confessions

semihturk

Okur  · 10 Temmuz 2018 Salı

  1. cevaplar16
  2. takipçi 8
  3. puan 1345

internette güvenilir bilgiye nasıl ulaşılır?

semihturk
Son zamanlarda önemli bir sorun haline gelen ve ilerleyen zamanlarda sıkça karşılaşacağımız internetteki bilginin güvenilirliği konusunu burada görmek hoşuma gitti. Bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istedim.

İyi kötü bugün herkes birer internet kullanıcısı. Bunların bir kısmı internette üreten tarafta yer alıyor. Ancak bu üreten tarafın kalitesiyle ilgili ciddi sorunlar tüm dünyada baş gösteriyor.

Öyleki pek çok konuda işinde uzman olmayan kişiler tarafından internette bilgi olarak sunulan içerikler giderek artıyor. Buda sizin söylediğiniz gibi bulduğunuz bilgiye temkinli yaklaşmanıza ve bir teyid mekanizması aramanıza yol açıyor.

Bilgi üretimi miktar olarak eski dönemlere göre giderek artıyor. Ancak kalite de giderek düşüyor. Bunun en önemli sebebi bence internette bilgi sunmanın çok kolay olmasından kaynaklanıyor. Bilen de bilmeyen de farklı amaçlarla bir şekilde kalitesine bakmaksızın bu üretime katılıyor.

Google gibi arama motorları aslında bu konuya yönelik adımlar atıyor. Bir çeşit oto kontrol yöntemi ile bize daha güvenilir bilgiyi sunmaya çalışıyor. Sanırım bu gelecekte daha da üst seviyede olacak ve bu görevi arama motorları üstlenecek.

Dolayısıyla bu konudaki endişelerinizi gidermek için bir süre daha sabretmeniz gerekecek.

en iyi araç kiralama şirketleri hangileri?

semihturk
Bundan yaklaşık 6 ay önce arabamı yeni bir araba almak için sattım ama ekonomik durumlardan dolayı henüz yeni bir araba alamadım. Bu yüzden acil durumlar için 2-3 kez araç kiraladım.

İlk araç kiralamayı İzmir'de yapmıştım 3-4 günlük bir ziyaret için uçakla gidip araç kiraladım. Kiralama yapmadan önce internette epey araştırma yapmıştım. Duydunuzmu bilmiyorum ama sixt rent a car diye bir firma var. O zaman baktığımda en uygun fiyat onlardaydı. Ucuz bir fiyata mercedes gla kiralamıştım. Firma çalışanları hava alanında bayağı ilgiliydi. Yardımcı oldular, aracı alırken de teslim ederken de bilgilendirmeleri düzgün bir şekilde yaptılar. Aracın yakıtını ful depo alıp ful depo bırakıyorsun.

Sigorta meselesi vardı ben risk alıp sigorta yaptırmamıştım. Çünkü sigorta yaptırınca fiyat yükseliyordu. Bu hizmetten ve fiyattan gayet memnun kaldım.

Sonra iki kez de İstanbul'da araca ihtiyacım oldu, yine araç kiralama şirketlerinde araştırma yapınca sixt rent a car uygun fiyatları ve internet sitelerindeki rezervasyon sistemini beğendiğim için yine buradan kiraladım. Bu bahsettiğim 2018 yılında oldu neredeyse sıfır kilometre bir peugeot 308 sedan günlük 80 liraya kiralamıştım.

İnternetten saat ve tarih ile rezervasyon yaptım, aracı nereden teslim alacağımı seçtim. Daha önce bilgilerim falan kayıtlı olduğu için bayağı kolay oldu. Sonra gidip kadıköy ofislerinden aracı teslim aldım. Teslim almak yaklaşık 10 dakika sürdü.

Netice olarak benim için en iyi araç kiralama şirketi sixt rent a car. Dürüst olmak gerekirse yurt içinde başka bir firmadan araç kiralamadım. Ama bunun sebebi fiyatının uygun olmasıydı. İlginizi çekerse web adreslerini paylaşıyorum. https://www.sixt.com.tr/

türkiye'nin en iyi üniversitesi hangisi?

semihturk
Bu soruya ilk ben cevap vereyim. Türkiye'nin en iyi üniversitesi diye bir saptamayı objektif olarak yapmak çok zor. Ben şahsen İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum, bana göre en iyi üniversite İTÜ'dür.

Sorunuzun tartışma yaratacağı aşikar, bu yüzden daha yeni açıklanan bir veriyi okuyucularla paylaşarak objektif bir gözlem yaparak cevap vermelerini sağlayabilirim diye düşündüm.

2018 - 2019 verilerine göre açıklanan URAP raporun en iyi üniversite hangisi konusunda objektif bir fikir verebilir. Bilmeyenler için URAP (University Ranking by Academic Performance) Akademik performansa dayalı üniversite sıralaması yapmak üzerine gerçekleştirilen bir çalışmanın sonunda oluşan rapordur.

En iyi devlet üniversitesi


Açıklanan 2018 - 2019 raporunun ekran görüntülerini okurlar için ekliyorum. Açıklanan sıralamaya göre akademik yayın ve makaleler göz önünde bulundurulduğunda en iyi devlet üniversitesi Hacettepe Üniversitesi. Devamını listede görebilirsiniz.


En iyi vakıf üniversitesi


URAP raporunda vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri ayrı ayrı sıralanıyor. Buna göre 2018 - 2019 verilerine göre en iyi vakıf üniversitesi Koç Üniversitesi olmuştur. Raporun devamında diğer üniversitelerin sıralamalarını görebilirsiniz.


Merak edenler için URAP sayfasını paylaşıyorum.
http://tr.urapcenter.org/2018/index.php

kiralık araçla kaza yaparsam ne olur?

semihturk
Herhangi bir rent a car şirketinden otomobil kiralayan kişinin başına gelebilecek en talihsiz olay, aracın yolda arızalanması veya kaza meydana gelmesi. Söylediğiniz gibi böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi varsayarak henüz başınıza böyle bir kaza gelmeden tedbirinizi almanızı öneririm. Firmayla yapılan sözleşmede 7 gün 24 ulaşacağınız telefon veya diğer iletişim bilgilerini de not ettirin.

Ayrıca kaza veya arıza halinde yeni bir araç tahsis edip etmeyecekleri konusunda mutabakata varın ve aldığınız kararı sözleşmeye eklettirin. Kaza veya arıza halinde derhal, firmanın size verdiği telefonu arayarak durum hakkında bilgi verin. Kazayı şehir içinde yaptıysanız 155 Polis İmdat numarasını, şehir dışında yaptıysanız 156 Jandarma Trafik numarasını arayın.

Kaza yapan kiralık otomobili kesinlikte hareket ettirmeyin, kaskodan yararlanmak için mutlaka alkol raporu ve kaza raporu tutturun. Şayet otomobili kullanmanıza mani olacak bir hasar yoksa ve kiralama işini otomobilin iade tarihine kadar sürdürmek istiyorsanız kaza raporunu biran önce kiraladığınız şirkete, üzerinde "aslının aynıdır" kaşesi bulunan kaza raporunu ve alkol raporunu fakslayın. Aracı iade ederken bu belgelerin aslını firmaya teslim etmeyi unutmayın.

e kitap yazarak nasıl para kazanılır?

semihturk
E-kitap, yazılmış ama basılmamış, elektronik ortamda yayımlanmış kitap demektir. Kitap yazmaya yeteneği olan fakat bastırmaya durumu olmayan kişiler yazdıklarını e-kitap olarak internette yayımlarlar.

E-kitap nasıl hazırlanır


İnternetten bir çok yolla para kazanmanın mümkün olduğu gibi e-kitap yazarak internetten para kazanmak mümkündür. E- kitap yazmak için gerekenler bir adet bilgisayar ve microsoft word programıdır. Asıl konu ne yazacağınızdır. Ne yazacağınızı bulmak en zor kısımdır. Yazacağınız e-kitap illa bir roman, masal vs olmak zorunda değil. Mesela basketbol oynamayı iyi biliyorsunuzdur. Bu konu hakkında birşeyler yazıp e-kitap haline çevirebilirsiniz.

Yazarken imla kurallarına dikkat edin. Okuyucuyu sıkmamaya çalışın. Kullandığınız dil akıcı ve basit olsun. Yabancı ya da kısaltılmış kelime kullanıyorsanız mutlaka açıklamalarını yapın. Kitap yazma kurallarını internette daha detaylı olarak araştırabilirsiniz.

E-kitap ile nasıl para kazanılır


E-kitap yazdıktan sonra nerelerde satabileceğiniz konusunda da bir kaç önerim olabilir. Aslında satılacak bir çok yer var.

1- İnstagramda takipçiniz çok ise instagram üzerinden satış yapabilirsiniz.

2- Facebookta bir sayfanız var ise orada satabilir eğer sayfanız yok ise facebook reklamları vererek ya da gruplarda paylaşarak kazanç sağlayabilirsiniz.

3- Google Play Store'dan 25$' a üyelik alarak kitabınızı google kitaplarda satabilirsiniz.

4- Xticaret'ten 20 liraya üyelik alarak kitabınızı listeye ekleyebilirsiniz. Orada komisyon tutarı belirleyerek kitabınızı satan kişiye sağladı kazançtan komisyon verebilirsiniz. X ticaret ile detaylı bilgiyi sitelerinde bulabilirsiniz.

5- E-ticaret sitelerinde kitabınızı paylaşarak oradaki üyelerin almasını sağlayabilirsiniz.

E Kitap konusunda dikkat edilmesi gerekenler


1- Kitabınıza mutlaka bir kapak tasarlayın. Bu kapağı beceriniz var ise kendiniz tasarlayın. Eğer yapamam derseniz profesyonel bir yardım alabilirsiniz

2- Kitabınızı satarken uçuk fiyatlar belirlemeyin. Özellikle ilk kitabınız ise. Çünkü kimse e-kitaba 50-100 lira vermez. Fiyatını 5 -10 TL arasında bir fiyat belirleyin.

3- Google Play Store gibi platformlardan satıyorsanız müşterilerinizin, kitabı oylamasını ve olumlu yorum bırakmasını rica edin ki diğer kullanıcılar başarılı olduğunu anlasın ve kitabınızı satın alsınlar.