confessions

sedakaya

Okur  · 26 Haziran 2018 Salı

  1. cevaplar8
  2. takipçi 8
  3. puan 1357

iç giyim alışverişinde tercih edilecek yer?

sedakaya
İç giyim alışverişi için genellikle mağazaları dolaşmayı tercih etsemde son zamanlarda avmlerin kapalı olmasından dolayı internetten alışveriş yapmaya başladım,

Bir trendyol bağımlısı olarak iç giyim iç çamaşırı alışverişinde trendyolu tercih ediyorum alışkın olduğum için sanırım daha kolay geliyor.
https://www.trendyol.com/kadin+ic-camasiri-takimlari

Biraz daha çeşitli olmasından dolayı pentiden de alışveriş yapılabilir, arkadaşlarımdan pentiden online alışveriş yapanlar oluyor.
https://www.penti.com/IcGiyim/kadin

ingiltere tatili için önerileriniz nelerdir?

sedakaya
İngiltere seyahatim ile ilgili izlenimlerimi sizinle paylaşmak isterim.

1- Havalimanından çıkıp taksiye binmek için arabanın sağ kapısını açtığınızda, sağ tarafta oturan birisini görüp taksiyi dolu zannedip diğer taksiye yönelip aynı kısır döngüyü yaşıyorsanız; İngilizlerin ters olduğunu daha ilk dakikadan anlamışsınızdır.
2- Havası gibi insanları da soğuk olan bir ırk.
3- Çok kuralcılar.
4- Gece 3'te caddede kimse olmasa dahi, kırmızı ışıkta bekleyen arabalar görebilirsiniz.
5- Okumayı seven bir millet, o meşhur iki katlı kırmızı otobüslerinde herkes kitap okuyarak seyahat ediyor.
6- Ortaçağ mimarisi Londra'nın büyük bir kısmında hala zamana meydan okurcasına dimdik ve yıpranmadan duruyor.
7- Big Ben saat kulesi ve yanındaki Parlemento binası, Buckingham Sarayı, Tower Bridge gezilmesi gereken muhteşem binalar.
8- Sakın o muhteşem kocaman dönme dolaba (London Eye) binmeden seyahatinizi bitirmeyin.
1

balayı planlaması nasıl yapılır önerileriniz nelerdir?

sedakaya
Düğün hazırlıklarının stresli ve yorucu yolculuğundan sonra evleneceğiniz hayat arkadaşınızla tatil planı yapmak sizi biraz da olsa dinlendirecektir.
Düğün tarihinden 6 ay önce erken rezervasyon yaptırarak, uygun fiyata kaliteli bir tatil yaşayın. Erken rezervasyon istediğiniz yer de ve istediğiniz konforda unutamayacağınız bir balayı yaşayın. Balayına giderken eşinizle gidilecek yer konusunda ortak karar alın. Beraber gideceğiniz yapacağınız etkinlikleri çılgınlıkları düşünerek birlikte hareket edin.


Ülke sınırları içinde değil de ülke sınırları dışında balayına gitmek isteyen çiftler pasaport vize işlemlerine ağırlık verin. İşlemlerin uzun sürdüğünü düşünürsek hemen işlemlere başlamalısınız. Gideceğiniz ülkelerin gezilecek yerlerini, otelleri, yemek yiyebileceğiniz alanları ve macera ile keşfedeceğiniz yerleri iyi araştırın. Unutmayın bu sizin evleneceğiniz arkadaşınızla yapabileceğiniz en kutsal ve güzel bir zaman da yolculuk.

Geçmişe baktığınızda yüzünüzde oluşan o tatlı gülümseme ne güzel olacak. Bütçe planlama yapmanız gerekir. Uçak rezervasyonları, tatil köyleri, oteller size en uygun ve en kaliteli yeri belirleyin. Gideceğiniz yerin şehrin, ülkenin adanın ya da her neresi ise tarihi, deniz, mağaraları, iklimi her şeyini, her unsurunu en detay yerine göre iyi analiz edin. Kılavuz kendiniz olun ki sıkıntı yaşamayın. Seyahat danışmanları, turizm şirketlerinden bilgi alın. Yeni evli çift olarak geleceğinizi söylediğiniz de oteller, mutlaka size en güzel balayı süitlerini sunacaklardır. Evrak çantası yapmayı unutmayın. İyi bir fotoğraf makinesi almayı unutmayın. Masal gibi güzel bir balayı geçirmeniz dileğiyle….

kan bağışının önemi nedir faydaları nelerdir?

sedakaya
Kan bağışının önemi konusunda farkındalık yaratma isteğinize destek olmak istedim. Yakın zamanda ilk defa yaptığım kan bağışı işin içine girince ne kadar önemli olduğunu kavradım. Önce öğrendiğim bazı veriler vermek istiyorum. Ülkemizde 2017 yılında 2 milyon 380 bin kişi kan bağışında bulunmuş ancakk her yıl düzenli kan bağışı bir milyon beş yüz bin civarında. Diğer taraftan Türkiye'nin ihtiyacı iki milyonun daha da üzerinde. Aradaki bu fark hastanın yakınları tarafından etrafta kahveye, bakkala ya da son zamanda sosyal medyaya söylenip yeterli kanı bulmakla sağlanıyor. Kızılay yakın zamanda sistemini değiştirip ülkenin her yerinden hızlı bir şekilde bağış topluyor. Bir bağışçıdan alınan alınan kan miktarı yarım litre. Bazı uzun ameliyatlarda litrelerce kan gerekebiliyor.

Kan alma işlemi nasıl gerçekleşiyor?


Kan alma birimine gittiğinizde öncelikle geçmişte yaşadığınız hastalıklar üzerine form dolduruyorsunuz. Daha sonra parmağınızdan alınan kan örneği alınarak kanınızın kan vermeye yeterli mi diye bakılıyor. Eğer yeterliyse doktor onayı aldıktan sonra oldukça rahat olan Kızılay koltuklarına yatıyorsunuz.

Yaklaşık on dakika süren kan verme işlemi bittikten sonra soda ve bisküvi ikramı gayet güzel. Görevliler son derece ilgili. Olası bir rahatsızlık durumunda hemen müdahale ediliyor. İşin en güzeli de kanınız kullanıldığında size kısa mesaj olarak kullanıldığına dair bilgi geliyor. Özel hayata saygıdan dolayı hastanın kimliği açıklanmıyor. Bir sonraki kan verme zamanınızı Kızılay size bildiriyor. Yaklaşık üç ay sonra.

Bence dünyanın en büyük kahramanlığı bu. Düşüncenize on dakika kan veriyorsunuz ve kalkıp eve gidiyorsunuz. Ama üç tane hayat kurtarıyorsunuz. Bunu hangi kahraman yapar? Böyle bir konu hakkında soru sorduğunuz için size de teşekkürler :)
1

çörek otunun faydaları nelerdir?

sedakaya
Çörek otu da insana birçok yönden faydası dokunan bitkilerden bir tanesidir. Bitkiler insanlara farklı alanlarda faydalı olabilirler. En çok doğrudan besin olarak tüketilen bitkiler bunun yanında bazı aletlerin yapımında, konut inşasında, gemi yapımında ve birçok ev eşyasının yapımında da kullanılmaktadır. Ancak bunların hepsinden önemlisi bitkilerin ilaç olarak kullanılmasıdır. Bitkilerden ilaç yapımı çok eskiden beri bilinen bir yöntemdir.

Çörek otu da birçok yönden farmakolojide kullanılan bir bitkidir. Peygamber efendimiz (sas) çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğunu söylemiştir. Çörek otu pasta ve börekler de bolca tüketilen bir besindir. Çörek otunun bilinen birçok faydası vardır. Sindirim sistemini düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı korur. Ayrıca alerjik hastalıkları önleyerek astım oluşumunu engeller.

Çörek otu kanser hastalıklarının oluşumunu engelleyerek iltihap oluşumunu önler. Vücutta mantar oluşmasını engeller ve mikropların bağışıklık sistemine zarar vermesinin önüne geçer. Sindirimi düzenleyerek mide ve böbrek hastalıklarını önler. AIDS hastalığına karşı da vücudu korur. Çörek otunun yağı birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Çörek otundan çay yapımında çaya ilave ederek veya yemeklerde baharat olarak kullanarak faydalanabiliriz. Çörek otunu mutfağınızda eksik etmeyin. Yani faydaları say say bitmez.