confessions

onuruzun

Okur  · 26 Haziran 2018 Salı

  1. cevaplar12
  2. takipçi 3
  3. puan 1263

ege kızı ile karadeniz kızı arasındaki farklar nelerdir?

onuruzun
Ege deyince aklıma İzmir, Karadeniz deyince aklıma Trabzon şehirleri geliyor. Bu iki şehirde doğup büyüyen veya yaşayan kızları şöyle bir düşününce epey fark varmış gibi geliyor.

Öncelikle görünüm olarak güzellikleriyle ege kızı yada İzmir kızları ön plana çıkar. Ege bölgesinde göçmenlerin çok fazla olması kızların çoğunun da sarışın mavi gözlü olmasını sağlıyor. Karadeniz'de ise genelde esmer siyah saç ve koyu renk gözler ön plana çıkıyor.

Daha çok Anadolu kadını rolünün baskın olduğu Karadeniz bölgesinde kızlar da gelenekçi tutumlara saygı duyduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan Ege bölgesindeki kızar daha Avrupai bir kültüre sahiplerdir.

Batıya gittikçe bireyselliğin hakim olduğu coğrafyamız kızlarda da etkisini gösteriyor. Doğu bölgelerinde sorunun ışığında Karadeniz'de kızlar daha çok toplumsallık ve toplu yaşam kültürü içinde yetişirken, ege bölgesinde daha özgürlükçü ve bireysellik ön plana çıkar.

Bunlara daha bir çok fark eklenebilir, aklıma ilk gelen farkları yazdım.

birikim nasıl yapılır?

onuruzun
Birçok insan yıllar boyunca çalışmasına rağmen geleceğini garanti altına alacak sağlam bir birikime sahip değildir. Dolayısıyla çok endişelenmeyin! Gelelim sorunuza birikim nasıl yapılır?

Birikim sahibi olamamanın bahanesi her zaman kişinin yeteri kadar para kazanmadığı konusudur. Oysa araştırmalar gösteriyor ki, kazancımız arttıkça harcamalarımız da buna paralel olarak artıyor. Yani aynı mantıkla devam edilecek olursa bir ömür boyu birikime ayıracak parayı kazanamıyor olacağız.

Birikim yapabilmenin birinci kuralı kişisel disiplin ve düzenli bir kişisel fon ayrımıdır. Kişisel disiplin her aylık kazancı sabit olarak bir kenara ayırabilme kontrolü ile gerçekleşir. Bu ay masrafım çok, önümüzdeki ay daha fazla para kenara atarım diye düşünüyorsanız, şimdiden kişisel disiplini kaybetmişsiniz demektir. Ne kadar para kenara ayıracaksınız? En uygun miktar aylık kazancınızın %10'udur. 2500 TL maaş alan biri her ay kenara en az 250 TL ayırabilmelidir. Kendinize uygun miktarı belirlerken öncelikle “her ay düzenli olarak” ayırabileceğiniz bir miktarı belirlemelisiniz. Kendinizi zorlamadan, sıkıntıya sokmadan bu parayı kenara ayırabilmelisiniz.

Hayat boyunca çalışarak kazandığımız paralar hep başkası içindir. Maaşınızı alırsınız, kiraya, faturalara, borcunuz olan insanlara dağıtırsınız, kalan miktarla kendinize ya da sevdiklerinize bir şeyler alırsınız ve ay sonunu getiremezsiniz. Bu durumda nasıl birikim yapılır? Çok basit… Önce kendinize ödeme yaparak… Bu parayı siz kazandınız. Ödenecek faturalar ya da borçlardan önce %10'luk kısım olan miktarı kendinize ödeyin! İster bir fon hesabında biriktirin, isterseniz altın alın, ama bir şekilde bu parayı düzenli biriktirin. Hiçbir zaman harcamamak kaydıyla! Kendime güvenmiyorum, sıkıştığımda ben bu parayı harcarım diyorsanız, bu parayı bireysel emekliliğe yatırarak dokunulmaz hale getirebilirsiniz. Hem de devlet %25 katkı yaptığı için paranızı daha çabuk arttırma şansına sahip olursunuz.

Biriktirdiğimiz para ne kadar artacak? Ne kadar süre ile biriktireceğiz?Biriktireceğiniz parayı bir acil durum parası, düğün masrafları için, üniversite masrafları için ya da ileride almayı düşündüğünüz araba için ayırmayı düşünüyorsanız, birikiminizi öldürüyorsunuz demektir. İlerideki ihtiyaçlar için para biriktirmek güzel bir davranıştır ancak ya sonrası? Hayat devam ediyor, bir çok beklenmedik zorunlu harcama ilerleyen günlerde bizi bekliyor.