confessions

girisimciblog

Okur  · 16 Aralık 2018 Pazar

  1. cevaplar2
  2. takipçi 0
  3. puan 675

girişimcilerin başarısız olma nedenleri nelerdir?

girisimciblog
Doğru bir tespit ve girişimciler açısından önemli bir soru sormuşsunuz. Evet Türkiye girişimci yetiştirme açısından önemli bir potansiyele sahip. Son zamanlarda profesyonel olarak nitelendirebileceğim girişimcilerin sayısı teknolojinin gelişmesiyle beraber bir hayli arttı ancak halen babadan kalma yöntemlerle girişimcilik hayatını sürdürmeye çalışanlar var. Başarısızlıkların büyük bir bölümünü aslında bu kesim oluşturuyor. Türkiye'de istatistiklere göre girişimlerin yaklaşık %50'si başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu başarısızlıkların büyük bir bölümü aşağıda kısaca listeleyeceğim nedenlerden kaynaklanıyor.

Girişimciler neden başarısız oluyor


1- İş planı eksikliği: iş planı oluşturmadan tahminler üzerinden işletme kurmak
2- Araştırma eksikliği: yeterince araştırma yapılmadan girişim hayatına girmek
3- Pazar analizi: pazarı analiz etmemek veya yanlış analiz etmek
4- Rekabet analizi: rekabet ortamı araştırmamak yanlış rekabet koşulları belirlemek
5- Deneyim eksikliği: deneyim olmadan girişimde bulunmak, yanlış ekip kurmak
6- İşletme sermayesi: yatırım haricinde işletmeyi sürdürmek için gerekli kaynak eksikliği
7- Motivasyon eksikliği: en önemli sorunlardan birisi kısa dönemde başarı bekleyip, gerçekleşmediğinde motivasyon eksikliğine dönüşmesi
8- Öngörü plan eksikliği: girişim belli bir seviyeye gelse dahi uzun vadeli planların eksikliği nedeniyle başarısızlığa uğraması.

Bunlar girişimcileri başarısızlığa götürdüğüne inandığım bir kaç nokta tabiki bunların detayında bir çok konu dahil edilebilir veya liste genişletilebilir. Bir girişimin başarılı olması için yukarıda belirttiklerimin planlama ve araştırma aşamasında önemle üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.

ingilizce blog yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

girisimciblog
Blog yazarları ve internet girişimcilerinin kesinlikle girmelerini tavsiye ettiğim bir alan. Bunun başlıca nedeni tabiki daha yüksek kazanç elde etmektir. Bunun yanı sıra fikirlerinizi, düşüncelerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Daha önce pek çok kez denediğim, başarılı ve başarısız sonuçlar elde ettiğim İngilizce bloglar veya web siteleri oldu. Tüm bunlarla ilgili tecrübelerimi bir blog yazımda anlatmaya çalıştım. Merak edenler faydalı olduğu düşündüğüm bu yazıma bir göz atabilirler.
http://girisimciblog.com/ingilizce-blog-acmak-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/