confessions

seouzmani

Okur  · 25 Haziran 2018 Pazartesi

  1. cevaplar14
  2. takipçi 3
  3. puan 1238

film sitesi için adsense onayı alabilirmiyim?

seouzmani
Adsense yasal olmayan içerik barındıran hiçbir web sitesini onaylamaz, eğer adsense ile kazanç elde etmeyi planlıyorsanız boşuna uğraşmayın. Ayrıca film siteleri o kadar fazla ki onların arasında yer edinebileceğinizi pek sanmıyorum.

Adsense sadece film siteleri değil, mp3, kırık programlar, yetişkin içerik, otomatik içerik oluşturan web sitelerinin hiçbirini onaylamaz. Aşağıdaki linkten adsense politikalarına bir göz atmanızı öneririm.

Adsense politikaları


Benim önerim, film sitesi fikrinin yerine daha faydalı olabilecek bir proje üzerine emeğinizi harcayın. İlla film sitesi açmak istiyorsanız, bahis siteleri gibi platformlar bu tür sitelere reklam veriyor onları deneyebilirsiniz. Kazancı konusunda bir bilgim yok ama adsense kadar olacağını düşünmüyorum. Diğer film sitelerinde bu tür reklamlar görmenizin nedeni tercih değil adsensin kabul etmemesinden kaynaklıdır.

adsense ne kadar kazandırır?

seouzmani
Google adsense web siteleri için şu anda en yüksek kazanç sağlayan reklam ağıdır. Adsense ne kadar kazandırır konusunda net bir cevap vermek pek mümkün olmasa da size ipucu olabilecek birkaç bilgi verebilirim.

Adsense reklamlar için tıklama başına ödeme yapan bir reklam ağıdır. Dolayısıyla web site veya bloğunuza gelen ziyaretçi sayısı kadar tıklama olasılıkları da büyük önem taşımaktadır.

Bununla birlikte web sitenizde yer alan içeriğin de kazanç kapasitesiyle direk olarak bağlantılı olduğunu belirtmem gerekir. Çünkü sitenizde yer alan reklam alanlarında gösterilecek reklamlar cookiler aracılığıyla ziyaretçilerinizin ilgi alanına ve sitenizdeki buna bağlı içeriğe bağlı olarak değişecektir.

Örneğin sitenizde görünecek bir gayrimenkul reklamı ile bir web site reklamının tıklama başına kazanç oranı aynı değildir. Bu rakamlar reklam verenlerin belirlediği ücretlere göre değerlendirilir. Burada daha yüksek kazanç elde etmek isterseniz, daha yüksek reklam ödemesi yapılan konuları seçmekte fayda var.

Adsense ile ne kadar kazanırım?


Tüm bu bahsettiklerimden sonra adsense size ne kadar para kazandırabilir buna bakalım. Öncelikle web sitenizde reklam göstermeye başlamadan önce adsense politikalarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr

Burada da belirtildiği gibi her bir sayfada en fazla 3 reklam gösterebilirsiniz. Bazı sitelerin bu kuralı deldiklerini görüyoruz, ancak kural bu yönde. Sadece buna farklı reklam türüyle ekler yapabildiğinizi belirteyim. Yani her bir sayfada 4 reklama çıkartabilirsiniz. Bunları ilerleyen süreçte geliştirebilirsiniz.

Adsense reklamları için tıklama oranı ve tıklama başına maliyet en önemli hesaplama unsurlarıdır. %0,5 - %2 arasında bir tıklama oranı adsense için ortalama olarak kabul edilebilir. Tıklama başına maliyet ise konunuza göre değiştiğini belirterek 0,50 TL ile 10 TL arasında bir ortalama belirlenebilir. Buna göre küçük bir hesaplama yapmak gerekirse.


Adsense kazanç hesaplama


Tıklama oranını % 1 ve Tıklama başına maliyeti de 1 TL olarak ele alırsak.
Web sitenizde 1.000 sayfa görüntüleme olduğunu varsayalım buna göre toplam 3.000 reklam göstermiş olursunuz. %1 tıklama oranıyla toplam 30 reklam tıklama öngörebiliriz. Buna göre 1 TL olan TBM ile 30 TL kazanç elde edebilirsiniz.

Bunun farklı varyasyonlarını hesaplamak için adsense kazanç hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.


http://wanaliz.com/adsense-kazanc-hesaplama/
Benim kullandığım wanaliz sitesindeki hesaplama aracı.

yazar kafe kapandı mı?

seouzmani
Hürriyet gazetesinin Demirören medya grubuna satılmasından sonra kamuoyunda yazar kafenin kapanacağı yönünde bir temayül vardı zaten. Söylediğiniz gibi, hali hazırda blog sahibi olan yazarların desteklendiği yazar kafe kapatıldı.

Yazar kafenin kapanmasıyla ilgili veya durumu ile ilgili herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor ancak benim öngörüm bundan sonra tekrar hizmet vermeye devam etmeyeceği yönünde. Yazar kafenin tüm linklerin 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren Hürriyetin ana sayfasına yönlendirilmiş durumda. Denemek isterseniz aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.
http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/

Bu platformu kullanan emek veren yazarlar için üzücü bir haber. Büyük zaman harcanarak hazırlanan blog yazıları şu an ne yazık ki okuması beklenen kullanıcılara ulaşamıyor. Kapanacağı konusunda yazarlar bilgilendirilmiş olduğunu düşünmek istiyorum. Çat diye kapadılar, yazarlar yazılarının yedeklerini alamadılarsa çok daha vahim.


Yazar kafe ile birlikte hareket eden bumerang reklam programı halen aktif olmasına rağmen Demirören grubunun bu platformu da kapatacağını öngörmek çok zor değil.

alexa sıralaması nasıl yükselir?

seouzmani
Alexa sıralaması söylediğiniz gibi web sitelerin trafikleri konusunda fikir veren en eski ve en güvenilir veridir. Alexa kullanıcıları tarafından topladığı bilgileri günlük olarak arşivleyerek sıralamaları güncellemektedir.


Alexa sıralamasını yükseltmek istiyorsanız tarayıcınıza hemen bir alexa toolbar eklemelisiniz. Çünkü alexa sıralama verilerini bu toolbar aracıyla toplamaktadır. Bu aracı kurduğunuz tarayıcınızla web sitenizde dolaşmaya başlarsanız, küçük seviyede bir sıralama yükselmesini kolayca sağlayabilirsiniz.

Alexa Toolbar Yükleme


Alexa toolbar'ı aşağıdaki linklerden bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
https://www.alexa.com/toolbar
https://chrome.google.com/webstore/detail/alexa-traffic-rank/cknebhggccemgcnbidipinkifmmegdel?hl=tr

Alexa verileri günlük olarak güncellediğinden sıralama gün içinde değişmez, sıralamadaki değişikliği görmek için bir gün beklemeniz gerekir. Eğer bu alexa toolbar kurduysanız ve web sitenizi ziyaret ettiyseniz sıralama kesin yükselecektir.

Ancak bu bahsettiklerimden yola çıkarak bu sıralamanın çok güvenilir olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin bir webmaster sitesiyle bir kadın sitesini ele alalım. Webmaster sitesini ziyaret edenlerin alexa toolbar kullanma olasılı bir kadın sitesine oranla daha yüksektir. Bu iki siteyi karşılaştırdığımızda gerçek ziyaretçi sayıları aynı olsa bile webmaster sitesinin alexa sıralaması çok daha yüksek çıkar.

Kısaca söylemek gerekirse tek başına alexa sıralaması çok fazla bir şey ifade etmez.

özgün içerik nedir seo etkileri nelerdir?

seouzmani
SEO yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz konu bir hayli kapsamlıdır. Özgün içerik ile oluşturulan her türlü web platformu seo etkilerini mutlaka pozitif yönde görecektir. Diğer taraftan SEO kavramının sabit olguları ve kuralları yoktur. Ya da, belli standartları yerine getirerek SEO konusunda başarı elde etmek mümkün değildir. Aksine, birbirinden farklı bir çok kuralı vardır ve bu kuralların geneli değişkendir.

Hal böyle olunca da, SEO denilen kavramı ve oluşturduğu dünyayı yakından takip etmek büyük önem taşımaktadır. Peki, tüm değişken kurallara karşın; sabit açıdan bakıldığı zaman her daim etkisini koruyan bir kural, unsur yok mudur? Tabii ki de vardır. İşte, özgün içerik kavramı da bu bağlamda arama motoru optimizasyonu dünyasının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Zira, başta Google olmak üzere tüm arama motorları her daim yeni bilgi arayışı içerisindedir. Yeni bilgi, yeni kullanıcı demektir. Farklı bir platform içerisinde olmayan bilgiyi sunmanız, o platformlarda ki kullanıcıları da çekmeniz anlamına gelir. Dolayısıyla, SEO çalışmalarında özgün içerik hususunda dikkatli hareket etmek her daim sizi bir adım önde tutacaktır.

Her ne kadar özgün içerik önemli bir konu olsa da, sadece bir yazının özgün olması yeterli değildir. Bir çok kişinin en büyük hatası da budur. Var olan bir bilgiyi farklı cümleler ile anlatmaya ve verim almaya çalışırlar. Oysa ki, o bilgi zaten vardır ve siz sadece farklı cümleler ile tekrar etmiş olursunuz. Özgün içeriğin de başarılı olması için yeni olması ve/veya var olan bir içeriği farklı açıları ile ele alması gerekmektedir.