confessions

ercan

Okur  · 23 Haziran 2018 Cumartesi

  1. cevaplar13
  2. takipçi 4
  3. puan 990

uzaktan çalışma sistemi sizce yaygınlaşırmı?

ercan
Bugün dünya gazetesinde Ussal Şahbaz'ın AVM ler ve teknoparklarla ilgili bir yazısını okudum. Bir teknopark çalışanı olarak ilgimi çekti soruyu görünce paylaşmak istedim. Devlet bir süredir teknopark çalışanlarının uzaktan çalışmalarını teşvik kapsamına dahil etmişti. Yazıdaki bilgiye göre devlet teknopark çalışmalarının %50'sini teşvik kapsamında tutmaya devam edecekmiş. Sanırım ülkemizde salgınla birlikte uzaktan çalışma sistemi teknoparklardan yayılmaya başlayacak. Benim için sevindirici bir durum açıkçası darısı diğer şirket çalışanlarının başına diyeyim.
https://www.dunya.com/kose-yazisi/avmlerle-teknoparklarin-ortak-yani-nedir/471136

google chrome arama geçmişi nasıl temizlenir?

ercan
Tüm kullanıcılar tarafından bilgisayarlarda popüler olarak kullanılan tarayıcılardan biri olan Google Chrome'da gezmiş olduğunuz siteleri nasıl temizleyeceğinizi kısaca anlatayım.

Google chrome tarayıcısında gezmiş olduğunuz internet sitelerini temizlemeniz oldukça kolay. Bilgisayarınızda girmiş olduğunuz sitelerin neler olduğunu başkasının görmemesini isteyebilirsiniz. Kimi insan bunu özel hayatına müdahale olarak değerlendirebilir ki özellikle ortak olarak kullanılan bilgisayarlarda bu tarz problemler ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarınızı sizden başkaları da kullanıyorsa girmiş olduğunuz sitelerin başkaları tarafından görünmesini engellemek için arama geçmişinizi temizlemelisiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Google Chrome Arama Geçmişini Temizleme


Öncelikle google chrome tarayıcısını açınız.
Sağ üst köşede bulunan ayarlar işaretine chrome-ayarlar tıklayarak açılan sayfada geçmiş sekmesine tıklayın.
Karşınıza gelen ekranda “tarama verilerini temizle” sekmesine tıklayın ve karşınıza bir pencere gelecek.
Açılan pencerede ne zamandan itibaren silme işlemini gerçekleştireceğinizi ve neleri sileceğinizi işaretleyin.
Son olarak tarama verilerini temizle sekmesine tıklayarak işlemi sonlandırın.
Kısa bir süre içerisinde işlem yapılacak ve site geçmişi tamamen silinmiş olacaktır.


Ayrıca tarayıcıda URL adres satırına chrome://history/ şeklinde yazınız ve enter tuşuna basınız. Karşınıza girmiş olduğunuz internet siteleri listelenecektir. Buradan geçmişi dilediğiniz gibi daha kolay bir şekilde de temizleyebilirsiniz.

internet olmayınca neler yapıyorsunuz?

ercan
Evet insan internet olmayınca bir garip hissediyor. Hayatımızın içine o kadar sokmuşuz ki, o olmadan sanki bir uzvumuz eksik gibi geliyor. İnterneti gün içinde çok fazla kullanan biriyim, sanırım böyle olan sadece ben değilim.

Tamamen internetim olmadığı zamanlar olmadı ama şöyle düşününce bir iki fikir paylaşabilirim.

Evde internetiniz yoksa, haber almak için televizyon en iyi alternatif, ilgi alanınıza göre ilginç programlar oluyor.

Evde internet olmayınca kitaplığınızdaki yarım bıraktığınız kitapları bitirebilirsiniz. Yeni kitaplara başlayabilirsiniz.

Yalnız değilseniz, evde arkadaşınız, eşiniz dostunuzla derin sohbetler açabilirsiniz.

Kendinizi dışarı atabilir, daha önce gitmediğiniz yerlere gidebilirsiniz, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

telefon numarası olmadan nasıl mail adresi alınır?

ercan
Büyük email sağlayıcılarının çoğu artık telefon numarası olmadan mail adresi vermiyor. Aslında bunun temel sebebi kötü amaçlı kullanım ve spam mail göndermelerinin önüne geçmek.

İnternette bu konuda araştırma yaparsanız yandex tavsiye ediliyor ancak yandex mailde telefon numarası ile doğrulama yapmaya başladı. Birde gmail'de telefon numarası girmeden kayıt işlemlerini yapabileceğinizden bahsediliyor. Ancak her iki mail sağlayıcı gmail ve yandex mail adresini kullanmaya başladıktan sonra telefonla doğrulama talep edebiliyor.

Şu anda benim bildiğim telefon numarası ile hiç işi olmayan open mailbox var. Buradan hesap oluşturarak email hesabı oluşturup, telefon numarası olmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.
https://www.openmailbox.org/