confessions

sevimkeskin

Okur  · 23 Temmuz 2018 Pazartesi

  1. cevaplar7
  2. takipçi 4
  3. puan 1077

eczanelerden maske nasıl alınır?

sevimkeskin
Evet bugün açıklama geldi PTT'nin bedava maske dağıtımıyla ilgili büyük sorunlar çıkmasından sonra alternatif olarak eczanelerin ücretsiz maske dağıtmasıyla ilgili düzenlemeye gidildi. Bugün itibariyle sağlık bakanlığı tarafından dağıtıcılara maskeler gönderilmiş. Eczanelere ulaştıktan sonra sizinde söylediğiniz gibi sağlık bakanlığından 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların telefonlarına mesaj yoluyla bir kod gönderilecek. Vatandaşlar en yakın eczaneye giderek gelen kodu iletecek ve 5 maske alabilecek. Bu 5 maske 10 gün için veriliyor olacak, 10 gün dolduktan sonra tekrar maske alabilecekler.

Bence doğru bir uygulama sokakta iş yerinde maske zorunluluğu getirildikten sonra ne yazıkki maske bulmakta zorlanmaya başladık. Ücretsiz olarak maskelerin dağıtılması virüsten korunmak yayılmasına engellemek açısından çok faydalı olacaktır.

uyku hapının zararları nelerdir?

sevimkeskin
Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, uyku haplarının oldukça zararlı olduğu ortaya çıktı. Yanlış ilaç kullanımı sonucunda ölüm ve kanser riski kapıda bekliyor.

Uyku hapı, ölüm riskini arttırmakla birlikte, ilacın dozunun yanlış kullanılması sonucu kanser riskleri de ortaya çıkabiliyor. Yılda 18 kez uyku hapı kullananların, kullanmayanlara göre ölüm riski %5 fazla. Tüm yaş grupları için oldukça tehlikeli olan uyku hapları, doktor onaylı bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Son dönemlerde bilim adamlarının sık sık uyku hapı kullananlar üzerinde yapmış olduğu araştırmalarda ilaç kullanmayanlara göre kanser oluşma oranı %35. Bu kadar ciddi sonuçlara neden olan uyku hapları kullanımına oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, uyuşturucu niteliği taşıyan ilaçların, çok kısa süre içerisinde insanlar üzerinde bağımlılık tehlikesi olduğunu belirtiyor ve düzenli bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Uyku haplarının zararları oldukça fazla, özellikle uyku sırasında nefes alma düzenindeki bozukluklar ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Sigara ve alkol kullanan kişilerde ise bu tehlikelerin yaşanma ihtimali dahada artıyor ve beraberinde kalp ve akciğer hastalıkları da oluşabiliyor.

Uyku sorununuz varsa bilinçsiz olarak eczanelerden çeşitli uyku hapları almak yerine doktorunuza başvurarak bu durumu birlikte değerlendirebilirsiniz.

göz ağrısı neden olur nasıl geçer?

sevimkeskin
Göz dünyadaki varlığımızın en önemli parçalarından biridir. Bizim adeta soyut manada elimiz, kolumuz, bacağımız gibidir. Dolayısıyla gözde oluşan bir ağrı gündelik yaşamınızda sizi rahatsız edebilir. Diğer tüm organlarımız gibi gözümüzde rahatsızlanabilir. Gözümüzde bir ağrı meydana geldiyse ve bu aniden olduysa yani herhangi bir vurma, çarpma gibi bir darbe sonucu olmadıysa bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Kişi göz şikayetlerini bazen ciddiye almaz. Ancak eğer ciddi bir rahatsızlık varsa rahatsızlığın günden güne şiddeti artar ve tedbir alınmadığı için çok geç kalınmış olabilir. Bu yüzden bende sizin için göz ağrılarının sebeplerini ve evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini anlatacağım.

Göz ağrısı neden olur?


Kontakt lens kullanımlarında, göz kuruluğunda, baş ağrıları sonucunda, yabancı madde girmesi sonucunda, göz nezlesinden, arpacıktan, yaralanmadan ya da günümüzde en çok karşılaştığımız biçim olan uzun süre boyunca bilgisayar başında oturma sonucunda göz ağrıları oluşabilmektedir.

Göz ağrısını kişiler kendine göre farklı biçimlerde tarif edebilirler. Bu ağrılar en çok zonklama, bıçak saplanır gibi olma, keskin sızlama, yanma, göz yüzeyinde pürüzlülük hissedilmesi, gözün kaşınması gibi şekillerde karşımıza çıkar.

Göz ağrıları nasıl geçer?


Göz yorulmuş ya da zorlanmış ise bu durum göz dinlendirilerek veya uygun numaralı gözlük kullanılarak giderilebilir.
Ilık kompres uygulanabilir. Özellikle arpacığı olan kişiler için göz kapağı üzerinde nemli bir havluyu bir süre tutarak yapılır.
Eğer göze yabancı bir madde girdiyse göz yıkanabilir.

Göze çay banyosu yaptırılabilir. Çay demlendikten sonra 15 dakika soğumaya bırakılır. Bir pamuk yardımıyla ılık çay ile göz temizlenir ya da küçük bir kaba ılık çay konulur. Göz çayın içerisinde 5 dakika kırpıştırılır ve bu yöntem gün içinde birkaç kez tekrar edilir.

Antibiyotikler, antihistaminler, göz damlaları ve ağrı kesiciler de kullanılabilir.

parkinson hastalığı nedir?

sevimkeskin
Parkinson hastalığı dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Dört ana belirtisi vardır;
1. Tremor (titreme); elde, kolda, bacaklarda veya çenede olabilir.
2. Gövde, kol ve bacaklarda sertlik.
3. Hareketlerde yavaşlama.
4. Denge sağlama ve koordine hareketlerde zorluk.

Bu bulguların yanında kişide yürüme, konuşma zorlukları, basit işleri yapamama da olabilir.

Parkinson hastalığı genellikle 50 yaşından sonra başlar. Bulgular önce hafiftir. Zamanla giderek şiddetlenir. Bazı hastalarda şiddetlenme çok hızlı olur. İlerleme ile birlikte hasta günlük işlerini yapmada zorlanmaya başlar.

Parkinson hastalarında sık olarak depresyon, yutma-çiğneme zorlukları, kısık sesle konuşma, kabızlık, idrar problemleri, ciltte aşırı yağlanma ve uyku bozuklukları görülür. Hastalığın teşhisi öykü ve nörolojik muayene bulguları ile konur. Doktorunuz başka hastalıkları ayırt etmek için bazen laboratuvar testleri ve beyin görüntülemesi isteyebilir.

Parkinson hastalığına çözüm arayışlarında çok önemli aşamalar kaydediliyor. Beynin hasarlı bölgelerine konulacak olan yeni hücreler ile Parkinson hastalığının tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor. Nature Biotechnology bilim dergisinde yayınlanan araştırma, Parkinson hastalığına umut ışığı oldu. Beynin hasarlı bölgelerine konulacak olan yeni hücreler ile Parkinson hastalığının tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor.

Uzmanlar, insan beynindeki hücrelerin Parkinson hastalığı yüzünden yok olan hücrelerin rolünü üstlenebileceklerini belirttiler.

Bu araştırma şimdilik fareler üzerinde deneniliyor. Olumlu sonuçların alındığı araştırmalar, yakın zamanda netice verecek gibi görülüyor. Çok sayıda benzer test yapıldıktan sonra, bu tedavi yöntemi insanlar üzerinde denenebilecek. Uzmanlar bu araştırmanın Parkinson hastalığına umut ışığı olduğunu belirtiyorlar.

damar genişlemesi neden olur?

sevimkeskin
Damar genişlemesi dikkate alınmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Her yaş grubunda görülen bir rahatsızlık olan damar genişlemesi ihmal edilmeden tedavi edilmeli.

Damar genişlemesi rahatsızlığının bebeklerde dahi görülebilen bir rahatsızlık olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla söylenmeye başlandı. Damat genişlemesi, sadece estetik açıdan düşünülmemeli, sağlığa zararları da göz önüne alınarak ihmal edilmemeli diyen uzmanlar, daman genişlemesinin kalıcı olarak tedavi edilebildiğini açıklıyorlar.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Kadınlarda daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan kılcal damar genişlemelerinin ve ince kılcal damar yapısındaki bozulmaların rahatsızlık veren bir görüntüye sebep olabildiği biliniyor. Varis oluşumuna etki eden bozulalar yüzde 90'a varan oranlarda ortadan kaldırılabiliyor. Tıp dilinde küçük damar genişlemelerine telenjektazi veya spider ven de deniliyor.

Yüzeysel olan ve görülebilen damar genişlemeleri, cilt yüzeyinden kırmızı veya morumsu mavi renkte algılanıyor. Bu görüntüye en çok, yanak, elmacık kemik çıkıntıları, burun kenarları, bacaklar ve ayak bilekleri etrafında rastlanabilmektedir. Görüntü olarak yarattığı rahatsızlığın yanı sıra; var olduğu bölgede yanma, iğnelenme ve ağrı gibi şikayetler de yaşanabilmektedir.

Ayak bileği ve bacak kısımlarında görülen damar genişlemeleri varis habercisi olabiliyor. Bacakta özellikle diz arka kısımında ve bacak toplardamarlarda görülen damarlanmalar varis oluşumuyla sonuçlanıyor. Yüz bölgesinde yani yanak, burun kenarları ve elmacık kemikleri bölümünde görülen kılcal damar genişlemeleri ise rosacea olarak bilinen hastalığı işaret ediyor.

Damar genişlemesinin sebepleri:

Yüz bölgesi telenjiektazi yani küçük damar genişlemelerine daha çok güneşe uzun süre maruz kalma ve genetik faktörler etki ediyor. Ayak bileği ve bacak bölgesi telenjiektazileri ise uzun süre ayakta kalanlarda ve daha çok toplardamar yetmezliği kaynaklı rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabiliyor. Doğum kontrol hapı kullanımı ve gebelik durumları kadınlarda bu damar genişlemelerinin artışını tetikleyebiliyor.

Durumun fark edilmesi ile dermatolog veya kalp damar cerrahisine başvurularak varislerden %90'a kadar kurtulmak mümkün olabiliyor. 20li yaşlarda daha fazla görülen Rosacea tedavisinden sonra güneş kremi kullanımı önem hastalığın nüksetmemesi açısından önem taşıyor.