confessions

yelizkaya

Okur  · 11 Temmuz 2018 Çarşamba

  1. cevaplar11
  2. takipçi 7
  3. puan 869

covid19 salgın döneminde çalışmak nasıl?

yelizkaya
Korona virüsü çalışma hayatını inanılmaz etkiledi ve sanırım etkilemeye de devam edecek. İşyerleri covid19 salgın döneminde farklı çözümler buldu, burada çalışan ve işveren gözünden aslında durum biraz karışık. İşveren işlerinin devamlılığını bir şekilde sürdürmek zorunda çalışansa kendini korumak istiyor. Ben işim gereği Mart ayında salgın ülkemizde göründüğünden bu yana iş yerinde çalışmak durumunda kaldım. Açıkçası ilk başlarda endişe daha düşük seviyedeydi ama işler ciddiye binince rakamlar yükseldikçe ben ve çevremdeki arkadaşların endişeleri epey yükseldi. İş yerinde bir çok önlem alındı, bir sürü değişiklik yapıldı, açıkçası bizi düşündüklerini hissettirdiler bu yüzden bizde elimizden geleni yaptık. Şimdilerde biraz daha düzen oturdu, iş yerinde sosyal mesafe maske vs. herkes dikkat ediyor. Ancak artık hayatımıza salgın sonrası yeni çalışma düzeni geldi diyebilirim. Eski düzene hızla döneceğimizi pek düşünmüyorum.

kırmızı et pişirmeden önce yıkanır mı?

yelizkaya
Kırmızı et pişirmeden önce yıkanır mı yıkanmaz mı konusunda hangi yönden ele alırsanız alın düşünmenize veya cevap aramanıza gerek yoktur.

Kırmızı et pişirmeden önce kesinlikle yıkanmaz!

Bunun en önemli sebebi yıkama ile temizleneceğini düşündüğünüz etin aslında daha kötü olmasıdır. Çünkü eğer kırmızı et içerisinde bir bakteri oluşmuş durumdaysa, su ile yıkandığında bakterilerin yayılmasına neden olur. Bununla birlikte suyun dezenfektan özelliği olmadığı için su ile yıkamanın etin temizlenmesi açısından hiç bir faydası yoktur.

domalan mantarı nedir?

yelizkaya
Malatya ve çevresinde Domalan mantarı olarak adlandırılan bu mantar çeşidi Avrupa'nın genelinde yetişen trüf mantarının akrabası olan bir mantar türüdür. Trüf mantarının dünya üzerindeki üretimi en çok Fransa'da sağlanmaktadır. İtalyan mutfağında trüf mantarının yeri oldukça geniştir. İtalyan mutfağının en temel unsurlarından biri trüf mantarıdır.

Trüf mantarının yetiştirilmesi için uygun şartların sağlanması oldukça zordur. Zor yetiştiği için oldukça pahalı ve değerli olan trüf mantarının Türkiye'de yetişen çeşidi domalan mantarıdır. Domalan mantarı farklı bölgelerde farklı isimlerle anılmaktadır. Bu mantar çeşidinin en çok bilinen ismi keme ya da domalan mantarıdır. Domalan mantarı Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde yetişmektedir.

Yalnızca ilkbahar mevsimine ve oldukça kısa süreli olarak bulmak mümkündür. Bu özel mantar çeşidi yuvarlak yumrular halinde ve sert olmaktadır. Domalan mantarı özel olarak yetiştirilemediği için bulunması en zor mantar türlerindendir. Bu mantar türü diğer mantar çeşitlerinden çok daha fazla fiyatlara satılmaktadır. Küçük parçalar şeklinde toprakta bulunan domalan mantarının az bir miktarı yemeğe lezzet vermektedir. Bu mantar çeşidi diğer mantar türleri gibi toprağın üst yüzeyinde yetişmemektedir. Domalan mantarını bulmak için toprağın altına bakmak gereklidir.

Bu mantar çeşidi tıpkı patates gibi topraktan çıkarılmaktadır. Ortalama 3 cm boylarında ceviz büyüklüğünde bulunmaktadır. Genellikle bu mantar çeşidine temmuz ve ekim ayları arasında rastlanmaktadır. Kumlu toprakta daha kolay yetişmektedir. Bulunduğu toprağın yüzeyinde çatlaklar oluşturmaktadır.

Yüksek dozda protein kaynağı olan bu mantar çeşidi insan sağlığına olan faydaları ile bilinmektedir. Bu mantar çeşidini satın almak için yüksek meblağları gözden çıkaran kişiler domalan mantarıyla yapılan çeşitli yemekleri yiyebilirler. Domalan mantarı yüksek kolesterolü düşürmek için tercih edilen doğal yöntemlerden birisidir. Bu mantar ve çeşitli bitkilerle hazırlanan şerbet kolesterole iyi gelmektedir.

iş fikirleri nasıl bulunur?

yelizkaya
Evden işe, işten eve giderken kafamda sürekli farklı iş fikirleri dolaşıyor. Nasıl zengin olurum sorusunun cevabını arıyorum bir nevi. Aklıma bin bir türlü cevap geliyor. Bunların çoğu beni gülümsetebiliyor. Ancak sonra tekrar karamsar moda giriyorum. Çünkü fikir sahibi olmanın yetmeyecek ve aklıma gelen fikri bir yerlere satmam gerekmesi canımı sıkıyor.

İşte size sorunun özeti: Bir fikri satmak, bir fikre sahip olmaktan çok daha farklı bir iştir.

Bu gerçekten hızlı bir koşucu olmaya benzer ama başarı için isteksiz bir koşucu gibi.. Hızlı olabilirsiniz, bu iyi bir sporcu olabilirsiniz anlamına gelmez. Bu yeteneklere sahip olabilirsiniz, ancak birisi o işte iyi olmanız için yeterli olmayabilir. Unutmayın, satış kendi içinde bir iş, aklına harika bir fikir gelmesi kadar basit bir şey değil.

Eğer fikirlerinizi diğer şirketlere satmak istiyorsanız, yeteneklerinizi konuşturmanız gerekecek. Fikirlerin satılıp satılmaması iş fikrinin kalitesini etkilemez. Eğer imkanınız olursa en basit fikirleri bile satabilirsiniz. Ama satamamak sizin iş fikrinizin kalitesizliği ile alakalı değildir çoğu zaman.

Eğer fikirlerinizi satacak pozisyonda olamazsanız, en iyi tavsiyem fikirleri kaydedin, bir yerlere not edin yani. Vakti gelince ve en sonunda uygun olunca çıkartıp ve haklı bir övünmeyi kazanın. Tabi her şey yolunda giderse.

mantar zehirlenmesi nedir?

yelizkaya
Mantar tüketirken zehirlenme olasılığına çok dikkat edilmelidir. Dünyada ölümle sonuçlanan mantar zehirlenmeleri yaşanmıştır.

Uzmanlar son günlerde sık yaşanan mantar zehirlenmelerine karşı dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de son günlerde mantar zehirlenmelerinin çokça yaşanmasından dolayı özellikle ormanlık alanlarda toplanan mantarlara çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulandı.
Mantarın zehirli mi, zehirsiz mi olduğunu anlamak için bu konuda bilgili olmalısınız.


Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bilmeden bilinçsizce tüketmeyin. Tüketilen mantarların bazıları insanlarda karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Karaciğerdeki bu yetmezlik ileride ölümlere neden oluyor. Türü bilinmeyen mantarların yerine kültür mantarı yenmeli. Besin değeri etle aynı değildir. 100 gram ette 190 kalori varken, mantarda 28 kalori bulunuyor.

Yine aynı miktarda etin protein değeri 19 iken mantarın değeri 2.7'dir. Türkiye'de mantarlar hakkındaki doğru diye bilinen fakat yanlış olan birçok bilgi mevcut.

Bunların arasında en bilinen ve yanlış bilgilerse şöyledir;
- Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır.
- Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır.
- Pişirilen mantarın zehri kaybolur.
- Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez.
- Kurutulmuş yada çayırda yetişen mantar zehirlemez.
- Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir.
- Salyangozlar zehirli mantarı yemez.
- Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez.