confessions

nilgun

Okur  · 11 Temmuz 2018 Çarşamba

  1. cevaplar7
  2. takipçi 5
  3. puan 974

2021 yılı veteriner hekim fiyatları ne kadar oldu?

nilgun
Veteriner ücretleri ve fiyatları yaşadığınız bölgeye değişmektedir. Ancak genellikle belirlenen veteriner hizmeti fiyatları birbirine yakın olabiliyor veya en azından yaklaşık ücretleri belirleyebilirsiniz.

Veteriner hekimleri odaları alt sınır ücret tarifelerini her sene yayınlıyor, İstanbul veteriner hekimleri odasının yayınladığı güncel ev ve süs hayvanları ve çiftlik hayvanları hekimliği alt sınır ücret tarifesini aşağıdaki başlıklarla linkten ulaşabilirsiniz.

Ev ve süs hayvanları alt sınır ücret tarifesi

Muayeneler ve klinik işlemler
Muayene ve konsultasyonlar
Muayene sonrası klinik işlemler
Muayene sonrası klinik prosedürler
Sıvı tedavisi
Labaratuvar işlemleri
Aşılamalar ve antiparaziter uygulamalar

Teşhise Yönelik Görüntüleme ve İleri Tanı Yöntemleri
Radyografi
Ürolojik radyografi
Tomografi MR I
Ultrasound
Elektrokardipgrafi
Endoskopik muayene

Cerrahi Tedaviler
Anestezi, sedasyon ve operasyona hazırlık uygulamaları
Kastrasyon uygulamaları
Kısırlaştırma uygulamaları
Obstetrik ve jinekoloji operasyonları
Ortopedik cerrahi operasyonları
Gastrointestinal cerrahi operasyonları
Oftalmik cerrahi operasyonları
Genel cerrahi operasyonları

Veteriner diş hekimliği
Dental muayeneler
Dental radyografiler
Dental lokal anestezi
Detertraj / polisaj
Diş çekimleri
Periodontal ve endodontal tedaviler
Rasyon ve diyet düzenleme

Çiftlik hayvanları alt sınır ücret tarifesi
Klinikte
Mahalinde
Satın alma ile ilgili hizmetler
Gebelik teşhisi
Rektal muayene
Marazi madde alımı ve laboratuvar muayeneleri
İlaç kullanımı / enjeksiyonlar
Aşı uygulamaları
Sonda kullanımı
Anestezi ve reanimasyon
Cerrahi müdahaleler
Doğum, jinekoloji ve suni tohumlama
Otopsi uygulamaları
Kanatlı hayvan klinik hizmetleri
Kanatlı hayvan laboratuvar hizmetleri
Kesim öncesi canlı hayvan kontrolü
Kesim sonrası kontroller
Süt ve süt ürünleri kontrolü
Yem muayeneleri
Rasyon ve diyet düzenleme

http://www.ivho.org.tr/dosyalar/6-1-2020-11-43-05.pdf

en iyi öğrenme yöntemi sizce nedir?

nilgun
Bu soruya cevap verirken öncelikle en iyi öğrenme yönteminin kişiden kişiye değiştiğini belirtmek gerekir. Çünkü insan beyninin çalışma şekilleri temelde aynı olsada bilgiyi işleme biçimleri birbirinden farklıdır.

Bu konuda birçok araştırma var, genelde hatırladığım kadarıyla benzer bir kaç öğrenme yöntemi üzerinde durulur. Bunlardan en bilinenler görsel öğrenme, işitsel öğrenme ve deneyimleyerek öğrenme. Bazı araştırma veya yayınlarda bunların sayısı daha fazladır ancak birbirine yakın yaklaşımlardır.

Okullarda eğitim kurumlarında üzerinde durulan görsel ve işitsel öğrenme yöntemidir. Bazı dersler için deneyimleyerek öğrenme yöntemleri de kullanılmaktadır. Okul dışında ise en çok deneyimleyerek öğrenmeden faydalanırız.

Çok dallandırmadan bu sorunuza verebileceğim cevap kişiden kişiye değişse de araştırmalara göre ve kendi gözlemlerime göre en iyi öğrenme yöntemi deneyimleyerek öğrenme yöntemidir.

yüksek ego iyimi kötümü?

nilgun
Yüksek ego iyimi kötümü sorusuna cevap verebilmek için sizin kişisel özellikleriniz hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bunu neden söylüyorum yüksek egonun çok yakıştığı insanlar vardır. Ancak yüksek egonun çok kötü etkilerine sahip insanlar da vardır.

Katılıp katılmamak size kalmış bu konuda benim düşüncem bir insan yüksek egosunun altını doldurabiliyorsa bu o kişi için pozitif bir özellik olarak nitelendirilebilir. İnsan dur ben egomu yükselteyim diyerek egosu yükselmez buna sebep olan bazı durumlar vardır.

Egonun yükselmesine neler sebep olabilir diye düşününce aklıma ilk gelenler;
- Zeka: Zeki, bilgili, hazır cevap olmak.
- Görüntü: Güzel, bakımlı, yakışıklı veya çekici biri olmak.
- Karizma: Karizmatik özelliklere sahip olmak.
- Kariyer: Yüksek kariyer sahibi olmak.
- Başarı: Herhangi bir konuda başarılı olmak.
- Ünlü: Tanınan, ünlü biri olmak.
- İletişim: Çok iyi iletişim becerilerine sahip olup, bunun farkında olmak.

Bu listeye daha bir çok unsur dahil edilebilir. Eğer bu yukarıda bahsettiklerimden kaynaklanan yüksek ego sahibiyseniz, size yüksek ego kötüdür diyemem. Ancak yüksek egonuzu bunların aksi yönde negatif unsurlara dayandırıyorsanız, evet kötüdür diyebilirim... Umarım sorunuz hakkında fikir verebilmişimdir.
1

ormanlık alanların azalmasının nedenleri nelerdir?

nilgun
Ormanlar dünyanın yaşanabilir bir yer olmasını sağlayan en önemli etkilere sahip yerler arasında bulunmaktadır. Ormanların tahrip edilmesi sonucunda yaşam alanlarımız olumsuz etkilemektedir. Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda özellikle insansal kaynaklı etkiler nedeniyle ormanların her geçen gün azaldığı tespit edilmiştir. Tabii ki ormanlık alanların azalmasının nedenleri sadece insanlara bağlanamaz. Zaman içerisinde meydana gelen iklimsel değişiklikler de birçok ormanlık alanın zaman içerisinde yok olmasına neden olmaktadır.


Ormanlarda yer alan ağaçlar havadaki karbondioksiti alıp oksijen salınımı yaptıklarından dolayı dünyadaki havanın temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Hatta bu etkilerinden dolayı ormanlara dünyanın akciğerleri denildiği de bilinmektedir. Nasıl ki bir canlının akciğerleri yok edilirse kaçınılmaz son ölüm olacaksa dünyadaki ormanların yok edilmesi de dünyanın ölmesi anlamına gelmektedir.

Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikle yeni yerleşim yerlerinin açılması adına ormanların bilinçsiz bir şekilde yok edildiğini gözlemledik. Ormanlık alanların yok edilmesi kimi zaman devlet eliyle yapılıyor olsa da özellikle yerlerinin değerlenmesi adına bazı ormanlık alan sahiplerinin de ormanları kundakladığı yani ormanları yaptığı bilinmektedir. Yaşanan bu durumlar da ormanlık alanların hızlı bir şekilde azalmasına neden olmaktadır.

Ülkemizdeki insanlar bilgisiz ve bilinçsiz olduğundan dolayı özellikle piknik yapmak için ormanlık alanları seçen insanların da kimi zaman orman yangınlarına neden olduğu ve bu nedenden dolayı ormanlık alanların azalmasında etkili oldukları bilinmektedir. Ormanlık alanlarda piknik yaptığınız zaman özellikle yakmış olduğunuz ateşi iyi bir şekilde söndürmeye özen gösterin. Doğaya atılan cam parçaları da güneş ışınlarını kırarak çalılıkların tutuşmasına ve beraberinde ormanların yanmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden cam kırıklarını ormanlık alanlara gelişigüzel bırakmamaya özen gösterin. Ormanlık alanların azalmaması için her ne kadar önlem alınırsa alınsın insanlar bu konuda bilgilendirilmediği sürece bilinçsiz bir toplum ormanların yok edilmesine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı ilk olarak insanların ormanlar konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

virüsle mikrop arasındaki fark nedir?

nilgun
Bilim adamları canlının tanımını yapamamış ancak onların özelliklerin ortaya koymuşlardır. Yani canlıların ortak özelliklerine sahip olanlara canlı, olmayanlara ise cansız adını vermekteyiz. Ancak bilim adamlarının karşılarına öyle varlıklar çıkıyor ki canlı mı yoksa cansız mı oldukları konusunda herkes tereddütte kalıyor. Virüslerde böyle arada kalan varlıklardan. Bazı özellikleri canlılara benzerken bazı özellikleri de cansız varlıklara benzemektedir.

Virüslerin canlılara benzeyen özellikleri protein bulundurmaları, enzim bulundurmaları ve kullanabilmeleri, nükleik asit içermeleri ve çoğalabilmeleridir.

Cansızlara benzeyen özellikleri ise hücresel yapıda olmamaları, canlı hücre olmadan çoğalamamaları, enzim üretememeleri, metabolizmalarının olmaması, beslenmemeleri, büyümemeleri ve hücre dışında kristalleşmeleridir. Şuan bildiğimiz virüsler protein kılıf ve nükleik asitten (DNA veya RNA) oluşmaktadır.

İlk olarak tütün bitkisinde hastalık yapan tütün mozaik virüsü sayesinde virüslerle tanışıldı. Bakterilerden çok daha küçük olan bu varlıklar farklı canlılarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Kelime olarak da zehir anlamına gelen virüsün şu ana kadar faydalı veya en azından zararsız bir türüne rastlanamamıştır.