confessions

onuruzun

Okur  · 26 Haziran 2018 Salı

  1. cevaplar12
  2. takipçi 3
  3. puan 1259

birikim nasıl yapılır?

onuruzun
Birçok insan yıllar boyunca çalışmasına rağmen geleceğini garanti altına alacak sağlam bir birikime sahip değildir. Dolayısıyla çok endişelenmeyin! Gelelim sorunuza birikim nasıl yapılır?

Birikim sahibi olamamanın bahanesi her zaman kişinin yeteri kadar para kazanmadığı konusudur. Oysa araştırmalar gösteriyor ki, kazancımız arttıkça harcamalarımız da buna paralel olarak artıyor. Yani aynı mantıkla devam edilecek olursa bir ömür boyu birikime ayıracak parayı kazanamıyor olacağız.

Birikim yapabilmenin birinci kuralı kişisel disiplin ve düzenli bir kişisel fon ayrımıdır. Kişisel disiplin her aylık kazancı sabit olarak bir kenara ayırabilme kontrolü ile gerçekleşir. Bu ay masrafım çok, önümüzdeki ay daha fazla para kenara atarım diye düşünüyorsanız, şimdiden kişisel disiplini kaybetmişsiniz demektir. Ne kadar para kenara ayıracaksınız? En uygun miktar aylık kazancınızın %10'udur. 2500 TL maaş alan biri her ay kenara en az 250 TL ayırabilmelidir. Kendinize uygun miktarı belirlerken öncelikle “her ay düzenli olarak” ayırabileceğiniz bir miktarı belirlemelisiniz. Kendinizi zorlamadan, sıkıntıya sokmadan bu parayı kenara ayırabilmelisiniz.

Hayat boyunca çalışarak kazandığımız paralar hep başkası içindir. Maaşınızı alırsınız, kiraya, faturalara, borcunuz olan insanlara dağıtırsınız, kalan miktarla kendinize ya da sevdiklerinize bir şeyler alırsınız ve ay sonunu getiremezsiniz. Bu durumda nasıl birikim yapılır? Çok basit… Önce kendinize ödeme yaparak… Bu parayı siz kazandınız. Ödenecek faturalar ya da borçlardan önce %10'luk kısım olan miktarı kendinize ödeyin! İster bir fon hesabında biriktirin, isterseniz altın alın, ama bir şekilde bu parayı düzenli biriktirin. Hiçbir zaman harcamamak kaydıyla! Kendime güvenmiyorum, sıkıştığımda ben bu parayı harcarım diyorsanız, bu parayı bireysel emekliliğe yatırarak dokunulmaz hale getirebilirsiniz. Hem de devlet %25 katkı yaptığı için paranızı daha çabuk arttırma şansına sahip olursunuz.

Biriktirdiğimiz para ne kadar artacak? Ne kadar süre ile biriktireceğiz?Biriktireceğiniz parayı bir acil durum parası, düğün masrafları için, üniversite masrafları için ya da ileride almayı düşündüğünüz araba için ayırmayı düşünüyorsanız, birikiminizi öldürüyorsunuz demektir. İlerideki ihtiyaçlar için para biriktirmek güzel bir davranıştır ancak ya sonrası? Hayat devam ediyor, bir çok beklenmedik zorunlu harcama ilerleyen günlerde bizi bekliyor.

uzun dönem askerlik yapan ünlüler kimler?

onuruzun
Uzun dönem askerlik yapan ünlülerle ilgili soruyu görünce bende küçük bir araştırma yaptım. İlk karşımıza çıkan herkes tarafından yakından tanınan uzun dönem askerlik yapan ünlüleri buldum. Bazılarının askerliklerini yaptıkları yerleride ekliyorum.

• Oyuncu Mehmet Aslan askerliğini deniz er olarak İskenderun'da yaptı.
• Tiyatro sanatçısı Ahmet Çevik askerliğini Kilis'te yaptı.
• Ünlü oyuncu Altan Gördüm askerliğini uzun dönem yapanlar arasında.
• Ünlü şarkıcı Cenk Eren askerliğini İzmir Narlıdere'de yaptı.
• Kuşum Aydın olarak tanınan şarkıcı Aydın vatani görevini uzun dönem yapanlardan biri.
• Erkan Petekkaya
• Kenan Kalav
• Hakan Peker askerliğini Karamürsel Eğitim Merkezi'nde Rahmetli Tuğamiral Yaşar Önkal'ın bahriyeli şoförü olarak tamamladı.
• Fatih Ürek
• Yılmaz Morgül askerlik görevini Amasya Ordu Evi'nde uzun dönem er olarak yaptı.
• Tolga Çevik
• Kerem Bursin Burdur 58. Piyade Alayı'nda yaptı.
• Yeşil Çam'ın en sevilen yüzlerinden Kemal Sunal vatani görevini 1981 yılında Ankara Etimesgut'ta yapmıştı.
• Bülent Ersoy askerlik görevini bahriyeli olarak 1976 yılında Gölcük'te yaptı.
• Emre Altuğ uzun dönem olarak Zonguldak Devrek'te askerlik görevini tamamladı.
• Özcan Deniz
• Ünlü futbolcular Emre Belözoğlu ve Nihat Kahveci askerlik görevini Burdur 58. Piyade Er Eğitim Alayı'nda yapanlardan.
• Sevilen şarkıcı Kerem cem askerliğini Ankara Mamak'ta uzun dönem olarak yaptı.
• Yeşilçam'ın devlerinden Kadir İnanır ve MFÖ'nü Mashar'ı Mashar Alanson asker ardaşıymış.
• Ali Sunal vatani görevini Mardin'de tamamladı.

Tabi daha listeye eklenebilecek ünlüler kesin vardır.

kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir?

onuruzun
Yerel yönetimler kamusal alandaki en önemli kuruluşlar arasında bulunmaktadır. Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir diyecek olursanız özellikle mahalli bölgelerde kamusal hizmetlerin yerel yönetimler sayesinde sağlandığını söylememiz mümkündür. Yerel yönetimler özellikle ana partiler için de önemlidir çünkü yerel yöneticileri bölge halkı seçmektedir ve yapılan bu seçimde genel seçimlerde yaklaşık olarak hangi partilerin daha fazla oy alacağını göstermektedir. Bu yüzden yapılan yerel seçimlere ana partiler aşırı derecede önem vermektedir. Oyların beklenenin altında çıkması durumunda halkın verilen hizmetten memnun olmadığını anlaşılır ve yerel yönetimler aracılığıyla kamu hizmetlerini daha aktif bir şekilde hayata geçirmeye uğraşırlar. Bu yüzden insanlar eğer yaşam alanlarında yer alan çeşitli sıkıntılardan yakınıyorlarsa özellikle kamu hizmetlerinin aksamadan gerçekleştirilmesi için yerel yönetimlere yüklenmelidir.

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir diyecek olursanız yerel yönetim bölgelerinde tüm kamusal hizmetlerin yerel yönetimler aracılığıyla gerçekleştirildiğini söylememiz mümkündür. Örneğin su, yol, ulaşım ve kanalizasyon gibi hizmetlerin tamamı yerel idareler olarak kabul edilen belediyeler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu da kamusal hizmetlerde yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğunu gösteren büyük bir faktördür.

Yerel yöneticilerin en büyük görevi halkın sıkıntı yaşamış oldukları şeyleri belirlemek ve problemin çözümüne odaklı çalışmalar yapmaktır. Kamusal alanlarda hizmetlerin sekteye uğraması bir sonraki seçim döneminde mevcut yerel yöneticilerin oy alamaması anlamına gelmektedir. Bu yüzden iktidarını uzun süre devam ettirmek isteyen yerel yöneticiler mutlaka kamusal hizmetlere ağırlık vermektedir. Kamusal hizmetlerde en ufacık bir gecikme ya da sorun meydana gelmesi bir sonraki seçim döneminde kendisini oy vermemek olarak gösterecektir.

Yerel yöneticiler bu durumun bilincinde olduklarından dolayı insanları memnun etmek adına ellerinden geldiğince mücadele etmektedir. Sizler de çeşitli konulardan dolayı sıkıntılar yaşıyorsanız ilgili sorunları yerel yöneticilere bildirmeye çalışın. Emin olun en kısa zaman içerisinde yerel yöneticiler aracılığıyla gerekli kamusal hizmetler gerçekleştirilerek sıkıntılarınız ortadan kaldırılacaktır.

edevlet nedir edevlet şifresi nasıl alınır?

onuruzun
E devlet nedir? E devlet şifresi nasıl alınır? E devlet sistemi üzerinden hangi sorgulamalar yapılır?Kimler e devlet şifresi almalıdır?E devlet şifresi nereden alınır?E devlet şifresi ne demek gibi sorularınızın cevabını sayfamızda sizler için derledik.

Vatandaşlara internet üzeriden hizmet veren e-devlet ile artık sorgulamalarınız daha güvenli olarak elinize ulaşıyor. Üstelik edevlet sistemi sayesinde vakit kaybı yaşamadan evde işte her yerde anında sorgulama yapmanız mümkündür. Edevlet sistemine ulaşabilmeniz için TC kimlik numaranız ve edevlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E devlete giriş için tıklayınız
https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

E-Devlet şifresi nasıl alırım?

PTT şubelerine giderek alacağınız e devlet şifresi için memur ile görüşerek bu işleminizi birkaç dakika içerisinde halledebilirsiniz.

PTT şubelerine E devlet şifresi için gittiğinizde başvuruyu bizzat kendinizin yapması gerekir. Yanınızda TC kimlik belgenizin olması gerekmektedir. Eğer mevcut kimlik kartınızda TC Kimlik No halen yoksa ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yeniletebilirsiniz. Bu uygulamada da amaç güvenliktir. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi edevlet şifresi ile sizin adınıza her türlü işlem yapılabiliyor. Bu yüzden geçerli kimlik ibrazı ve şahsi başvuru şartları yerine getirilmedikçe başvurular kabul edilmiyor.

E-devlet şifrenizi ilk kez alacaksanız, işlem masrafı olarak 2 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak şifrenin kaybedilmesi veya unutulması durumunda, internet üzerinden bir “şifremi unuttum” seçeneği sunulmuyor. Bu yüzden de, tekrar şifre almak isterseniz tekrar PTT şubesine gitmeniz gerekiyor ve ikinci şifre için işlem masrafı 4 TL olarak belirlenmiş.

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E devlet sitemi üzerinden SSk ve SGK hizmet dökümü, tapu bilgileri, adli sicil kayıtları, öğrenci belgeleri, vergi işlemleri gibi pekçok işlemi sadece TC kimlik numaranızı kullanarak yapmanız mümkündür. Yapmanız gereken ise TC kimlik numarası ve sizden istenen şifreyi girmektir.