confessions

ipeko

Okur  · 18 Temmuz 2018 Çarşamba

  1. cevaplar19
  2. takipçi 6
  3. puan 1230

yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

ipeko
Makyaj doğru yapıldığında iyi bir kurtarıcı olduğu gibi yanlış yapıldığında bizi oldukça komik duruma düşürebilir. Bu nedenle yüz şekline göre uygun makyaj yapmak çok önemlidir. Öncelikle makyajın kurtarıcı özelliklerinden bahsedeyim. İyi görünmek daha sağlıklı bir yüz profili için makyaj her zaman tercihimizdir. Fakat çoğumuz yanlış makyaj uygulayarak bu iyi durumu kötüye çeviriyoruz. Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle kendi cilt yapımızı iyi bilmeliyiz. Çünkü alacağımız her ürün kendi cilt yapımıza uygun olmalı. Cilt yapımızı tanıdıktan sonra geriye iyi ürünler edinmek kalıyor. Bunun için işini iyi bilen bir makyaj uzmanından yardım almakta fayda var yada kendi çabalarımızla ürünleri ve içeriklerini tam araştırmalıyız. Bu ayrıntılara dikkat ettikten sonra gerisi bizim yeteneğimize kalmış.

Yüzümüze uygun makyaj nasıl yapılır?Yüz şekli, göz şekli ve tüm ayrıntılar bizim makyaj yapmadaki başarımızı tabi ki etkileyecektir. Çok küçük gözler, büyük dudaklar yada sorunlu bir cilt biraz daha zorlayıcıdır. En şanslı olanlarda kusursuz yüze sahip olanlar. Fakat çoğumuz bu konuda şansız taraftayız. Eğer sorunlu bir cildiniz varsa mükemmel bir görüntü tabi ki bekleyemeyiz fakat sorunları en aza indirebiliriz.

Zaten makyajın amaçlarından biride budur. Başarılı makyaj bütün bunları göz ardı etmeden yüzünüzün şekline ve yapısına uygun aşırıya kaçmadan doğal yöntemler seçmekten geçiyor.

Doğru makyajın püf noktalarıGözler makyajda en önemli ayrıntıdır yüzünüzdeki kusurları kapattıktan sonra göz şeklinize uygun olan uygulamaları iyi bilmelisiniz. Tercihiniz ne olursa olsun doğal görünen makyaj sizi her zaman daha güzel gösterecektir. En önemli nokta ve en yanlış yapılan bir uygulamada gözleri aşırı renk cümbüşü yapmak lütfen buna çok dikkat edelim. İyi makyaj yapan ve iyi görünen insanlara bakarsanız çok renk değil az renk tercih ederler.

Size güzel bir makyaj sırrı! Artık gözlerde mavi far, sarı far, yeşil far dönemi kalmadı. Oldukça komik duran bir şey daha var ki sanırım en kötüsü o! Giydiniz kıyafetin aynı renginde farlar ve dudaklar büyük yanlış .Yani mavi elbise giydiniz diye gözleri mavi farlarla donatmamalısınız. Bu sizi oldukça rüküş bir görüntüye sokacaktır.


Bütün bu ayrıntılara dikkate ettikten sonra işimiz kolaylaşır. Önemli bir ayrıntıda yüz renginize gidecek allık tercih etmek. Yanaklarınıza uygulayacağınız allık yüzünüzü ferah bir görüntüye sokmalı eğer yüzünüze uygun renkli allık tercih etmezseniz doğal görüntüden uzaklaşmış yapay bir görüntü kazanırsınız. Bütün bunlar makyaj yapımında uygulanması gereken püf noktalarıdır.

saç botoksu nasıl yapılır?

ipeko
Soruyla ilgili olarak açıklama yapmadan önce saç neden dökülür konusuna açıklık getirmek istedim. Saçın dökülme nedeni androjenik dediğimiz genetik kaynaklıdır babanızdan dayılarınızdan bu ya anne tarafı ya da baba tarafından alınan genlere göre değişir eğer saçınız dökülecekse bunu hızlandıran sebepler de üzerine eklendiyse ki günümüzün en büyük hastalığı stres varsa buna bağlı olarak vitamin eksikliği, çinko eksikliği, b12 eksikliğinde saç dökülebilir. Bunların haricinde eğer frontal kas saçı besleyen bölgedeki kılcal kan damarlarına aşırı baskı yapıyorsa buna bağlı hızlı bir şekilde dökülebilir.

Bir saçın ömrü hayatımız boyunca 8–12 kere çıkar. Her birinin ömrü de 8–12 yıl kadar kalır bu da demek oluyor ki 64 yıl ile 140 yıl arasında saçınızın bir ömrü vardı.


Saç botoksu 6 ay aralıklarla bir yapılır ama saçlı derideki stres ne zaman ortadan kalkarsa bu belki bir seans belki de 3 seansta ortadan kalktığında saç kökleri özgürlüğüne kavuşacak üzerindeki testosteron baskısı kalkacak ve dökülme durma olacaktır.

Bu yöntem hızlı bir şekilde saç uzatır. Belli bir miktar Otorium Toksin Tip A'nın bir enjektöre çekilerek çok ince iğnelerle yapılır. Bunun için saçlı derinin uyuşturulması gerçekleştirilir. 30 dakika içerisinde uyuşma sağlandıktan sonra belli alanlarda belli ünitelerle enjeksiyon yapılır o gün için duş alamaz ertesi gün için alır. Saç botoksu kansız acısız bir saç dökülme yöntemidir.

evde dudak parlatıcısı nasıl yapılır?

ipeko
Dudak parlatıcısı yada dudak balmı olarak adlandırılan ürünler, soğuklarda dudakların çatlamasını önlemek ve nemlendirmek için kullanılmaktadır. Dudak parlatıcısını evde kolayca kendiniz yapabilirsiniz.

İlk etapta düşünüldüğünde sağlık açısından çok yararlı olan dudak parlatıcıları içerisinde zararlı kimyasalların kullanılıyor olmasından dolayı sağlığı tehtid eder boyuta gelmiştir. Özellikle koruyucu olarak kullanılan paraben çok ciddi zararlara sahip bir kimyasaldır. Kozmetik ürünlerin sözü edilen zararlarından korunmak hem de buna rağmen güzellik konusundan taviz vermemek isteyenler için evde dudak parlatıcısı nasıl yapılır? anlatalım. Doğal malzemelerle yapacağınız bu ürün hem dudaklarınızı besleyecek hem de güzellik sağlayacaktır. Ancak, doğal malzemelerden ve yaş meyvelerden yapılacak bu ürünün bozulmaması için az miktarda hazırlamanızı ve kullanım süresi boyunca da buzdolabında saklamanızı öneriyoruz.


Dudak Parlatıcısı İçin Malzemeler:


- 3 dolu dolu yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (bulamamanız durumunda zeytin yağı da kullanabilirsiniz)
- 2 adet orta büyüklükte çilek
- 10-12 civarı nar tanesi
- 2 tane ahududu
- 2 adet böğürtlen

Dudak Parlatıcısının Yapılışı ve Kullanımı:


Öncelikle renk verici ve antioksidan özelliğiyle koruyucu özelliği olan yaş meyveleri iyice ezin. Ardından sıcaklığa dayanıklı küçük bir kase içinde mikrodalga fırına atıp 30 saniye pişirin. Süre sonunda fırından aldığınız meyve püresini bir kaşık yardımıyla iyice ezdirerek karıştırın. Üzerine hindistan cevizi yağını ekledikten sonra tekrar iyice karıştırıp boş dudak balmı kutusu varsa içine doldurup kullanıma kadar buzdolabında bekletin. Eğer dudak balmı kutusu yoksa küçük cam krem kavanozlarına da koyabilirsiniz.

Dudak Parlatıcısını uygulamak için bir parça balmı parmağınızla alıp dudaklarınıza sürebilirsiniz. Hiçbir zararı olmayan doğal bir ürün olduğu için ihtiyaç duyduğunuz her zaman kullanabilirsiniz. Rengin daha koyu olmasını isterseniz meyve miktarında oynamalar yapabilirsiniz ya da bir miktar gıda boyası da kullanmanız çok fazla zararlı olmayacaktır.

kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

ipeko
Mevsim geçişlerinde özellikle kışa girdiğimiz de cildimiz de ciddi sorunlar oluşmaya başlamaktadır cilt kurumakta ve bu kuruma ile birlikte ciltte pullanma, çatlama ve kırışma oluşmaya başlar. Bu sorunlara hazırlıklı olmak için kışın cilt bakımınızı önceden alın. Yapılması gerekenler şunlardır...


Cilt tipinizi öğrenin ona göre kremler, yağlar, sabunlar kullanın,
Gül yağı ve gül suyu her cilt tipine uyum sağlayan gül yağı ve suyu, kışın mutlaka kullanın özelikle gece yatmadan önce yüzünüze gül yağı uygulayın, birkaç damla gül yağını parmak uçlarınıza alarak yüzünüze uygulayın. Makyaj temizlerken de gül suyu ile temizleyin makyaj temizleme pamuğuna birkaç damla gül suyu dökün ve makyajınızı temizleyin. Cildin nefes almasını sağlar ve oluşan cilt problemlerine çözüm sunar.

Zeytinyağı da her cilt tipine uyum sağlar ve kışın oluşan sorunlara iyi gelir. Gece yatmadan önce bir yarım çay kaşığı zeytin yağını yüzünüze uygulayın. Vücudunuzun farklı bölgelerin de ki sorunlar için de uygulama yapabilirsiniz. Diz, dirsek, eller ve ayaklar için de zeytinyağı mükemmel sonuç verir.

Duş alırken suyun sıcaklığına dikkat edin çok sıcak olan su cildin hasar görmesine neden olur ciltte kızarma, pullanma gibi sorunlar oluşur. Duş aldıktan sonra nemlendirici bir krem vücudunuza uygulayın.
Süt ve bal, bu ikili oldukça yararlıdır tüm cilt sorunlarına iyi gelmekte ve kışın oluşan cilt problemlerine çözüm sunar. İki yemek kaşığı süt ve bir yemek kaşığı balı iyice karıştırın ve cildinize uygulayın. 20-30 dakika kadar cildinizde bekletin ve ardında soğuk su ile yıkayın. Hafta da bir defa bunu yapın. Cildi besler ve cildin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Elma sirkesi bir su bardağı suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve yüzünüzü o suyla yıkayın. Bunu haftada 2 defa yakın. Oluşan cilt sorunlarına iyi gelmektedir.

Son olarak Günde 2,5 litre su için su ciltte ki sorunları gidermektedir.

gotik makyaj nasıl yapılır?

ipeko
Gotik tarz, genelde çok sert, dikkat çekici gözükür. Gotik makyajı genelde özel günlerde ya da kıyafet balosu tarzı yerlerde kullanılır. Gerçekten cesaret isteyen bir makyaj örneği olduğu için günlük kullanımı çok yaygın değildir. Fakat bu tarza gönül vermiş kişiler saçından makyajına, aksesuara kadar gotik tarzı yansıtırlar.


Bilindiği üzere gotik makyajda en çok kullanılan renkler siyah ve bordodur. Kontrast yaratmak amaçlı beyaz renk de sıkça kullanılır. Gotik, bir tarz olarak saç ve makyaj olarak bir bütündür.

Gotik makyaja başlarken öncelikle bir fondöten ya da pudra yardımıyla yüzünüzü soluklaştırabilirsiniz. Pudra rengini genelde ten renginizden birkaç ton açık renk seçmelisiniz. Beyaz pudra, gotik tarz için en uygun pudra rengidir. Renginizi soluklaştırdıktan sonra, göz makyajına geçebilirsiniz. Göz kalemiyle birlikte gözaltından ve üstünden siyah bir çizgi çekin. Bunun ardından da gözaltındaki çizgiyi daha da kalınlaştırarak belirginleştirin. Göz kapağınızın üzerine koyu gri ya da far sürerek bakışlarınızı derinleştirebilirsiniz. Unutmayın ki farı ne kadar geniş sürerseniz makyaj o derece etkili olacaktır.

Daha sonra eyeliner çekebilirsiniz. Tek kuyruklu eyeliner uygulaması yapabileceğiniz gibi çift çizgili ya da farklı tonlarda eyeliner uygulamaları yapabilirsiniz. Göz makyajınız bittikten sonra sıra dudaklarda. Öncelikle dudaklarınızın sınırlarının belli olması adına bir dudak kalemi kullanabilirsiniz. Dudak kalemiyle dudaklarınızı belirginleştirdikten sonra da renkli ruj uygulamasına geçebilirsiniz. Ruj rengi hakkında sorunuz varsa gotik tarzına uygun siyah ya da bordo renklerini önerebiliriz.

Gotik makyaj nasıl yapılırla ilgili youtube'te bir derleme video izlemiştim. Onu buradan fikir vermesi amacıyla paylaşıyorum.