confessions

mehmetaksoy

Okur  · 28 Haziran 2018 Perşembe

  1. cevaplar7
  2. takipçi 2
  3. puan 1341

corona virüs salgınından işleriniz nasıl etkilendi?

mehmetaksoy
Korona virüsüyle ilgili kendi işimden çok ülkemizdeki küçük işletmelerin nasıl etkilendiği hakkında birkaç fikrimi paylaşabilirim.

Ülkemizde ilk mart ayında görülen covid vakalarının ardından pek çok hızlı tedbir alındı. Bu tedbirlerden ilki dünyadaki örneklerden de yola çıkarak bazı işletmeleri kapatmak oldu. Bunların başında kafeler, restoranlar, lokantalar, berberler vardı. Mart ayından bu yana neredeyse 3 ay geçti ve bu işletmelerin bir çoğu halen kapalı yada müşteri gelmiyor.

Zaten devam eden krize bağlı işleri çok iyi olmayan işletmeler ne yazık ki kapanma evresine girdi. Yaklaşık 3 aydır hiç gelir olmadan bütün maliyetlere katlanmak özellikle küçük işletmeler için hiç kolay değil. Devletin sağladığı belli miktarda krediler günü kurtarmaya yardımcı oluyor ancak uzun vadede salgının atlatılması çok önemli.

Bu durumlarda olan işletme sahiplerine tavsiyem morallerini bozmasınlar, maliyetlerini en aza indirsinler, salgın sürecinde satışlarına devam etmenin yollarını arasınlar, bunlar internet satışı, telefonla sipariş veya gezici satış vs. olabilir.

kılavuz tren nedir?

mehmetaksoy
Ankara'daki tren kazasıyla ilgili bir çok farklı bilgi dolaşıyor. Bakanlıklardan da farklı açıklamalar yapıldı. Kesin olarak kılavuz trenin kazaya neden olup olmadığı net değil.

Kılavuz tren ile ilgili bilgi TCDD Şebeke Bildiriminde yeralan açıklamaya göre "ilave bir Emniyet ve güvenlik tedbiri olarak, ilk ticari seferin başlamasından önce hat üzerinde yolcusuz olarak işletilen tren."

Buradan anlaşılacağı üzere asıl trenin ve vagonların güvenliğini arttırmak amacıyla kullanılan bir araç olmasına rağmen görünen o ki kazaya sebep olmuştur.
Çok üzücü bir olay. Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin...

güler yüzlü olmanın faydaları ve zararları nelerdir?

mehmetaksoy
Ben yıllardır güler yüzlü olmanın bir terapi olduğuna inandım. Benim inancıma göre güler yüzlü olan bir insan verdiği enerjiden mi bilemiyorum ama, karşısındaki insanı da güler yüzlü olmaya zorluyor. bizim toplumumuzda bu bir örf ve adettir. Bizler tanımadığımız insana bile güler yüzlü davranmak zorundaymış gibi hissediyoruz kendimizi.

Güler yüzlü olmak insanları küçük şeylerden de mutlu olabileceklerini mutlu olmak için hep bir sebebin var olduğunu anlamalarını sağlar.

araba nasıl icat edildi?

mehmetaksoy
Aslında arabanın icat edilme serüveni tekerliğin bulunması ile beraber başlar. Tekerleğin icat edilmesinden sonra ilk olarak hayvanlar kullanıldı. Binek hayvanlarına bağlanan tahta parçalarına monte edilen tekerlekler ilk at arabalarını ortaya çıkarmıştır.

Çok ilkel ve yavaş olan bu sistem zamanla gelişti. İlk motorlu taşıt alma bir bilim adamı tarafından yapıldı 1885 yılında Alman Karl Benz motorlu bir taşıt icat etti arkasından otomobilin ilerleyişi çok hızlı bir şekilde oldu. Karl ın hemen arkasından 1891 yılında, Fransız Rene Levassor bilinen ilk klasik tip arabayı icat etti.

Arabaların icat edilmesini arkasından hemen hız yarışları ortaya çıktı ve İlk otomobil yarışı 1895 yılında Paris-Rouen arasındaki 80 kilometrelik mesafede yapılan güvenilirlik denemesiydi. Türkiye de ki ilk yerli otomobil cemal gürselin girişimiyle yaptırılan devrim arabalarıdır. Günümüzde hayatımızın olmazsa olmazı durumuna gelen arabalar sürekli gelişerek hayatımıza hız katmaktadır.

evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

mehmetaksoy
Herkes son dönemlerde faturalarının ve enerji giderlerinin bir hayli arttığından şikâyetçi ancak neredeyse evimizin her köşesinde elektrikli ev aletleri kullandığımızı düşünecek olursak faturaların bu kadar yüksek gelmesini de normal karşılayabiliriz. Ancak bunu normal karşılarken benim bu konuda yapacağım bir şey yok diye düşünmemelisiniz çünkü evinizde alacağınız küçük tedbirlerle faturalarınızı daha aza indirmeniz mümkün. Enerji tasarrufu nasıl yapılır konusuna gelirsek.

Eğer yeni nesil ampulleri tercih ederseniz burada direk olarak faturalarınızdaki aydınlatma payını neredeyse %80 oranında azaltabilirsiniz. Evlerinizde ve araçlarınızda da aynı şekilde tasarruf sağlamanız mümkün eğer ki otomobilinizde yakıt tüketimini 5 ila 10 oranında azaltmak istiyorsanız lastiklerinizin hava basıncını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bununla beraber evlerinizin içerisinde de maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Evinizin ortalama sıcaklığı 22 dereceyse 1 derecelik düşüş size %7 kadar bir tasarruf sağlayacaktır.

Isı yalıtımı sağlayan mantoluma ve pencereleri tercih ederseniz %50 oranında tasarruf sağlamanız mümkün olabilecek. Tasarruf için beyaz eşyalarınızın seçimi de oldukça önemli A Plus sınıfı kullanarak burada faturalarınızı 1/3 oranında azaltmanız mümkün. Bununla beraber buzdolabınızı güneşle temas edecek noktalardan ve radyatör ısı kaynaklarından daha uzağa yerleştirerek tükettiği elektriği %25 oranında azaltmanız mümkün.

Konutlarınızda ısı yalıtımı sağlayacak olan mantolama ve pencereleri tercih ederek ısınmada % 50'ye kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.