confessions

ibrahim

Okur  · 21 Haziran 2018 Perşembe

  1. cevaplar4
  2. takipçi 0
  3. puan 1367

medeni durum hal sorgulama nasıl yapılır?

ibrahim
Arkadaşlar sanırım daha önce edevlet üzerinden bir şekilde T.C. Kimlik numarası ile bir kişinin medeni hal sorgulaması yapabiliyordunuz ama artık internet üzerinden veya edevlet üzerinden medeni durum sorgulama yapılamıyor. Bunun en önemli nedeni kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında bu bilgi kişisel, kişeye özgü bir bilgi olduğundan her hangi bir şekilde paylaşılmamaktadır.

Bu tür bilgilere sadece yetkili devlet kurumları tarafından erişilebilmektedir. Özetle internet üzerinde araştırma yapmanıza gerek yok. En azından bugün itibariyle durum böyle

asgari ücret ne kadar olmalı?

ibrahim
Asgari ücret tespit komisyonu 6 Aralık'ta bir kez toplandı. Bu toplandı da bahsettiğiniz gibi bir asgari ücretli çalışan da davet edildi. Haberlerde izlediğim kadarıyla güvenlik görevlisi olarak çalışan bir kadın asgari ücretli çalışanları masada temsil ediyordu.

Bir sonraki görüşme 13 Aralık perşembe günü yapılacak umarım tüm çalışanlar için hayırlısı olur. Tüm çalışanlar diyorum çünkü asgari ücrete yapılan zamlar özel sektörde çalışan diğer ücretliler için de bir parametre olarak kullanılıyor. Aslında belirlenecek bu ücret tüm çalışanları ilgilendiriyor.

Takip ettiğim kadarıyla toplantılara katılan Türk-iş 2019 yılı için 2.000 TL artı %25 enflasyon zammı talep ediyor. Bu da yaklaşık 2.500 TL gibi bir rakama denk geliyor. Bir büyük sendika Disk 2.800 TL olmasını istiyor.

Şimdi soruda işveren ve bugünkü ekonomik koşulları da göze alarak düşünceleri almak istemişsiniz. Zaten bunun dışında bir yaklaşımda bulunmak pek mümkün değil. Bunlar olmasa 10.000 TL olsun derdim. Ancak Türkiye'deki kriz bizim hayallerimizi dahi daraltıyor.

Ben kendi düşünceme geleyim. Ben hükumetin sendikaların istediği 2.500 - 2.800 TL rakamlarına yaklaşacağını pek düşünmüyorum. Bugün 2018 yılı için geçerli net asgari ücret 1.602 TL Ben bunun üzerin en en en fazla enflasyon oranı kadar bir zam yapılabileceğini düşünüyorum.

Enflasyondaki artışla birlikte yıl sonu tahminleri %23 - %27 aralığında dolayısıyla %25 civarında bir artış yapılacaktır. Yani kabaca hesapla vergi, sgk gibi kesintilerden sonra net asgari ücret en fazla 2.000 TL - 2.100 TL olacaktır.

Daha önce söylediğim gönül tabiki daha yükseğini ister ama olacak olan maksimum budur.

Son 10 yılda gerçekleşen enflasyon ve asgari ücrete yapılan zamları aşağıda paylaşıyorum.


Bu tabloya baktığımızda görünen o ki enflasyon oranında yapılacak bir zammı çalışanlar öpüp başına koyabilir.

Bir umut: Mart ayında yerel seçim yapılacak olması nedeniyle hükumet toplumda bir memnuniyet yaratmak adına bir refah düzenlemesi yapabilir. Bu da en fazla 50 - 100 lira civarında olabilir.
1

trafik sigortası genel şartları nelerdir?

ibrahim
Zorunlu trafik sigortasında ki genel şartların temel amacı trafikte bulunan motorlu araç sahiplerine yüklenen hukuki sorumluluklar için zorunlu trafik sigortası ile alakalı araç sahiplerinin yükümlülüklerine ilişkin usul ve kabul esasların düzenlenmesidir. Bu Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları ekleriyle beraber bir bütün olarak görülmelidir.

Sigortanın genel şartlarda yer alan kapsamına göre sigortacı, araç sahibi ile yapılan sigorta poliçesinde tanımlanan motorlu aracın trafikte ki seyri esnasında bir insanın can kaybına, ağır ya da hafif yaralanmasına ve / veya her hangi bir şekilde maddi hasar açmasına neden olmasından ötürü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre bu hasarın açılmasına sebebiyet veren araç sahibine düşen hukuksal sorumluluğun yerine getirilmesi için, zorunlu trafik sigortası üst limitlerine kadar temin etmekle yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortasının kapsamı üçüncü şahısların, sigortalının Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki sorumluluk riski kapsamında, sigortalıdan talep edebilecekleri tazminat talepleri ile sınırlıdır.

Araca bağlanmış bir şekilde çekilmekte olan römork veya yarı römorkların veya çekilen bir aracın neden olacağı zararların karşılanması aracın bağlı olduğu çekicinin trafik sigortası kapsamına girer. Ancak üzerinde insan taşıyan römorklar, sigorta şirketiyle aralarında özel şartlar belirterek ek bir sorumluluk sigortası sağlanarak üst limiti ve sigorta primi daha farklı olan bir sigorta sağlanmış olması kaydı ile teminata dahil olur.

Generali zorunlu trafik sigortası bulunan bir aracın meydana getirdiği bir kaza sonucu oluşan zararın önlenmesi ve / veya azaltılması amacı ile, zorunlu trafik sigortası yaptıranın karşılaması gereken anlaşılır ve zorunlu maddi hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sigorta, işletenin yani sigorta yaptıranın haksız taleplere karşı hukuksal savunmasını da destekler ve bu zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Sınırları içerisinde geçerlidir.

Zorunlu trafik sigortası, sözleşmeye taraf olan sigortalıyı takip eder. Zorunlu trafik sigortası yapılan araç sahibinin değiştiği her durumda mevcut trafik sigortası sözleşmesi sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, hali hazırda bulunan sözleşme araç sahibinin değiştiği tarihten itibaren on beş gün boyunca her hangi bir işlem yapmasına gerek duymadan ve prim ödemesi yapmadan yeni araç sahibi için yeni bir trafik sigortası sözleşmesi yapılana kadar geçerlidir.

nasıl zengin olunur?

ibrahim
Sorarken tahmin etmişsiniz bende düşüncenize katılıyorum bir orta gelir düzeyi sahibi olarak nasıl zengin olunur yada olunmaz sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Zenginlik kavramı göreceli bir kavramdır. Herkesin zenginlik anlayışı da farklıdır. Kimisi için bir ev ve bir araba sahibi olmak bile zenginlikken, kimisi için milyar dolarlara sahip olmak zenginlik olarak nitelendirilmektedir. Zenginliğin ekonomi uzmanlarınca tanımı kısa ve özdür: “Kazandığından daha az harcayan insan zengindir”. Bu tanım size çok basitmiş gibi gelebilir ancak doğrudur. Ayda 30.000 TL kazanıp 40.000 TL harcayan bir insanı zengin olarak nitelendiremezsiniz. Yakın zamanda iflasını açıklayacağı gün gibi ortadadır.

Öyleyse yukarıdaki tanımı gerçekleştirebilmek için bize kolay bir görev düşüyor. Harcadığımızdan daha fazla kazanmak, ya da kazandığımızdan daha az harcamak! Geliri arttırmak ve gideri azaltmak adına sürekli yazılar ve araştırmalar sunuluyor, bunları takip edebilirsiniz. Özellikle de internetin nimetlerinden faydalanıp interneti mükemmel bir kazanç aracına çevirebilirsiniz. Kazancınız harcadığınız zamana göre ek gelir ya da aylık binlerce TL kazandıran tam zamanlı bir işe dönüşebilir.

Ne Kadar Zamanda Zengin Olabilirim?


Bu süreç tamamen sizin ne kadar azimli olduğunuz, ne kadar tasarruf yaptığınız ve kazancınızı nasıl değerlendirdiğinizle orantılı olarak değişebilir. Birkaç ay gibi kısa bir sürede inanılmaz para kazanan insanların hikayelerini duymuşsunuzdur. Özellikle de internet üzerinden zengin olan, Facebook, Google gibi firmaların kurucuların ne kadar kısa zamanda dünya zenginler listesine girmiş olmaları hepimizin içinde onlardan biri olabilme isteğini oluşturmuştur.

Ancak bu yakın zamanda yaşanmış örneklerin detaylarına indiğiniz zaman, bu insanların yaptığı işlerde sağlam bir altyapıya sahip olduğuna ve mükemmel bir çalışma azmine sahip olduklarını görürsünüz. Çalışmadan başarılı olmak mümkün değil. Doğru yöntemler, sıkı ve programlı bir çalışma başarıyı, başarı da parayı beraberinde getirecektir. O yüzden kendimize ne kadar zamanda zengin olabilirim değil, nasıl başarılı olabilirim sorusunu sorabildiğimiz sürece hayal kırıklıklarıyla karşılaşmadan başarıya ve tabi ki paraya doğru yol almayı becerebiliriz.