confessions

netolog

Okur  · 21 Haziran 2018 Perşembe

  1. cevaplar21
  2. takipçi 5
  3. puan 571

vine kurucusu colin kroll öldü mü?

netolog
Bende bugün haberi okuyunca çok şaşırdım. Bir haber sitesinde ünlü sosyal medya platformunun kurucusu öldü başlığıyla verilmişti. Sanırım aynı haberi gördük, detayına girince Vine kurucusu Colin Kroll olduğunu anladım. Yabancı haber sitelerine de baktım ne yazık ki evinde ölü bulunmuş. Genç sayılabilecek bir yaşta ölmüş, yalnız uyuşturucu olayı kesin değil.


Hq Trivia isimli uygulamayı birlikte kurdukları Rus Yusupov Colin Kroll'un öldüğünü twitter'dan duyurmuş.


Evet genç yaşında herkesin tanıdığı milyonlarca insanın kullandığı Vine platformunu ortaya çıkaran, ona hayat veren kişi ne yazıkki 34 yaşında öldü.

tekrardefterim.com sizce tutar mı?

netolog
Fikir güzel ama site zayıf görünüyor. Geliştirirseniz hafıza teknikleri konusuna meraklı çok insan olduğunu bizzat biliyorum. Yöntemi detaylıca anlatan bölümler ekleyip sitenin insanlara ne katacağını, nasıl çalıştığını eklemeniz lazım.

Emek verilen her iş tutar, bu konuda ilginiz varsa ve insanların belli sorunlarını çözmelerine yardımcı olursanız, emeğinizin karşılığını alırsınız.
Başarılar dilerim.

youtube'dan nasıl para kazanılır?

netolog
Youtube bir Google kuruluşu olan dünyanın en büyük video platformudur. Günlük 1 milyardan fazla ziyaretçisi youtube ile para kazanabilirsiniz. Youtube'a dakikada binden fazla video eklenmektedir ve çoğu kullanıcı yüklediği videolardan para kazanmaktır. Youtube ile internetten para kazanma yolunu size şöyle anlatayım.


Youtube ile para kazanma


Youtube ile internetten para kazanmak için bir gmail hesabınızın olması gerekiyor. Çoğu kişinin zaten bu hesabı vardır. İsterseniz sadece Youtube için farklı bir gmail hesabı alabilirsiniz. Hesabı oluşturduktan sonra bu hesabınız ile Youtube'da oturum açmanız gerekiyor.

Hesabınıza girdikten sonra içerik yöneticisinden kanal oluşturmanız ve para kazanmayı aktif etmeniz gerekiyor. Sonrasında bir adsense hesabı açarak (google da adsense yazarak aratırsanız çıkar) açtığınız hesabı Youtube hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Bu aşamaları tamamladıktan sonra geriye kalan tek işler Youtube'a videonuzu eklemek.

Video eklenirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Youtube'dan para kazanmak isteyen arkadaşların video yüklerken dikkat etmesi gereken en önemli unsur, videonun özgün olması yani size ait olmasıdır. Eğer çalıntı bir video eklerseniz belirli bir süre sonra o videodan para kazanamazsınız hatta hesabınız kapatılabilir. Bu yüzden video size ait olmalı. Videonun içeriği size kalmış. İster bir oyun videosu yükleyin isterseniz bilgisayarınızda animasyon yapıp onları yükleyin.

Videoyu yükledikten sonra para kazanma seçeneğine tıklayarak reklamın nerede gösterileceğini seçebilirsiniz. 10 dakikadan fazla videolar için birden fazla reklam koyabilirsiniz.

Youtube ile ne zaman para kazanmaya başlarım?


Videonuzda çıkan reklamlara tıklandığında otomatik olarak paranız adsense hesabınıza yatar. İlk başlarda aboneniz olmadığı için para kazanmakta biraz zorlanabilirsiniz. Bu işe başlamakta kararlı iseniz günlük 2 – 3 video atarak bir ay sonra aldığınız para 4 basamaklı olmaya başlayabilir.

ofpof.com kapandı mı?

netolog
Onedio'nun çıkışı ile birlikte yaygınlaşmaya başlayan sosyal ve özgün içerik siteleri arasında iddialı olanlardan bir tanesi ofpof.com 2014 yılında açıldı. Peki ne oldu da Ofpof.com kapandı? Ofpof platformunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ofpof content network (OCN) adı verilen bir gelir paylaşım sistemini devreye almasıydı.

Ofpof.com yazarları ürettikleri içerikler üzerinden kazanç elde edebiliyordu. Bu sitenin önemli seviyede bir sıçrama yakalamasını sağladı. Sosyal içerik siteleri arasında üst sıralarda yerini aldı.

Ofpof kurucusu Atilla Yurtseven'in bu çıkışın sağlandığı zamanlarda bir röportajını okumuştum. Ofpof domainini tamamen farklı bir düşünceler çok daha önce kaydetmiş ancak bu fikirle birlikte önemli bir yatırımla ofpof'un bildiğimiz halini hayata geçirmiş. Bu yatırımın farklı kaynaklarda farklı rakamlar olduğu görülüyor ancak aşağı yukarı 100 bin dolar civarında bir yatırım yapıldığı anlaşılıyor.


Ofpof.com neden kapandı?


Ofpof'un kapanıp kapanmadığı ile ilgili henüz resmi bir açıklama söz konusu değil. Cevap yazmadan önce ufak bir araştırma yaptım, kesin olarak ofpof kapandı diyemiyorum. Ancak bilinen çeşitli konular üzerinden bir değerlendirme yapılabilir.

Bu konuyu takip edenler, onedio ve ofpof gibi sosyal içerik sitelerinin doğuşu buzzfeed.com'un büyük başarı elde etmesiyle ortaya çıktı. Sosyal içerik sitelerini, sosyal medya sitelerinden ayıran en önemli özelliği üretilen içerikteki telif hakları konusu oluyor.

Telif Hakları Sorunu


Bu konu sosyal medya sitelerinde söz konusu olmazken ki ben bunu çok yanlış buluyorum, sosyal içerik siteleri büyük telif hakkı sorunları ile savaşıyor. Hatırladığım kadarıyla Onedio zamanında buzzfeed gibi web sitelerinden Türkçeye çevrilerek yayınlanan içerikler yüzünden bazı anlaşmalar yapmak zorunda kalmıştı. Sanırım yatırım aldıktan sonra bu anlaşmalar daha da güçlendirildi.

Ofpof'un aşamadığı konulardan bir tanesi bu telif hakları konusu olabilir. Çünkü yayında olduğu son zamanlarda günlük neredeyse 50 – 60 yeni içerik üretiliyordu. Bunlarla ilgili telif hakları sorunları olmuşsa çözmek büyük bir sorun haline gelmiş olabilir.

Şikayetler


Bir diğer konu ise OCN adıyla uygulanan içerik üreticileri ile yapılan gelir paylaşımı konusunda çeşitli şikayetler oluşmuştu. Pek çok içerik üretişi hak ettikleri paraları alamadığı yönünde şikayetlerini forumlarda ve internet ortamında dile getirmeye başlamıştı.

Örnek vermek gerekirse şikayetvar'da yayınlanan şikayetlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.sikayetvar.com/ofpofcom

Teknik Sorunlar


Buna çok ihtimal vermiyorum ama küçük de olsa bir ihtimal bir hacker saldırısına uğramış, bir şekilde tüm içerik yok olmuş olabilir. Buna benzer şekilde serverlarda oluşan bir felaket te düşünülebilir ama dediğim gibi bu büyüklükte bir web site bu tür sorunlara karşı genelde önemli önlemler alır.

Bunların dışında böyle bir sitenin sessiz sedasız kapanmasının arkasında trajik sorunlar olabilir. Hayal gücünüzü zorlayınca birçok sorun sayılabilir. Ancak çok eskiden beri bildiğim ve kapanan özellikle kullanıcı tabanlı web siteleri kapanma kararı aldıklarında bunu kullanıcılarına bir teşekkür mesajı ile bildirir ve helallik ister.

Bu seviyede bir sitenin böyle bir adım atmaması insanı düşündürüyor gerçekten.

ağaç diken arama motoru ecosia kullanan varmı?

netolog
Ecosia arama motorunu bundan bir kaç ay önce bende duymuş biraz araştırmıştım. Size katılıyorum güzel bir çıkış noktaları var. Ağaç diken bu güzel arama motoru hakkında bilgilerimi sizinle paylaşayım.

Dünya geliştikçe artan teknolojik ve çevreye zararlı icatlar çoğalıyor, bunun için birçok okulda, bölgede ve merkezlerde Dünya Günü'ne özel yapılan seminerlerde özellikle fabrikaların ve birçok teknolojik aletin doğayı ne kadar kirlettiği üzerinde duruluyor. Sadece evinizde oturarak ağaç dikebilir veya bu tür çevreci çalışmalara bağış yapabilirsiniz Ecosia adlı arama motoru bu konuda epey ileri derecede adımlar atmış.

Öncelikle Ecosia yeni çıkmış bir arama motoru değil ancak insanlar bu güne kadar bu arama motorunun pek farkında değildi. 2009'da Christian KROLL tarafından başlatılan proje, bugüne kadar gizli bir şekilde devam etse de bazı insanlar bunun farkında olduğu için 2014'de bu projeye "First German B Corp" ödülü verildi. Tekrar 2014'ün Kasım ayında ise yapılan aramalarla 1 milyon ağaç dikildi. Oldukça büyük bir rakam olan bu kadar ağacı sadece Ecosia sitesinde arama yapan ziyaretçilerden elde edilen gelir ile diken Ecosia ailesi özellikle Almanya'da yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hatta Alexa verilerine göre bugün Almanya'da en çok ziyaret edilen 141. site. Aşağıda bugüne ait alexa verilerini paylaşıyorum.

Bu verilere göre Almaya'dan sonra en çok Fransa'da kullanılıyor. Fransa'da da en çok ziyaret edilen 142. web sitesi. Bunları Amerika, İngiltere ve İspanya takip ediyor.


Buradan aslında anlamlı bir sonuç ortaya koyabiliriz. Buda bu ülkede yaşayan kullanıcıların sırf çevreye destek olmak amacıyla google, yandex yerine ecosia'yı kullanmalarıdır. Bu tür global web sitelerinde Türkiye'yi genelde sıralamada görürüz. Ancak verilerden bir çıkarım yapmak gerekirse bizde ne yazık ki çevre bilinci tam olarak oturmadığı ortaya konabilir.

Ecosia, oldukça gelişmiş bir platform olarak neredeyse Google'dan daha hızlı ve daha gelişmiş sonuçlar verirken, ayarlar bölmesinden istediğiniz ayarları değiştirebiliyorsunuz.

Ecosia'nın çalışma mantığı


Ecosia'da yapılan her aramadan yaklaşık 0.5 cent euro kazanan bu arama motoru bu parayı tıpkı google, yandex ve bing gibi aramalarınızın herhangi bir yerine birkaç adet reklamlı içerik ekleyerek elde ediyor. Bu parayı da ağaç dikmek için kullanıyor. İşte sitenin mantığını anlatmak için yapılan bir video:

Gördüğünüz gibi aramalarınızı sayarak "Tree Counter (Ağaç Sayıcısı)" mantığı ile çalışan sistemde yaptığınız bağışlarla veya aramalarla Dünya'nın kurak yerlerine birçok ağaç dikebiliyorlar.

Üstelik mobil platformlar içinde bulunan bu arama motorunun web sürümü ile birlikte mobil sürümlerini de kullanabilirsiniz.

Anroid versiyonu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecosia.android&hl=tr
IOS versiyonu: https://itunes.apple.com/tr/app/ecosia/id670881887?mt=8
1
0 /