece bildirim konusu ürüne ilişkin tespiti içermekte olup, üretici firmanın diğer ürünlerine ilişkin bir tespit içermemektedir.

3- Bu platformda yer alan bildirimler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bildirimler ile ilgili detaylı bilgi almak için, bildirimi gerçekleştiren yetkili kuruluşa müracaat edebilirsiniz.

4- Bu platformda yer alan bilgilerin eksikliği veya yeterliliği, bildirimi yapan yetkili kuruluşun sorumluluğundadır.

5- Bu platformda yer alan bilgiler, herhangi bir yasal belge niteliği taşımamaktadır.

Bu platform üzerinde ayrıca tüketicilerin bilinçlendirmek amacıyla çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

Ürün Güvenliği Nedir?
Üretici Kimdir ve Sorumlulukları Nelerdir?
Güvensiz Ürüne İlişkin Haklarınız?
Piyasa Gözetimi ve Denetimi Nedir?

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi Nasıl Kullanılır?

GÜBİS platformuna girdiğinizde çeşitli parametreler kullanarak, arama yapabilirsiniz. Hızlı sorgulama yapmak için kurum, ürün grubu, taşıdığı risk, menşe ülke ve aranacak kelimeyi girerek hızlı sorgulama yapabilirsiniz.


Ayrıca GÜBİS platformunu kullanarak detaylı ürün arama yapabilirsiniz. Bunun için kurum, üst ürün grubu, alt ürün grubu, taşıdığı risk, menşe ülke, ürün tanımı/açıklama, marka/model/seri numarası, mevzuat, güvensizlik nedeni, alınan önlem, firma adı/ünvanı gibi bilgileri girerek detaylı güvensiz ürün sorgulama yapabilirsiniz.